عنوان پست میاد اینجا

لوله کشی و تاسیسات؛ چه زمانی نیاز به سرویس کولر داریم؟

کولرها در فصل تابستان یکی از پر کاربردترین لوازم الکتریکی مورد استفاده به شمار می‌روند. این وسایل سرمایشی به‌منظور افزایش کارایی، احتیاج به سرویس دوره‌ای دارند. قبل از استفاده طولانی مدت از کولر در فصول گرم، باید ایرادهای آن را بر طرف کرد، زیرا در غیر این صورت احتمال خرابی ناگهانی این وسیله بالا می‌رود. در این مقاله به بررسی انواع کولر، چگونگی سرویس آن‌ها، دلایل نیاز به سرویس و همچنین زمان مناسب برای این کار می‌پردازیم.

انواع کولر و سرویس آن‌ها

کولر‌ها دارای انواع متفاوتی هستند که بر اساس میزان هزینه، شرایط آب و هوایی، نوع مصرف و … توسط افراد انتخاب می‌شوند. به‌طور کلی کولر‌ها به دو دسته آبی و گازی تقسیم می‌گردند که در ادامه، آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

کولر آبی

این نوع از کولرها با سیستم تبخیر آب، باعث گردش هوای خنک و مرطوب در فضای خانه می‌گردند. کولرهای آبی به علت ایجاد رطوبت، بیشتر در مناطق خشک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گونه از سیستم سرمایشی، علیرغم مصرف برق کمتر و قیمت مناسب‌تر نسبت به نوع گازی، دارای معایبی نیز هستند. به علت کارکرد مستقیم این کولر با آب، امکان تجمع آلودگی و گرد و غبار در پوشال‌های آن وجود دارد که منجر به بروز سرفه، عطسه، سردرد و بسیاری از بیماری‌ها در انسان‌  می‌گردد.

سرویس کولر آبی

سرویس‌کاری کولر آبی به جهت جلوگیری از تجمع گرد و غبار و همچنین کارایی بهتر، بسیار اهمیت دارد. شستشوی پوشال‌های داخلی یا حتی تعویض آن‌ها سبب بهبود عملکرد دستگاه می‌شود و به تمیزتر شدن هوای ورودی به داخل خانه کمک می‌کند. به دلیل قرار گرفتن کولرهای آبی در بیرون از فضای خانه، استفاده از یک سایه‌بان برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به دستگاه توصیه می‌گردد.

کولر گازی

کولرهای گازی، نوع مدرن‌تری از سیستم‌های سرمایشی هستند که به کمک کمپرسور و گازی مخصوص، فضای داخل ساختمان را خنک می‌کنند و به دلیل طریقه کارکرد و ساختار آن، در مناطق مرطوب بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گونه از وسایل سرمایشی، قیمت گران‌تر و مصرف برق بیشتری نسبت به مدل‌های آبی دارند اما به علت بهره‌گیری از هوای محیط برای خنک کردن فضای ساختمان، به‌مراتب آلودگی کمتری ایجاد می‌کنند. کولرهای گازی انواع مختلفی مانند پنجره‌ای، اسپلیت (دوتکه) و… را شامل می‌شوند.

سرویس کولرهای گازی

برای سرویس کولرهای گازی می‌توان در گام اول، فیلترهای آن را شستشو داد و پس از مدتی اقدام به تعویض آن‌ها کرد. نظافت سطح کویل‌های جذب کننده هوا به علت تجمع گرد و غبار، بر عملکرد کولر تأثیر مثبت می‌گذارد. گرفتن درزهای پنجره و صاف کردن پره‌های کویل، به بازده هر چه‌بهتر دستگاه کمک می‌کند. برای شستشوی پنل خارجی در کولرهای اسپلیت، استفاده از کارواش خانگی یا شلنگ آب توصیه می‌شود. به‌طور کلی، سرویس ابتدایی کولرها مانند شستشو، نظافت و … توسط افراد عادی قابل اجرا است، اما بازبینی دوره‌ای دستگاه کمپرسور و همچنین شارژ گاز دستگاه، تعمیرات، سرویس‌های تخصصی، تعویض قطعات، نصب دستگاه می بایست توسط تعمیرکاران مجرب صورت گیرد.

دلایل نیاز به سرویس کولر

کولرها به دلایل مختلفی نیاز به سرویس‌های دوره‌ای دارند که در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم:

پاکیزگی و بهداشت: کولرهای گازی هوای محیط را پس از مکش، خنک کرده و مجدداً به اتاق باز می‌گردانند، از این رو برای برخورداری از هوایی پاک و عاری از آلودگی، می‌بایست تمیزی فیلترها و کویل‌ها همواره مورد توجه قرار گیرد. در نوع آبی نیز، نظافت داخلی و پوشال‌ها برای ایجاد هوایی مطبوع، اهمیت بسیاری دارد.

افزایش عمر مفید کولر: مسدود شدن فضا و منافذ کولر با گرد و غبار، به موتور دستگاه، فشار زیادی برای جابجایی هوا وارد می‌کند و از عمر مفید دستگاه می‌کاهد. لذا با سرویس دوره‌ای می‌توان مدت بیشتری از این وسیله بهره برد.

افرایش بازده کولر: سرویس‌کاری به‌موقع کولر باعث پرتاب باد و سرمای بیشتر شده یا به عبارتی بازده یا راندمان کولر را افزایش می‌دهد.

مصرف برق: کارکرد صحیح هر کدام از وسایل الکتریکی خانه، موجب مصرف کمتر برق می‌شود. با سرویس به‌موقع کولر نیز می‌توان از وارد آمدن فشار به موتور دستگاه جلوگیری به عمل آورده و در مصرف برق صرفه جویی کرد.

زمان نیاز به سرویس کولر

سرویس به‌موقع کولر می‌تواند ما را از ایرادات فنی یا سطحی دستگاه آگاه کند تا در صورت لزوم، تعمیرات انجام گیرد. بهترین زمان برای سرویس کولر، ابتدای بهار و قبل از فصل گرما است. در این موقع از سال، می‌توان کولر را برای شروع تابستان آماده کرد. اگر در فصل سرما از کولرهای گازی دو منظوره (گرما و سرما) برای گرم کردن خانه استفاده می‌شود، سرویس دستگاه در ابتدای فصل پاییز نیز توصیه می‌گردد. سرویس اولیه در هنگام نصب کولر‌های گازی و همچنین شارژ گاز کولر در زمان کاهش یا اتمام، باید توسط افراد متخصص انجام پذیرد. در انواع آبی این وسایل، بازدید سالیانه از پوشال‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا عدم سرویس به‌موقع کولر آبی به دلیل تجمع گرد و خاک، آلودگی و رطوبت در دریچه‌های آن، سبب به مشام رسیدن بویی نامطبوع از دریچه‌های کولر خواهد شد.

نتیجه‌گیری

همان طور که اشاره شد، بهترین موقع برای سرویس کولر به‌منظور جلوگیری از خرابی‌های احتمالی و آگاهی از مشکلات، قبل از شروع فصل گرما یعنی در ابتدای بهار است. از مهم‌ترین نکات برای سرویس ابتدایی کولر نیز می‌توان به شستشو و تعویض پوشال‌ها در کولر آبی و نظافت فیلتر و کویل در نوع گازی اشاره کرد. به‌طور کلی انجام این اعمال ساده توسط افراد عادی امکان‌پذیر خواهد بود، اما همواره انجام این امور به دست تعمیرکاران مجرب، نتیجه‌ای مطلوب‌تر را به دنبال دارد. همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل فنی اعم از خاموشی ناگهانی، روشن نشدن، کمبود سرمای کافی و … در سیستم‌های سرمایشی باید از متخصصان و نمایندگان معتبر این وسایل یاری گرفت.

منابع

منبع۱

منبع۲

منبع۳

منبع۴

منبع۵

منبع۶

منبع۷

منبع۸

منبع۹

منبع۱۰

منبع۱۱

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *