عنوان پست میاد اینجا

تعمیرات منزل؛ انواع یراق پنجره

یراق‌ها تجهیزاتی هستند که در پنجره‌ها و درب‌ها مورداستفاده قرار می‌‌گیرند و سبب امنیت، جلوگیری از ورود گردوغبار و … می‌‌شوند. هنگامی‌که می‌‌خواهید یک پنجره را باز و بسته ‌‌کنید، در واقع این کار را با کمک دستگیره که یکی از یراق‌آلات پنجره است، انجام می‌‌دهید. در این مقاله پس از تعریف کلی یراق، به انواع یراق به‌کاررفته شده در پنجره‌‌های دوجداره اشاره می‌‌کنیم.

تعریف یراق

در گذشته و از زمانی که انسان توانایی ذوب کردن فلزات را پیدا کرد، تجهیزاتی را برای استفاده خود ساخت. هم‌اکنون به آن دسته از ابزاری که در قسمت‌‌هایی مانند درب و پنجره به کار می‌‌رود و به عمل باز و بسته شدن آن‌‌ها کمک می‌‌کند، یراق گفته می‌‌شود. یراق‌‌های پنجره عبارت‌اند از لولا، دستگیره و … . از یراق‌‌ها در پنجره‌‌های فلزی، چوبی و دوجداره بهره می‌‌برند.

انواع یراق پنجره دوجداره (UPVC)

یراق‌آلات مختلفی برای پنجره‌‌های دوجداره (UPVC) مورداستفاده قرار می‌‌گیرند. در زیر به چند نمونه از مدل‌‌های بازشوی پنجره‌‌های دوجداره و یراق‌آلات آن‌‌ها اشاره می‌‌کنیم.

–   یراق‌آلات تک حالته (Turn)

یکی از انواع یراق‌آلات پنجره دوجداره یراق‌آلات تک حالته است. پنجره‌‌هایی که به این نوع یراق مجهز هستند، عمل باز و بسته شدنشان حول محور ۹۰ انجام می‌‌گیرد. هنگام بسته شدن پنجره، اسپانیولت (نوعی یراق که لنگه پنجره را به چارچوب قفل می‌‌کند) از سه بخش قفل می‌‌شوند و با فشار زیاد، باعث محکم شدن درزگیرها خواهند شد.

 

 

 

–   یراق‌آلات کلنگی یا سرویسی پنجره (Tilt)

یکی از کاربرد‌‌های این نوع از یراق‌آلات در پنجره‌‌های سرویس بهداشتی و حمام است. پنجره‌‌هایی که از این یراق بهره می‌‌برند به‌صورت عمودی و تنها تا حداکثر زاویه ۳۰ درجه باز می‌‌شوند. از مزایای این نوع یراق‌‌ها می‌توان به محدود شدن دید از روبه‌رو اشاره کرد.

 

 

–   یراق‌آلات دو حالته (Tilt and Turn)

پنجره‌‌هایی که به یراق‌آلات دو حالته مجهز هستند، به دو صورت افقی و عمودی باز و بسته می‌‌شوند. یکی از ویژگی‌‌های به‌کارگیری این سیستم در پنجره‌‌ها مقاومت در برابر ورود آب باران، گردوغبار، آلودگی هوا به داخل منزل یا اتاق است. از دیگر خصوصیات آن می‌توان به نداشتن لرزش و سروصدا حتی در هنگام طوفان اشاره کرد. این سیستم در هنگام باز و بسته شدن پنجره، به پرده پنجره گیر نمی‌‌کند.

 

 

 

 

–    یراق‌آلات کشویی (Sliding)

یکی از مزایای پنجره‌‌های کشویی این است که فضای کمی را اشغال می‌‌کنند. این امر سبب می‌شود تا در نقاطی از خانه که فضایی برای باز و بسته کردن پنجره نیست، مورداستفاده قرار بگیرند. پنجره‌‌هایی که به یراق‌آلات کشویی مجهز هستند به‌واسطه فاصله‌‌ بین ریل‌‌ها، باعث هدر رفتن انرژی (گرما، سرما و …) می‌‌شود. این نوع یراق‌آلات به دلیل اتلاف انرژی، کمتر در پنجره‌‌های UPVC مورداستفاده قرار می‌‌گیرند، اما یکی از پرکاربرد‌‌ترین یراق‌‌ها در پنجره‌‌های آلومینیومی به شمار می‌‌روند، چون در این پنجره‌‌ها میزان هدر رفت انرژی اهمیت چندانی ندارد.

 

 

 

–    یراق‌آلات پنجره‌‌های بازشوی فولکس واگنی (Tilt and Sliding)

یراق‌آلات پنجر‌‌ه‌‌هایی که به حالت فولکس‌واگنی باز ‌‌می‌‌شوند، از قیمت بالایی برخوردارند. پنجره‌‌هایی که با این سیستم بازمی‌گردند، صرفه‌‌جویی در مصرف انرژی (گرمایشی، سرمایشی) را به دنبال خواهند داشت. آن‌‌ها را می‌‌توان جایگزینی مناسب برای پنجره‌‌های دوجداره بازشوی کشویی دانست.

 

 

 

–    یراق‌آلات پنجره‌‌‌‌های آکاردئونی (Slide Folding)

پنجره‌‌هایی که به‌صورت تاشو، باز می‌‌شوند را پنجره‌‌های آکاردئونی می‌نامند. این روش ساخت برای پنجره‌‌هایی که ارتفاع آن‌‌ها بیش از ۳ متر است کاربرد دارد و برای استفاده بهینه از فضا از آن بهره می‌برند. یراق پنجره‌‌های آکاردئونی جزو گران‌‌ترین یراق‌آلات موجود هستند.

 

 

 

ویژگی‌‌های یراق‌آلات پنجره‌‌های دوجداره (UPVC)

یراق‌آلات پنجره‌‌های دوجداره باید دارای ویژگی‌‌هایی باشند تا نه‌تنها در عایق بودن این پنجره‌‌ها خللی ایجاد نکنند بلکه درصد خطاهای این پنجره‌‌ها را پوشش دهند. در زیر به بیان چند نمونه از ویژگی‌‌های اساسی پنجره‌‌های دوجداره خواهیم پرداخت.

۱ – تحمل وزن لنگه بازشو، شیشه و سایر تجهیزات پنجره‌‌های دوجداره

به دلیل اینکه این نوع از پنجره‌‌های در اندازه‌‌های مختلفی ساخته می‌‌شوند، وزن هر لنگه بازشو متفاوت خواهد بود. اگر از یراق‌آلات مناسبی در این پنجره‌‌ها استفاده نشود ممکن است مشکلاتی در هنگام باز و بسته شدن آن‌‌ها پیش بیاید.

 ۲ – عایق‌‌بندی کامل پنجره دوجداره

امروزه شهر‌‌ها پر از گردوغبار و آلودگی هستند و برای جلوگیری از آن‌‌ها از پنجره‌‌های دوجداره استفاده می‌کنند. باید دقت بسیاری در نصب یراق‌آلات پنجره به خرج داد. اگر این عمل به‌خوبی صورت نگیرد، بین لاستیک عایق‌‌بندی و یراق‌آلات فاصله ایجاد می‌‌شود که این امر ورود گردوغبار و آلودگی به درون خانه را به همراه دارد.

۳ – کمک به ایمنی و ضد سرقت بودن پنجره‌‌های دوجداره

یکی از فاکتور‌‌هایی که همواره موردتوجه انسان قرار می‌‌گیرد، ایمنی یک وسیله است؛ یراق پنجره‌‌های دوجداره نیز از این موضوع مستثنا نیست. باید در ساخت پنجره‌‌ها از یراقی استفاده شود که امنیت آن‌‌ها و همچنین ضد سرقت بودنشان را تا حد زیادی تضمین کند. به‌طور نمونه بهره‌‌گیری از قفل‌‌های قارچی درگیری قفل‌‌ها را به همراه دارد که این امر سبب جلوگیری از ورود غیرمجاز به درون منزل خواهد شد.

۴ – مقاومت یراق در برابر خوردگی (زنگ‌زدگی) و شرایط آب و هوایی مختلف

هر شهر از شرایط آب و هوایی مختص به خود برخوردار است. به‌طور مثال در شهرهای شمالی ایران رطوبت و بارندگی بسیار بالا بوده و در شهرهای جنوبی عکس آن است. باید برای نصب یراق‌آلات به شرایط آب و هوایی آن منطقه نیز توجه کرد تا مقاومتشان در برابر شرایط بد آب و هوایی بیشتر شود.

۵ – روان بودن و استفاده آسان

راحتی و روان بودن پنجره‌‌های دوجداره یکی دیگر از ویژگی‌‌هایی است که باید به آن توجه کرد. یراق پنجره‌‌های دوجداره باید به‌گونه‌ای نصب شوند تا علاوه بر ایجاد نکردن اختلال در باز و بسته شدن این پنجره‌‌ها، به‌راحتی و کوچک‌ترین فشار از داخل باز شوند.

نتیجه‌‌گیری

همان‌طور که در این مقاله خواندید، یراق‌آلات پنجره دارای انواع گوناگونی هستند و هر کدام از آن‌‌ها شامل کاربرد‌‌هایی می‌‌شوند. یکی از کاربردهای مهم آن‌‌ها حفظ امنیت است که با استفاده از قفل‌‌های قارچی این عمل میسر می‌‌شود. به‌کارگیری آن‌‌ها در کنار پنجره‌‌های دوجداره انتخابی مناسب برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و یا ورود گردوغبار و سروصدای بیرون به داخل منزل خواهد شد.

منابع

منبع۱   منبع۲   منبع۳

تصاویر

تصویر۱   تصویر۲   تصویر۳   تصویر۴   تصویر۵   تصویر۶   تصویر۷   تصویر۸   تصویر۹   تصویر۱۰

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *