عنوان پست میاد اینجا

تعمیرات منزل؛ بازسازی کابینت های چوبی

آشپزخانه به عنوان عملکردی‌ترین بخش خانه از اهمیت خاصی برخوردار بوده و همواره مورد توجه قرار دارد. امروزه با افزایش تنوع و تعداد لوازم مورد استفاده در آشپزخانه، کابینت‌ها به واسطه فضای ذخیره سازی و نگهداری وسایل، جایگاه ویژه‌ای در منازل دارند. از طرفی کابینت‌ها به مرور زمان و در اثر رطوبت و حرارت آسیب می‌بینند و با روی کار آمدن مدل‌های جدید جذابیت خود را از دست می‌دهند، در این صورت احساس نیاز به نوسازی یا بازسازی آن‌ها به وجود می‌آید.

در این میان کابینت‌های چوبی یکی از گرانترین انواع کابینت‌ها هستند که نوسازی آن‌ها هزینه بالایی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند؛ بنابراین می‌توان با بازسازی و ایجاد تغییراتی در جهت به روز رسانی کابینت‌های چوبی علاوه بر صرفه اقتصادی، کارایی آن‌ها را بالا برده و فضای آشپزخانه را زیباتر و دلنشین‌تر جلوه داد. از این رو در این مقاله راه‌هایی برای بازسازی کابینت‌های چوبی بیان شده تا بتوانید به دکوراسیون آشپزخانه‌ خود چهره جدیدی ببخشید.

کابینت‌های شما هم قدیمی شده‌اند و می‌خواهید آن‌ها را تغییر دهید؟ تغییر رنگ و ظاهر قدیمی کابینت‌ها آشپزخانه شما را نو می‌کند و با همان کابینت‌های قدیمی می‌توانید ظاهر تازه و شیکی به خانه خود ببخشید. روش‌های مختلفی برای بازسازی کابینت‌های چوبی وجود دارد که در ادامه به چند نمونه اشاره‌شده است.

رنگ کردن

تغییر رنگ، یکی از اساسی‌ترین تغییرات در جهت ایجاد ظاهری جذاب و جدید در کابینت‌ها است. رنگ کابینت‌ها باید متناسب با محیط کلی آشپزخانه انتخاب شود که بنا بر سلیقه هر فرد می‌توان از انواع رنگ‌های شاد، براق و یا نیمه براق استفاده کرد و شادابی و سرزندگی را در آشپزخانه به وجود آورد. همچنین به‌کارگیری ترکیبی رنگ‌های خنثی و شاد فضایی پرهیجان را ایجاد می‌کند. جهت رنگ‌آمیزی اصولی کابینت‌ها ابتدا درها، کشوها و دستگیره‌ها را جدا کنید؛ سپس سطوح کابینت را از چربی‌ها و لکه‌ها پاک‌کرده و بعد از سمباده کاری و آستر زدن، رنگ‌آمیزی اصلی را با استفاده از ابزارهای رایج مانند پمپ و یا برس انجام دهید.

روکاری

روکاری به معنای ایجاد تغییر و تفاوت در پوسته ظاهری درب‌ها و کشوها است و در کابینت‌های قدیمی که ظاهر آن‌ها از مد افتاده اما دارای بدنه‌ای سالم هستند کاربرد فراوانی دارد. به این منظور می‌توان با استفاده از انواع برچسب‌ها طرح و رنگ ظاهر کابینت‌ها را تغییر داد و جلوه‌ای متفاوت به آن‌ها بخشید. برای انجام این کار بعد از باز کردن دستگیره‌ها، درها و کشوها را جدا کنید، سپس سطوح مورد نظر را تمیز کرده و برچسب دلخواه خود را به کار ببرید.

تعویض دستگیرهها

دستگیره کابینت‌ها تأثیر فوق‌العاده‌ای بر جلوه و زیبایی آشپزخانه دارد به‌طوری‌که تعویض آن‌ها چهره و سبک جدیدی به دکوراسیون می‌بخشد. طرح‌ها، رنگ‌ها و مدل‌های متنوعی از دستگیره‌ها وجود دارند اما در انتخاب آن‌ها علاوه بر شکل ظاهری به‌تناسب با سبک کابینت نیز دقت کنید. در کابینت‌های سبک مدرن دستگیره‌های بلند و کرومی و در کابینت‌های سبک کلاسیک دستگیره‌های پرنقش‌ونگار باعث تأثیرگذاری بیشتر آن‌ها می‌شود. دستگیره‌ها معمولاً از جنس سرب نرم یا آلومینیوم با روکش کروم، نیکل و آبکاری طلایی رایج هستند. همچنین استفاده از دستگیره‌های سرامیکی در ترکیب با فلز که دارای نقوش خاص و متنوع بوده تصویری هنرمندانه به فضای آشپزخانه می‌دهد.

استفاده از درهای شیشهای

تعویض درهای معمولی با درهای شیشه‌ای علاوه بر ایجاد جذابیت، با انعکاس نور، محیط آشپزخانه را بزرگ‌تر و دل‌بازتر نشان می‌دهد. درهای شیشه‌ای معمولاً برای کابینت‌های فوقانی و جهت به نمایش گذاشتن وسایل و ظروف لوکس، کریستالی و زینتی کاربرد دارند. انتخاب شیشه‌های شفاف، مات و یا کدر با توجه به سلیقه، نیاز و سبک آشپزخانه انجام می‌شود. شیشه‌های شفاف طرفداران زیادی دارند و برای آشپزخانه‌های کلاسیک مناسب هستند درحالی‌که شیشه‌ای مات برای آشپزخانه‌های مدرن کاربرد بیشتری دارند.

حذف درها و ایجاد قفسههای باز

استفاده از قفسه‌های باز در کنار کابینت‌ها و به نمایش گذاشتن لوازم، محیط خنثی و یکنواخت آشپزخانه را به فضایی پویا و محرک تبدیل می‌کند. نوع چیدمان وسایل در این قفسه‌ها نقش مهمی در ظاهر و آراستگی آشپزخانه دارد؛ بنابراین با آرایش مناسب ظروف در حین ایجاد نظم، تنوع و هیجان را به آشپزخانه بازگردانید. همچنین با رنگ‌آمیزی درون کابینت‌ها و ایجاد پس‌زمینه‌ای جذاب برای ظروف، ظاهری تزئینی و شیک را به آشپزخانه‌هایتان هدیه دهید.

نورپردازی

نورپردازی یکی از مهم‌ترین موارد در طراحی داخلی است و استفاده به‌جا از آن، زیبایی و راحتی را برای افراد به ارمغان می‌آورد. استفاده از نور مخفی در کابینت‌ها علاوه بر بالا بردن کارایی آن‌ها فضای آشپزخانه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این سبک از نورپردازی منبع نوردیده نمی‌شود و قرارگیری لامپ‌ها به‌گونه‌ای است که فقط پرتوهای نور خودنمایی می‌کنند. از آنجایی که روشنایی آشپزخانه‌های قدیمی توسط لوسترهایی که در وسط سقف نصب شده‌اند تأمین می‌شود، در نتیجه افراد برای انجام کارهایی مانند آشپزی و شستشو پشت به منبع نور فعالیت می‌کنند؛ اما این سبک از نورپردازی که در قسمت زیرین طبقات بالایی صورت می‌گیرد، روح تازه‌ای به آشپزخانه‌های قدیمی بخشیده و با روشن کردن فضاهای کارکردی باعث بهبود عملکرد کابینت‌ها می‌شود.

اضافه کردن تاج

تاج کابینت به‌عنوان یکی از اجزای ظاهری آن، نقش مهمی در نمای آشپزخانه ایفا می‌کند و فضای آشپزخانه را به طرز شگفت‌انگیزی تغییر می‌دهید. تاج کابینت با ارتفاع و طرح‌های متفاوت علاوه بر جنبه زیبایی نقش کاربردی هم دارد و برای پر کردن فاصله بین کابینت تا سقف استفاده می‌شود. معمولاً سقف‌ها بلندتر از اندازه کابینت‌ها هستند و این امکان که دیوارها را تا سقف کابینت کنیم وجود ندارد، بنابراین نصب تاج راه‌حل مناسبی برای این مسئله است.

نتیجهگیری

کابینت‌ها به‌عنوان اصلی‌ترین بخش آشپزخانه در دکوراسیون، کارایی و زیبایی آن اهمیت فراوانی دارند. کابینت‌های چوبی با ظاهری بسیار شیک یکی از انواع کابینت‌ها هستند که هزینه بسیار بالایی برای آماده‌سازی و نصب آن‌ها لازم است؛ از این رو استفاده از روش‌هایی برای حفظ و نگهداری کابینت‌های چوبی فعلی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. تغییرات ظاهری کابینت‌ها مانند رنگ‌کاری، روکاری، تعویض دستگیره‌ها و ایجاد فضای باز و بسته به‌واسطه حذف تعدادی از درها و یا جایگزینی آن‌ها با درهای شیشه‌ای علاوه بر افزایش طول عمر کابینت‌ها به فضای آشپزخانه چهره‌ای جذاب و متفاوت می‌دهد.

منابع:

منبع۱   منبع۲   منبع۳  منبع۴   منبع۵   منبع۶

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *