عنوان پست میاد اینجا

دکوراسیون داخلی؛ انواع رنگ دیوار

رنگ­‌ دیوار به عنوان عامل جان‌­بخش و یکی از کلیدی‌­ترین عناصر در طراحی داخلی ساختمان‌­ها به شمار می‌­رود. به‌کارگیری صحیح آن­‌ها می‌­تواند عمق و بُعد به دکوراسیون داخلی ببخشد. در این مقاله ضمن معرفی رنگ‌­های پرکاربرد در طراحی با نقش رنگ دیوار بر روحیات انسان‌­ نیز آشنا می‌شویم. در انتهای مقاله الگوهای رنگی توصیه شده و مناسب برای دیوارها و فضای هر قسمت از خانه بیان می‌شود.

تأثیر رنگ‌­ها بر چیدمان و دکوراسیون داخلی خانه

رنگ­‌ها بنا به طیف‌­های متفاوت و با توجه به ماهیت سرد و گرم بودن، تأثیرات فراوانی بر روح و روان بیننده می‌­گذارند. افراد بر اساس ویژگی­‌های فرهنگی، سن، جنسیت و … واکنش­‌های روحی متفاوتی به رنگ‌­ها دارند. این عکس­‌العمل‌­ها به‌صورت استاندارد و علمی به اثبات رسیده‌­اند. در ادامه به هشت رنگ متداول و پرکاربرد در تزیینات و طراحی دکوراسیون منازل خواهیم پرداخت. همچنین نقش آن­‌ها را بر رفتار انسان بررسی خواهیم کرد. به این منظور که در انتخاب رنگ مناسب برای هر قسمت از خانه، آگاهانه تصمیم بگیریم. امروزه به سبب اهمیت و جایگاه ویژه روانشناسی رنگ­‌ها، علاوه بر نوع کاربری محیط، ویژگی‌­های دیگری مانند برانگیختن احساسات درونی، سلیقه و روحیات افراد نیز مد نظر قرار می‌­گیرند.

 

آبی

شاید کمتر کسی را بتوان یافت که رنگ آبی بر روحیات او اثر مثبتی نگذارد. تماشای این رنگ موجبات القای حس آرامش را فراهم می­‌کند و در تمام جهان به‌عنوان یک رنگ آرامش­‌بخش شناخته می‌­شود. رنگ آبی اصولاً احساساتی مانند اطمینان، آرامش، صداقت، سکوت و اعتماد را در ذهن انسان متبلور می‌­سازد. در برخی از تحقیقات نیز به اثبات رسیده است که وجود رنگ آبی در محیط، افزایش توانایی کارمندان و ورزشکاران را به دنبال دارد.

رنگ دیوار - آبی

رنگ دیوار – آبی

سبز

 رنگ سبز پس از آبی، یکی دیگر از رنگ­‌های پر طرفدار در جهان است و آن را با مفاهیمی مانند صلح، افتخار آفرینی و حاصل‌خیزی می­شناسند. این رنگ همواره حس طراوت، تازگی، تعادل و آرامش را به همراه می‌­آورد. البته باید توجه داشت که به‌کارگیری طیف‌­های نامناسب رنگ سبز، تأثیر معکوس خواهد داشت.

­

رنگ دیوار - سبز

رنگ دیوار – سبز

قرمز

رنگ قرمز سبب افزایش ضربان قلب و هیجان می‌­شود، به همین دلیل در بعضی مکان‌­ها برای جلب توجه به کار می‌­رود. این رنگ با ایجاد حس هیجان، رشادت و قدرت باعث شده تا بیشتر افراد ارتباطی قوی با آن برقرار کنند.

رنگ دیوار - قرمز

رنگ دیوار – قرمز

بنفش

رنگ بنفش، توازنی میان آرامش آبی و انرژی قرمز ایجاد می‌­کند و اکثراً افراد درون­گرا مایل به استفاده از این رنگ هستند.

رنگ دیوار - بنفش

رنگ دیوار – بنفش

نارنجی

تحقیقات ثابت کرده که انسان‌­ها در برابر رنگ نارنجی دو عکس­‌العمل از خود بروز می‌­دهند: یا واقعاً علاقه‌مند به آن هستند یا متنفر از آن! رنگ نارنجی اغلب انرژی، گرما، آسایش و واکنش­‌های جدی را به ارمغان می‌­آورد.

رنگ دیوار - نارنجی

رنگ دیوار – نارنجی

زرد

رنگ زرد برای ایجاد حس خوشحالی، اشتیاق، انرژی و خوش­بینی در افراد به کار می‌­رود. استفاده از برخی ترکیبات و طیف‌­های رنگ زرد می‌­تواند باعث بروز حس خلاقیت در فرد شود و بعضی ترکیبات نیز احساس اضطراب و نگرانی را در انسان به وجود بیاورد.

رنگ دیوار - زرد

رنگ دیوار – زرد

 

قهوه­‌ای

احساس ثبات، طبیعی بودن و سادگی نهفته در رنگ قهوه‌­ای، اطمینان و اعتماد خاصی را به بیننده القا می‌­کند.

رنگ دیوار - قهوه‌ای

رنگ دیوار – قهوه‌ای

مشکی

رنگ مشکی، دیدگاهی قدرتمندانه و باصلابت را در ذهن تداعی می‌­کند ولی به دلیل اینکه قابلیت جذب نور بالایی دارد، باعث کوچک جلوه دادن محیط می‌­شود. به همین دلیل برای استفاده از آن در طراحی خانه باید دقت به خرج داد.

رنگ دیوار - مشکی

رنگ دیوار – مشکی

 

انتخاب رنگ متناسب با قسمت­‌های مختلف خانه

برای انتخاب الگوی رنگی مناسب، در ابتدا باید ویژگی‌­های شخصیتی خود و سایر افراد منزل را در نظر گرفت. پس‌ازآن وابسته به نوع کاربری فضا، مقدار نور، ارتفاع دیوارها و بزرگی یا کوچکی اتاق می‌­توان سایر فاکتورها را مدنظر قرارداد. به‌عنوان‌مثال ممکن است بعضی از بخش­‌های خانه را آرام و ساکت و بعضی قسمت­‌ها را گرم و پرانرژی بخواهیم. در ادامه پیشنهاد‌هایی در این زمینه و برای بخش‌­های یک‌خانه بیان می­کنیم:

 

سقف، دیوار و کف اتاق

رنگ متناسب با هر قسمت از خانه، کاملاً به خواست و سلیقه اشخاص مرتبط است که بر اساس یک اصول کلی می‌­توان آن را انتخاب کرد. برای سقف‌­ها مناسب­تر است که از رنگ‌­های روشن استفاده شود تا به حفظ نور کمک کند و فضا نیز کمی بزرگ­تر و دل‌بازتر به نظر برسد. معمولاً برای سقف، رنگ­‌های سفید و سفید مایل به خاکستری یا زرد پیشنهاد می‌­شود اما برای کوتاه­تر جلوه دادن ارتفاع سقف، از رنگ‌­های تیره هم می‌­توان بهره بُرد.

رنگ دیوارها در اکثر موارد منوط به میزان نورگیری فضای موردنظر است. به‌عنوان‌مثال در صورت برخورداری اتاق از نور کافی، به‌کارگیری رنگ­‌های نه‌­چندان تیره، قدری محیط را چشمگیرتر خواهد کرد. البته در بعضی موارد برای زیباسازی اتاق­‌های نورگیر از رنگ‌­های تیره و آمیخته با سیاه نیز سود می‌­برند. رنگ کف هر قسمت از ساختمان هم معمولاً می­‌بایست کمی تیره­‌تر از سایر قسمت‌­ها باشد. ذکر این نکته ضروری است که رنگ‌­های روشن، به‌خوبی لک و چرک را نشان می‌­دهند. پس در استفاده از رنگ روشن برای کف ساختمان باید کمی محتاط‌­تر عمل کرد.

 

رنگ دیوار اتاق نشیمن

ازآنجایی‌که اتاق نشیمن معمولاً برای مطالعه، گوش دادن به موسیقی، مهمانی­‌های خانوادگی، گفتگو و … مورداستفاده قرار می‌­گیرد، بهتر است بارنگ‌های ملایم و منطبق با روحیات افراد تزیین شود. برای این منظور می‌­بایست با در نظر گرفتن رنگ‌­های طبیعی موجود در محیط خانه مانند رنگ آجر، شومینه و کف اتاق به‌گونه‌ای به تزیین و رنگ‌­آمیزی این بخش از خانه پرداخت که کمترین میزان تضاد میان رنگ‌­ها وجود داشته باشد تا از پریشانی و آشفتگی ذهن جلوگیری کند.

 

رنگ دیوار اتاقخواب

این قسمت از خانه، محلی است برای آرامش و استراحت؛ پس باید از به‌کارگیری رنگ‌­های متضاد و تند در طراحی اتاق‌خواب پرهیز کرد و رنگ­‌های مناسب و آرامش‌­بخش را مورداستفاده قرارداد. بهتر است رنگ اتاق‌خواب، برحسب موقعیت جغرافیایی محل زندگی انتخاب شود، به این صورت که در مناطق سردسیر از رنگ‌­های گرم و در مناطق گرمسیر از طیف رنگی سرد بهره گرفت. در اتاق‌خواب‌های مشترک نیز بهتر است سلیقه و خواست هر دو طرف مدنظر قرار گیرد و طراحی­ و رنگ‌­آمیزی بر اساس طیف رنگی ملایم و دل‌نشین انجام شود.

رنگ دیوار اتاق خواب

رنگ دیوار اتاق خواب

 

رنگ دیوار آشپزخانه و اتاق غذاخوری

فضایی از خانه که برای تهیه یا صرف غذا مورداستفاده قرار می­‌گیرد، می­‌بایست بارنگ‌های گرم، شاد و اشتهاآور (قرمز، نارنجی، زرد و …) تزیین شود. در این زمینه به‌کارگیری رنگ­هایی همگون بارنگ طبیعی غذا، توصیه‌شده است. توجه به تضادهای رنگی در بخش­‌های کوچکی از اتاق­های غذاخوری (مثلاً رومیزی، دستمال‌سفره و …) و همگام­‌سازی آن­ها با درجات روشن­‌تر رنگ‌­های به‌کاربرده شده، باعث می­‌گردد که رنگ غذاها به‌خوبی جلوه کنند تا اشتها و تمایل افراد برای صرف غذا بیشتر شود.

رنگ دیوار اتاق نشیمن

رنگ دیوار اتاق نشیمن

 

رنگ دیوار در دکوراسیون داخلی

در مورد رنگ­‌ها و تأثیرات آن­ها بر روح و روان افراد، نظریه­‌های فراوانی وجود دارد که بسیاری از رنگ­‌ها را برای بعضی از مکان­‌ها مناسب و برای مکانی دیگر نامناسب دانسته‌­اند؛ اما واضح و مبرهن است که استفاده از رنگ‌­ها و ترکیب و تلفیق آن­ها با دکوراسیون و محیط اطراف، در وهله اول کاملاً وابسته به خلقیات و سلیقه اشخاص بوده و پس‌ازآن فاکتورهایی مانند تأثیر بر روحیات، مدنظر قرار می‌­گیرند. البته رنگ­‌آمیزی باکمی چاشنی خلاقیت، مقرون به‌صرفه‌ترین روش ایجاد تغییرات مثبت در دکوراسیون است که همواره مشورت با یک طراح زبده و ماهر باعث می­‌شود تا تحولات چشمگیر، به ساده‌­ترین روش صورت‌پذیرند.

 

منابع

تکنوساخت

اتاق

آذین‌کار ۱

آذین کار ۲

 Interiordezine I

 Interiordezine II

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *