عنوان پست میاد اینجا

تعمیرات منزل؛ ایمنی نصب در ساختمان

در ورودی ایمن، یک اصل مهم برای حفظ امنیت هر مکان است. در حال حاضر تولیدکنندگان در با ساخت انواع در‌های ضد سرقت، ضد حریق سعی در بهبود ایمنی خانه‌ و محل‌ کار دارند. این‌ در‌ها به طور معمول با داشتن اسکلت فلزی در داخل بدنه و وجود قفل‌های پیشرفته از ورود سارقین به خانه یا هر گونه خطر دیگر محافظت می‌کنند؛ اما در عین حال باید به گونه‌ای طراحی و نصب شوند تا در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه مانند آتش‌سوزی و زلزله دسترسی به داخل خانه و کمک‌رسانی به‌سادگی امکان پذیرد.

 

ویژگیهای یک در

یک در برای محافظت از خانه می‌بایست دارای خصوصیاتی باشد که در ادامه شرح می‌دهیم:

–   مقاوم در برابر صدا و حرارت: در ورودی باید از انتقال صدا از داخل خانه به بیرون و بالعکس جلوگیری کند. عایق بودن در برابر گرما و سرما باعث ذخیره انرژی و کاهش مصرف برق و گاز می‌گردد. همچنین در صورت رخ دادن حریق در ساختمان، این در‌ها به علت بهره‌مندی از خاصیت مقاوم بودن در برابر حرارت، از انتقال آتش به داخل خانه یا بالعکس جلوگیری می‌کنند.

–   خصوصیات ظاهری و فیزیکی مناسب: درها باید از وزنی استاندارد برخوردار باشند تا باز و بسته کردن، نصب و حمل آن‌ها راحت و اصولی انجام پذیرد؛ اما معمولاً در ساخت در‌‎های ضد سرقت به منظور افزایش امنیت، از ورق فلزی، یراق‌آلات سنگین، روکش چوبی و … استفاده می‌کنند که موجب افزایش وزن در می‌شود. همچنین ظاهر مناسب و شیک که با طراحی ساختمان هماهنگ بوده از خصوصیات بارز یک در است.

–   ساختار مستحکم و ماندگاری: ماندگاری در گذر زمان یکی از خصوصیات مهم برای یک در محسوب می‌شود که این امر به جنس روکش، پروفیل، ورق فولادی و … بستگی دارد.

–   متناسب با شرایط آب و هوایی: توجه به شرایط آب و هوایی منطقه برای انتخاب در دارای اهمیت فراوانی است. به طور مثال رطوبت بالا به مرور باعث پوسیدگی روکش در شده و قطعات فلزی را دچار خوردگی می‌کند.

–   امنیت بالا: در ساخت در‌های امنیتی امروزی معمولاً از یک ورق فولادی در میان روکش‌ها استفاده می‌شود که آن‌ها را نسبت به آسیب زدن، شکستن، برش دادن و … تا حدود زیادی مقاوم می‌کند. همچنین وجود یک قفل مرکزی مدرن مانند قفل کامپیوتری موجب امنیت بیشتر در می‌گردد.

 

انواع متداول در

انواع متفاوت درها، بسته به نوع کاربری و سلیقه افراد انتخاب می‌گردند. به طور مثال در‌های اتوماتیک برای پارکینگ‌ها و مغازه‌ها مناسب بوده و از انواع چوبی به عنوان درهای ورودی آپارتمان، اتاق‌های خانه و محل‌های کار استفاده می‌شود. در این بین در‌هایی با خاصیت‌هایی امنیتی وجود دارند که به منظور کاهش احتمال بروز حوادث غیر مترقبه و خسارات مالی و جانی، طراحی و ساخته می‌شوند، مانند درهای ضد حریق و ضد سرقت. در ادامه به معرفی در ضد سرقت، ویژگی‌ها و نحوه نصب آن می‌پردازیم.

در ضد سرقت

در ضد سرقت به نوع مدرنی از درها گفته می‌شود که سازندگان با اجرای برخی از استانداردها مانند عایق کردن در برابر حرارت، صدا و رطوبت و همچنین استفاده از قفل‌های پیشرفته در ساخت آن‌ها به امنیت آن‌ها افزوده تا از احتمال وقوع سرقت کاسته شود. درهای ضد سرقت عموماً از شکل زیبایی برخوردار هستند و مانند انواع دیگر درها شامل سه بخش اصلی چارچوب، بدنه و قفل می‌شوند. این‌گونه از درها از اسکلت‌های فلزی مستحکم بهره می‌برند که در میان روکش‌ها قرارگرفته و همچنین به‌طورمعمول در مقابل ضربه، بریدن، سوراخ کردن، آتش و اسید مقاومت بالایی دارند.

 

 ویژگیهای در ضد سرقت

همان‌طور که اشاره شد، مهم‌ترین ویژگی درهای ضد سرقت، استحکام بالای آن‌ها بوده که علت اصلی آن بهره‌مندی از اسکلت فلزی در بدنه آن‌ها است. این فلز در را در برابر صدمات ناشی از ضربه زدن و شکسته شدن مصون نگه می‌دارد. روکش درهای ضد سرقت را عموماً از جنس mdf می‌سازند تا جلوه زیبایی به محیط ببخشد. این روکش‌ها در مقابل رطوبت و نور آفتاب، مقاومت فوق‌العاده‌ای دارند. وزن درهای ضد سرقت نسبت به مدل‌های معمولی بالاتر است؛ حتی در برخی از انواع آن به‌منظور افزایش امنیت، علاوه بر فلز از بتن نیز استفاده می‌شود که در نتیجه، وزن در را سنگین‌تر می‌کند و همچنین قیمت بیشتری خواهد داشت. لولاهای در ضد سرقت به‌گونه‌ای طراحی و نصب می‌گردند تا در دسترس و دید عموم قرار نگیرند. با توجه به سنگین بودن این درها، تعداد لولاهای به‌کاررفته در آن‌ها از انواع معمولی بیشتر است. استفاده از قفل‌های پیشرفته، شکاف کم میان در و چارچوب، عایق بودن در برابر حرارت، رطوبت و … از دیگر ویژگی‌های درهای ضد سرقت بوده که پیش‌تر درباره برخی از آن‌ها صحبت شد.

 

نصب درهای ضد سرقت

نصب درهای ضد سرقت نیازمند تخصص بوده و توسط نصاب‌های مجرب امکان‌پذیر است. در این قسمت به‌منظور آشنایی با نحوه نصب درهای ضد سرقت به تشریح دو مورد از معمول‌ترین روش‌ها برای این کار می‌پردازیم.

–   جوش دادن: در این روش، در به‌وسیله دستگاه جوش نصب می‌گردد. به‌طوری‌که ابتدا در را داخل چارچوب گذاشته و از باز و بسته شدن صحیح آن مطمئن می‌شوند؛ سپس با دستگاه، چند خال‌جوش به محل اتصال در و چارچوب زده و دوباره از تراز بودن و عملکرد درست آن اطمینان حاصل می‌کنند. در انتها در را به‌طور کامل به چارچوب جوش می‌دهند.

–   پیچرول: این روش بیشتر برای دیوارهای بتنی کاربرد دارد. ابتدا سطوح دیوار را به‌طور کامل صاف‌کرده و اندازه می‌گیرند. سپس در را در جای مخصوص خود قرار داده و پس از تراز کردن، از باز و بسته شدن صحیح آن مطمئن می‌شوند. در انتها جایگاه پیچ در دیوار را با دریل سوراخ کرده و با استفاده از پیچ‌رول و آچار مخصوص در را محکم می‌کنند.

 

نتیجهگیری

بر اساس مثل معروف پیشگیری بهتر از درمان است، انسان‌ها همواره می‌بایست امنیت محل سکونت خود را به‌منظور جلوگیری از وقوع سرقت، افزایش دهند. درهای ضد سرقت به کمک اسکلت فلزی، چارچوب مستحکم، قفل‌های پیشرفته و … باعث ایمن‌تر شدن هر چه بیشتر محل زندگی یا کار می‌شوند. امروزه امکانات دیگری مانند قفل‌های هوشمند را می‌توان به این‌گونه از درها اضافه کرد که به‌جای کلید، می‌توان از کارت یا اثرانگشت برای باز کردن آن‌ها استفاده کرد. این امر از بروز مشکلاتی مثل گم کردن کلید، جا گذاشتن آن و … جلوگیری می‌کند. این نوع درها انواع مختلفی دارند که بنا به نیاز و علاقه مشتری قابل انتخاب هستند. برای مثال بسیاری از انواع این درها ضد حریق بوده که در صورت رخ‌داده آتش‌سوزی، مانع نفوذ آتش از محیط بیرونی به داخل یا بالعکس می‌گردند. به‌طورکلی توصیه ما این است که یک‌بار هزینه کردن برای نصب در ضد سرقت، باعث پیشگیری از خساراتی جبران‌ناپذیر می‌شود.

منابع

منبع۱   منبع۲   منبع۳   منبع۴   منبع۵   منبع۶   منبع۷   منبع۸   منبع۹   منبع۱۰   منبع۱۱

تصاویر

تصویر

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *