عنوان پست میاد اینجا

چطور با خطر خفگی از طریق بخاری بجنگیم؟

هرساله با فرارسیدن فصل سرما و راه‌اندازی بخاری‌های گازی شاهد حوادث ناگواری هستیم! بسیاری از افراد به دلیل عدم توجه به نکات ایمنی و در اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن دچار خفگی شده و جان خود را از دست می‌دهند؛ برای اینکه بدانیم چطور با خطر خفگی از طریق بخاری بجنگیم باید از نکات ایمنی و نحوه نصب اصولی بخاری آگاهی داشته باشیم. در این مقاله به سه مورد مهم می‌پردازیم که با توجه به آن‌ها می‌توانیم با خطر خفگی از طریق بخاری بجنگیم!

 

نکات ایمنی مهم در نصب بخاری

غفلت از نکات ایمنی هنگام نصب بخاری‌های گازی می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. گاز مونوکسید کربن، یک نوع گاز بی‌رنگ و بدون بو است که در صورت نشت می‌تواند باعث خفگی شود که به آن مرگ خاموش می‌گویند. در ادامه به نکات ایمنی مهمی می‌پردازیم که به شما می‌گویند چطور با خطر خفگی از طریق بخاری بجنگیم!

 

شلنگ رابط بخاری

شلنگ‌ها رابط میان بخاری و لوله گاز هستند که در صورت ایجاد هرگونه نقص در آن‌ها می‌توانند حادثه‌آفرین شوند. از به‌کارگیری شلنگ‌های غیراستاندارد و نامناسب نظیر شلنگ آب برای بخاری گازی پرهیز کنید!

شلنگ‌های لاستیکی معمولی یکی دیگر از انواع شلنگ‌ها هستند که با توجه به طول عمر کمی که در برابر ترکیبات گازی دارند بهتر است برای بخاری‌های گازی مورداستفاده قرار نگیرند. بهترین شلنگ برای بخاری‌های گازی شلنگ‌های لاستیکی تقویت‌شده (چندلایه) هستند!

توجه داشته باشید که طول شلنگ گاز حداکثر ۱۵۰ سانتی‌متر باشد که باید دو سر آن را در محل اتصال به بخاری و شیر گاز با استفاده از بست‌های فلزی محکم ببندید. همچنین توصیه می‌شود سلامت شلنگ را پس از مدتی بررسی کرده و در صورت مشاهده ترک‌خوردگی و درز روی آن، شلنگ را تعویض کنید!

 

دودکش و اتصالات آن

اگر می‌خواهید بدانید که چطور با خفگی از طریق بخاری بجنگید هرگز از دودکش و لوله‌های بخاری گازی غافل نشوید! در همین راستا توصیه می‌شود که از بخاری‌های بدون دودکش استفاده نکنید!

همچنین بهتر است که از لوله‌های گالوانیزه با کمترین تعداد زانویی استفاده کنید و از نصب لوله‌های آکاردئونی نیز بپرهیزید!

توجه داشته باشید که لوله‌های افقی باید باکمی شیب به سمت بالا نصب شوند. علاوه بر آن طول لوله‌های عمودی باید سه برابر لوله‌های افقی باشد.

ذکر این نکته ضروری است که عبور دادن لوله‌های بخاری از شیشه‌های پنجره خطرناک بوده و حرارت لوله می‌تواند منجر به شکسته شدن شیشه شود.

دودکش بخاری ممکن است براثر عوامل مختلفی نظیر ساختن لانه توسط پرندگان مسدود شود؛ بنابراین پیش از راه‌اندازی بخاری حتماً دودکش آن را موردبررسی قرار دهید!

 

کلاهک دودکش

همچنین در انتهای دودکش یک کلاهک مخصوص به شکل H قرار دارد که باید حداقل یک متر از سطح زمین فاصله داشته باشد. این کلاهک نه‌تنها مانع نفوذ برف و باران به داخل دودکش می‌شود بلکه سبب منظم سوختن بخاری نیز می‌گردد.

به‌منظور جلوگیری از کج شدن دودکش‌ها باید آن‌ها را بر روی پایه‌های مستحکمی قرار داد؛ زیرا کج شدن کلاهک ممکن است مانع خروج گازهای ناشی از احتراق و بروز حادثه شود.

همچنین باید توجه داشت که قطر لوله دودکش نباید از قطر لوله‌ای که از بخاری خارج می‌شود کمتر باشد.

 

رنگ شعله بخاری

رنگ شعله بخاری یکی دیگر از مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید. در صورت سوختن مناسب، بخاری دارای شعله‌ای به رنگ آبی خواهد بود؛ اما مشاهده شعله‌ای به رنگ‌های قرمز، زرد یا نارنجی نشان‌دهنده کمبود اکسیژن و معیوب بودن سیستم سوخت‌رسانی بخاری است. در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی باید هرچه سریع‌تر در جهت تعمیر بخاری اقدام کنید!

 

بررسی سلامت دودکش

در قسمت فوق نکات مهمی به‌منظور آگاهی از اینکه چطور با خطر خفگی از طریق بخاری بجنگیم بیان شد. اما بررسی سلامت دودکش یکی دیگر از موارد مهمی است که باید صورت گیرد. برای آزمایش دودکش و اطمینان از صحت عملکرد آن به سه طریق می‌توان عمل کرد که در ادامه این روش‌ها را بیان خواهیم کرد.

  1. در ساده‌ترین حالت می‌توان با لمس بدنه دودکش به سلامت آن پی برد. در این روش سرد بودن بدنه دودکش نشان‌دهنده عملکرد نامناسب آن و عدم عبور گازهای ناشی از احتراق است.
  2. روش دیگر قرار دادن شعله کبریت در مقابل دریچه دودکش است. درصورتی‌که دودکش عملکرد مناسبی داشته باشد شعله آتش را به سمت داخل می‌کشد.
  3. در صورت مستقر شدن در یک خانه جدید می‌توانید با استفاده از یک طناب و وزنه مسیر دودکش تا دریچه درون خانه را موردبررسی قرار دهید.
نحوه نصب صحیح دودکش بخاری

نحوه نصب صحیح دودکش بخاری

 

خطر خفگی از طریق گاز بخاری 

خفگی از طریق بخاری ازجمله حوادثی است که در صورت داشتن آگاهی و انجام اقدامات مناسب می‌توان از وقوع آن جلوگیری کرد. برای پیشگیری از چنین حوادثی باید هنگام راه‌اندازی بخاری عوامل مختلفی نظیر شیلنگ گاز، دودکش و اتصالات بخاری و … را موردبررسی قرار داد. امیدوارم که با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی را برای انجام اقدامات ایمنی در نصب بخاری و اینکه چطور با خطر خفگی از طریق بخاری بجنگیم کسب کرده باشید.

 *برای ارائه خدمات خود و یا درخواست خدمات مختلف به سایت زیر مراجعه کنید.*

*سایت دان‌شو* 

منابع

 

http://www.nigc.ir

http://namnak.com

http://www.migna.ir

http://www.imanabadkarokela.com

http://www.hidoctor.ir

http://www.tabnak.ir

http://125.urmia.ir

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *