عنوان پست میاد اینجا

نحوه شستشوی قالی دستبافت

قالی‌های دستبافت از جمله زینت‌بخش‌ترین کف‌پوش‌های دنیا محسوب می‌شوند. وقتی شما یک چنین قالی فوق‌العاده‌ای در منزل خود دارید، باید از آن به خوبی نگهداری کنید. این سرمایه‌های زیبا و اصیل در استفاده‌های دائمی روزانه، مقدار زیادی از گردوخاک و غبار را به خود جذب می‌کنند. در کنار نظافت گاه‌به‌گاه قالی‌های دست‌بافتتان، اگر قصد دارید که امسال آن‌ها را بشویید، با مقاله زیر همراه شوید.

نحوه شستشوی قالی دستبافت

نحوه شستشوی قالی دستبافت

 

شستشوی قالی

شستشو و نظافت قالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رعایت اصول و قواعد خاص مرتبط به شستشوی قالی سبب خواهد شد تا قالی دستبافت کیفیت اولیه خود را از دست ندهد و خصوصیات ظاهری و ساختمانی خود را حفظ کند. اولین نکته در شستشوی قالی این است که مطمئن شوید قالی رنگ پس نمی‌دهد؛ زیرا رنگ دادن قالی به آن آسیب جدی خواهد زد. برای بررسی این مسئله، از یک دستمال سفیدرنگ که با آب نیمه گرم خیس شده استفاده کنید. این دستمال را به قسمت‌هایی از پرز قالی بکشید و یا پرز قالی را برای چند ثانیه در درون دستمال نگه دارید. اگر دستمال سفید، رنگی شد؛ یعنی قالی رنگ پس می‌دهد و باید در هنگام شستشوی آن نکاتی را رعایت کرد.

 

شستشوی قالی

شستشوی قالی دستبافت در خانه

برای شستشوی قالی دستبافت در خانه نیاز به سه مرحله زیر است:

  1. غبارگیری
  2. شستشو
  3. خشک‌کردن

۱٫        غبارگیری قالی

در مرحله اول از شستشوی قالی، نیاز به غبارگیری قالی است؛ البته در زندگی‌های شهری امروز که معمولاً از جاروبرقی استفاده می‌شود، گردوغبار چندانی در درون قالی باقی نمی‌ماند. درهرصورت، قالی‌هایی که دارای گردوغبار هستند، قبل از شستشو حتماً باید غبارگیری شوند؛ زیرا این گردوغبار در هنگام شستشوی آن‌ها، به‌صورت گل‌ولای در قالی باقی می‌ماند و سبب پوسیدگی آن می‌شود.

در غبارگیری معمولی قالی را می‌تکانیم و یا با چوب، بر پشت قالی یا سطح آن می‌کوبیم تا گردوخاک از آن خارج شود؛ سپس به‌وسیله جارویی آن را تمیز می‌کنیم. این کار نباید موجب گسیختگی تاروپود قالی شود و به بافت آن لطمه بزند. کوبیدن قالی بر زمین از جمله کارهای نادرستی است که جهت تمیز کردن آن به کار می‌رود.

۲٫        شستشوی قالی

قالی دستبافت را از قبل خیس نکنید، به‌خصوص قالی‌هایی که رنگ پس می‌دهند. در این صورت قسمت‌های روشن قالی نیز رنگی می‌شود.

قالی را بر روی زمین سخت مانند زمین موزاییکی و سیمانی قرار دهید.

برای شستن قالی از دمای معمولی آب استفاده کرده و سطح آن را کاملاً خیس کنید.

از شوینده‌های خنثی مانند شامپوی قالی یا مایع ظرف‌شویی استفاده کنید. محلولی از شامپوی قالی و آب ولرم تهیه‌کرده و به‌وسیله اسفنج کلیه نقاط قالی را بشویید. استفاده از مواد نرم‌کننده مخصوص، سبب ایجاد نرمی در سطح قالی خواهد شد. پساب خروجی بعد از آبکشی باید خنثی باشد. در صورت خنثی نبودن احتمال بروز آسیب‌هایی در قالی وجود خواهد داشت.

پس از اتمام کار، قالی را طوری با آب شستشو دهید که مواد شوینده به‌طور کامل از آن خارج شود. در انتها قالی را جهت خشک شدن در محلی آویزان کنید و یا در محلی با شیب تند قرار دهید تا رطوبت موجود در آن خارج و کاملاً خشک شود.

نکته: اگر قالی شما رنگ پس می‌دهد، پس از شستشو و آبگیری، آن را لوله نکنید. قالی شسته شده را ابتدا کاملاً آبگیری کرده؛ سپس با پارو و دستمال نخی و یا حوله‌ای، آب پرز آن را کاملاً بگیرید. قالی را یک ساعت به همان حالت روی زمین بگذارید تا قسمت‌هایی که رنگ پس می‌دهند، با قسمت‌های دیگر آن تداخل پیدا نکنند. اگر هنگام پهن کردن قالی دوباره روی آن آب بریزید، ریشه‌های آن زردرنگ خواهند شد.

۳٫        خشک‌کردن

قالی نیمه مرطوب را از پشت در نور غیرمستقیم خورشید (سایه) و در معرض هوا آویزان کنید. استفاده از حرارت مستقیم وسایل حرارتی چون بخاری، شومینه، رادیاتور برای خشک‌کردن قالی، به آن صدمه می‌زند. درصورتی‌که عملیات آبکشی به‌درستی انجام‌نشده باشد، در هنگام آویزان کردن قالی، آب در قسمت انتهایی آن جمع شده و سبب زردی و پوسیدگی قسمت تحتانی قالی خواهد شد.

لوله کردن قالی به‌منظور خشک‌کردن آن هرگز توصیه نمی‌شود؛ زیرا منجر به ایجاد کیسی و برآمدگی در قالی خواهد شد. گاهی برخی از قالی‌شویی‌ها به دلیل کمبود وقت قالی‌ها را خشک نشده، لوله می‌کنند. پس دقت کنید.

پس از خشک شدن قالی، آن را با جاروی چوبی یا برس سر، به سمت پرزهای قالی جارو یا برس بزنید تا تمام طرح‌های قالی سر جای خود قرار بگیرند و قالی شما زیباتر و تمیزتر دیده شود.

نحوه شستشوی قالی

قالی‌های دستبافت ارزشمند، برای دوام و ماندگاری به نگه‌داری صحیح و مراقبت ایمن نیاز دارند تا گذر زمان آن‌ها را از بین نبرد. شما می‌توانید با رعایت نکاتی ساده در نظافت و شستشوی این قالی‌ها، زیبایی آن‌ها را همیشگی و طول عمرشان را ضمانت کنید. تعدادی از این نکات در مقاله حاضر موردبررسی قرار گرفت.

 *برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل  دان‌شو* 

 

منابع

namnak.com

yjc.ir

makbaf.com

rasekhoon.net

shahab24.com

news.akhbarrasmi.com

farshshoee.com

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *