عنوان پست میاد اینجا

نحوه نظافت قمقمه آب

حتماً برای شما هم بد بو شدن قمقمه آب اتفاق افتاده است. فرقی نمی‌کند چه نوع نوشیدنی داخل قمقمه ریخته‌اید و یا مدت‌زمان باقی ماندن آن چقدر است! شما به‌منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌ها و انتقال عوامل بیماری‌زا باید به‌صورت مداوم کار نظافت و شستشوی قمقمه را انجام دهید؛ زیرا این وسیله کاربردی به‌مرورزمان با تغییرات زیادی مواجه خواهد شد. چنانچه شما هم در فصل تابستان یک قمقمه کوچک همراه خود دارید، برای آشنایی با نحوه نظافت آن، ما را همراهی کنید.

نظافت قمقمه آب

یکی از راه‌های ساده و کاربردی جهت تمیز ماندن همیشگی قمقمه این است که پس از هر بار استفاده، آن را به‌خوبی تمیز کنید. به یاد داشته باشید که یک شستشوی سریع برای این کار کافی نیست؛ زیرا بسیاری از عوامل بیماری‌زا مانند باکتری‌ها برای رشد بهتر به یک محیط مرطوب و تاریک نیاز دارند. چنانچه قمقمه شما از مواد قابل بازیافت ساخته‌شده و تنها قابل شستشو با دست باشد، کار نسبتاً دشواری را پیش رو خواهید داشت! در زیر به نکاتی پیرامون نظافت قمقمه آب به بهترین شکل ممکن اشاره‌شده است:

 

تمیز کردن قمقمه آب

تمیز کردن قمقمه آب

 

نحوه شستشو و نظافت قمقمه آب

۱-     شستشو و نظافت قمقمه توسط ماشین ظرف‌شویی

بعضی از قمقمه‌ها این قابلیت را دارند که توسط ماشین ظرف‌شویی شسته شوند. شما می‌توانید برای پی بردن به این موضوع به دستورالعمل شستشو در قسمت پایینی قمقمه نگاهی بیندازید. چنانچه قمقمه شما قابل شستشو در ماشین ظرف‌شویی است، ابتدا باید اقدام به جداسازی قطعات قمقمه کنید، به‌طوری‌که هر یک از اجزای آن مانند بطری، سر قمقمه، دهانه و نی جدا شوند. لازم به ذکر است که نباید آب داغ با قمقمه تماسی داشته باشد تا بر بدنه آن فشاری وارد نشود؛ بنابراین قمقمه را در طبقه بالای ماشین ظرف‌شویی قرار دهید.

۲-     شستشوی قمقمه پس از هر بار استفاده

طبق بررسی‌های صورت گرفته، پس از هر بار استفاده از قمقمه باید آن را تمیز کنید؛ زیرا با توجه به نوع استفاده شما مانند رفتن به باشگاه دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی روزانه، باکتری‌های مختلفی بر روی بدنه آن یافت می‌شوند. بهتر است پس از انجام فعالیت‌های ورزشی‌تان قمقمه را در سینک بگذارید!

 

شستشوی قمقمه پس از هر بار استفاده

شستشوی قمقمه پس از هر بار استفاده

 

۳-     نظافت قمقمه به روش دستی

چنانچه قمقمه شما فقط باید با دست شسته شود، بهترین روش برای این کار استفاده از آب و صابون است. ابتدا از وجود آب ولرم و ابزار کارتان مانند صابون اطمینان حاصل کنید؛ سپس، برای تمیز کردن شیارهای موجود بر روی بدنه قمقمه و بخش‌های پایینی دهانه بطری از یک اسفنج یا برس مودار استفاده کنید. به‌علاوه، شما می‌توانید با به کار بردن یک قرص تمیزکننده، قمقمه را وارونه کنید و اجازه دهید پس از سپری شدن یک روز، سطوح داخلی و بیرونی قمقمه در معرض هوا خشک شود.

۴-     استفاده از سرکه و جوش‌شیرین

یکی از راه‌های مؤثر برای رفع بوی بد قمقمه این است که آن را با سرکه سفید پرکنید و اجازه دهید تا در تمام طول شب باقی بماند؛ سپس، داخل قمقمه را با آب ولرم و مواد شوینده بشویید. یادتان باشد که بوی سرکه به‌مرور از بین خواهد رفت و شما می‌توانید این کار را یک‌بار در هفته انجام دهید. همچنین، یکی دیگر از روش‌های مفید برای از بین بردن بوی نامطبوع، ریختن دو قاشق غذاخوری جوش‌شیرین به همراه آب ولرم داخل قمقمه و خیساندن آن برای مدت چندین ساعت است. پس‌از این کار، شما می‌توانید قمقمه را توسط آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشویید.

 

استفاده از سرکه و جوش‌شیرین برای نظافت قمقمه

استفاده از سرکه و جوش‌شیرین برای نظافت قمقمه

 

نتیجه‌گیری

وجود ناخالصی‌های آب به‌مرورزمان منجر به رشد برخی از میکروارگانیسم‌ها و یا تولید ترکیبات و مواد مختلفی در داخل قمقمه می‌شود. برای نظافت قمقمه می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. چنانچه قمقمه شما قابلیت قرارگیری در ماشین ظرف‌شویی را ندارد، شما می‌توانید قمقمه را به‌وسیله آب جوش پرکرده و اجازه دهید به مدت یک شبانه‌روز باقی بماند و در آخرین مرحله، آن را توسط مواد شوینده بشویید.

 


*برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو*


 

منابع

 

hidoctor.ir

akairan.com

achar24.ir

beytoote.com

padpors.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *