عنوان پست میاد اینجا

نظافت منزل؛ چطور میز چوبی را تمیز کنیم؟

چوب همیشه نقش اساسی در طراحی دکوراسیون و لوازم خانه داشته است. از درب‌‌های چوبی قدیمی گرفته تا انواع و اقسام وسایل و میزهای چوبی که هر روزه بر تولیدشان افزوده می‌‌گردد. همانگونه که این لوازم چوبی به محیط کار و زندگی زیبایی بخشیده‌اند به همان اندازه نیاز به مراقبت دارند. رد این مقاله شرح تمیز کردن میز چوبی را بخوانید.

آگاهی از روش‌‌های صحیح نظافت وسایل چوبی، تا حد زیادی از آسیب به آن‌‌ها جلوگیری کرده و افزایش طول عمرشان را به دنبال خواهد داشت. در این مقاله ضمن اشاره به برخی از دلایل ایجاد لکه بر روی میزهای چوبی، روش‌‌های مناسب نظافت آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌‌دهیم.

 

روش‌‌های تمیز کردن میز چوبی

وسایل چوبی هنگامی زیبا جلوه می‌کنند که درخشندگی و تازگی آن‌ها حفظ شود. میزهای چوبی موجود در منزل یا محیط کار باید به صورت منظم مورد نظافت قرار گیرند. در واقع هر چه زمان بیشتری از ایجاد لکه و گرد و غبار بر روی سطوح چوبی بگذرد، پاک کردن آن‌‌ها دشوارتر خواهد بود. عوامل مختلفی باعث تشکیل لکه بر روی میزهای چوبی می‌‌شوند که جهت نظافت هر کدام از این لکه‌‌ها راهکارهای مخصوصی وجود دارند. در ادامه برخی از روش‌‌های نظافت و افزایش طول عمر میزهای چوبی را بیان می‌‌کنیم.

–   حفظ درخشندگی لوازم چوبی

شایع‌‌ترین مشکلی که برای لوازم چوبی به وجود می‌‌آید مات و کدر شدن آن‌‌ها پس از مدت زمان نسبتاً کوتاهی است. سطوح چوبی در صورت درخشندگی و شفافیت، زیبایی خاصی به محیط می‌‌بخشند. جهت براق کردن وسایل چوبی، استفاده از پارافین مایع بسیار تأثیرگذار است. ابتدا میز یا هر وسیله چوبی دیگر را از وجود گرد و غبار یا لکه‌‌های چربی پاک کرده و سپس یک پنبه آغشته به پارافین را بر سطح چوبی می‌‌کشیم. با این کار کهنگی چوب از بین رفته و زیبایی و طراوت اولیه خود را پیدا می‌‌کند.

–   غبار روبی میزهای چوبی

اگر به طور مرتب گرد و خاک میزهای چوبی تمیز شود تا حد زیادی طول عمر آن‌‌ها افزایش می‌‌یابد. مهم‌‌ترین نکته در این رابطه این است که محیط منزل یا محل کار مرتباً از گرد و غبار پاک شوند. ساده‌‌ترین و بهترین روش به منظور غبار روبی میزهای چوبی، استفاده از جاروبرقی است. به این صورت که سر باریک جاروبرقی را بر روی سطح میز کشیده و تا زمان از بین رفتن گرد و غبار به این کار ادامه می‌‌دهیم. راه دیگر، نظافت به کمک دستمال‌‌های میکروفایبر است که به دلیل نرمی و بافت خاص، هرگونه غبار را به آسانی جذب می‌‌کنند. ویژگی اصلی این دستمال‌‌ها، عدم نیاز به هر گونه ماده پاک کننده است و در بیشتر مواقع با کمی آب جهت تمیزی سطوح مختلف به کار گرفته می‌‌شوند.

–   لکه‌‌گیری میزهای چوبی

معمولاً از بین بردن لکه‌‌های روی سطوح چوبی دشوار و گاهی اوقات غیر ممکن است. بسته به نوع لکه و زمان ایجاد آن، شیوه‌‌های متفاوتی جهت نظافت وجود دارند که در صورت استفاده صحیح و به موقع، بسیاری از لکه‌‌ها از بین خواهند رفت. در اینجا برخی از لکه‌‌های رایج را نام برده و روش‌‌هایی را جهت برطرف ساختن آن‌‌ها معرفی می‌‌کنیم.

–   لکه‌‌های روغنی

برای از بین بردن لکه‌‌های روغنی از روی میزهای چوبی ناهارخوری و … محلول جوش شیرین و آب گزینه مناسبی است. ترکیبی از سه قاشق جوش شیرین و یک لیوان آب تهیه کرده و به کمک یک اسفنج نسبت به نظافت سطوح چرب اقدام می‌‌کنیم. پس از این کار باید با یک حوله نم‌‌دار سطح چوب تمیز شود. در صورتی که لکه‌‌های چربی همچنان وجود دارند استفاده از سرکه یا صابون‌‌های مایع نیز راهکار خوبی به نظر می‌‌رسد.

–   اثر برچسب‌‌های کاغذی

بسیاری از مواقع برچسب‌‌هایی بر روی سطوح چوبی زده می‌‌شود که پس از مدتی تصمیم به کندن آن‌‌ها می‌‌گیریم. عدم آشنایی با روش صحیح جدا کردن برچسب‌‌ها، سبب آسیب به لوازم چوبی می‌‌گردد. در این موارد هرگز نباید ابزار تیز مثل تیغ و … به کار برد، بلکه با استفاده از روغن‌‌های مایع به سادگی می‌‌توان کاغذ را جدا کرد. بر روی برچسب چند قطره روغن ریخته و پس از چند دقیقه با کمک یک دستمال نرم سطح چوبی را پاک می‌‌کنیم. تا زمانی که کاغذ کاملاً از بین نرفته، این کار را انجام می دهیم. لازم به ذکر است که همین عمل را می‌‌توان با سرکه سفید نیز انجام داد.

–   لکه آب

حتماً بارها دیده‌‌اید که از لیوان یا دیگر وسایل خیس، لکه ای بر سطح میز چوبی باقی می‌‌ماند. یکی از روش‌‌های کارآمد، بکارگیری سشوار جهت خشک کردن و نظافت لکه‌‌های آب است. البته باید با توجه به جنس چوب، از سشوار استفاده کرد تا آسیبی به رویه چوب وارد نشود. به کمک سیم ظرفشویی نرم و روغن‌‌های مخصوص می‌‌توان برخی از لکه‌‌های آب را از بین برد. ناگفته نماند موادی نظیر خمیردندان، سس مایونز و جوش شیرین نیز جهت تمیزی لکه‌‌های آب مؤثر هستند.

–   لکه ماژیک

اگر به دلیل شیطنت کودکان یا هر علت دیگری بر روی میز چوبی لکه ماژیک ایجاد شده، به کمک خمیردندان می‌‌توان آن‌‌ را از بین برد. به همین منظور کمی خمیردندان (از نوع ساده) روی قسمت مورد نظر ریخته و چند دقیقه بعد با دستمال نم‌‌دار و صابون، لکه را تمیز می‌‌کنیم.

–   لکه‌‌های قدیمی و جدید

به منظور محو کردن لکه‌‌های قدیمی، یکی از روش‌‌های مؤثر استفاده از روغن زیتون و پودر سنگ جلا (ماده‌‌ای جهت براق کردن سطوح چوبی) است. دستمالی را به روغن زیتون و سنگ جلا آغشته کرده و به آرامی بر قسمتی که لکه ایجاد شده می‌‌کشیم. این عمل را تا وقتی که لکه مورد نظر از بین نرفته، ادامه می‌‌دهیم.

هرگز برای لکه‌‌های قدیمی، واکس یا پولیش مناسب نیست زیرا با این مواد، لکه وارد سطح چوب شده و دیگر به سادگی قابل نظافت نخواهد بود. برای لکه‌‌های جدید، دستمال خشکی را بر روی لکه گذاشته و با اتوی گرم (درجه متعادل) بر دستمال می‌‌کشیم تا لکه تمیز شود. اگر این راهکار تأثیر زیادی نداشت، محل مورد نظر را با کمی سس مایونز یا ژلاتین نفتی پوشانده و چند ساعت بعد (ترجیحاً یک شب) با دستمال آن را پاک می‌‌کنیم.

 

نکات تمیز کردن میز چوبی

بهتر است اطلاعات خود را نسبت به نحوه مراقبت از لوازم چوبی افزایش دهیم، زیرا با نگهداری صحیح از وسایل چوبی علاوه بر اینکه طول عمر آن‌‌ها افزایش می یابد، زیبایی محیط داخلی نیز جلوه‌‌ای خاص به خود می‌‌گیرد. در ادامه به برخی از نکات کاربردی جهت استفاده از لوازم چوبی اشاره می‌‌کنیم:
۱- چوب در مقابل گرما یا رطوبت زیاد آسیب‌‌پذیر است، از این رو باید از قرار دادن لوازم چوبی در معرض نور خورشید و وسایل گرمایشی و سرمایشی پرهیز کرد.
۲- موادی نظیر الکل، آمونیاک و … جهت نظافت سطوح چوبی مناسب نیستند و به لایه محافظ میزها و لوازم چوبی صدمه می‌‌زنند.
۳- هنگام براق کردن لوازم چوبی به وسیله روغن‌‌های مخصوص، برای جلوگیری از به جا ماندن اثر انگشتان، حتماً از دستکش پارچه‌‌ای استفاده شود.
۴- ظروف داغ را هرگز نباید روی میزهای چوبی گذاشت؛ از محافظ‌‌های مخصوص (مثلاً زیردیگی) بین ظروف داغ و سطح میزهای چوبی استفاده گردد.
۵- یک یا دو بار در سال از موادی مانند پارافین و … به منظور براق کردن سطوح چوبی استفاده شود تا طراوت و درخشندگی آن‌‌ها از بین نرود.
۶- حداقل هفته‌‌ای یکبار نسبت به نظافت گرد و غبار میزهای چوبی اقدام شود زیرا باقی ماندن گرد و غبار روی سطوح چوبی باعث ایجاد خط و خش می‌‌گردد.

تمیز کردن میز چوبی

 

روش‌های سریع تمیز کردن میز چوبی

در این مقاله به مواردی اشاره شد که نه تنها از دغدغه خانم‌‌های خانه‌‌دار در زمینه نگهداری لوازم چوبی می‌‌کاهد بلکه رعایت این نکات در بسیاری از ادارات و سازمان‌‌ها نیز امری ضروری و پر کاربرد به حساب می‌‌آید. چوب یکی از فاکتورهای اصلی در ساخت لوازم مصرفی و همچنین طراحی نماهای داخلی ساختمان‌‌ها است. به همین دلیل مراقبت اصولی از وسایل چوبی، علاوه بر اینکه سبب افزایش طول عمر آن‌‌ها می شود، در حفظ زیبایی و درخشندگی محیط نیز تأثیرگذار است.

 

منابع

منبع۱   منبع۲   منبع۳   منبع۴   منبع۵   منبع۶   منبع۷   منبع۸   منبع۹   منبع۱۰   منبع۱۱   منبع۱۲   منبع۱۳   منبع۱۴   منبع۱۵

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *