عنوان پست میاد اینجا

۱۷ گام نظافت لوازم منزل با تمیزکننده‌های طبیعی

یکی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد یک محیط عاری از هرگونه ماده شیمیایی، استفاده از تمیزکننده‌های طبیعی است! تمیزکننده‌های طبیعی علاوه بر نداشتن مضرات مواد شیمیایی، باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه نیز می‌گردند! به همین بهانه ما می‌خواهیم ۱۷ گام نظافت لوازم منزل با تمیزکننده‌های طبیعی را برایتان شرح دهیم. تا پایان با ما بمانید!

تمیزکننده‌های طبیعی

تمیزکننده‌های طبیعی

۱۷ گام نظافت منزل با تمیزکننده‌های طبیعی

در این بخش از مقاله ۱۷ گام ساده و مؤثر برای نظافت منزل را برایتان خواهیم گفت! البته با تمیزکننده‌های طبیعی!

۱ – جوش‌شیرین؛ برای تمیز کردن اجاق‌گاز!

اجاق‌گاز یکی از پرکاربردترین لوازم آشپزخانه است و خانم‌ها به‌شدت نسبت به تمیزی این وسیله حساسیت دارند! ازاین‌رو شما می‌توانید با مقداری آب و جوش‌شیرین، یک خمیر تمیزکننده طبیعی برای نظافت اجاق‌گاز تهیه کنید! این تمیزکننده نه شیمیایی است و نه حساس به حرارت.

ابتدا خمیر تهیه‌شده را روی گاز بمالید و بعد از گذشت چند ساعت آن را از سطح گاز پاک‌کنید! به همین راحتی!

۲ – اسفنج نایلونی؛ یک تمیزکننده جادویی!

برای تمیز کردن لوازم منزل، هیچ نیازی به‌صرف هزینه‌های گزاف برای خرید پاک‌کننده‌های مخصوص (پارچه‌های مخصوص) نیست! هیچ‌چیز به اندازه یک اسفنج نایلونی، نمی‌تواند شما را در راه تمیز کردن لوازم منزل یاری دهد.

۳ – پارچه‌های میکرو فایبر؛ برای صرفه‌جویی!

یک بطری اسپری‌دار حاوی آب و یک پارچه میکرو فایبر؛ با همین دو وسیله می‌توانید کل منزل را تمیز کنید!‌ با این کار پول‌هایتان در جیبتان باقی می‌مانند. پس پارچه‌های میکرو فایبر را هرگز از یاد نبرید!

 

پارچه‌های میکرو فایبر

پارچه‌های میکرو فایبر

 

۴ – پودر تمیزکننده طبیعی؛ برای لکه‌های سخت!

مقداری جوش‌شیرین، کمی نمک و بوراکس (نوعی نمک اسید بوریک)! با این مواد می‌توانید یک پودر مخصوص طبیعی برای خلاص شدن از شر سخت‌ترین لکه‌ها درست کنید.

۵ – مرکبات و سرکه؛ برای نظافت شیشه، کف و سطوح سخت!

درون یک شیشه درب دار را با مقداری از پوست مرکبات (ترجیحاً لیمو) و سرکه سفید (نوع ضعیف) پر کنید! سپس درب شیشه را بسته و اجازه دهید تا چند روز به همان حالت باقی بماند! بعد از چند روز مایع درون شیشه را خارج کرده و درون ظرف دیگری بریزید. حالا یک تمیزکننده بی‌نظیر دارید که می‌توانید به‌وسیله آن تمامی شیشه‌ها و کف زمین را شسته و ضدعفونی کنید!

 

مرکبات و سرکه؛ برای نظافت شیشه، کف و سطوح سخت

مرکبات و سرکه؛ برای نظافت شیشه، کف و سطوح سخت

 

۶ – یک لیست کاری درست کنید!

داشتن یک لیست کاری، کمک شایانی به شما خواهد کرد! با تهیه این لیست می‌توانید کارهای نظافت منزل را به ترتیب و با سرعت بیشتری انجام دهید! حتی می‌توانید در این لیست برخی از کارها را به کودکان واگذار کنید.

۷ – سرکه؛ برای تمیز کردن ماشین ظرف‌شویی!

برای نظافت ماشین ظرف‌شویی با یک تمیزکننده طبیعی به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا ماشین ظرف‌شویی را کاملاً خالی کنید تا هیچ ظرفی داخلش نباشد!
 • سپس یک کاسه ایمن (مناسب برای قرارگیری در ماشین ظرف‌شویی) پیدا کنید.
 • حالا دو فنجان سرکه را داخل این کاسه بریزید.
 • سپس کاسه حاوی سرکه را در بالاترین طبقه ماشین ظرف‌شویی قرار دهید.
 • حالا ماشین ظرف‌شویی را روشن کرده و روی آخرین درجه (سریع‌ترین حالت) قرار دهید.
 • پس از پایان کار از نتیجه شگفت‌زده خواهید شد! زیرا هم کثیفی‌ها از بین می‌روند و هم بوی بد!

۸ – لیمو و مرکبات؛ برای تمیز کردن زباله خردکن!

اگر در منزل از زباله خردکن‌های مخصوص در زیر ظرف‌شویی استفاده می‌کنید، حتماً میدانید که در برخی مواقع این زباله خردکن‌ها بوی بسیار بدی می‌گیرند! برای رفع این بوی بد می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • یک لیمو را از وسط به دونیم قسمت کنید و آن را درون زباله خردکن قرار دهید! سپس شیر آب را باز کرده و اجازه دهید حدود ۱۰ ثانیه لیمو در مخزن خرد شود.
 • پوست لیمو و پرتقال را درون قالب یخ قرار داده و روی آن را با سرکه پر کنید! پس‌ازاینکه کاملاً یخ زد، آن را در انتهای زباله خردکن قرار داده و ۱۰ ثانیه خرد کنید.
 • نصف فنجان جوش‌شیرین را با یک فنجان سرکه مخلوط کنید و حدود ۱۰ دقیقه در زباله خردکن قرار دهید. سپس می‌توانید آب را باز کنید و به کارتان برسید.

۹ – لیمو و پرتقال؛ برای خوشبو کردن هوا!

برای تهیه یک خوشبوکننده هوای طبیعی، می‌توانید از ترکیبات زیر استفاده کنید. البته باید هریک از ترکیبات زیر را در مقداری آب ریخته و بجوشانید. یادتان باشد که آب به‌طور کامل تبخیر نشود!

 • یک برش از لیمو، مقداری وانیل و دو قاشق غذاخوری رزماری
 • یک برش لیمو و یک تکه ریشه زنجبیل خردشده
 • یک برش پرتقال، کمی جوز هندی و میخک و یک قاشق چای‌خوری دارچین
 • یک برش لیمو و دو قاشق غذاخوری آویشن

۱۰ – آب‌اکسیژنه، جوش‌شیرین و کمی مایع ظرف‌شویی؛ برای ملحفه‌ها!

آیا در منزلتان بچه کوچکی دارید که هنوز دستشویی رفتن را یاد نگرفته است؟ پس حتماً کلی ملحفه کثیف هم دارید که جای لکه‌های ادرار بر روی آن‌ها باقی‌مانده! شما می‌توانید با آب‌اکسیژنه، کمی جوش‌شیرین و مایع ظرف‌شویی یک مایع مخصوص برای تمیز کردن ملحفه‌ها تهیه کنید.

۱۱ – سرکه؛ برای سر دوش!

اگر سر دوش حمامتان کثیف است، می‌توانید درون یک کیسه را با سرکه پر کرده و سپس کیسه را دور سری دوش حمام ببندید! اجازه دهید این کیسه حدود ۱۲ دقیقه بر روی دوش حمام باقی بماند. با این کار تمام جرم‌های موجود بر روی سر دوش حمام از بین می‌رود.

۱۲ – جوش‌شیرین؛ برای تمیز کردن رومبلی!

کمی جوش‌شیرین را درون آب گازدار بریزید! با این محلول می‌توانید به‌راحتی هرچه‌تمام‌تر رومبلی‌های خود را تمیز کنید! همچنین این محلول طبیعی برای تمیز کردن روکش صندلی اتومبیلتان نیز کاربرد دارد.

۱۳ – سرکه سفید و جوش‌شیرین؛ برای تمیز کردن دستشویی!

شما با تمیزکننده‌های طبیعی می‌توانید بسیاری از بخش‌های منزلتان را تمیز کنید! حتی دستشویی! برای این کار فقط به یک فنجان جوش‌شیرین و کمی سرکه سفید احتیاج دارید. ابتدا تمام جوش‌شیرین را روی سطح دستشویی پخش کنید و اجازه دهید یک ساعت به همین حالت باقی بماند!

سپس سرکه سفید را روی جوش‌شیرین ریخته و پس از ۱۰ دقیقه تمام دستشویی را با آب بشویید!

۱۴ – جوش‌شیرین و آب جوش؛ برای پروانه فن هود یا اجاق!

مقداری جوش‌شیرین را درون کمی آب جوش بریزید و با این محلول پروانه فن هود یا اجاق‌گاز را تمیز کنید! مطمئن باشید این محلول طبیعی از تمام محصولات شیمیایی بهتر عمل خواهد کرد.

۱۵ – بطری شیشه‌ای؛ برای اسپری کردن محلول‌ها!

در هنگام تمیز کردن منزل از بطری‌های اسپری دار پلاستیکی استفاده نکنید! این بطری‌ها به طبیعت آسیب می‌زنند. برای حل این مشکل یک بطری شیشه‌ای پیدا کرده و یک اسپری به آن وصل کنید. این وسیله شما را در هنگام تمیز کردن برخی از سطوح نظیر شیشه‌ و دیوار یاری می‌دهد.

۱۶ – پارچه میکرو فایبر؛ برای شیشه‌ها!

پارچه میکرو فایبر بهترین گزینه برای پاک کردن شیشه‌ها است! اگر از این پارچه‌ها استفاده کنید، دیگر نیازی به قطع درختان نخواهد بود!

۱۷ – سرکه؛ برای همه‌چیز!

اگر به دنبال یک تمیزکننده طبیعی هستید، سرکه بهترین دوستتان خواهد بود! شاید بوی سرکه برای برخی از افراد خوشایند نباشد. ازاین‌رو اگر کمی خوشبوکننده به آن اضافه کنید، این مشکل هم برطرف خواهد شد. اکثر خانم‌های خانه‌دار از معجزه سرکه باخبرند! زیرا اکثر لوازم منزل را می‌توانند با آن تمیز کنند.

 

تمیزکننده‌های طبیعی

تمیزکننده‌های طبیعی

 

تمیزکننده‌های طبیعی

تمیزکننده‌های طبیعی علاوه بر تأثیرگذاری بیشتر در امر تمیز کردن لوازم منزل، به شما کمک می‌کنند تا در زمان و هزینه‌های اضافی صرفه‌جویی کنید. پس بیایید با این ۱۷ گام نظافت منزل با تمیزکننده‌های طبیعی، برای همیشه با محصولات شیمیایی خداحافظی کنیم.

 *برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل  دان‌شو* 

تمیز کردن خانه

تمیز کردن خانه


 

منابع

https://organicdailypost.com/

http://www.doctoroz.com/

http://www.hgtv.com/

https://keeperofthehome.org/

https://greatist.com/

http://www.goodhousekeeping.com/

https://organicdailypost.com/

http://www.doctoroz.com/

 

 

 

 

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *