عنوان پست میاد اینجا

نحوه صحیح شستشو و نگهداری حوله‌ها

حوله‌ها به سبب نگه‌داشتن رطوبت مکان بسیار مناسبی برای رشد انواع میکروب‌ها و قارچ‌ها محسوب می‌شوند. این وسایل می‌توانند میکروب‌ها را به بدن افراد انتقال دهند و انواع بیماری‌های تنفسی، پوستی و چشمی را برای آن‌ها ایجاد کنند؛ بنابراین نحوه صحیح شستشو و نگهداری از حوله‌ها نقش بسیار زیادی در سلامتی افراد ایفا می‌کند. با ما در مقاله حاضر همراه باشید تا با نحوه صحیح شستشو و نگهداری حوله‌ها آشنا شوید.

ویژگی‌های حوله خوب

  1. بهتر است حوله‌ها تا حد امکان ساده و به رنگ سفید باشند.
  2. این وسایل نباید در مقابل نور و شستشو تغییر رنگ دهند.
  3. حوله پس از شستشو نباید پرز دهد.
  4. لطافت این وسایل نباید بعد از گذشت مدتی از بین برود.
  5. حوله‌ها باید قدرت جذب آب بالایی داشته باشند.

نحوه ضدعفونی کردن حوله‌ها

حوله دست و صورت را نباید به‌هیچ‌عنوان در داخل دستشویی قرار داد؛ زیرا در داخل این محیط بخارها و میکروب‌هایی بر روی حوله می‌نشینند که در هنگام استفاده به‌راحتی وارد بدن افراد می‌شوند و ممکن است به سلامت آن‌ها آسیب برسانند. برای خشک‌کردن این وسیله محیط‌های تاریک و مرطوب مناسب نیستند؛ زیرا در این محیط میکروب‌ها و قارچ‌ها سریع‌تر رشد می‌کنند. بهتر است حداقل بعد از گذشت ۲ تا ۳ روز حوله حمام و دستشویی خانه‌تان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. درواقع نور آفتاب ابزار بسیار مناسبی برای ضدعفونی کردن حوله‌ها و از بین بردن عوامل بیماری‌زا محسوب می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که حوله‌ها باید به‌طور منظم تعویض شوند. این وسیله را هرگز نباید به‌طور مشترک با شخص دیگری استفاده کرد. از نکات قابل‌توجه در هنگام استفاده از حوله این است که حتی اگر برای مدت کوتاهی بیمار بودید، باید پس از بهبودی حتماً حوله قبلی را بشویید و خشک‌کنید.

 

 شستشو و نگهداری حوله‌ها

حوله دست و صورت را نباید به‌هیچ‌عنوان در داخل دستشویی قرار داد.

 

نحوه صحیح شستشو و نگهداری حوله‌ها

شستشوی حوله‌ها را باید در دمای بالا و آب جوش انجام دهید. بیشتر میکروب‌ها در دمای بیشتر از ۷۶ تا ۷۷ درجه سانتی‌گراد از بین می‌روند؛ از این‌رو بهتر است این وسایل را در آب با دمای بالا شستشو دهید. همچنین توصیه می‌شود که شستشوی حوله‌ها به‌صورت جداگانه انجام گیرد؛ اما اغلب به سبب ظرفیت ماشین‌های لباسشویی و زمان کم، این وسایل را با لباس‌ها و حوله افراد دیگر در داخل دستگاه می‌اندازند. از دیگر نکات قابل‌توجه در هنگام شستشوی حوله این است که افراد مبتلا به بیماری‌های قارچی و میکروبی پوست نظیر زگیل و عفونت‌های قارچی کشاله ران باید حوله خود را به‌صورت جداگانه بشویند و خشک کنند. این کار از انتقال بیماری به سایر افراد جلوگیری می‌کند. پس از شستشو و خشک شدن حوله‌ها مشکلی وجود نخواهد داشت و تنها کافی است آن‌ها را در محیطی خشک و غیر مرطوب نگهداری کنید. همچنین توجه داشته باشید که حوله‌ها نباید در محیط‌های مرطوب نظیر حمام قرار گیرند؛ زیرا در این محیط‌ها احتمال آلودگی، رشد و تکثیر میکروب‌ها افزایش می‌یابد.

 

 شستشو و نگهداری حوله‌ها

شستشوی حوله‌ها را می‌بایست در دمای بالا و آب جوش انجام دهید.

 

نتیجه‌گیری

حوله‌ها تکه‌ای از الیاف جذب‌کننده آب از جنس پشم، پارچه و یا کاغذ هستند که برای خشک‌کردن یا پاک کردن مورداستفاده قرار می‌گیرند. این وسایل اغلب پرزهایی دارند که خاصیت آبگیری آن‌ها را افزایش می‌دهد. حوله‌ها در ظاهر مظهر تمیزی هستند؛ اما در معرض احتمال بالای آلودگی قرار دارند. درواقع حوله‌ها بلافاصله پس از استفاده، به سبب وجود آب، محیط گرم، اکسیژن و مواد غذایی موجود بر روی بدن به بستر مناسبی برای پرورش باکتری تبدیل می‌شوند؛ از این‌رو آگاهی از نحوه صحیح ضدعفونی کردن، شستشو و نگهداری از حوله‌ها، می‌تواند از ابتلا افراد به انواع بیماری‌های قارچی، تنفسی، پوستی و چشمی جلوگیری کند.

 


*برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو*


 

منابع

beytoote.com

bakhabarbash.ir

pezeshk.us

golchintaha.com

shikotak.com

linkchee.com

namnak.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *