عنوان پست میاد اینجا

نظافت منزل؛ چگونه مبلمانی تمیز داشته باشیم

با توجه به اینکه مبلمان یکی از مهم‌ترین لوازم در دکوراسیون داخلی منزل است، نگهداری صحیح و نظافت مستمر آن امری اجتناب ناپذیر به شمار می‌رود. مبلمان خانه به دلیل استفاده مداوم اعضای خانواده، نیازمند نظافت و مراقبت ویژه‌ای است. نظافت مبلمان علاوه بر جذابیت بخشیدن به محیط خانه باعث افزایش عمر و حفظ زیبایی آن‌ها برای سالیان متمادی می‌شود. در این مقاله سعی شده با بررسی نکاتی پیرامون نظافت صحیح مبلمان، گام‌هایی در جهت نگهداری بهتر از این وسیله برداشته شود.

با توجه به اینکه مبلمان یکی از مهم‌ترین لوازم در دکوراسیون داخلی منزل است، نگهداری صحیح و نظافت مستمر آن امری اجتناب ناپذیر به شمار می‌رود. مبلمان خانه به دلیل استفاده مداوم اعضای خانواده، نیازمند نظافت و مراقبت ویژه‌ای است. نظافت مبلمان علاوه بر جذابیت بخشیدن به محیط خانه باعث افزایش عمر و حفظ زیبایی آن‌ها برای سالیان متمادی می‌شود. با توجه به عوامل ذکر شده، همچنین با در نظر گرفتن افزایش قیمت مبلمان در سال‌های اخیر، لازم است با رعایت منظم یک سری نکات، در حفظ زیبایی، دوام و کاهش هزینه‌های وارده بر خانواده کوشا باشیم. در این مقاله سعی شده با بررسی نکاتی پیرامون نظافت صحیح مبلمان، گام‌هایی در جهت نگهداری بهتر از این وسیله برداشته شود.

توصیههای عمومی در نظافت مبلمان

نکاتی وجود دارد که رعایت آن به‌منظور نظافت مبلمان فارغ از هر جنس و نوعی لازم است. در زیر به پاره‌ای از این نکات اشاره می‌شود:

 • با کمک برچسب‌های راهنمای شستشوی چسبانده شده به مبل، می‌توان روش مناسب نظافت هر مبلی را دریافت؛ بنابراین لازم است که به این علائم توجه شود.
 • اولین قدم در نظافت مبل، انتخاب روکش‌های مناسب برای آن‌ها است. این کار ضمن جلوگیری از کثیف شدن و صدمه دیدن مبل، به افزایش طول عمر آن‌ها کمک می‌کند.
 • کشیدن جاروبرقی ساده‌ترین شیوه برای نظافت مبلمان است. این کار باید به‌طور منظم انجام شده و دقت شود که گوشه‌های دور از دید مبل نیز جارو شود.
 • برای از بین بردن لکه‌های ایجاد شده بر روی مبل باید از لکه بر مناسب آن استفاده کرد. برای این کار ابتدا باید جنس پارچه شناخته شود و سپس لکه بر مناسب با آن بکار گرفته شود.
 • گاه به گاه قسمتی از مبل که مداوم برای نشستن استفاده می‌شود، از نظر فرسودگی بررسی شود.

نظافت مبلمان چرمی

 • چرم یکی از محبوب‌ترین پوشش‌ها برای لوازم مورد استفاده افراد است. مقاومت و زیبایی منحصر به فرد چرم باعث می‌شود که در مبلمان خانه نیز بکار گرفته شود. اگرچه نگهداری چرم راحت‌تر از پارچه‌های معمولی است، اما مراقبت ویژه خود را می‌طلبد. جنس و رنگ چرم، مرغوبیت چرم و محافظ داشتن این پوشش، از جمله مواردی هستند که در هنگام خرید مبلمان چرمی باید به آن‌ها توجه کرد، زیرا هر کدام از این موارد، نحوه نگهداری مختص به خود را می‌طلبد. در ادامه به نکاتی درباره نگهداری مبلمان چرمی اشاره می‌شود.
 • برای تمیز کردن مبل چرم باید از واکس‌های مخصوص موجود در بازار استفاده کرد. شستشوی مبل چرم با آب زیاد و مواد شوینده، صابون و … باعث آسیب رسیدن به سطح چرم می‌شود.
 • به کمک دستمالی از جنس کتان و چند قطره الکل می‌توان لکه‌های جوهری ریخته شده بر روی مبلمان چرمی را پاک کرد.
 • به کمک آب لیمو و کمی عصاره تارتار می‌توان لکه‌های سیاه به وجود آمده روی چرم‌های سفید را از بین برد.
 • قرار گرفتن مداوم در معرض حرارت باعث آسیب رساندن به چرم‌های طبیعی و ترک و پارگی آن‌ها می‌شود؛ بنابراین لازم است از قرار دادن چرم در معرض مستقیم آفتاب و در کنار وسایل گرمایشی خودداری شود.

نظافت مبلمان چوبی

 • مبلمان چوبی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه جایگاه ویژه‌ای دارند. این نوع مبل‌ها بسیار حساس بوده و نیازمند مراقبت بیشتری نسبت به سایر مبلمان هستند. در ادامه نکاتی برای نگهداری مبلمان چوبی آورده شده است.
 • آب و هرگونه محلول مبتنی بر آب، باعث خرابی چوب می‌شود. در صورتی که برای تمیز کردن لکه‌های مبل چوبی، از آب استفاده شود باید بلافاصله آن نقطه را خشک کرد.
 • یکی از بهترین روش‌ها برای تمیز کردن مبلمان چوبی استفاده از پولیش‌ها است، اما باید این نکته را در نظر داشت که از پولیشی استفاده شود که برای چوب مبلمان مناسب باشد. پولیش را باید قبل از اینکه خشک شود از روی سطح چوب پاک کرد، زیرا ممکن است باعث خوردگی چوب شود.
 • برای تمیز کردن مبلمان چوبی رنگ شده، از محلول آب گرم و صابون استفاده و سپس تمام سطح چوبی مبل با دستمال مرطوبی پاک شود.
 • گلیسیرین یکی از بهترین گزینه‌ها برای نظافت بخش چوبی مبل است و روی آن‌ها یک لایه محافظ ایجاد می‌کند.
 • رطوبت به‌مرور زمان باعث از بین رفتن چوب می‌شود؛ بنابراین لازم است مبلمان چوبی به دور از رطوبت نگاه داشته شوند. همچنین قرار گرفتن مداوم آن‌ها در آفتاب نیز باعث ترک خوردن و خراب شدن آن می‌شود.

نظافت مبلمان پارچهای

برخلاف مبلمان چرمی که نظافت آن‌ها بسیار راحت است، تمیز کردن مبلمان پارچه‌ای دقت و زحمت زیادی می‌طلبد. راحت‌ترین راه این است که شستشوی این نوع مبلمان توسط قالی‌شویی‌ها انجام شود، اما برای تمیز کردن آن در خانه نکاتی وجود دارد که باید رعایت شود.

 • یکی از بهترین شیوه‌ها برای شستشوی مبلمان پارچه‌ای، استفاده از شامپوهای مخصوص مبل و فرش است. این کار نیاز است به‌وسیله یک پارچه یا اسفنج صورت گیرد و بعد از انجام کار، کف و مواد شوینده با استفاده از یک پارچه مرطوب، بخارشو یا سشوار از روی سطح مبل جمع‌آوری و تمیز شود.
 • برای نظافت مبل‌هایی که از جنس مخمل هستند نیازی به شامپو و محلول‌های شوینده نیست و کافی است با یک پارچه، گرد و غبار روی مبل تمیز شود.
 • یکی از مفیدترین ابزار شستشو و ضدعفونی مبلمان بخارشوها هستند. بخارشوها، علاوه بر لکه‌های چسبیده به پارچه، چربی‌ها، کثیفی‌ها و تمام سطوح مبل را پاک‌سازی می‌کنند. بعلاوه حرارت بالای بخارشو باعث از بین بردن مواد آلرژی‌زا، باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر عوامل بیماری زا خواهد شد.

نتیجهگیری

برای نظافت برخی از لوازم خانه، به‌ویژه لوازم پرمصرف و گران قیمت، دقت زیادی نیاز است. در غیر این صورت ممکن است به این لوازم آسیب رسیده و در پس آن هزینه‌های هنگفتی اعم از خرید نمونه جدید یا تعمیر، به خانواده‌ها تحمیل شود. مبلمان به‌عنوان یک نمونه از لوازم پرمصرف و گران علاوه بر مراقبت در حین استفاده، باید به‌صورت منظم نیز نظافت و شستشو شوند. با توجه به اصل قدیمی «پیشگیری بهتر از درمان است»، می‌توان با رعایت نکاتی ساده که به چندین نمونه از آن‌ها در مقاله اشاره شد، از آسیب دیدن مبلمان در امان ماند و بر دوام و درخشش آن افزود.

منابع

منبع۱

منبع۲

منبع۳

منبع۴

منبع۵

منبع۶

منبع۷

منبع۸

منبع۹

منبع۱۰

منبع۱۱

منبع۱۲

منبع۱۳

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *