عنوان پست میاد اینجا

بازسازی کابینت؛ راه های بازسازی کم هزینه آشپزخانه

ساختمان‌ها باگذشت زمان فرسوده و مستهلک می‌شوند. در همین راستا، برخی از افراد به بازسازی و ایجاد تغییراتی در خانه خود می‌پردازند. آشپزخانه نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان به‌حساب می‌آید که بازسازی آن، نمای زیبایی را در خانه ایجاد می‌کند. البته میزان و کیفیت تغییراتی که در نوسازی آشپزخانه صورت می‌‌گیرد، با هزینه‌ای که صرف آن می‌گردد، رابطه مستقیم دارد. ما در این مقاله، بخش‌های مختلف آشپزخانه و راه‌های بازسازی آن را با هزینه کم، مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بازسازی آشپزخانه با کمترین هزینه

آشپزخانه از پر کاربردترین بخش‌های یک خانه محسوب می‌شود که عموماً خانم‌های خانه‌دار در طول شبانه روز، وقت بسیاری را صرف انجام امور مختلفی نظیر پخت و پز در آن می‌کنند؛ به همین دلیل آشپزخانه را قلب خانه می‌نامند؛ بنابراین، توجه به این قسمت از منزل و زیباسازی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. ناگفته نماند که نوسازی و ایجاد تغییرات در آشپزخانه، معمولاً هزینه‌های گزافی را در پی خواهد داشت. البته شیوه‌های مناسبی جهت بازسازی قسمت‌های مختلف آشپزخانه وجود دارد که در اینجا به بررسی راه‌هایی با کمترین هزینه ممکن خواهیم پرداخت.

کابینت

کابینت‌ها یکی از مهم‌ترین اجزای آشپزخانه‌ها به شمار می‌روند که بخش عمده این قسمت از خانه را تشکیل می‌دهند؛ به همین جهت، تعویض آن‌ها در شرایطی که دچار خرابی شوند، بسیار پر هزینه خواهد بود. در صورت عدم برخورداری از بودجه کافی می‌توان از طریق راه‌های کم هزینه‌تری اقدام به بازسازی کابینت‌ها کرد. ساده‌ترین راه، تهیه رنگ مناسبی جهت رنگ‌آمیزی کابینت‌های کهنه و فرسوده است. همچنین تعویض دستگیره‌ها، درب یا رویه کابینت‌ها، سبب تغییر چشمگیری در فضای آشپزخانه می‌گردد. با جداسازی درب برخی از کابینت‌هایی که در قسمت بالا واقع شده‌اند، می‌توان فضایی را برای قرار دادن لوازم دکوری و ظروف تزیینی ایجاد کرد. لکه‌گیری و سنباده زدن کابینت‌های قدیمی از دیگر اقداماتی هستند که به‌منظور بازسازی و ترمیم آشپزخانه صورت می‌گیرند.

 

نمونه‌ای از بازسازی کابینت

کفپوش و دیوار

دیوارها، قسمت دیگری از آشپزخانه هستند که در صورت رنگ‌آمیزی یا تعویض کاشی‌ها، تأثیر بسزایی در نمای آشپزخانه می‌گذارند. به‌عنوان مثال، آشپزخانه‌هایی که دارای دیوارهایی با رنگ روشن هستند، بزرگ‌تر به نظر می‌رسند. همچنین دیوار پوش‌هایی از جنس تخته چندلا با روکشی از پیرکس (شیشه حرارت دیده) وجود دارند که به‌منظور نوسازی دیوارهای آشپزخانه به کار می‌روند. برچسب‌هایی نیز در طرح‌های متنوع برای دیوار آشپزخانه وجود دارند که تهیه و استفاده از آن‌ها هزینه بسیاری را در پی نخواهد داشت. در مورد کف‌پوش آشپزخانه نیز می‌توان مصالحی را با صرف هزینه نه چندان زیاد تهیه کرد. کاشی‌های چسبی از جمله مصالحی هستند که برای دیوارها و کف‌پوش آشپزخانه کاربرد دارند.

 

آشپزخانه‌ای مزین به برچسب‌های مخصوص

 

قسمت فوقانی کابینت‌ها را پیشخوان (کانتر) می‌نامند که نوسازی آن، جلوه‌ای زیبا به محیط آشپزخانه می‌بخشد. به همین منظور، بسیاری از افراد به‌جای پرداخت هزینه گزاف برای تعویض کابینت و سطح روی آن به‌صورت یکجا، تنها به نصب پیشخوان‌های آماده موجود در بازار بسنده می‌کنند. لازم به ذکر است که استفاده از رنگ‌های روشن برای پیشخوان، فضای چشمگیری را در آشپزخانه به وجود می‌آورد. پیشخوان‌های بتنی، مرمری و … آماده موجود در بازار با توجه به قابلیت نصب آسان، کاربرد بسیاری در بازسازی آشپزخانه دارند. همچنین رنگ‌های مخصوصی برای بازسازی پیشخوان وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان نمایی مشابه سنگ مرمر را روی کابینت به وجود آورد.

 

نمونه‌ای از پیشخوان (کانتر)

 

نورپردازی

نورپردازی، تأثیر بسزایی بر دکوراسیون داشته و می‌بایست در بازسازی آشپزخانه مورد توجه قرار گیرد. نور بسیاری از آشپزخانه‌ها، توسط یک لوستر یا چراغ سقفی تأمین می‌شود که از مرکز سقف آویزان است. به همین علت، هنگام فعالیت در آشپزخانه، از آنجایی که معمولاً این منبع نور پشت افراد قرار می‌گیرد، نور کافی را در محیط پخش نمی‌کند. تعبیه نورهای زیر کابینتی و نورهای پایین تاب از جمله اقداماتی هستند که به‌منظور نوسازی آشپزخانه انجام می‌شوند. قرار دادن نورهای پایین تاب در ویترین‌ها (کابینت‌ها) سبب انعکاس نور شده و فضای دل‌نشینی را به وجود می‌آورد.

 

نمونه‌ای از نورپردازی آشپزخانه

شیرآلات آشپزخانه

سینک ظرفشویی و شیرآلات آشپزخانه، به‌مرور کیفیت و زیبایی خود را از دست می‌دهند. هنگام بازسازی آشپزخانه، در صورت سالم بودن شیرآلات، می‌توان تنها با استفاده از محلول آب و سرکه، آن‌ها را تمیز و براق کرده و جلوه‌ای زیبا به آن بخشید؛ اما اگر شیرآلات دچار خرابی شوند، معمولاً آن‌ها را با تعویض قطعه‌ای که بهای چندان زیادی ندارد، تعمیر می‌کنند. برخی از افراد نیز به‌جای تعمیر شیرآلات و سینک ظرف‌شویی، به تعویض آن‌ها می‌پردازند که این امر به‌صرف هزینه بیشتری نیاز دارد.

 

نمونه‌ای از سینک و شیرآلات آشپزخانه

کابینت جزیره‌ای

در صورت وجود فضای کافی در آشپزخانه، با اضافه کردن یک کابینت جزیره‌ای می‌توان تحول چشمگیری در آن ایجاد کرد. این بخش از آشپزخانه، محل مناسبی جهت قرار دادن گاز صفحه‌ای، سینک و لوازم دیگری بوده و همچنین برای صرف غذا نیز از آن استفاده می‌شود.

 

نمونه‌ای از آشپزخانه جزیره‌ای

ایجاد تغییرات جدید

در بازسازی آشپزخانه با ایجاد تغییرات جدید می‌توان محیط جذابی را به وجود آورد. تغییراتی همچون اضافه کردن قفسه (شلف) به آشپزخانه که فضایی را برای قرار دادن وسایل مختلف فراهم می‌کند. این قفسه‌ها که از تنوع بالایی برخوردار هستند، هزینه کمتری را نسبت به نصب کابینت‌ها به همراه دارند. انتخاب تابلو، ساعت و پرده مناسب برای آشپزخانه نیز موجب افزایش زیبایی آن می‌گردد.

 

نمونه‌ای از قفسه (شلف) آشپزخانه

نتیجه‌گیری

هر خانه شامل قسمت‌های مختلفی می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، آشپزخانه است. با گذشت زمان و با توجه به استفاده زیاد از آشپزخانه، این بخش فرسوده شده و به ترمیم و نوسازی نیاز پیدا می‌کند. بازسازی یک آشپزخانه‌ قدیمی، جان تازه‌ای به خانه بخشیده و در روحیه ساکنین آن تأثیرگذار خواهد بود. در بازسازی آشپزخانه، می‌بایست اجزای مختلفی نظیر کابینت‌ها، دیوارها، کف‌پوش و … مورد توجه قرار گیرند. در همین راستا می‌توان با صرف هزینه نه چندان زیادی، تغییر و تحولات چشمگیری را در آشپزخانه ایجاد کرد. همچنین مشاوره با افراد متخصص و برنامه‌ریزی مناسب در انجام بازسازی به‌صورت بهینه و با کمترین هزینه ممکن، مؤثر خواهد بود.

منابع

منبع۱   منبع۲   منبع۳   منبع۴   منبع۵   منبع۶   منبع۷   منبع۸   منبع۹

تصاویر

تصویر۱   تصویر۲   تصویر۳   تصویر۴   تصویر۵   تصویر۶

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *