عنوان پست میاد اینجا

چند نکته در نظافت و شستشوی پارکت

پارکت‌ها ظاهر و زیبایی منحصربه‌فردی به خانه می‌بخشند. استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون داخلی خانه علاوه بر ظاهر شیک، گرمای موجود در محیط را نیز افزایش می‌دهد. به‌طورکلی پارکت‌ها از طول عمر بالایی برخوردار هستند؛ اما این موضوع ارتباط مستقیمی با نحوه نگهداری و نظافت از آن‌ها دارد. همانند سایر وسایل خانه باید به مراقبت و نگهداری از پارکت‌های چوبی، لمینت و کف‌پوش‌ها پرداخت. در مقاله حاضر با ما همراه باشید تا با نحوه نظافت پارکت چوبی، لمینت و نکاتی برای رفع مشکلات آن‌ها آشنا شوید.

نظافت پارکت

نظافت پارکت

تفاوت پارکت، لمینت و کف‌پوش

پارکت را از چوب طبیعی درختان می‌سازند و پس از نصب بر روی زمین، سطح آن‌ها را با لاک مخصوص می‌پوشانند. در مقابل برای ساخت لمینت به‌جای چوب طبیعی از الیاف چوب فشرده استفاده می‌شود؛ اما جنس کف‌پوش‌ها از PVC است. پارکت و لمینت بیشتر برای منازل کاربرد دارند؛ درحالی‌که کف‌پوش‌ها به سبب مقاومت بیشتر در ادارات مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌طورکلی باید پارکت و لمینت را به‌طور مرتب تمیز کرد تا از افزایش خط و خش و تغییر شکل آن جلوگیری شود. به‌منظور عدم فرسایش و افزایش طول عمر این وسایل، می‌بایست آن‌ها را به‌صورت روزانه، خشک و تمیز کنید. همچنین برای نظافت بیشتر این وسایل می‌توانید از بخارشوی یا مواد نظافتی مناسب کمک بگیرید.

نحوه نظافت پارکت چوبی

نگهداری از پارکت‌های چوبی بسیار سریع و آسان است. تمیز کردن مداوم این وسایل با جاروبرقی و یا جارو، بهترین راه نظافت آن‌ها محسوب می‌شود. درواقع می‌توانید با استفاده از جارو یا جاروبرقی گردوغبار و مواد چسبنده را از محیط و سطح کف پارکت پاک‌کنید؛ سپس با محلول‌های شوینده مخصوص سطح آن را به‌وسیله تی مرطوب بشویید. البته بهتر است از واکس‌ها، شوینده‌های خانگی و یا صابون‌های نفتی برای نظافت پارکت استفاده نکنید؛ زیرا این وسایل ممکن است به شفافیت و رنگ پارکت‌ها آسیب برسانند. این شوینده‌ها با ایجاد یک لایه چربی بر روی آن، نگهداری و تعمیرات پارکت‌ها در آینده را با مشکل مواجه می‌کنند.

 

نحوه نظافت پارکت لمینت

برای تمیز کردن لمینت و از بین بردن خاک و آلودگی‌های آن، تی خشک را روی سطح لمینت بکشید. این کار را حداقل روزی یک‌بار انجام دهید؛ زیرا حتی اگر لمینت شما ضد خش باشد، خاک، مو و غبارهای احتمالی می‌توانند به سطح آن آسیب برسانند. البته به‌جای تی خشک می‌توانید از جاروبرقی با برس نرم نیز استفاده کنید. استفاده از جاروبرقی برای از بین بردن غبار بین شیارها مناسب است. شستشو با آب گرم و صابون و یا با شامپو بچه، از روش‌های رایج برای نظافت پارکت محسوب می‌شود. پس از ترکیب مواد شوینده و آب و ایجاد حباب، می‌توانید سطح لمینت را با اسفنج یا تی کاملاً آبکشی شده پاک‌کنید. برای تمیز کردن این محصولات از شامپو و شوینده قوی استفاده نکنید؛ چون امکان دارد باعث ایجاد لکه و یا صدمه جدی شود. بهتر است که هرچند ماه یک‌بار سطوح گل‌آلود و کثیف را با آب ولرم و بدون بخار تمیز کنید.

 

 

استفاده از بخارشوی برای نظافت انواع پارکت

استفاده از بخارشوی برای شستشوی پارکت‌ها راه‌حل بسیار مناسبی است؛ زیرا علاوه بر نداشتن مواد شیمیایی مضر، موجب از بین رفتن تمامی جرم‌ها، باکتری‌ها، میکروب‌ها و قارچ‌ها و بوی ماندگی کف می‌شود. استفاده از بخارشوی، از ایجاد خط و خش جلوگیری می‌کند. همچنین با بهره‌مندی از این ابزار، کف مکان موردنظر با حداقل رطوبت و تبخیر بالا در کمتر از چند ثانیه به‌طور کامل خشک می‌شود.

رفع مشکلات انواع پارکت

v     ریختن مایعات

به‌طورکلی باید توجه داشته باشید که خشک‌کردن سطح پارکت و لمینت، یکی از اساسی‌ترین کارها در هنگام نظافت این وسایل است؛ بنابراین تمامی مایعات ریخته شده بر روی سطح را سریعاً با استفاده از پارچه یا حوله تمیز پاک‌کنید.

 

v     لکه‌های چسبناک یا نفتی

وجود لکه‌های مختلف نظیر خون، آدامس، نوشابه، روغن و چربی، از مشکلات اصلی نظافت و شستشوی پارکت‌ها محسوب می‌شوند. برای از بین بردن لکه‌های چسبناک و نفتی ابتدا آن‌ها را با محلول شوینده مرطوب کرده و سپس پاک‌کنید. برای از بین بردن آدامس چسبیده، ابتدا آن را به کمک چاقوی پلاستیکی از بین ببرید؛ پس‌از آن با تی آغشته به الکل، سطح موردنظر را تمیز کنید. در صورت وجود روغن یا چربی، مقدار یخ بر روی محل موردنظر قرار دهید؛ سپس آن را با چاقو برداشته و با محلول و آب گرم بشویید.

v     لکه‌های سرسخت و مقاوم

برای از بین بردن لکه‌های سرسخت نظیر جوهر، قیر و مداد شمعی، لکه موردنظر را با استفاده از پارچه و محلول شوینده تمیز کنید. اگر اثری از لکه‌ها باقی ماند، با مقدار کمی تینر یا مایع سفیدکننده آن‌ها را از بین ببرید.

v     خراش‌های ایجادشده

در صورت وجود خراش‌های کوچک و کم‌عمق، می‌توانید پارکت‌ها را طبق دستورالعمل لازم تعمیر کنید. اگر این پارکت‌ها در اثر ضربه با اشیاء سنگین و یا هر عامل دیگری آسیب‌دیده باشند، باید نمونه جدید را جایگزین آن قرار دهید.

 

نظافت پارکت

خرید پارکت و لمینت و چگونگی نظافت و تمیز کردن سطح آن‌ها، یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد به شمار می‌رود. البته لازم به ذکر است که در بین نگهداری از پارکت‌ها و طول عمر آن‌ها رابطه مستقیمی وجود دارد؛ بنابراین با رعایت نکات مهم و کلیدی می‌توان طول عمر این وسایل و زیبایی محیط منزل یا محیط کار را افزایش داد. درواقع تمیز کردن پارکت با روش‌های نامناسب در طول زمان، به لایه‌های رویی آن آسیب وارد می‌کند؛ از این‌رو با استفاده از راهکارهای ارائه‌شده در این مقاله می‌توانید علاوه بر نظافت و افزایش زیبایی محیط، احتمال بروز آسیب و صدمه به پارکت را نیز کاهش دهید.

 *برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل  دان‌شو* 

 

منابع

royaco.com

tarhazin.com

digiparket.com

abu-dad.com

satrapgostar.com

xn--ngbs1crh.com

spootawood.com

extori.cz

artaclick.com

enviedeplus.be

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *