عنوان پست میاد اینجا

چگونه سیستم لوله‌کشی را تست کنیم

تست سیستم لوله‌کشی یکی از موارد مهم پس از نصب کامل لوله است که شما را از صحت ارتباط لوله و اتصالات بین آن‌ها مطمئن می‌سازد. این مرحله باید قبل از اتمام کار ساختمان و حتی قبل از پوشاندن لوله‌ها انجام شود. در هنگام تست لوله‌ها، در صورت بروز نشتی آب یا هر اختلالی در عملکرد، باید قطعه یا اتصال معیوب را تعویض یا ترمیم کرد. برای آشنا شدن با شرایط و مراحل تست لوله‌کشی، مقاله زیر را دنبال کنید.

 

تست سیستم لوله‌کشی آب

تست و آزمایش لوله‌کشی از نکات مهم پس از انجام لوله‌کشی است که بر طبق قوانین و مقررات ملی ساختمانی امری الزامی محسوب می‌شود. قبل از انجام آزمایش و تأیید لوله‌کشی نباید هیچ‌یک از اجزای لوله‌کشی توسط رنگ، عایق یا بخش‌های مختلف ساختمان پوشیده شوند. در هنگام آزمایش باید تمام قسمت‌های لوله‌کشی آشکار و قابل بازرسی باشند.

 

این تست می‌تواند در دو زمان انجام شود:

زمانی که هنوز لوازم بهداشتی نصب نشده‌اند

در این حالت باید دهانه‌های باز را بست و خوب آب‌بند (بستن مسیر آب) کرد. قبل از تست باید حداقل لوله‌ها دو روز پر از آب باشند و با کمک تلمبه دستی، از بالاترین قسمت لوله‌کشی با فشار به‌دفعات و زمان لازم این کار را انجام داد

زمانی که وسایل بهداشتی نصبشده‌اند

در این زمان شبکه لوله‌کشی آب، لوازم بهداشتی و کلیه اجزای آن باید از نظر مقدار جریان و فشار کار در وضعیت عادی قرار گیرد. همه شیرها باید یک‌به‌یک باز و بسته شوند و از آب‌بند بودن آن‌ها اطمینان حاصل کرد. این مرحله می‌بایست با فشار و در مدت‌زمان حداقل یک ساعت انجام گیرد. در صورت مشاهده نشت، پس از رفع عیب، این آزمایش باید تکرار شود.

دستگاه تست لوله آب برقی

دستگاه تست لوله آب برقی ساده، سبک و به‌راحتی قابل‌حمل است. این دستگاه، تست فشار اتوماتیک لوله‌های آب و نفت را به‌راحتی و با سرعت انجام می‌دهد. شلنگ تجهیز شده با ماده فولادی از انبساط شلنگ در فشار بالا و از اشتباهات در خواندن میزان فشار جلوگیری می‌کند. اندازه‌گیر فشار مجهز شده با گلیسیرین نیز ارتعاشات و امواج را جذب می‌کند که با این کار، فرآیند خواندن فشار ساده‌تر و دقیق‌تر می‌شود.

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *