عنوان پست میاد اینجا

چگونه جرم اتو را از بین ببریم؟

رسوب در اتو مشکل متداولی است، برای حل رسوب و جرم اتو چند روش ساده وجود دارد، با ابزارهای ساده و در دسترس اتوی خود را جرم‌گیری کنید. 

جرمگیری اتو

جرمگیری اتو

جرم اتو مشکلی است که به‌مرورزمان در اتوهای بخار دیده می‌شود. این مشکل به علت رسوبات آب در منافذ قسمت فلزی اتفاق می‌افتد و درنتیجه آن، منافذ خروج بخار بسته می‌شود و هنگام اتو کردن، رد آن برجای می‌ماند. برای تمیز کردن رسوبات روش‌های متفاوتی وجود دارد و از مواد مختلفی استفاده می‌شود. در این مقاله به چند روش از روش‌های از بین بردن جرم اتو اشاره خواهد شد که بامطالعه آن‌ها می‌توانیم از لوازم خانه خود به شکل بهتری استفاده کنیم و عمر مفید آن‌ها را افزایش دهیم.

 

جرم‌گیری اتو

اتو به شکل امروزی تکامل‌یافته یک وسیله ساده فلزی سنگین بعد از گذشت سال‌ها است که اکنون هم به‌عنوان اتوی خشک و هم اتوی‌بخار قابل‌استفاده است. بخار ایجادشده در داخل اتوی‌بخار سبب می‌شود که پارچه بهتر صاف شود و دیگر لازم نیست که برای ایجاد فشار بیشتر اتو به پارچه، وزنه یا کفه سنگین‌تر استفاده شود. همچنین اتوی‌بخار چین‌وچروک لباس‌ها با سرعت بیشتری باز می‌کند.

استفاده از آب باگذشت زمان باعث رسوب شده و جرم به وجود می‌آورد. حتی اگر از آب جوشیده نیز استفاده شود، بازهم این رسوبات وجود دارد. بعد از مدتی که رسوب‌های موجود در آب در این مجراها ته‌نشین شوند، سوراخ‌های خروج بخار اتوی شما را می‌بندند. قطعاً شما تاکنون با این مشکلات مواجه شده‌اید. در ادامه متن به برخی از راه‌های از بین بردن جرم اشاره‌شده است.

 

وسایل و مواد موردنیاز برای از بین بردن جرم اتوبخار

  1. حوله تمیز
  2. جوش‌شیرین
  3. سرکه سفید
  4. آب گرم
  5. گوش پاک‌کن
  6. پارچه تمیز
  7. مسواک
  8. نمک
  9. مایع ظرف‌شویی
  10. خلال‌دندان

 

روش‌های تمیز کردن و برطرف کردن جرم اتو

استفاده از ترکیب آب گرم و مایع ظرفشویی

در ظرفی آب گرم و مایع ظرف‌شویی معمولی را حل کنید. با پارچه کتان کف اتو را تمیز کنید و سپس با یک پارچه مرطوب دیگر کف اتو را تمیز کنید تا کف روی آن از بین برود.

 

استفاده از سرکه سفید و آب

استفاده از سرکه سفید و آب، اتو را رسوب‌زدایی می‌کند و داخل اتو شستشو می‌شود. ترکیب یک لیوان سرکه سفید با یک لیوان آب سبب ضدعفونی، جرم‌گیری، از بین رفتن آهک و بوگیری اتو خواهد شد. این ترکیب بهترین تمیزکننده برای بخش‌های غیرقابل دسترسی اتو است.

در این روش ابتدا اتو را با این محلول پرکنید تا داغ شود. سپسشروع به زدن بخار کنید. اتو را روی یک حوله یا پارچه قرار داده و هر ۲۰ ثانیه به مدت دو دقیقه بخار آن را بزنید. در مرحله پایانی اتو را از محلول خالی کرده و آن را با آب پرکنید. سپس اتو را روشن کنید و بخار آن را چند مرتبه بزنید تا محلول سرکه و آب آن خالی شود.

 

استفاده از جوش شیرین

اگر می‌خواهید کف اتوی خود را مانند روز اول براق و صیقلی ببینید، از ترکیب جوش‌شیرین و آب استفاده کنید. به‌این‌ترتیب که به مقدار مساوی آب و جوش‌شیرین را باهم مخلوط‌کنید تا به حالت خمیری دربیاید، سپس با استفاده از یک پارچه نرم خمیر را به کف اتو بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا خمیر کمی خشک شود، سپس با یک تکه پارچه تمیز، خمیر را از روی سطح بردارید تا سطح صاف و صیقلی شود.

 

استفاده از محلول سرکه و نمک

این روش در مواقعی کاربرد دارد که لباس مشکل زبر بودن یا گیرکردن کف اتو به لباس دارد. این محلول باعث سایش و از بین بردن جرم‌های مقاوم بوده و بهترین راه برای نرمی اتو در هنگام اتو کشیدن است. برای این کار مقداری سرکه و نمک را روی حرارت کم گاز مخلوط‌کنید تا زمانی که نمک درون سرکه حل شود؛ اما قبل از جوشیدن آن را از روی گاز بردارید. سپس با آغشته کردن اسکاچ نرم یا یک دستمال به محلول، کف اتو را تمیز کنید.

 

استفاده از حوله و نمک

استفاده از حوله و نمک، رسوب‌های کف اتو را جذب نمک می‌کند. بدین منظور یک حوله پارچه‌ای یا کاغذ را روی میز اتو پهن کنید و روی آن را نمک بریزید. سپس اتو را روی بیشترین درجه تنظیم کرده و روی نمک‌ها و حوله بکشید.

 

استفاده از خمیردندان

خمیردندان یکی دیگر از مواد برطرف کردن جرم اتو است. در این روش مقداری از خمیردندان را روی بخش‌هایی که جرمگرفته بمالید و سپس با یک پارچه آن را کاملاً تمیز کنید. سپس اتو را روشن کرده و روی بخار قرار دهید و به مدت ۵ دقیقه یک پارچه را اتو کنید.

 

استفاده از گوش پاک‌کن، مسواک یا خلال‌دندان

این روش برای پاک کردن منافذ بخار در کف اتو استفاده می‌شود. ابتدا مطمئن شوید که اتو از برق کشیده شده است. سپس برای اینکه مجراها را بازکنید، احتیاج به محلول‌های گفته‌شده در مراحل قبل و تعدادی گوش پاک‌کن دارید. گوش پاک‌کن‌ها را به محلول آغشته کرده و به‌وسیله آن مجراها را پاک‌سازی کنید.

 

 

پیشنهادهای بیشتر برای از بین بردن چسبندگی اتو

 

استفاده از روزنامه

ابتدا بخار اتو را خاموش‌کنید و سپس شروع به اتو کشیدن روزنامه کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که چسبندگی اتو از بین برود. در صورت از بین نرفتن چسبندگی مقداری نمک روی روزنامه بپاشید.

 

استفاده از نمک و فویل آلومینیومی

این روش برای پاک کردن لکه‌هایی با مقاومت و چسبندگی زیاد استفاده می‌شود. بدین منظور، روی یک فویل آلومینیومی مقداری نمک ریخته و اتو را در داغ‌ترین حالت قرار دهید و سپس شروع به اتو کشیدن آلومینیوم کنید.

 

استفاده از آمونیاک

این روش برای پاک‌ کردن لکه‌های بسیار سخت استفاده می‌شود. بدین منظور ابتدا اتو را خاموش‌کنید. سپس یک پارچه کهنه را به آمونیاک آغشته کرده و اتو را بر روی آن قرار دهید.

 

جرم‌گیری اتو

اتوهای بخار به‌مرورزمان و بر اثر استفاده جرم می‌گیرند. برای بهبود کارکرد و افزایش ماندگاری اتوها توصیه می‌شود از آب تصفیه‌شده برای اتو کردن استفاده شود؛ اگرچه این کار جرمگیری و رسوب بستن اتو را متوقف نمی‌کند، اما زمان آن را به تعویق می‌اندازد. بنابراین بهتر است با روش‌هایی که در این مقاله ذکر شد آشنا شویم تا در زمان لازم بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

 


*برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو*


 

جرمگیری اتو

جرمگیری اتو

منابع

persianv.com

chidaneh.com

beytoote.com

tasvirezendegi.com

ehowtodo.ir

biamozid.com

vivannews.com

 

 

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *