عنوان پست میاد اینجا

روش‌های شستن و تمیز کردن اسکاچ ظرف‌شویی

بیشتر افراد تصور می‌کنند ابر، سیم و اسکاچ ظرف‌شویی در گروه تمیزترین وسایل آشپزخانه قرار دارند و چون به‌طور مداوم با آب و مایع ظرف‌شویی در ارتباط هستند، نیاز به شستشو ندارند. غافل از اینکه وسایل ذکرشده از جمله آلوده‌ترین لوازم آشپزخانه محسوب می‌شوند؛ زیرا رطوبت و باقی‌مانده مواد غذایی در این وسایل، محیط مطلوبی را برای رشد میکروب‌ها و انتشار و انتقال آن‌ها به ظروف فراهم می‌کند. با ما در مقاله حاضر همراه باشید تا با روش شستن و تمیز کردن اسکاچ ظرف‌شویی آشنا شوید.

روش شستن و تمیز کردن اسکاچ ظرف‌شویی

روش شستن و تمیز کردن اسکاچ ظرف‌شویی

 

سیم و اسکاچ ظرف‌شویی را در سینک رها نکنید.

برخی از افراد پس از استفاده از اسفنج، اسکاچ یا ابر، آن را در داخل سینک ظرف‌شویی قرار می‌دهند تا با هر بار باز کردن شیر، اسفنج خیس و تمیز شود. درحالی‌که بیشترین رشد میکروب‌ها در بافت اسفنج، دقیقاً در زمان مرطوب شدن این وسیله رخ می‌دهد. درواقع رطوبت بهترین شرایط را برای تکثیر میکروب‌ها به وجود می‌آورد و به‌جای تمیز کردن موجب آلوده‌تر شدن آن می‌شود.

 

روش شستن و تمیز کردن اسکاچ ظرف‌شویی

سیم و اسکاچ ظرف‌شویی را در سینک رها نکنید.

 

راهنمای شستشوی اسکاچ یا اسفنج ظرف‌شویی

پس از اتمام شستشوی ظروف آشپزخانه، اسکاچ یا اسفنج ظرف‌شویی را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشویید؛ سپس با فشار زیاد آب را از بافت داخل آن خارج کنید. درنهایت برای خشک شدن این وسایل، آن‌ها را در جایی قرار دهید که هوا جریان دارد. توجه داشته باشید که برای از بین بردن میکروب‌های احتمالی اسکاچ ظرف‌شویی هرچند وقت یک‌بار این وسیله را ضدعفونی کنید. در صورت پاره و فرسوده‌شدن اسفنج‌های ظرف‌شویی، بلافاصله آن‌ها را دور بیندازید.

 

روش‌های ضدعفونی کردن اسکاچ ظرف‌شویی

v     مایکروفر

برای ضدعفونی کردن اسکاچ ظرف‌شویی، ابتدا آن را در داخل آب گرم شستشو دهید؛ سپس اسکاچ را در داخل یک کاسه بگذارید. در این مرحله مقداری آب در داخل کاسه بریزید و آن را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در داخل مایکروفر قرار دهید. البته توجه داشته باشید که اسفنج در این زمان خشک نشود و آتش نگیرد. علاوه بر آن، روش موردنظر برای اسفنج‌هایی که در تهیه آن‌ها از ذرات فلز استفاده‌شده، مناسب نیست. پس از اتمام زمان گفته‌شده و خنک شدن اسفنج، آن را از کاسه خارج کنید. این روش در حدود ۹۸ درصد از باکتری‌ها و میکروب‌های موجود در این وسیله را از بین می‌برد.

v     آب جوش

در داخل قابلمه را تا نیمه از آب پرکنید؛ سپس آن را روی حرارت قرار دهید تا به نقطه‌جوش برسد. در این مرحله اسفنج را برای مدت ۱۰ دقیقه در داخل آب در حال جوش بگذارید. از این روش می‌توان برای ضدعفونی کردن اسفنج‌هایی استفاده کرد که در تهیه آن‌ها ذرات فلزی به کار رفته است.

v     محلول سفیدکننده

برای ضدعفونی کردن اسکاچ، ترکیبی از محلول سفیدکننده و آب تهیه کنید و آن را به مدت حداقل ۵ دقیقه در داخل محلول قرار دهید. البته برخی از افراد معتقدند که بهتر است اسفنج را یک شب در داخل محلول بگذارید؛ سپس آن را از محلول خارج کنید و بشویید. استفاده از روش ذکرشده در حدود ۳۷ تا ۸۷ درصد از باکتری‌ها را از بین می‌برد.

v     ماشین ظرف‌شویی

قرار دادن اسفنج یا اسکاچ به همراه سایر ظروف در داخل ماشین ظرف‌شویی از دیگر راه‌های ضدعفونی کردن این وسیله است؛ زیرا آب جوش ماشین ظرف‌شویی به همراه پودر شوینده موجب از بین رفتن باکتری‌ها و میکروب‌های اسکاچ می‌شود.

v     سرکه

همچنین برای ضدعفونی کردن اسکاچ ظرف‌شویی می‌توانید از سرکه کمک بگیرید. برای این منظور اسکاچ را به مدت یک شب در داخل سرکه قرار دهید تا میکروب‌های آن از بین بروند.

روش‌‌‌‌های ضدعفونی کردن اسکاچ ظرف‌شویی

نتیجه‌گیری

اسفنج یا اسکاچ ظرف‌شویی یک پناهگاه مناسب برای هزاران میکروبی به شمار می‌رود که عامل مسمومیت غذایی هستند. برخی از افراد معتقدند که قرار دادن این وسایل در داخل سینک ظرف‌شویی و شستن آن با آب موجب تمیز شدن اسفنج ظرف‌شویی می‌شود؛ اما رطوبت کمک می‌کند تا باکتری‌ها و میکروب‌ها در حفره‌های ریز اسفنج رشد کنند. برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها در این وسایل، آن‌ها را حداقل هر ۳ یا ۴ روز یک‌بار با استفاده از یکی از روش‌های ذکرشده در مقاله ضدعفونی کنید.

 


*برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو*


 

منابع

namnak.com

beytoote.com

hidoctor.ir

domestos.ir

mihanbod.ir

ghatreh.com

tazetarin.com

delsetan.com

fanamuz.ir

tnews.ir

esfahanemrooz.ir

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *