عنوان پست میاد اینجا

راه‌های نگهداری و تمیز کردن سنگ گرانیت

سنگ‌های گرانیت به‌عنوان یکی از زیباترین سنگ‌های تزئینی، اغلب به دلیل ساختارشان در داخل خانه مورداستفاده قرار می‌گیرند. این نوع سنگ‌ها علاوه بر زیبایی، بسیار مقاوم، ضد حرارت و ضد خراش هستند؛ اما این موضوع بدان معنی نیست که در اثر ضربات سنگین و کوبنده نیز می‌توانند بادوام باشند. اگر از سنگ‌های گرانیت در داخل خانه‌تان استفاده می‌کنید، باید از آن‌ها به نحو احسنت مراقبت کنید تا آسیب نبینند. کلید نگهداری از این سنگ‌ها استفاده از نوعی پاک‌کننده است که به آن زیبایی می‌بخشد. با ما در مقاله حاضر همراه باشید تا با نحوه ساخت اسپری‌های براق‌کننده سنگ گرانیت و راه‌های نگهداری و تمیز کردن آن آشنا شوید.

وسایل موردنیاز برای ساخت اسپری براق‌کننده سنگ گرانیت

  1. یک‌چهارم فنجان الکل برای شستشو
  2. ۳ قطره پاک‌کننده ظروف
  3. آب گرم

طرز استفاده از براق‌کننده سنگ گرانیت

وسایل موردنیاز برای ساخت اسپری براق‌کننده را مخلوط کرده و در داخل یک بطری بریزید؛ سپس این پاک‌کننده را بر روی سطح سنگ گرانیت اسپری کنید و با استفاده از پارچه‌های میکروفایبر به تمیز کردن آن‌ها بپردازید. توجه داشته باشید که آسیبی به این نوع از سنگ‌ها وارد نشود. با استفاده از این روش می‌توانید زیبایی سنگ تزئینی خود را مجدداً به آن بازگردانید.

تمیز کردن سنگ گرانیت به‌صورت معمولی

Ø      گام اول

پیش از شروع تمیز کردن کاشی‌های گرانیتی، ابتدا خاک سطحی آن را تمیز کنید. برای این منظور با استفاده از یک دستمال نرم، به گردگیری سطح سنگ بپردازید. این کار موجب از بین رفتن دانه‌های شن و ماسه، گردوغبار یا خرده‌های مواد غذایی و مانع از خراشیده شدن سطح براق گرانیت می‌شود.

 

ابتدا خاک سطحی گرانیت را تمیز کنید.

ابتدا خاک سطحی گرانیت را تمیز کنید.

 

Ø      گام دوم

اگر میزان کثیفی سنگ کم است و نیاز به تمیزکاری اساسی ندارد، مقداری آب مقطر گرم و مایع ظرف‌شویی را در داخل یک سطل مخلوط‌کنید؛ سپس یک پارچه نرم آغشته به محلول را بر روی سطح گرانیت بکشید. به یاد داشته باشید که برای تمیز کردن این سنگ‌ها نباید از مایع ظرف‌شویی با رنگ و عطر فراوان استفاده کنید؛ زیرا رنگ‌ها ممکن است موجب خرابی رنگ سنگ‌های گرانیتی شوند. همچنین برای تمیز کردن آن‌ها از وسایل ساینده‌ای نظیر اسفنج یا سیم ظرف‌شویی استفاده نکنید.

 

مقداری آب مقطر گرم و مایع ظرف‌شویی را در داخل یک سطل مخلوط‌کنید.

مقداری آب مقطر گرم و مایع ظرف‌شویی را در داخل یک سطل مخلوط‌کنید.

 

Ø      گام سوم

بهتر است کاشی‌های گرانیتی را به‌صورت ردیفی پاک‌کنید تا تمیز کردن هیچ قسمتی فراموش نشود.

 

کاشی‌های گرانیتی را به‌صورت ردیفی پاک‌کنید.

کاشی‌های گرانیتی را به‌صورت ردیفی پاک‌کنید.

 

Ø      گام چهارم

سطح گرانیت را با استفاده از پارچه نرم و حرکات دایره‌ای خشک‌کنید. اگر پارچه نرم ندارید می‌توانید از یک تی‌شرت قدیمی بدون چاپ کمک بگیرید. دقت کنید که برای جلوگیری از لکه شدن، آب سطح گرانیت باید به‌طور کامل خشک شود.

 

سطح گرانیت را با استفاده از پارچه نرم و حرکات دایره‌ای خشک‌کنید.

سطح گرانیت را با استفاده از پارچه نرم و حرکات دایره‌ای خشک‌کنید.

 

تمیز کردن سنگ گرانیت از لکه‌های سخت

ü      مرحله اول

برای تمیز کردن کف‌پوش گرانیت پس از یک مدت طولانی به یک محلول مخصوص گرانیت یا تمیزکننده قوی نیاز دارید. یادتان باشد که برای این منظور هرگز نباید از تمیزکننده‌های خانگی نظیر سرکه و آب‌لیمو کمک بگیرید. همچنین در هنگام استفاده از مواد شیمیایی، محیط باید از تهویه مناسب هوا برخوردار باشد.

 

از یک محلول مخصوص گرانیت یا تمیزکننده قوی استفاده کنید.

از یک محلول مخصوص گرانیت یا تمیزکننده قوی استفاده کنید.

 

ü      مرحله دوم

از جوش‌شیرین می‌توان برای از بین بردن لکه‌های سفت مواد غذایی یا لکه‌های سخت استفاده کرد. برای این منظور مقداری جوش‌شیرین را با آب ترکیب کنید؛ سپس محلول را با کمک اسپری بر روی لکه گرانیت بریزید. در این مرحله سطح سنگ را با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید. پس از گذشت ۲۴ ساعت، گرانیت را با استفاده از ترکیب آب و مایع ظرف‌شویی به‌خوبی شستشو دهید و با دستمال خشک‌کنید.

 

لکه‌های سفت مواد غذایی را با استفاده از جوش‌شیرین از بین ببرید.

لکه‌های سفت مواد غذایی را با استفاده از جوش‌شیرین از بین ببرید.

ü      مرحله سوم

اگر کثیف بودن سنگ گرانیت به‌اندازه‌ای است که کاملاً براق بودن و درخشندگی آن را از بین برده باشد، باید از پودر خاکستری گرانیت برای تمیز کردن سطح این سنگ استفاده کنید. توجه داشته باشید که سایر پودرهای تمیزکننده از اثر سایندگی برخوردار هستند و می‌توانند به سطح گرانیت آسیب برسانند؛ بنابراین با استفاده از یک مسواک یا برس نرم، حفره‌های بین سنگ گرانیتی و سطح گرانیت را تمیز کرده و درنهایت بشویید.

 

از پودر خاکستری گرانیت برای تمیز کردن سطح سنگ استفاده کنید.

از پودر خاکستری گرانیت برای تمیز کردن سطح سنگ استفاده کنید.

 

نتیجه‌گیری

تمیز و براق بودن سنگ‌های گرانیتی یکی از جنبه‌های بسیار زیبای آشپزخانه محسوب می‌شود. اغلب از این وسایل برای روی سطح کابینت یا اپن استفاده می‌کنند. سنگ‌های گرانیتی مقاوم و دوست‌داشتنی هستند؛ اما برای حفظ، نیاز به تمیز کردن و مراقبت دارند. قدمت سنگ‌های گرانیتی طبیعی به حدود میلیون‌ها سال می‌رسد؛ از این‌رو برخی از مواد پاک‌کننده نامناسب می‌تواند به سطح آن‌ها آسیب برساند.

 

خواندن مقاله نحوه نظافت سطوح بتنی می‌تواند برای شما جذاب باشد.

 


*برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو*


 

منابع

 

 

kavyab.com

datees.ir

tabassomclinic.ir

namnak.com

khaandaniha.ir

iran.pezeshk.us

۲nafare.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *