عنوان پست میاد اینجا

ترفندهای نظافت آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه و به عبارتی قلب خانه است که رسیدگی  و نظافت آن از اصلی‌ترین دغدغه‌های خانم‌های خانه‌دار به شمار می‌رود. هر روز قسمت زیادی از وقت زنان خانه‌دار در آشپزخانه سپری می‌شود. درنتیجه تمیز بودن و بهداشت آن مهم است؛ در این مقاله، به راه‌حل‌های ساده و طبیعی و ترفندهای جدید و اصولی برای پاک کردن و میکروب‌زدایی آشپزخانه اشاره‌شده است که به کمک آن‌ها می‌توان آشپزخانه و لوازمی تمیز و بهداشتی داشت.

راهکارهای نظافت در آشپزخانه

به‌منظور تمیز کردن سرامیک و وسایل آشپزخانه مانند اجاق‌گاز، هود، ظروف، کابینت، باز کردن لوله‌ ظرفشویی، براق کردن وسایل فلزی و پاک کردن لکه‌ها، محصولات مختلفی در فروشگاه‌‌ها عرضه می‌شوند که در کنار خواص نظافتی، زیان‌آور نیز هستند. در ادامه مطلب، با تعدادی از محصولات ساده و طبیعی موجود در خانه جهت نظافت و ضدعفونی کردن لوازم آشپزخانه آشنا می‌شوید.

 

استفاده از سرکه در نظافت آشپزخانه

سرکه سفید یکی از بهترین پاک‌کننده‌ها با خاصیت ضدعفونی‌‌کنندگی مناسب است که برای نظافت کابینت‌ها، یخچال، اجاق‌گاز و ماشین لباسشویی کاربرد دارد. این ماده از خود اثری بر روی سطوح باقی نمی‌گذارد و بوی آن نیز ناپایدار است. شما می‌توانید به کمک یک‌چهارم لیوان سرکه و یک لیوان آب محلولی مناسب تهیه کرده تا سطوح مختلف را به‌واسطه آن جلا بخشید.

در انتها نیز به‌وسیله دستمال خشک، سطح موردنظر را پاک کنید. گیاهان معطر یا عصاره طبیعی آن‌ها می‌تواند بهترین گزینه برای افزودن بوی مطبوع و دل‌نشین به سرکه باشد؛ بنابراین بهتر است این ترفند جالب را در خانه امتحان کنید.

 

پاک کردن چربی در آشپزخانه

اگر آشپزخانه‌تان، به‌ویژه اجاق‌گاز و فر، پر از لک و چربی شده‌اند، بهترین راهکار تهیه مخلوطی از مقدار مساوی جوش‌شیرین، نمک‌ و کمی آب است. به‌وسیله مالش این ترکیب توسط دستمال نرم بر روی نقاط موردنظر، سطح را از هرگونه آلودگی پاک کنید. توجه داشته باشید که لکه‌های چربی قدیمی‌تر به زمان بیشتری برای محو شدن نیاز دارند. برای پاک کردن آن‌ها جوش‌شیرین را با کمی آب مخلوط کرده و خمیر به دست آمده را برای چند ساعت در نقطه موردنظر قرار دهید و سپس با دستمالی مناسب آن را تمیز کنید.

برای از بین بردن چربی و غذای سوخته از کف ظروف، بهترین روش خیساندن ظرف با آب داغ و پاشیدن مقدار کافی جوش‌شیرین بر روی سطح موردنظر است. با این روش پس از چند ساعت مواد سوخته به‌آسانی از کف ظرف جدا می‌شوند. روش دیگر برای جدا کردن غذای سوخته از سطح ظروف غیرآلومینیومی، افزودن مقداری آب و جوش‌شیرین در قابلمه و جوشاندن آن بر روی اجاق‌گاز است. دقت کنید که از این روش برای ظروف آلومینیومی استفاده نشود؛ زیرا با خوردگی سطح ظرف همراه خواهد شد.

پاک کردن چربی سینک ظرف‌شویی

برای پاک کردن سینک ظرف‌شویی چندین راهکار قابل ارائه است که شما را در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم کرد. اولین روش تهیه مخلوطی از نمک، جوش‌شیرین و کمی آب است که توسط آن و یک دستمال نرم می‌توان سینک ظرف‌شویی را براق کرد. روش دوم آغشته کردن محل رسوبی به سرکه و شستن آن در صبح است.

برای از بین بردن سریع این نوع لکه‌ها و چربی‌ها، خمیر حاصل از ترکیب سرکه و نمک و ساییدن آن بر روی سطح موردنظر کافی است. ترکیب لیموترش و نمک نیز برای برق انداختن سینک ظرف‌شویی استیل روش اصولی به ‌نظر می‌رسد.

 

تمیز کردن تخته خرد کردن گوشت

تخته خردکن گوشت و مرغ ممکن است پس از شستشو نیز محل اجتماع میکروب‌ها باشد. ازاین‌رو، برای ضدعفونی کردن آن از سرکه و سپس آب اکسیژنه استفاده کنید.

 

تمیز کردن کاشی و سرامیک

برای جرم‌گیری کاشی و سرامیک، مخلوط سرکه یا آب‌لیمو و کمی نمک، می‌تواند مؤثر باشد. با مالش این خمیر بر روی سرامیک و شستشوی آن پس از ۳۰ دقیقه از شر چربی‌های مزاحم خلاص شوید. همچنین می‌توانید از مقداری جوهرلیمو و نمک برای این منظور بهره بگیرید.

 

تمیز کردن شیشه و آینه

جهت تمیز کردن شیشه مایکروفر و سایر لوازم شیشه‌ای در آشپزخانه، از روزنامه‌های قدیمی کمک بگیرید. روزنامه مرطوب شده یکی از بهترین گزینه‌ها برای تمیز کردن شیشه‌ است؛ زیرا در مقایسه با دستمال‌های پارچه‌ای سطح شیشه‌ای را بهتر تمیز می‌کند. سعی کنید پاک کردن شیشه‌ها را در برابر تابش مستقیم آفتاب انجام ندهید و آن را به ساعاتی از روز که نور خورشید به‌صورت مستقیم نمی‌تابد، موکول کنید.

با استفاده از  یک‌چهارم تا نصف لیوان سرکه و یک لیتر آب، شیشه‌ خانه خود را تمیز کنید. همچنین می‌توانید از یک‌چهارم تا نصف لیوان الکل، چند قطره مایع ظرف‌شویی و کمی آب نیز برای تمیز کردن سطوح شیشه‌ای و آینه‌ای استفاده کنید.

 

شستشوی ظروف شیشه‌ای، چینی و لعابی

برای پاک کردن و برق انداختن ظروف شیشه‌ای، چینی و لعابی، می‌توانید خمیری از سرکه یا آب لیمو و نمک تهیه کرده و آن را روی سطوح داخلی و خارجی ظروف بمالید. سپس اجازه دهید تا محلول یادشده، حدود یک ساعت بر روی آن‌ها بماند و پس از آن شروع به آبکشی کنید.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که اضافه کردن کمی سرکه به آب در زمان شستشو، استکان‌ها و ظروف شیشه‌ای را درخشان‌تر می‌کند. یکی از تجربه‌های شخصی در این زمینه، استفاده از خاکستر آتش است. با آغشته کردن ظروف به خاکستر و شستشوی آن توسط آب، ظروفی براق خواهید داشت.

 

تمیز کردن و باز کردن لوله ظرف‌شویی

برای باز کردن لوله ظرف‌شویی و پاک کردن چربی‌ها و همچنین جلوگیری از مشکلات پس از آن، استفاده از آب جوش در فواصل زمانی معین راهکاری عاقلانه به نظر می‌رسد. مخلوط نمک و جوش‌شیرین به همراه یک کتری آب ‌جوش نیز روش مؤثر دیگری در این زمینه است. برای حل مشکل گرفتگی لوله تخلیه ظرف‌شویی، مقداری جوش‌شیرین و نمک را در سوراخ سینک ظرف‌شویی ریخته و سریعاً مقداری سرکه به آن اضافه کنید. پس از آن، راه آب را برای مدت زمان کوتاهی مسدود کنید.

در انتهای کار، با افزودن یک کتری آب جوش مجرای آب باز خواهد شد. به این نکته دقت کنید که ریختن روغن داخل ظرف‌شویی سبب مسدود شدن لوله‌های تخلیه آشپزخانه می‌شود.

 

جرم‌گیری سماور

پاک کردن رسوبات آهکی در داخل کتری یکی از دغدغه‌های خانم‌های خانه‌دار است. برای این منظور می‌توانید سرکه و آب را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و آن را برای مدت ۳۰ دقیقه در داخل کتری یا سماور بجوشانید. سپس به کمک سیم ظرف‌شویی، رسوبات را از سطح آن‌ها جدا کنید. روش دیگر برای پاک کردن رسوبات ناشی از جوشاندن آب، این است که به مدت یک شبانه‌روز، به محلول سرکه و آب اجازه دهید تا در ظرف مانده و رسوب را در خود حل کند. همچنین می‌توانید از دو تا سه قاشق غذاخوری جوهرلیمو برای این منظور استفاده کنید.

 

تمیز کردن یخچال

برای تمیز کردن یخچال سعی کنید لوازم غیرضروری و بلااستفاده را از آن خارج کنید. البته قبل از هرچیز یخچال را خاموش کرده تا باز ماندن در به آن آسیبی نرساند. مواد غذایی را از یخچال بیرون آورده و با دستمال نم‌دار صفحه‌های شیشه‌ای آن را تمیز کنید. محفظه‌ها و کشوهای یخچال را خارج کنید تا آن را شستشو داده و پس از خشک کردن آن را در جای خود قرار دهید. پشت یخچال را از گردوغبار تمیز کنید و در انتها کابل برق را وصل کنید.

 

تمیز کردن آسیاب قهوه با برنج خام

آسیاب قهوه یکی از لوازمی است که در هنگام آسیاب کردن قهوه ممکن است به ذرات قهوه و روغن ناشی از آن آغشته شود. برای تمیز کردن آن، یک مشت برنج خام را در آسیاب ریخته و آن را آسیاب کنید. برنج‌های پودر شده را از آسیاب خارج کنید و سپس به کمک پارچه‌ای تمیز ، آسیاب را به‌طور کامل پاک کنید.

 

تمیز کردن سطح زیر یخچال و فریزر با چوب

برای تمیزکردن سطح زیر یخچال و فریزر می‌توانید از چوب‌های غذاخوری چینی و یا هر نوع چوب دیگری که در دسترس است، استفاده کنید. حوله کاغذی را به افشانه تمیزکننده آغشته کرده و آن را به دور چوب بپیچید. سپس از تمامی جهت‌ها زیر یخچال را تمیز کنید.

 

تمیز کردن درزهای لوازم چوبی با ترکیبی از آب لیموترش و جوش‌شیرین

برای پاک کردن درزهای سطوح چوبی آشپزخانه، خمیری از چند قاشق جوش‌شیرین و آب لیموترش تهیه کرده و آن را در تمامی قسمت‌های میز پهن کنید. پس از پنج دقیقه آن را شستشو دهید تا جرم‌ها و گردوخاک‌ها از بین بروند.

 

تمیز کردن مایکروویو با ترکیب آب و سرکه

یکی از ترفندها برای تمیز کردن محفظه مایکروویو، قرار دادن ظرفی از ترکیب سه قاشق غذاخوری سرکه و دو فنجان آب است تا به مدت چهار دقیقه در مایکروویو روشن قرار گیرد. پس از خارج کردن ظرف، مشاهده می‌کنید که داخل مایکروویو از بخار پوشیده شده است و این بهترین زمان برای پاک کردن محفظه با پارچه‌ای نرم است.

 

 شستشوی تابه چدنی

تابه چدنی یکی از لوازم پرکاربرد در آشپزخانه است که تمیز کردن آن گاهی خانم‌های خانه‌دار را با مشکل مواجه می‌کند. برای تمیز کردن این نوع تابه کافی است سطح تابه را به نمک آغشته کرده و با اسفنج زبر سطح آن را پاک کنید. در انتهای کار با آب داغ تابه را بشویید.

 

پاک کردن رسوبات از ماشین ظرف‌شویی

برای از بین بردن رسوبات ناشی از پودر یا مایع از ماشین ظرف‌شویی، شستشوی ماشین خالی با درجه حرارت بالا است. سپس در میانه کار دو فنجان سرکه و چند قطره آب لیموترش را به آب گرم داخل ماشین ظرفشویی اضافه کنید تا چرخه شستشو پایان یابد. در پایان محفظه را با اسفنج خشک کنید.

میکروب‌زدایی در بخش‌های پنهان آشپزخانه

 

دستگیره در یخچال

دستگیره در یخچال یکی از بخش‌هایی است که در معرض تجمع و رشد میکروب‌ها قرار دارد. شستن دست با آب و صابون پس از دست زدن به لوازم، میوه‌ها و سبزیجات آلوده، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای پیشگیری از شیوع میکروب در فضای آشپزخانه به‌ویژه بر روی دستگیره یخچال است.

 

حوله خشک کردن ظروف

حوله یا دستمال خشک کردن ظروف خیس، ازآن‌جهت که نم‌دار باقی می‌ماند، در معرض رشد میکروب‌ها قرار دارد. ازاین‌رو، بهتر است از چندین دستمال برای خشک کردن استفاده کنید تا پس از اتمام کار بتوان آن‌ها را شست و خشک کرد.

 

آشپزخانه زیبا و تمیز

آشپزخانه به‌عنوان مرکز و قلب خانه، از اهمیت بالایی به‌ویژه در بخش نظافتی برخوردار است. ازاین‌رو، با به‌کارگیری ترفندهای نظافتی و نکاتی در زمینه تمیز کردن آشپزخانه و رعایت اصول بهداشتی می‌توان قلب و روح خانه را جلا بخشید. به‌طورکلی، آشپزخانه می‌تواند محل تجمع میکروب‌ها باشد که سلامت انسان را به مخاطره اندازد، اما با روی کار آمدن روش‌های مختلف شستشو و مواد شوینده می‌توان آشپزخانه‌ای تمیز و خانواده‌ای سلامت داشت.

 *برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو* 

 

منابع

beytoote.com/

beytoote.com/

beytoote.com/

beytoote.com/

beytoote.com/

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *