عنوان پست میاد اینجا

نحوه شستن انواع روتختی

 

میکروب‌های ریز میکروسکوپی بسیاری در ملحفه و روتختی‌ها وجود دارند که از سلول‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند. این موجودات ریز محل زندگی خود را در بستر شما قرار داده‌اند و پس از مدتی تکثیر یافته و می‌میرند. وجود این موجودات ممکن است باعث ایجاد آلرژی‌های ناراحت‌کننده و کاهش سیستم ایمنی بدن شوند؛ اما تنها راه کنترل این میکروب‌های ریز، شستن منظم روتختی‌ها و ملحفه‌ها است. با ما در مقاله حاضر همراه باشید تا با نحوه شستن انواع روتختی‌ها آشنا شوید.

نحوه شستن انواع روتختی

v     کتان

در سال‌های اخیر روتختی‌های کتان به دلیل دوام بالا، شستشوی آسان و طرح‌های متنوع خود کاربرد بیشتری دارند. بهترین روش برای شستشوی این روتختی‌ها در منزل، بهره‌گیری از دمای ۴۰ درجه و دور پایین خشک‌کن ماشین لباسشویی است. البته باید توجه کنید که استفاده از سفیدکننده می‌تواند بر روی رنگ روتختی کتان شما اثر بگذارد و لکه‌هایی را بر روی آن ایجاد کند.

v     پلی‌استر

پلی‌استر از جمله الیاف مصنوعی به شمار می‌رود که ماده اولیه آن را مواد شیمیایی تشکیل می‌دهد. استفاده از ماشین لباسشویی با آب گرم و شوینده‌های معمولی بهترین روش برای شستشوی روتختی‌های پلی‌استر محسوب می‌شود. در هنگام شستشوی این روتختی‌ها بهتر است برای جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن، در مرحله آبکشی مقداری مایع نرم‌کننده لباس به آن اضافه کنید.

v     پنبه‌ای

لطافت بالا و ضد حساسیت بودن از جمله خواص روتختی پنبه‌ای محسوب می‌شود؛ اما باید آن‌ها را با دقت بسیار بالایی بشویید. درواقع برای حفظ حالت این روتختی‌ها بهتر است شستشوی آن‌ها را به‌طور جداگانه با آب سرد و دور پایین خشک‌کن ماشین لباسشویی انجام دهید. توجه داشته باشید که استفاده از مواد شوینده قوی یا بی‌کیفیت و استفاده از دور بالای ماشین لباسشویی می‌تواند به این روتختی‌ها آسیب برساند و عمر آن‌ها را کاهش دهد. این روتختی‌ها به‌سرعت چروک می‌شوند؛ از این‌رو برای پیشگیری از این مشکل می‌توانید در مرحله آبکشی به آن نرم‌کننده پارچه اضافه کنید.

 

رو تختی پنبه ای

روتختی پنبه‌ای

 

v     ساتن

ساتن از جمله پارچه‌های نرم، حساس و خوش‌رنگ محسوب می‌شود که امروزه دو جنس از آن در بازار وجود دارد. پیش از شستشوی روتختی‌های ساتن بهتر است جنس آن‌ها را مشخص کنید. برای این منظور تنها کافی است که برچسب تولیدکننده موجود در پایین روتختی را موردبررسی قرار دهید. اگر ساتن روتختی ترکیبی از دو جنس پلی‌استر و نایلون باشد، به‌راحتی می‌توانید آن را با استفاده از ماشین لباسشویی، با دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد و دور پایین خشک‌کن بشویید. در مقابل اگر ساتن روتختی حاوی استات یا ابریشم باشد، می‌بایست آن را به‌صورت دستی شستشو دهید. توجه داشته باشید که در هنگام شستشوی این روتختی‌ها از مواد شوینده مخصوص پارچه‌های ظریف استفاده کنید.

v     تور یا دانتل

تور و دانتل از جمله ظریف‌ترین نوع پارچه‌های موجود برای روتختی محسوب می‌شوند. برای شستشوی روتختی‌های تور و یا دانتل بهتر است از برنامه‌های سبک ماشین لباسشویی نظیر شستشوی پرده استفاده گردد. توجه داشته باشید که شوینده‌های آنزیم دار و دمای بالای ۳۰ درجه سانتی‌گراد این روتختی‌ها را خراب می‌کنند و باعث کاهش طول عمر آن‌ها می‌شوند.

 

 

روتختی‌های تور یا دانتل

 

v     ابریشمی

پارچه کاملاً طبیعی ابریشم با وجود برخورداری از ظاهری ظریف، اما بسیار محکم و بادوام است. بیشتر ماشین لباسشویی‌های مدل‌بالا برنامه مخصوصی برای شستن لباس و ملحفه‌های ابریشمی دارند؛ از این‌رو می‌توان برای شستشو از این برنامه کمک گرفت. اگر ماشین لباسشویی شما فاقد برنامه موردنظر باشد، می‌توانید روتختی‌های ابریشمی را با استفاده از دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد و شستشوی ملایم شستشو دهید.

نتیجه‌گیری

روتختی نقش چشمگیری در زیبایی اتاق‌خواب شما دارد. این روتختی‌ها علاوه بر زیبایی باید کیفیت و مقاومت بالایی نیز داشته باشند. به‌طورکلی روتختی‌ها مکان بسیار مناسبی برای رشد قارچ‌ها و میکروب‌ها محسوب می‌شوند. در صورت عدم توجه به شستن و پاکیزه نگه‌داشتن منظم آن‌ها، ممکن است سلامتی اعضای خانواده به خطر بیفتد. برخی از مواقع پس از شستن روتختی توسط ماشین لباسشویی ظاهر آن تغییر می‌کند؛ بنابراین برخورداری از اطلاعات درست در مورد شستشوی صحیح انواع روتختی از نکات کلیدی و مؤثر در نگهداری و مراقبت از آن محسوب می‌شود.

 


*برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نظافت منزل دان‌شو*


منابع

shikotak.com

pandarasa.ir

irannaz.com

beytoote.com

namnak.com

rouzegar.com

datismattress.com

niksalehi.com

danakadeh.ir

turksanco.ir

altinkala.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *