عنوان پست میاد اینجا

در خانه‌تکانی از ریه خود محافظت کنیم

حتماً برای شستشو و نظافت بخش‌های مختلف منزل خود از مواد تمیزکننده استفاده کرده‌اید؛ اما آیا می‌دانید که این مواد باعث مشکلات ریوی می‌شوند و سلامتی شما را به خطر می‌اندازند؟ شوینده‌های شیمیایی با پخش مواد سمی وارد دستگاه تنفسی شده و موجب تحریک راه‌های هوایی می‌شوند. چنانچه با مواد تمیزکننده شیمیایی سروکار دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این  مقاله همراه ما باشید تا با راهکارهای محافظت از ریه در برابر آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

 

 

چگونه از ریه خود در برابر استفاده از مواد تمیزکننده محافظت کنیم؟

شستشو و نظافت سرویس بهداشتی و آشپزخانه با مواد تمیزکننده به‌هیچ‌وجه کاری جالب و سرگرم‌کننده نیست؛ بلکه کاری ناخوشایند محسوب می‌شود که صحت و سلامتی شما را درگیر می‌کند. مواد شیمیایی که همه‌جا را درخشان و تمیز می‌کنند، با آسیب‌ها و بیماری‌های ریه مرتبط هستند. ریه یکی از اعضای دستگاه تنفسی است که اکسیژن را به سایر سلول‌های بدن منتقل می‌کند. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد افرادی که در طول روز از محصولات تمیزکننده با مواد شیمیایی بالا استفاده می‌کنند، در معرض خطر بیماری‌های مزمن ریوی از جمله برونشیت حاد و آمفیزم قرار دارند. توجه داشته باشید درصورتی‌که به‌طور افراطی از مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید و هوای داخل منزلتان تازه نباشد، سلامت ریه شما به خطر می‌افتد.

 

در استفاده از مواد تمیزکننده از ریه خود محافظت کنیم

در نزدیکی‌های عید نوروز خانم‌های خانه‌دار با وایتکس و انواع تمیزکننده‌ها به جان خانه می‌افتند و مدام در حال بشور و بساب هستند. چنانچه از این شوینده‌های شیمیایی استفاده می‌کنید، باید بدانید که ترکیبات شیمیایی موجود در آن‌ها دشمن ریه‌ها محسوب می‌شوند. بهتر است به‌جای به‌کارگیری آن‌ها از مواد طبیعی نظیر سرکه سفید استفاده کنید؛ بنابراین تا جایی که برایتان مقدور است از محصولات شیمیایی دوری کرده و از مواد طبیعی بهره بگیرید.

ضمن استفاده از مواد تمیزکننده باید پس از پاشیدن آن‌ها در فضای بسته نظیر سرویس بهداشتی بلافاصله از محیط خارج شوید؛ زیرا با ایجاد گاز کلر، موجب تحریک راه‌های هوایی و درنهایت آسیب رساندن به ریه شما می‌شوند که با علائمی نظیر سرفه، خس‌خس سینه و تنگی نفس همراه خواهد بود. این قبیل علائم در افرادی که مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی هستند و همچنین افراد مسن بیشتر خود را نشان خواهد داد. در این‌گونه موارد سعی کنید مدت‌زمان تماس و میزان تماس با ماده شوینده را کاهش دهید.

همین‌طور برخی افراد به‌منظور پاکیزگی بیشتر سطوح سرامیکی، وایتکس و سایر ترکیبات اسیدی قوی نظیر جوهر نمک را با یکدیگر ترکیب می‌کنند که به دلیل ایجاد برخی فعل‌وانفعالات شیمیایی گاز کلر بسیاری آزاد می‌شود و ریه شما را با دردسرهای جبران‌ناپذیر مواجه می‌سازد.

توصیه‌های ایمنی برای محافظت از ریه در مقابل مواد تمیزکننده

  1. اگر از مشکلات ریوی رنج می‌برید به‌هیچ‌عنوان از مواد تمیزکننده شیمیایی جهت شستشو کمک نگیرید؛ زیرا این مواد با تشدید علائم بیماری، مشکل را حادتر می‌کنند.
  2. استفاده بی‌رویه از مواد شیمیایی به دستگاه تنفسی شما آسیب خواهد رساند که به دنبال آن آلرژی و حساسیت ایجاد می‌شود؛ از این‌رو توصیه می‌کنیم دفعات استفاده از آن‌ها را کاهش دهید و از شوینده‌های طبیعی استفاده کنید.
  3. جرم‌گیرها و سفیدکننده‌ها را باهم مخلوط نکنید؛ چراکه با متصاعد کردن گاز کلر خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی و ریه‌ها را افزایش می‌دهند. این مسئله در طولانی‌مدت باعث بروز آلرژی و حساسیت خواهد شد.
  4. سعی کنید در محیط‌هایی که دارای تهویه مناسبی هستند از این تمیزکننده‌های شیمیایی کمک بگیرید؛ زیرا در غیر این صورت با تجمع گازهای شیمیایی در محیط، اختلال تنفسی به وجود می‌آید. همچنین، می‌توانید از ماسک در زمان شستشو استفاده کنید.
  5. بهتر است هنگام نظافت با شوینده‌های شیمیایی از آب سرد استفاده کنید؛ زیرا بخار ناشی از آب داغ، گازهای حاصل از این مواد را در محیط ماندگار می‌کند.
  6. بنا بر دستورالعمل درج‌شده بر روی بطری محصول شیمیایی، حتماً زمان استفاده آن را با آب رقیق کنید.
  7. هنگام استفاده از شوینده‌های شیمیایی باید مراقب کودکان و افراد مسن باشید؛ زیرا کودکان و کهن‌سالان به علت آسیب‌پذیر بودن نیازمند مراقبت و احتیاط بیشتری هستند.
  8. چنانچه پس از مصرف تمیزکننده‌های شیمیایی دچار سرفه‌های طولانی‌مدت و خس‌خس سینه شدید نباید آن‌ها را نادیده بگیرید و باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.

 

در خانه تکانی از ریه خود محافظت کنید

نظافت منزل امری ضروری است و موجب رعایت بهداشت و پاکی می‌شود؛ از این‌رو افراد جهت سهولت کار و تمیزی بیشتر از مواد شوینده شیمیایی کمک می‌گیرند. در مقابل با استفاده ناصحیح از مواد شیمیایی موجب مشکلات ریوی خود شده و به دنبال آن موجی از علائم مختلف در آن‌ها آشکار می‌شود. بهتر است در زمان استفاده از تمیزکننده‌های شیمیایی و برای محافظت از ریه خود نکته‌های ایمنی و بهداشتی را در نظر بگیرید. در مقاله حاضر به چندین توصیه مهم در ارتباط با نحوه به‌کارگیری شوینده‌های شیمیایی اشاره‌شده تا از ریه خود در برابر آن‌ها محافظت کنید.

شست‌وشوی سطوح چرب

شست‌وشوی سطوح چرب

 *برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل  دان‌شو* 

 

منابع

lung.org/

reuters.com/

healthplus.ir/

mag.farzand.net/

freeimages.com/

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *