عنوان پست میاد اینجا

نظافت سرخ‌کن

غذا خوردن علاوه بر اینکه نیاز طبیعی بدن است، بسیاری از مردم آن را به‌عنوان یک لذت و تفریح  می‌دانند. دراین‌بین، غذاهای فست‌فودی طعم و مزه متفاوتی دارند. کمتر کسی پیدا می‌شود که بتواند پیشنهاد چندتکه مرغ سوخاری همراه با چیپس سیب‌زمینی را رد کند. برای خوردن چنین غذاهایی یا باید به رستوران و فست‌فود بروید یا اینکه یک سرخ‌کن خریداری کنید. سرخ‌کن‌ها اگرچه موجب سریع‌تر آمده شدن غذای موردعلاقه شما می‌شوند؛ اما مشکلاتی هم دارند. نظافت و تمیز کردن یک سرخ‌کن از جمله کارهایی است که بعد از استفاده آن باید انجام شود. سرخ‌کن‌ها درصورتی‌که درست تمیز نشوند، زودتر خراب‌شده و مستهلک می‌شوند. در این مقاله با شیوه نظافت سرخ‌کن آشنا می‌شوید.

سرخ‌کن

سرخ‌کن وسیله‌ای است که با استفاده از انرژی برق و روغن مایع، باعث سرخ شدن مواد غذایی می‌شود. سرخ‌کن‌ها در انواع و کاربردهای مختلفی تولید می‌شوند، برخی از آن‌ها برای مکان‌های بزرگ مانند رستوران و آشپزخانه‌های صنعتی طراحی‌شده و برخی برای مصارف خانگی کاربرد دارند. اندازه یک سرخ‌کن و مقدار ماده‌ای که درون آن سرخ می‌شود، بر قیمت و کارایی این محصول تأثیرگذار است.

تمیز کردن سرخ‌کن

دستگاه‌های سرخ‌کن، بعد از چند بار استفاده باید به‌صورت کامل و عمقی تمیز شوند. عدم نظافت سرخ‌کن علاوه بر اینکه بر طعم مواد غذایی سرخ‌شده تأثیر می‌گذارد، می‌تواند باعث بروز آتش‌سوزی نیز شود. نظافت سرخ‌کن اگرچه کار لذت‌بخشی نیست؛ اما یک امر کاملاً ضروری است. در ادامه شیوه تمیز کردن سرخ‌کن را به ترتیب بررسی می‌کنیم:

۱-     تخلیه سرخ‌کن از روغن

در اولین گام برق دستگاه سرخ‌کن را قطع کنید و بگذارید تا روغن درون دستگاه خنک شود. اگر درون روغن مواد ریز معلق وجود دارد، می‌توانید قبل از خارج کردن روغن، با استفاده از یک توری، آن مواد شناور را جمع کنید. روغن غیرقابل بازیافت است و نباید در مسیر لوله فاضلاب ریخته شود زیرا مسیر لوله‌ها را مسدود می‌کند.

کشیدن سرخ‌کن از برق

کشیدن سرخ‌کن از برق و خنک شدن روغن درون آن

 

۲-     استفاده از یک پارچه کاغذی

برای تمیز کردن داخل سرخ‌کن از یک پارچه کاغذی یا روزنامه کمک بگیرید. به کمک پارچه تمام سطح بیرون و داخل سبد سرخ‌کن را تمیز کرده و مواد غذایی خردشده‌ای که درون سبد وجود دارند را با دستمال از آن خارج کنید.

۳-     تمیز کردن بدنه دستگاه

زمانی که تمیز کردن داخل سبد سرخ‌کن تمام شد، با استفاده از اسپری تمیزکننده، بدنه بیرون دستگاه را نیز تمیز کنید. اسپری همه‌منظوره برای این کار بسیار مناسب است. پس از اسپری، با استفاده از یک پارچه یا روزنامه دوباره بدنه دستگاه را تمیز کنید.

 

تمیز کردن بدنه سرخ‌کن

تمیز کردن بدنه سرخ‌کن

 

۴-     جدا کردن قطعات

قطعاتی از دستگاه سرخ‌کن که قابل جدا کردن هستند را جدا کرده و برای شستن آماده کنید. سبد و لوازم داخل سبد و درِ سرخ‌کن از جمله این قطعات هستند. آن‌ها را درون سینک قرار دهید و با استفاده از آب گرم، برس، صابون و اسکاچ بشویید. پس از شستشو، این قطعات را خشک‌کنید و در مکانی قرار دهید که کاملاً خشک شوند.

۵-     شستن درون سرخ‌کن

برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات الکترونیکی سرخ‌کن هرگز نباید آن را درون آب غوطه‌ور کنید. برای شستشوی داخل سرخ‌کن، چند قطره مایع ظرف‌شویی داخل آن ریخته و به‌اندازه خط روغن درون سرخ‌کن آب بریزید. حدود نیم ساعت صبر کنید تا این مایع درون سرخ‌کن باقی بماند؛ سپس با یک اسفنج درون دستگاه را به‌آرامی تمیز کنید. درنهایت چند بار آب داخل آن را پر و خالی کرده تا کاملاً آبکشی شود.

 

شستن درون سرخ‌کن

شستن درون سرخ‌کن

 

۶-     تمیز کردن المنت

در آخر باید المنت دستگاه را تمیز کنید. این قطعه سرخ‌کن نقش اصلی در ایجاد گرمای دستگاه دارد. برای تمیز کردن آن باید از یک دستمال تمیز استفاده کنید و به‌آرامی روی آن بکشید. البته المنت در بسیاری از سرخ‌کن‌ها قابل‌دسترسی نیست و می‌بایست قاب محافظ آن را جدا کنید.

 

سخن پایانی

هر وسیله‌ای برای اینکه بهترین کارایی را داشته باشد باید هرچند وقت یک‌بار نظافت شود. وسایل برقی مانند سرخ‌کن که از قطعات ریز و حساسی تشکیل‌شده‌اند، نیاز به مراقبت بیشتری دارند. سرخ‌کن‌ها به دلیل ارتباط مستقیم با مواد غذایی، تأثیر فراوانی بر سلامتی افراد می‌گذارند. تمیز کردن منظم دستگاه سرخ‌کن علاوه بر حفظ سلامتی افرادی که از مواد غذایی سرخ‌شده در آن استفاده می‌کنند، باعث خوش‌طعم‌تر شدن غذا نیز می‌شود.

 


*برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو*


 

منابع:               

fryerly.com

wikihow.com

zimito.com

howtocleanstuff.net 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *