عنوان پست میاد اینجا

ترفندهای بسته‌‌بندی کتاب در اسباب‌‌کشی

اسباب‌کشی کاری پردردسر است و جابه‌جایی کتاب در اثاث‌کشی نیاز به مهارت‌هایی دارد. ما در این مقاله ترفندهای ساده و کاربردی برای بسته‌بندی کتاب را معرفی کرده‌ایم. بسته‌بندی کتاب با روش‌هایی ساده امنیت و سلامت کتاب‌ها را تضمین می‌کند. همچنین استفاده از این روش‌ها در وقت نیز صرفه‌جویی خواهد کرد.

انسان‌های بسیاری در سراسر جهان احترام و ارزش والایی برای کتاب قائلند. این افراد، علاوه بر علاقمند بودن به مطالعه، شور و اشتیاق زیادی در زمینه جمع‌‌آوری و دسته‌بندی انواع گوناگونی از کتاب‌‌ها در نهادشان موج می‌‌زند. اما افزایش تعداد کتاب‌‌ها تا زمانی که صحبتی از جابجایی یا اسباب‌کشی نیست دغدغه چندانی به میان نمی‌‌آورد.

 

چطور کتاب‌ها را در اسباب‌کشی جابه‌جا کنیم؟

در واقع، هنگام اسباب‌‌کشی مهم‌‌ترین سوالی که ذهن را به خود مشغول می‌‌کند این است که چگونه تمامی کتاب‌‌ها را بدون کوچکترین دردسر و آسیبی از مکانی به مکان دیگر منتقل کنیم؟ در این مقاله، برای کاهش موانع و مشکلات رایج در مواقع بسته‌‌بندی و جابجایی کتاب‌‌ها و همچنین سرعت بخشیدن به این امر طاقت‌‌فرسا، سعی بر آن داریم تا ضمن معرفی و شرح ترفندهای بسته‌‌بندی کتاب در اسباب‌‌کشی، توضیحات و راهکارهایی برای مرتب‌‌سازی کتاب‌‌ها، لوازم مورد نیاز اسباب‌‌کشی، طریقه استفاده از ابزارهای اسباب‌‌کشی و نکاتی درباره جابجایی کتاب‌‌ها بیان کنیم تا بتوانیم ذره‌‌ای از سنگینی بار ذهنی و دلواپسی عاشقان کتاب، در هنگام اسباب‌‌کشی و جابجایی بکاهیم.

 

اسباب‌‌کشی

وقتی سخن از اسباب‌‌کشی به میان می‌‌آید، معمولاً استرس و نگرانی سراسر وجود افراد را در برمی‌‌گیرد. زیرا آن‌‌ها سعی دارند تا ضمن در نظر گرفتن مسائل مختلفی نظیر چگونگی جمع‌‌آوری، جابجایی و مرتب‌‌سازی وسایل گوناگون، بدون وارد شدن کوچکترین آسیبی به همه اقلام، فرآیند پر زحمت اسباب‌‌کشی را پشت‌‌سر بگذارند. در اینجا باید بگوییم که دوست‌‌داران کتاب و مطالعه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در زمان اسباب‌‌کشی نگرانی‌‌های خاص خود را دارند. اما رعایت یک‌‌سری اصول و قواعد کاربردی و کلی در نحوه بسته‌‌بندی کتاب و همچنین جابجایی آ‌‌ن، می‌‌تواند در هنگام اسباب‌‌کشی، افکار پریشان و درگیر این افراد را به سمت آرامش و ثبات هدایت کند. در ادامه، چگونگی بسته‌‌بندی کتاب‌‌ها در اسباب‌‌کشی را مورد بررسی قرار می‌‌دهیم.

 

ابزار و لوازم مورد نیاز بسته‌‌بندی کتاب

ابزارهای گوناگونی برای بسته‌‌بندی کتاب‌‌ها در اسباب‌‌کشی، مورد استفاده قرار می‌‌گیرند که بهره‌‌برداری صحیح از آن‌‌ها می‌‌تواند باعث سهولت و سرعت بخشیدن به عمل جمع‌‌آوری و جابجایی در اسباب‌‌کشی شود. حال به معرفی و توضیح برخی از این ابزار می‌‌پردازیم.

جعبه‌‌های مخصوص

جعبه از اساسی‌‌ترین لوازم اسباب‌‌کشی به شمار می‌‌رود. یک جعبه مناسب، می‌‌بایست از لحاظ مقاومت، ضخامت، تمیزی، رطوبت (خشک بودن) و کیفیت در سطح قابل قبولی باشد. جعبه‌‌های مخصوص بسته‌‌بندی کتاب، معمولاً ابعاد گوناگونی دارند که در این میان جعبه‌‌هایی با اندازه‌‌ای حدود ۲۸*۲۸*۵۱ سانتی‌‌متر، برای بسته‌‌بندی و جابجایی، گزینه مناسبی هستند.

جعبه مخصوص بسته‌‌بندی کتاب

جعبه مخصوص بسته‌‌بندی کتاب

 

نوار چسب

برای مقاوم‌‌سازی و مستحکم ساختن جعبه، بهتر است تمامی منافذ آن با استفاده از چسب‌‌های پهن و با کیفیت (ترجیحاً چسب نواری پهنِ قهوه‌‌ای) پوشانده شود تا از متلاشی و باز شدن جعبه جلوگیری به عمل ‌‌آید.

 

چسب نواری پهنِ قهوه‌‌ای

چسب نواری پهنِ قهوه‌‌ای

 

کاغذهای پوشاننده

به منظور بسته‌‌بندی کردن و پوشاندن کتاب‌‌های با ارزش و گران‌‌بها، باید از کاغذهای نرم و تمیز مخصوص این کار بهره‌‌ برد.

 

کاغذ پوشاننده

کاغذ پوشاننده

 

لوازم پوشاننده فضاهای خالی و ضربه‌‌گیر

با وسایل گوناگونی مانند پارچه، نایلون‌‌های حباب‌‌دار و لباس‌‌های کهنه‌‌، می‌‌توان فضاهای خالی در جعبه‌‌ها را پُر کرد و میزان خسارات احتمالی به کتاب‌‌ها را کاهش داد. ناگفته نماند که روزنامه‌‌های باطله از بهترین و ارزان‌‌ترین این لوازم محسوب می‌‌شوند.

 

لوازم پوشاننده

لوازم پوشاننده

 

برش دهنده‌‌ها

کاتر، قیچی و سایر وسایل تیز و بُرنده برای بُرش دادن مقوا و پارچه کاربرد دارند.

 

لوازم برش دهنده

لوازم برش دهنده

 

ماژیک

به جهت علامت‌‌گذاری بر روی جعبه‌‌ها و مشخص کردن محتوا و محل قرارگیری آن‌‌ها، بهتر است از ماژیک‌‌های مخصوص استفاده شود.

 

ماژیک مخصوص

ماژیک مخصوص

 

 آماده‌‌سازی و دسته‌‌بندی کتاب‌‌

کتاب‌‌ها از جمله وسایلی هستند که در هنگام اسباب‌‌کشی به راحتی آسیب نمی‌‌بینند، اما این امر نباید باعث شود تا فراموش کنیم که بسته‌بندی کتاب در حجم و تعداد زیاد، کار بسیار دشواری خواهد بود. یکی از بهترین راهکارهایی که برای سهولت در عمل اسباب‌‌کشی توصیه می‌‌شود، جداسازی بسته‌بندی کتاب هایی است که به شدت مورد علاقه هستند.

در پاره‌‌ای مواقع افراد می‌‌توانند گزینه‌‌های دیگری نظیر هدیه دادن به دوستان، اهدأ کردن به مؤسسات و … را مورد بررسی قرار دهند. انجام تمامی این کارها باعث می‌‌گردد تا برای انتخاب کتاب‌‌های خود به یک اجماع و دسته‌‌بندی مناسب رسیده و در نتیجه، عمل جابجایی یا اسباب‌‌کشی تا حدودی شکل دلپذیرتری به خود می‌‌گیرد.

 

طریقه آماده‌‌سازی جعبه در اسباب‌‌کشی

پس از مرتب‌‌سازی و مشخص کردن کتاب‌‌هایی که باید انتقال داده شوند، می‌‌بایست اصلی‌‌ترین و پرکاربردترین ابزار جابجایی، یعنی جعبه را برای بسته‌‌بندی آماده ساخت. چگونگی آماده‌‌سازی جعبه‌‌ها به شرح زیر است:

  1. در گام نخست، می‌‌بایست جعبه را به منظور سالم بودن و همچنین عدم وجود پوسیدگی، سوراخ و دَرز، با دقت و به خوبی مورد بررسی قرار داد.
  2. در مرحله دوم باید کاغذهای پوشاننده و مخصوص را به عنوان محافظ در کف جعبه‌‌ها قرار داد، تا کتاب‌‌ها در جعبه ثابت بمانند و هنگام حرکت و جابجایی، زیر فشار سایر وسایل از شکل اصلی خود خارج نشوند و انسجامشان را حفظ کنند.
  3. با پایان یافتن بسته‌‌بندی کتاب‌‌ها، می‌‌بایست درب‌‌ها و همه بخش‌‌های باز شونده جعبه، به وسیله چسب‌‌های پهنِ نواری مخصوص، به بهترین و مطمئن‌‌ترین شکل، بسته‌‌بندی و مقاوم شود.

 

ترفندهای بسته‌‌بندی کتاب‌‌ها در اسباب‌‌کشی

هیچ حسی بهتر از این نیست که افراد پس از پایان فرایند خسته‌‌کننده اسباب‌‌کشی، تمامی وسایل خود، از جمله کتاب‌‌هایشان را صحیح و سالم و بدون هیچ خسارتی در مکان جدید ببینند. برای تحقق این امر به منظور جاسازی و چینِش و بسته‌بندی کتاب‌‌ ها در جعبه‌‌ها، سه راهکار اصولی و کاربردی وجود دارد که می‌‌توان با در نظر گرفتن آنکه کدام روش برای شخص آسان‌‌تر، راحت‌‌تر و سریع‌‌تر است یکی از آن ها را انتخاب کرد. در ادامه به معرفی و شرح این ترفندها می‌‌پردازیم.

  1. ایستاده (UpRight): در این روش، کتاب‌‌ها را ایستاده و قسمت باز شونده آن‌‌ها را رو به دیواره جعبه بسته‌‌بندی قرار می‌‌دهند. برای چینش کتاب‌‌ها در کتابخانه و قفسه‌‌ها نیز از این شیوه بهره می‌‌برند. در ترفند ایستاده، برای کاهش آسیب‌‌های احتمالی به جلد کتاب‌‌ها، از بسته‌بندی کتاب به صورت فشرده در کنار هم پرهیز شود. همچنین تمامی فضاهای خالی و اضافی جعبه با گلوله‌‌های مچاله شده کاغذهای باطله پُر گردد تا کتاب‌‌ها در هنگام جابجایی ثابت بمانند.

 

بسته‌‌بندی کتاب به صورت ایستاده

بسته‌‌بندی کتاب به صورت ایستاده

 

  1. خوابیده (Flat): این ترفند، یکی از مطمئن‌‌ترین و ایمن‌‌ترین روش‌‌ها برای بسته‌‌بندی کتاب‌‌ است. در این شیوه، ابتدا کتاب‌‌های سنگین‌‌تر به صورت خوابیده در کف جعبه قرار می‌‌گیرند و سپس سایر کتاب‌‌ها را به همان شکل روی هم قرار می‌‌دهند. بهتر است برای جلوگیری از برخورد مستقیم کتاب‌‌ها با یکدیگر و بخش زیرین، تمام سطح چیده شده را با کاغذهای مخصوص پوشاند.
بسته‌‌بندی کتاب به صورت ایستاده

بسته‌‌بندی کتاب به صورت ایستاده

 

  1. ستون یا بخش عنوان رو به پایین (Spine Down): در این شیوه بخش عنوان یا ستون کتاب‌‌ها رو به کف جعبه قرار خواهد گرفت و سایر کتب نیز به همین حالت بر روی یکدیگر چیده و بسته‌‌بندی می‌‌شوند.

 

 

 بسته‌بندی کتاب در اسباب‌کشی

ارزش‌‌ معنوی کتاب و تأثیر آن در زندگی انسان، بر هیچ کسی پوشیده نیست. بر همین اساس تمامی علاقمندان به کتاب و کتابخوانی علاوه بر مطالعه، می‌‌بایست در حفظ و مراقبت از این گنجینه‌‌های گران‌‌بها کوشا باشند. در واقع یکی از مسائلی که سلامت فیزیکی کتاب‌‌ها را به مخاطره می‌‌اندازد، جابجایی یا اسباب‌‌کشی است. به همین منظور تمام افراد می‌‌توانند با بکارگیری ترفندهای اصولی بسته‌‌بندی کتاب در اسباب‌‌کشی، این فرآیند استرس‌‌زا، خسته‌‌کننده و طاقت‌‌فرسا را در نهایت ایمنی، سرعت، دقت و راحتی پشت سر بگذارند.پ

 


*برای ارائه خدمات خود و یا درخواست خدمات مختلف به سایت زیر مراجعه کنید.*

*سایت دان‌شو*


منابع

http://moving.tips

https://www.unitedvanlines.com

https://www.fantastic-removals.co.uk

http://saribartehran.ir

http://www.themovingblog.com

https://www.mymovingreviews.com

http://blog.upack.com

http://www.northvanlines.com

 

تصاویر

http://www.skyvanline.com

http://www.inlineremovals.co.uk

http://hl-storm.com

http://www.pakuotespasaulis.lt

http://www.quiltpatterns.org

https://www.cultpens.com/

https://i.pinimg.com

http://sellbooksfast.com

http://www.istockphoto.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *