عنوان پست میاد اینجا

نظافت منزل؛ نگهداری مناسب از مبلمان

مبلمان، جزء لاینفک زندگی امروزی انسان‌ها و از ارکان اصلی طراحی دکوراسیون داخلی و تزیین منزل به شمار می‌رود. اگرچه تهیه مبلمان مناسب و چیدمان مطلوب آن‌ها، جلوه‌ای زیبا به خانه می‌بخشد اما نگهداری از مبلمان امری مهم‌تر تلقی می‌گردد. مبلمان نیز مانند سایر لوازم منزل نیاز به مراقبت داشته که رعایت این امر موجب افزایش ماندگاری و دوام آن‌ها می‌شود. ما در این مقاله، به بررسی اصول صحیح نگهداری از مبلمان و شیوه‌های نظافت صحیح انواع آن‌ها خواهیم پرداخت.

نگهداری اصولی از انواع مبلمان

مراقبت مناسب از مبلمان، سبب حفظ کیفیت و زیبایی آن‌ها در دراز مدت می‌گردد. به همین منظور بهتر است که اجزای فلزی و مکانیکی داخلی مبل، هر شش ماه یک‌بار روغن‌کاری شوند؛ اما قسمت‌های بیرونی مبلمان، با توجه به جنسی که دارند، رعایت یک سری از اصول نگهداری را طلب می‌کنند. در این بخش شیوه‌های نگهداری مناسب از انواع مبلمان را شرح می‌دهیم.

مبلمان چوبی: در نگهداری از مبلمان چوبی باید به شرایط محیطی توجه داشت. عواملی همچون قرار دادن مبلمان در معرض نور مستقیم خورشید یا در مجاورت وسایل گرمایشی، سبب تغییر رنگ مبلمان و ترک‌خوردگی چوب آن‌ها می‌شوند. همچنین خیس شدن چوب و رطوبت بالا می‌تواند سبب باد کردن آن گردد. برای گردگیری این نوع مبلمان، از یک پارچه نرم استفاده می‌کنند، زیرا به‌کارگیری دستمال زبر، باعث ایجاد خراش روی سطح چوب می‌شود. آب یکی از مواردی است که به مبلمان چوبی آسیب می‌رساند، به همین علت بعد از ریختن مایعات بر روی چوب، باید فوراً آن را خشک کرد. در صورت کثیف بودن مبلمان چوبی، با یک دستمال مرطوب و آغشته به آب گرم و همچنین مقدار کمی ماده شوینده آن را تمیز و سپس با یک دستمال خشک می‌کنند. برای جلا دادن به لوازم چوبی نیز از پارافین، تینر نقاشی، واکس مخصوص یا محلول‌های پولیش استفاده می‌گردد. از پارافین جهت ترمیم خراش‌های روی مبلمان چوبی نیز بهره می‌گیرند. چوب‌هایی نظیر خیزران، بید و بامبو به رطوبت نیاز دارند؛ به همین منظور، برای جلوگیری از فرسودگی و تغییر حالت مبلمان ساخته شده از این جنس، گاهی آن‌ها را با آب تمیز می‌کنند.

مبلمان چرمی: نظافت مداوم مبلمان چرمی در افزایش طول عمر آن‌ها تأثیر بسزایی دارد؛ از این رو، به‌کارگیری جاروبرقی یا یک دستمال خشک برای انجام نظافت توصیه می‌شود. لازم به ذکر است که شست و شوی مبلمان چرمی با مواد شوینده یا آب زیاد، به رویه آن‌ها صدمه می‌زند؛ به همین علت پس از ریختن مایعات بر روی مبل، بایستی فوراً آن را خشک کرد. استفاده از واکس‌های مخصوص، نمای بهتری به رویه چرمی مبل می‌دهد. همچنین به‌منظور جلوگیری از آسیب دیدن مبلمان چرمی، باید از قرار دادن آن در معرض آفتاب یا در مجاورت منابع گرمازا نظیر شومینه، بخاری و … پرهیز کرد. در صورت ایجاد لکه بر روی چرم، اقداماتی با توجه به نوع آن صورت می‌گیرد؛ به‌طور مثال لکه‌های چربی را با دستمالی خشک می‌توان از بین برد اما برای پاک کردن لکه جوهر به یک دستمال از جنس کتان و مقداری الکل نیاز است. برای زدودن لکه از روی چرم سفید نیز، می‌توان از ترکیب آب‌لیمو و کرم تارتار یا محلول آب و سرکه به همراه کمی روغن زیتون بهره برد.

مبلمان پارچه‌ای: برای نظافت این دسته از مبلمان، ابتدا مقداری آب ولرم را به همراه شامپو فرش داخل یک ظرف ریخته و سپس کف محلول را به‌وسیله یک اسفنج بر روی قسمت مورد نظر می‌کشند. پس از آن به‌منظور از بین بردن لکه، پارچه سفیدی را در همان نقطه کشیده و در پایان توسط بخارشوی یا سشوار آن را خشک می‌کنند. برای مبل‌هایی از جنس مخمل نیز بهتر است که فقط از یک دستمال جهت زدودن گرد و غبار آن استفاده کرد.

مبلمان حصیری: از مبلمان حصیری معمولاً در فضای باز استفاده می‌کنند. آب و هوای مرطوب و همچنین تابش مستقیم آفتاب به مبلمان حصیری، در کاهش طول عمر آن‌ها نقش دارند. به همین منظور بهتر است این نوع مبلمان را در محل مناسبی قرار داد تا گرما و آفتاب موجب شکنندگی آن‌ها نشود. باید توجه داشت که شست و شوی مبلمان حصیری با آب مستقیم، به‌مرور زمان سبب خرابی آن می‌گردد. در همین راستا، برای پاک کردن لکه‌های روی مبل حصیری، استفاده از یک دستمال نم‌دار و محلول آب و صابون توصیه می‌شود. در صورتی که رطوبت باعث ایجاد قارچ و کپک بر روی مبلمان گردد، باید آن را با محلولی از آب و مایع سفیدکننده تمیز کرده و سپس جهت خشک شدن در آفتاب قرار داد.

مبلمان فلزی: با توجه به اینکه مبلمان فلزی نیز اغلب در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند، احتمال بروز زنگ‌زدگی در آن‌ها وجود دارد. به همین منظور بهتر است که از خیس ماندن و در معرض رطوبت قرار گرفتن مبلمان فلزی جلوگیری به عمل آید؛ از این رو، می‌بایست مبلمان فلزی را پس از بارندگی و نم شبانه در مناطق مرطوب، توسط دستمال خشک کرد. با تهیه روکش یا استفاده از اسپری ضد زنگ می‌توان مانع زنگ زدن این مبلمان شد. در صورتی که مبلمان فلزی دچار زنگ‌زدگی شود، ابتدا قسمت‌های آسیب‌دیده را توسط فرچه سیمی یا سنباده تراشیده و سپس مبل را رنگ‌آمیزی می‌کنند.

نتیجه‌گیری

در دنیای امروز، تنوع در اسباب و اثاثیه منزل، زندگی مطلوب و راحتی را برای انسان‌ها فراهم کرده است. در این میان، مبلمان از جمله وسایلی هستند که تأثیر بسزایی در نمای منزل داشته و چیدمان مناسب آن‌ها، زیبایی و تنوع را به خانه می‌آورد. با توجه به اینکه مبلمان از لوازم پر کاربرد در منزل به‌حساب می‌آیند، باید به این نکته توجه داشت که عدم مراقبت مناسب، منجر به فرسودگی و کاهش طول عمر این محصولات می‌شود. همان‌طور که در بالا اشاره شد، مبلمان را با توجه به جنس آن‌ها، می‌توان به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد که هر کدام شیوه خاصی از مراقبت را طلب می‌کنند؛ بنابراین با توجه به نوع مبلمان، برای دوام بیشتر، حفظ کیفیت و کارایی آن‌ها در دراز مدت، یادگیری و رعایت اصول صحیح نگهداری از مبلمان امری مهم به شمار می‌رود.

منابع

منبع۱   منبع۲   منبع۳   منبع۴   منبع۵   منبع۶   منبع۷   منبع۸   منبع۹   منبع۱۰   منبع۱۱

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *