عنوان پست میاد اینجا

تمیز کردن کنسول بازی

کنسول‌های بازی مانند سایر وسایلی که در خانه از آن‌ها استفاده می‌کنید باید هرچند وقت یک‌بار تمیز شوند. پرکاربرد بودن این وسایل و ارتباط مستقیم و مداوم آن با دست، احتمال آلودگی کنسول‌های بازی را بیشتر می‌کند؛ همین موضوع باعث می‌شود که تمیز کردن کنسول‌های بازی را بسیار ضروری بدانیم. داغ کردن مداوم دستگاه و صدای بیش‌از حد، نشانه‌ کثیف بودن قطعات داخلی کنسول‌های بازی به شمار می‌رود و درصورتی‌که با چنین علائمی مواجه شدید باید دست‌به‌کار شوید و علاوه بر نظافت بیرون و بدنه دستگاه، داخل آن را نیز از وجود گردوخاک بزدایید. در این مقاله با شیوه تمیز کردن کنسول‌های بازی آشنا می‌شوید.

کنسول بازی

کنسول بازی

کنسول بازی

یکی از وسایل موردعلاقه بسیاری از کودکان و حتی بزرگ‌سالان کنسول‌های بازی است. این وسایل برقی برای پر کردن اوقات فراغت و تفریح مورداستفاده قرار می‌گیرند و اغلب همراه با آن‌ها خوراکی‌هایی خورده می‌شوند. تماس مداوم دست انسان با دسته این کنسول‌ها احتمال چرب شدن این وسایل و آلودگی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین باید به نظافت منظم این کنسول‌ها توجه ویژه‌ای شود. دو نمونه از محبوب‌ترین کنسول‌های بازی می‌توان به Xbox و PS4 اشاره کرد. در این مقاله شیوه تمیز کردن هرکدام از این کنسول‌ها را به شکل جداگانه شرح می‌دهیم.

تمیز کردن کنسول Xbox

کنسول بازی پرطرفدار Xbox، توسط کمپانی مایکروسافت طراحی‌شده است. روی بدنه این کنسول منافذی برای عبور هوا و خنک شدن قطعات آن در نظر گرفته‌شده که همین منافذ ممکن است باعث انتقال گردوخاک به داخل شوند؛ بنابراین برای تمیز کردن بدنه و دسته Xbox موارد زیر را انجام دهید:

  • تا زمانی که سطح بیرونی و بدنه کنسول را تمیز نگه دارید هرگز مجبور به باز کردن و نظافت داخل آن نخواهید شد. پس سعی کنید هرچند هفته یک‌بار بدنه کنسول را با دستمالی از گردوخاک پاک‌کنید.
  • بهترین وسیله برای تمیز کردن کنسول Xbox یک دستمال پارچه‌ای نرم است. این دستمال به‌راحتی می‌تواند گردوغبار انباشته‌شده روی بدنه را جمع کند.
  • اتصال کنسول به برق را قطع کنید و دستمال را به تمام سطح بدنه کنسول بکشید. حتی درون پورت‌های کنسول را هم با دستمال تمیز کنید.
  • اگر گردوغبار به داخل بدنه کنسول نفوذ کرده باشد، با دستمال پارچه‌ای تمیز نمی‌شود؛ در این صورت، یک سشوار یا کمپرسور باد تهیه کنید و با فشار باد سرد، گردوغبار روی قطعات داخلی کنسول را پاک‌کنید. بهتر است در آن طرف کنسول یک دستمال مرطوب قرار دهید تا گردوغبار خارج‌شده از کنسول، به پارچه بچسبد و دوباره به داخل بدنه بازنگردد.
  • به‌هیچ‌وجه مواد شوینده شیمیایی و یا پارچه‌های مرطوب برای تمیز کردن کنسول استفاده نکنید. پارچه‌ای که برای نظافت Xbox به کار می‌برید باید بدون هیچ‌گونه رطوبت و نم باشد.
  • برای تمیز کردن دسته Xbox مانند روش قبل از یک پارچه نرم یا کمپرسور هوا استفاده کنید. شستن دسته با مایعات قطعاً باعث خراب شدن دسته می‌شود. برای از بین بردن چربی‌های روی دسته می‌توانید کمی الکل ۵۰ درصد را روی پارچه نرمی بریزید و روی دسته و دکمه‌ها بکشید.
  • با استفاده از خلال‌دندان می‌توانید دکمه‌ها و شیارهای روی دسته را تمیز کنید.

 

تمیز کردن دسته Xbox

تمیز کردن دسته Xbox

 

تمیز کردن کنسول PS4

کنسول بازی محبوب سونی هم مانند دیگر کنسول‌ها باید به‌صورت مرتب تمیز شود. گردوخاک عاملی کشنده برای وسایل برقی از جمله کنسول‌های بازی به شمار می‌رود. متداول‌ترین نسخه‌های کنسول سونی، PS4 اسلیم و پرو هستند که برای نظافت آن‌ها باید به نکاتی توجه کنید. این نکات عبارت‌اند از:

  • تمام مواردی که برای تمیز کردن کنسول Xbox مطرح شد در خصوص کنسول سونی هم صدق می‌کند؛ اما درصورتی‌که آن اقدامات باعث تمیز شدن قطعات داخلی کنسول نشد باید بدنه آن را بازکنید.
  • قسمت بالایی PS4 اسلیم و پرو به‌راحتی و بدون هیچ‌گونه پیچی باز می‌شود. پس از جدا کردن این قسمت در نسخه اسلیم باید چندین پیچ دیگر را بازکنید و سطح فلزی را به‌صورت موقت بالا نگه دارید تا بتوانید به هواکش کنسول دسترسی داشته باشید. پس از انجام این کار با استفاده از اسپری کمپرس هوا، داخل هواکش را تمیز و قطعات را از گردوخاک پاک‌کنید.

 

تمیز کردن PS4  اسلیم

تمیز کردن PS4  اسلیم

 

  • در نسخه پرو پس از باز کردن سطح بالایی به هواکش دسترسی دارید. با تمیز کردن هواکش این کنسول با استفاده از اسپری کمپرس هوا، بخش زیادی از صدای ناهنجار و داغ شدن کنسول را کاهش خواهید داد.

تمیز کردن PS4  پرو

تمیز کردن PS4  پرو

 

سخن پایانی

هر وسیله‌ای که با بدن انسان زیاد در ارتباط باشد، باید به‌صورت مداوم تمیز شود. کنسول‌های بازی از جمله این وسایل هستند که علاوه بر تماس زیاد با بدن انسان، گردوغبار فراوانی روی بدنه و حتی درون آن‌ها نفوذ می‌کند و همه این‌ها عاملی برای ایجاد آلودگی و خراب شدن آن کنسول محسوب می‌شوند. برای نظافت کنسول‌ها باید از دستورالعمل‌های خاصی پیروی کنید تا کمترین آسیب به قطعات این وسیله وارد شود. در این مقاله به بررسی برخی از این دستورالعمل‌ها پرداختیم.

 


*برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو*


 

منابع:               

giftgift.ir

anzalweb.ir

hianzali.com

copykhor.com

faceit.ir

                                          

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *