عنوان پست میاد اینجا

نحوه نظافت فرش ماشینی

با نزدیک شدن فصل بهار، تمامی افراد به تکاپو می‌افتند تا خانه خود را تمیز کنند. نظافت فرش نیز از جمله کارهایی است که در این زمان صورت می‌گیرد. این عمل نه‌تنها فرآیندی برای پاک کردن لکه‌ها محسوب می‌شود؛ بلکه به تمیزی خانه و درعین‌حال افزایش طول عمر فرش نیز کمک می‌کند. در مقاله حاضر همراه ما باشید تا با نحوه نظافت فرش ماشینی و از بین بردن لکه‌ها از روی این فرش‌ها آشنا شوید.

نحوه نظافت فرش ماشینی

تمیز کردن فرش و موکت از دو جهت اهمیت بسیار زیادی دارد. درواقع تمیز کردن این وسایل موجب افزایش زیبایی منزل و همچنین حفظ سلامت افراد حاضر در خانه می‌شود؛ زیرا گردوغبار مشکلات تنفسی را به وجود می‌آورد. در ادامه به توضیح مراحل نظافت و پاک‌سازی فرش ماشینی پرداخته می‌شود:

نحوه نظافت فرش ماشینی

ü      حذف گردوغبار

نخستین گام برای تمیز کردن فرش، استفاده از جاروبرقی است. با کمک این وسیله گردوخاک و آلودگی‌های درشت را از روی فرش جمع کنید. پیش از استفاده از شامپو فرش می‌بایست تمام سطح فرش با کمک جاروبرقی تمیز شود.

ü      استفاده از شامپو فرش

با توجه به ابعاد فرش خود، باید شامپو فرش را در آب نیمه ولرم ترکیب کنید. پس‌از آن محلول را هم بزنید تا جایی که کف ایجاد شود. کف‌های ایجادشده را بدون آب توسط یک اسفنج بر روی فرش بمالید؛ سپس با حرکت دادن اسفنج بر روی سطح فرش آلودگی‌ها را از بین ببرید. توجه داشته باشید که بهتر است پس از مدتی اسفنج جدید را با نمونه قبلی آن جایگزین کنید. این کار به‌منظور جلوگیری از انتقال آلودگی‌های جذب‌شده به سایر قسمت‌ها صورت می‌گیرد.

ü      خشک‌کردن فرش

پس از پاک‌سازی آلودگی‌ها، باید فرش ماشینی را در مکانی قرار دهید که جریان هوا در آن وجود داشته باشد. درواقع رطوبت موجود در فرش می‌بایست در کمترین زمان ممکن از بین برود؛ زیرا وجود رطوبت در فرش، موجب پوسیدگی نخ‌های تاروپود آن می‌شود.

مایع تمیزکننده فرش ماشینی

صابون لباسشویی و شامپوی فرش ماشینی که از خاصیت قلیایی کمی برخوردار هستند، شوینده‌های مناسبی برای فرش‌های ماشینی به شمار می‌روند. در صورت عدم دسترسی به شامپو فرش می‌توانید از ترکیب یک قاشق چای‌خوری نمک و یک لیتر آب استفاده کنید. برای این منظور، ترکیب موردنظر را مخلوط کرده تا کف کند. پس‌از آن کف ایجادشده را توسط یک تکه تور که آب زیادی جذب نمی‌کند، بر روی سطح فرش بمالید. درنهایت سطح فرش را توسط یک دستمال حوله‌ای خشک‌کنید.

نحوه از بین بردن لکه‌ها از روی فرش ماشینی

نرمی و لطافت فرش‌های ماشینی پس از شستشو به سبب برخورداری از مواد پلاستیکی در گره‌ها و تاروپود آن از بین می‌رود. درواقع راهکارهای متفاوتی برای پاک کردن و از بین بردن انواع لکه‌ها از روی فرش ماشینی مورداستفاده قرار می‌گیرد که در ادامه به‌طور مختصر درباره هر یک از آن‌ها توضیح داده خواهد شد:

 

Ø      لکه‌های رنگی

برای پاک کردن لکه‌های رنگی نظیر قهوه، چای و آب انگور، رطوبت محل را توسط یک حوله یا دستمال‌کاغذی جمع‌آوری کنید. این مسئله از نفوذ بیشتر مواد ریخته شده به فرش جلوگیری می‌کنند. کمی آب‌معدنی و یا سودا را بر روی محل موردنظر بریزید. پس از گذشت چند دقیقه آن را با دستمال تمیز کنید. این مراحل را تا جایی تکرار کنید که هیچ اثری از لکه بر روی فرش باقی نماند.

Ø      لکه‌های مواد چرب

برای از بین بردن لکه‌های مواد چرب نظیر مداد شمعی و قیر، ابتدا مقدار حلال غیر چرب را بر روی یک تکه پنبه بریزید. البته باید توجه داشته باشید که از حلال‌هایی استفاده کنید که زود خشک نمی‌شوند؛ سپس پنبه را بر روی لکه موردنظر خود قرار دهید. با این روش مقداری از ذرات چرب، به پنبه و حلال می‌چسبند. این مراحل را تا از بین رفتن کامل لکه تکرار کنید. پس‌از آن به پاک کردن محل موردنظر توسط یک پارچه مرطوب و تمیز بپردازید.

Ø      لکه‌های قدیمی

برای از بین بردن لکه‌های قدیمی بر روی فرش ماشینی، ابتدا مقداری کف خمیرریش را بر روی محل لکه قرار دهید؛ سپس با کمک یک پارچه مرطوب سطح آن را بمالید. پس‌از آن محل موردنظر را به‌وسیله پارچه خشک تمیز کنید. در ادامه سطح آن را توسط یک پارچه تمیز بپوشانید و جسمی سنگین نظیر چند عدد کتاب را بر روی آن قرار دهید. زمانی که پارچه مرطوب شد، آن را با پارچه‌ای جدید جایگزین کنید تا رطوبت فرش ماشینی از بین برود.

Ø      لکه کاکائو، چسب و بستنی

ابتدا اطراف محل موردنظر را برای جلوگیری از پخش شدن بیشتر لکه، تمیز کنید. پس‌از آن ترکیب یک قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی و یک فنجان آب را بر روی یک تکه پنبه و یا دستمال نرم و تمیز بریزید؛ سپس پنبه آغشته به محلول را بر روی لکه قرار دهید. بدون اینکه محل موردنظر را بمالید، به آرامی لکه را از بین ببرید. با تکرار این عمل، اثر ماده ریخته شده رفع می‌شود. درنهایت می‌توانید محل موردنظر توسط یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

 

نحوه از بین بردن لکه‌ها از روی فرش ماشینی

با نزدیک شدن به فصل بهار، سنت قدیمی ایرانیان یعنی خانه‌تکانی، در اکثر خانه‌ها رواج می‌یابد. شستشوی فرش نیز یکی از کارهای اجتناب‌ناپذیر در خانه‌تکانی محسوب می‌شود. برخی از افراد بر این باورند که نظافت فرش‌ها باید تنها در صورت وجود لکه انجام شود؛ اما تمیز کردن این وسایل باید حداقل ۱۲ تا ۱۸ ماه یک‌بار صورت گیرد. این مقاله به معرفی راهکارهایی می‌پردازد که با کمک آن‌ها می‌توانید فرش‌های ماشینی خود را تمیز کنید و لکه‌ها را از بین ببرید.

 *برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل  دان‌شو* 

منابع

chidaneh.com

beytoote.com

setare.com

irancook.ir

jamejamonline.ir

akairan.com

tabnakbato.ir

fardanews.com

solomoncarpet.ir

irancarpetco.com

procarpetcleaningbrisbane.com.au

kohanjournal.com

oxygenie.ca

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *