عنوان پست میاد اینجا

باغبانی ؛ چه گل‌هایی مناسب باغچه خانه است؟

تا پیش از رونق گرفتن آپارتمان نشینی، مردم در خانه‌های حیاط‌داری زندگی می‌کردند که می‌توانستند پس از گذراندن یک روز پر مشغله، در کنار باغچه کوچک، پر از گل و باصفای آن به خوردن چای و صحبت بنشینند. زیرا با اندکی همت، حوصله و پشتکار، همگان قادرند تا حد امکان با ایجاد باغچه‌هایی هرچند کوچک، روز‌های رنگارنگ و خاطره‌انگیز گذشته را برای خود و خانواده‌شان به ارمغان بیاورند.

 

اما تحقق این امر، یعنی داشتن باغچه‌ای زیبا و پر از گل، منوط به کسب اطلاعات اولیه، دانش و شناخت گل‌های مناسب برای باغچه خانه و شیوه‌های صحیح نگهداری از آن‌ها است، در این مقاله سعی داریم تا ضمن تعریف مفاهیم اولیه گل‌کاری و باغچه، به معرفی گل‌های مناسب برای باغچه خانه بپردازیم.

باغبانی

باغبانی

یک باغچه زیبا

باغچه، فضایی است در حیاط، تراس و بالکن خانه که افراد می‌توانند با تقسیم‌بندی اصولی آن، به کاشت گل‌ها، درختان، سبزیجات و حتی بوته‌ها و درختان میوه بپردازند. در معماری کهن ایران زمین، اکثراً فضایی به نام «باغچال» یا «گودال باغچه» در مرکز حیاط و با عمق یک طبقه حفر می‌کردند که می‌توانستند در آن به کارهایی نظیر کاشت درختان، گل‌های متنوع و … مشغول شوند.

 

تعریف گلکاری و گل‌های مناسب باغچه

گل‌کاری، گرایشی از رشته باغبانی علمی است که در زمینه کشت و پرورش گل‌ها و گیاهان تزیینی به کار می‌رود. گل‌هایی که برای کاشت در باغچه خانه مناسب هستند، از نظر ماندگاری و چرخه زندگی به سه گروه یک‌ ساله، دو ساله و پایا تقسیم می‌گردند که با توجه به مسیر و موضوع مقاله به شرح و توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 

گیاهان یک ‌ساله

این نوع از گیاهان، دوره حیاتشان از لحظه جوانه زدن تا زمان تولید دانه، یک سال است و پس از آن می‌میرند. گیاهانی نظیر نخود، لوبیا و … و گل‌هایی همچون آهاری، جعفری و … از این قبیل به شمار می‌روند.

 

گیاهان دو ساله

چرخه زندگی این دسته از گیاهان، دو سال به طول می‌انجامد. در سال اول حیات این گیاهان ریشه، ساقه و برگ‌ها رشد می‌کنند و پس از پایان یافتن خواب زمستانه، رشد گل‌ها و میوه آن‌ها آغاز می‌گردد. از جمله گل‌ها و گیاهان دو ساله می‌توان به گل ماهور، شب‌بو، آلتریس و … اشاره داشت.

 

گیاهان پایا

طول دوره حیات این دسته از گیاهان به بیش از دو سال می‌رسد. گیاهان پایا معمولاً بخش‌های چوبی بیشتری نسبت به دو نوع قبلی دارند و حتی در مواقعی می‌توانند همواره سبزی و طراوت خود را حفظ کنند که درخت کاج بهترین نمونه از این‌گونه گیاهان است.

 

باغبانی : گل‌های مناسب باغچه خانه

افراد علاقه‌مند به گل‌کاری در باغچه خانه، می‌بایست ضمن بررسی دقیق و آماده‌سازی اصولی بسترهای لازم مانند خاک، آب، وضعیت نورگیری محیط (باغچه) و … درباره اینکه چه گل‌هایی مناسب کاشت در باغچه خانه هستند، اطلاعات اولیه را کسب کنند. برخی از گل‌ها نسبت به انواع کود یا خاک‌ و قرارگیری در معرض نور مستقیم یا غیرمستقیم خورشید، واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهند. از دیگر موارد حائز اهمیتی که باید در کاشت گل‌ها مورد توجه قرار گیرد، زمان یا فصل مناسب برای کاشت است. به‌طور کلی گل‌های مناسب برای کاشت در باغچه خانه باید ویژگی‌هایی نظیر مقاوم بودن در برابر سرما، گرما، نور، حرارت، کم‌آبی و … را دارا باشند. در ادامه مناسب‌ترین گل‌ها را برای کاشت در باغچه خانه به شما پیشنهاد خواهیم داد.

 

گل مروارید عسلی یا آلیسوم (Lobularia Maritima – Alyssum)

از گیاهان یک‌ساله است که تا ارتفاعی معادل ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. گل‌های گیاه آلیسوم، از اردیبهشت ماه می‌رویند و تا روزهای پایانی فصل پاییز ماندگاری دارند. گل‌های مروارید عسلی معمولاً کوچک و به رنگ‌های بنفش، سفید و صورتی متمایل به قرمز می‌رویند که بوی بسیار مطلوبی شبیه به عسل دارند و از این رو آن را مروارید عسلی می‌نامند. این گل از طریق کاشت بذر در اوایل فصل بهار قابل رشد و تکثیر خواهد بود و برای رشد کافی به نور کامل خورشید و آبیاری منظم نیازمند است.

  

تصویری از گل مروارید عسلی

 

گل ناز آفتابی (Portulaca Grandiflora)

این گل از جمله گیاهان یک ساله محسوب می‌شود که قادر است ۱۵ سانتی‌متر به‌صورت عمودی رشد کند و بوته آن نیز در حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر بر روی سطح زمین گسترده می‌گردد. گل ناز آفتابی رنگ‌های متنوع و گوناگونی نظیر زرد، نارنجی، قرمز، سفید و صورتی دارد و از نظر گلبرگ، به دو نوع کم تراکم و متراکم تقسیم می‌شود. این گل در مقابل کم‌آبی، خشکی و حرارت زیاد مقاوم بوده و از اواخر بهار تا میانه‌های فصل پاییز گل می‌دهد و به‌آسانی با کاشت بذر قابل تکثیر است.

 

تصویری از گل ناز آفتابی

 

باغبانی : گل لادن (Tropaeolum Majus)

لادن یکی از گل‌های بالا رونده و پخش شونده (خزنده و هدایت شونده) است که بارنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز مخملی در فصل بهار می‌روید. از آنجایی که آب و هوای گرم برای این گل زیبا مضر بوده و باعث کاهش ماندگاری آن می‌گردد؛ می‌بایست آبیاری آن به‌طور منظم انجام گیرد.

 

تصویر گل لادن

 

باغبانی : گل نرگس (Narcissus)

یکی از گل‌های پیازیِ زیبا و خوش‌بو، نرگس نام دارد که در برابر برف و سرما بسیار مقاوم است. در اواخر فصل زمستان و شروع سال نو، گل‌های کوچک و زیبای نرگس شروع به شکفتن خواهند کرد. پیاز این گل را در مناطق معتدل، ماه‌های مهر و آبان و در مناطق سردسیر، اواخر تابستان می‌کارند.

 

تصویری زیبا از گل نرگس

 

گل بنفشه (Viola Tricolor)

نام دیگر این گل در زبان انگلیسی «Moon Face» است. گل زیبای بنفشه با سیمایی شبیه به ماه از رایج‌ترین گیاهان قابل کاشت در باغچه خانه هستند که بیشترین میزان گل‌دهی آن‌ها در فصل بهار بوده و در مقابل سرما نیز بسیار مقاوم‌اند.

 

تصویر گل­های بنفشه

 

گل شمعدانی (Pelargonium)

شمعدانی یکی از معروف‌ترین، مقاوم‌ترین و پر طرفدارترین گل‌ها برای باغچه خانه است. گیاه شمعدانی از نظر رنگ و گونه، انواع فراوانی دارد و می‌توان آن‌ها را در اکثر باغچه‌ها (کوچک، بزرگ، خشک، مرطوب و سایه) کاشت. بیشتر گونه‌های این گیاه در فصل بهار به شیوه تقسیم کردن تکثیر می‌شوند، اما شمعدانی‌های با ساقه رونده، از طریق روش قلمه زدن تکثیر می‌گردند. ناگفته نماند که این گیاه برای کاشت در گلدان نیز بسیار مناسب است.

 

تصویر گل­ شمعدانی

 

باغچه رنگارنگ

کاشت گل‌های زیبا و رنگارنگ در باغچه خانه، تأثیرات مثبت فراوانی بر سلامت جسمی و روحی افراد خانواده می‌گذارد. در واقع آوردن فضای سبز به خانه، باعث کاهش استرس، افزایش شادابی، بهبود روابط اعضای خانواده و … می‌شود. اما به جهت تحقق این امر، افراد می‌بایست ضمن مطالعه و کسب اطلاعات کافی درباره نحوه رشد و نگهداری گل‌ها، در انتخاب گل‌های مناسب برای باغچه خانه دقت بسیاری به خرج دهند.

زیرا عواملی نظیر شرایط اقلیمی و آب و هوایی در رشد، تکثیر و ماندگاری انواع گوناگون گل‌ها تأثیر بسزایی دارند. رعایت تمامی موارد ذکر شده، می‌تواند افراد را برای داشتن باغچه‌ای زیبا، چهارفصل و همیشه سرسبز یاری کند.

 *برای ارائه خدمات باغبانی و یا درخواست خدمات باغبانی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات باغبانی – دان‌شو*منابع

حسین پور، گیل وا. صفری، حسین، (۱۳۹۵). بررسی نقش حضور گیاهان سبز به آرامش ساکنین ساختمان‌های بلند مسکونی مورد مطالعه شهر تهران، دومین کنگره بین‌المللی علوم زمین و توسعه شهری، تبریز.

علیزاده، محبوبه، (۱۳۹۵). بررسی اجمالی بر روی کشت و کار و عمر نگهداری بعد از برداشت گل نرگس Narcissus Tazzeta، پنجمین همایش سراسری کشاورزی و منابع طبیعی پایدار، تهران. منبع۴

قاراخانی، علیرضا. جلال‌پوربافروشی، کیوان. تقوی، سیدداوود. خانلرزاده، نوید، (۱۳۹۵). شناخت انواع گونه‌های عملکردی باغ‌های ایرانی، دومین کنفرانس بین‌المللی یافته‌های نوین پژوهشی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری، تهران منبع۵

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *