عنوان پست میاد اینجا

نحوه شستشوی کف‌ پوش

کف‌پ وش‌ها دارای انواع و جنس‌های مختلفی هستند که نگهداری و نظافت آن‌ها نیازمند دانستن چندین نکته است. شاید سطح منزل شما با یکی از کف‌پوش‌های موجود در بازار پوشانده شده و قصد دارید آن را تمیز کنید. درصورتی‌که نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید با ما در ادامه مقاله حاضر همراه باشید تا با نحوه شستشوی کف پوش آشنا شوید.

شستشوی کف پوش

شستشوی کف پوش

انواع کف‌پوش‌ها

پارکت

لمینت

لاستیکی

PVC

چوبی

نحوه شستشوی انواع کف‌پوش‌ها

بدون شک شستشوی انواع کف‌پوش با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای جلوگیری از ایجاد خط و خش و آسیب رسیدن به آن‌ها در ادامه به‌طور مجزا به نحوه شستشوی کف‌پوش‌ها اشاره‌شده است.

 

 

۱- کف‌پوش‌های پارکتی

پارکت یکی از رایج‌ترین کف‌پوش‌های خانگی است که امروزه بسیار به چشم می‌خورد. این نوع از کف‌پوش‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع تولید می‌شوند. اگر از پارکت برای منزل خود استفاده کرده‌اید و در شستشوی آن دچار مشکل شده‌اید، راه‌های زیر را دنبال کنید.

ابتدا گردوغبار را از روی پارکت پاک‌کنید. برای انجام این کار می‌توانید جاروبرقی، تی یا دستمالی مرطوب را مورداستفاده قرار دهید. از شوینده‌های شیمیایی قوی جهت شستشو کمک نگیرید. برای تمیز کردن لکه‌ها از محلول‌های مختص پارکت و یا سرکه سفید استفاده کنید. بهتر است رطوبت‌های باقی‌مانده را با دستمال خشک‌کنید. اگر می‌خواهید پارکت را برق بیندازید بهترین کار استفاده از پولیش‌های مخصوص پارکت است.

 

۲- کف‌پوش‌های لمینت

اگر منزل شما با کف‌پوش لمینت پوشیده شده، باید به‌طور منظم آن را جارو بکشید. همچنین، می‌توانید از پارچه نمدار نیز استفاده کنید. درصورتی‌که کف‌پوش لمینت کثیف شود، به کمک پاک‌کننده‌های خانگی آن را تمیز کنید.

 

چنانچه روی کف‌پوش لمینت آب یا مایعی دیگر ریخته باشد، با استفاده از اسفنج یا دستمالی نرم هر چه سریع‌تر آن را از روی کف‌پوش پاک‌کنید. به مایعات اجازه ندهید زمان زیادی روی کف‌پوش باقی بمانند. توجه کنید درصورتی‌که میزان نمدار بودن کف‌پوش زیاد باشد، کف‌پوش با دمای اتاق خشک می‌شود. در غیر این صورت، باید با دستمالی مایع را از سطح آن جمع کرد. دقت کنید که دستمال نرم یا حوله‌ای باشد تا خراشی بر روی سطح کف‌پوش ایجاد نکند.

 

۳- کف‌پوش لاستیکی

شاید این روزها به‌طور گسترده‌ای شاهد استفاده از کف‌پوش‌های لاستیکی در سالن‌های ورزشی یا پارک‌ها باشید. از آنجایی‌که امکان دارد کف‌پوش لاستیکی زود کثیف شوند، باید برای تمیز کردن آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. بهتر است برای این دسته از کف‌پوش‌ها شستشوی روزانه و ماهانه را در نظر بگیرید.

 

برای شستشوی روزانه کف‌پوش لاستیکی از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید. با استفاده از این مواد شوینده کف‌پوش لاستیکی تخریب خواهد شد. برای شستن می‌توانید از اسفنج یا دستمال حوله‌ای استفاده کنید. جارو زدن روزانه کف‌پوش نیز می‌تواند به ماندگاری و دوام آن کمک کند. به‌علاوه، برای تمیز کردن ماهانه کف‌پوش لاستیکی می‌توانید از دستگاه بخارشو بهره بگیرید.

کف پوش

کف پوش

۴- کف‌پوش PVC

کف‌پوش‌های PVC یکی از کف‌پوش‌های قابل شستشو هستند. این نوع کف‌پوش در انواع طرح‌های چوب، برجسته، گرانیت، موکت نما و… تولید می‌شود. کف‌پوش PVC برخلاف کف‌پوش‌های چوبی نیازی به واکس ندارد و تنها با رعایت چندین نکته می‌توان از آن نگهداری کرد.

برای شستشوی این کف‌پوش از آب، کف و یک تی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از بخارشو برای شستشو کمک بگیرید. توجه کنید که پس از شستن حتماً سطح آن را خشک‌کنید تا به بخش زیرین نفوذ نکند. در غیر این صورت آب باعث آسیب رساندن به چسب می‌شود. به‌منظور براق کردن کف‌پوش PVC می‌توانید از واکس کف‌پوش استفاده کنید.

شستشوی کف پوش

شستشوی کف پوش

۵- کف‌پوش چوبی

برای تمیز کردن کف‌پوش‌های چوبی بهتر است آن‌ها را به‌طور منظم جارو بزنید. برای این کار می‌توانید از یک برس و جاروی برقی استفاده کنید. همچنین به کمک شوینده‌های مخصوص چوب هر هفته یک‌بار سطح آن را شستشو دهید. برای صاف و براق شدن نیز سطح چوبی را با موم صیقل دهید.

 

 

شستشوی کف پوش

کف‌پوش‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هریک در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع تولید می‌شوند. برخی از کف‌پوش‌ها در برابر خراشیده شدن مقاوم و برخی دیگر بسیار حساس هستند. برای این منظور جهت نظافت و شستشوی آن‌ها باید دقت و مهارت لازم را داشته باشید.

مقاله حاضر با دسته‌بندی انواع کف‌پوش‌ها و ارائه نحوه شستشوی هر یک از آن‌ها تسهیل در کارها را برایتان به ارمغان آورده است. کف‌پوش‌های پارکتی، لمینت، لاستیکی، PVC و چوبی از انواع کف‌پوش‌های موردبحث در مقاله حاضر هستند.

 

 *برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو* 

منابع

sarvindecor.ir

irantatami.com

namnak.com

namnak.com

choobmarket.ir

foamino.com

xn--ngbs1crh.com

hojrenama.com

digiparket.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *