عنوان پست میاد اینجا

بازسازی منزل؛ ایمنی در استفاده از آسانسور

هم‌زمان با گسترش تمدن، رشد اقتصادی، توسعه فنی و علمی کشورها با یکدیگر، دانش فنی سیستم‌های حمل‌ونقل عمودی نیز به‌سرعت توسعه یافت. آسانسور به‌عنوان محبوب‌ترین وسیله انتقال عمودی در جهان شناخته می‌شود که برای استفاده افراد با هر سن و بدون هیچ ترافیکی مناسب است. با این وسیله نقلیه عمومی به‌راحتی و بدون استفاده از راه‌پله می‌توان طبقات یک ساختمان یا آپارتمان را طی کرد، این نخستین تصویری است که آسانسور به ذهن ما تلقین می‌کند. مزایای آسانسور فقط لذت بالا و پایین رفتن با آن نیست بلکه می‌بایست برای بهره‌مندی از آسانسور سالم اهمیت قائل شد؛ زیرا گرفتار شدن در یک کابین کوچک با چراغ‌هایی خاموش و اکسیژنی رو به اتمام که علامت یک آسانسور خراب است، تجربه فراموش‌نشدنی و گاه هولناک به نظر می‌رسد. در این مقاله ضمن بررسی رایج‌‌ترین نقص آسانسور‌ها، به اقدامات مناسب فرد محبوس شده در آسانسور و توصیه‌های ایمنی مربوط به آن پرداخته‌شده است.

رایج‌ترین نقص آسانسور‌ها
مرسوم‌ترین نقص آسانسور‌ها این است که برخی مواقع در میانه‌های راه به‌طور ناگهانی متوقف می‌شوند. اگر بدانید که این توقف‌ها به علت فعال شدن بخشی از سیستم امنیتی آسانسور بوده و محافظ جان شما است، شاید در کابین تاریک و ساکن آسانسور کمتر اذیت شوید. زمانی که سیستم حرکت‌کننده یک آسانسور متوقف می‌شود، کابین در هر مکانی که است، با فعال شدن سیستم ترمز ثابت می‌ماند. اگر آسانسوری که استفاده می‌کنید به برق اضطراری تجهیز شده باشد، در اولین طبقه می‌ایستد و در‌ها را باز می‌کند و سپس جریان برق آن قطع می‌شود؛ بنابراین آسانسوری انتخاب کنید که به برق اضطراری مجهز شده باشد.
آسانسور‌ها به سه دلیل عمده از حرکت می‌ایستند:
۱- قطع برق ساختمان
۲- نقص مکانیکی یا الکتریکی
۳- استفاده نادرست مسافر از آسانسور، مانند حمل بار با وزن بیش از حد مجاز (در آسانسورها وزن هر شخص ۷۵ کیلوگرم در نظر گرفته می‌شود) پس آسانسوری که دارای ۱۰ نفر ظرفیت است را نباید با وزنی بیشتر از ۷۵۰ کیلوگرم روبرو کرد زیرا در صورت بسته شدن درهای آن در میانه‌های راه از حرکت می‌ایستد.
اقدامات مناسب فرد محبوس شده در آسانسور
یکی از متداول‌ترین مواردی که موجب آسیب دیدن افراد در آسانسور می‌شود، زمانی است که مسافران تلاش می‌کنند از آسانسور خارج شوند؛ بنابراین در ادامه به توصیه‌هایی برای افرادی که در این وسیله نقلیه عمومی، محبوس شده‌اند اشاره‌شده است:
– در داخل آسانسور تا رسیدن گروه نجات منتظر بمانید زیرا آسانسور از هرگونه خطری ایمن بوده و بر روی زمین سقوط نمی‌کند.
– مانع خروج افراد از کابین آسانسور شوید، زیرا تلاش سرنشینان جهت گشودن درها از طریق اهرم، می‌تواند آسانسور را از حرکت بازدارد.
– نگران کمبود اکسیژن نباشید، دیوارهای کابین آسانسور در مقابل جریان هوا عایق‌بندی شده نیستند.
– نگران تاریکی در آسانسور نباشید، اغلب آسانسورها زمانی که از حرکت می‌ایستند و درصورتی‌که جریان برق نیز، قطع شود دارای سیستم روشنایی هستند.
– با حفظ خونسردی خود، دیگران را دچار تشویش نکنید.
– به افرادی که خارج آسانسور هستند از طریق تماس تلفنی اطلاع دهید.
– هنگامی‌که گروه نجات در حال باز کردن درهای آسانسور هستند، جهت جلوگیری از آسیب‌دیدگی تا حد امکان از درها فاصله بگیرید.
– بر روی کف کابین بنشینید تا در صورت حرکت ناگهانی آسانسور، تعادل خود را حفظ کنید.
نکات مهم توصیه ایمنی در استفاده از آسانسور
امروزه ایمنی در آسانسور یک امر ضروری است. تولیدکنندگان آسانسور با نصب مواردی نظیر زنگ خطر، دستگاه تهویه مطبوع، کپسول آتش‌نشانی، تلفن یا سیستمی جهت ارتباط با اتاق فرمان، ترمز و… می‌توانند ایمنی افراد را تأمین کنند. همچنین نکاتی نیز مربوط به استفاده‌کنندگان بوده که می‌بایست مورد توجه قرار گیرند، در ادامه به ذکر چند نکته پرداخته‌شده است:
۱- بیشتر از حد گنجایش مجاز آسانسور، از آن استفاده نکنید.
۲- از فشار مجدد روی کلیدهای فراخوان کابین جلوگیری کنید، زیرا باعث آسیب و صدمه زدن به آسانسور می‌شود.
۳- مانع از دست‌کاری کلیدهای آسانسور شوید.
۴- به‌هیچ‌عنوان کودکان نباید از آسانسور به‌تنهایی استفاده کنند. کلید‌های آسانسور در مکانی قرار دارند که کودکان کمتر از ۷ سال به آن دسترسی نخواهند داشت.
۵- قبل از ورود به آسانسور از وجود کابین آن اطمینان حاصل کنید. بهترین راه تشخیص آن، عدم وجود فضای تاریک در کابین، مشاهده تصویر خود در آینه آسانسور و دیدن افراد درون کابین است.
۶- در زمان استفاده از آسانسور به نوع کاربرد آن توجه کنید.
۷- هنگامی‌که رفت‌وآمد در داخل ساختمان کم است تا جایی که امکان دارد به‌تنهایی سوار آسانسور نشوید.
۸- توجه داشته باشید که هیچ فردی در حوادث آسانسور دچار خفقان نمی‌شود، زیرا تمام شدن اکسیژن در ترکیب آسانسورهای امروزی وجود ندارد؛ بنابراین شکستن شیشه آسانسور، تنها خطر را افزایش می‌دهد.
۹- افراد حبس شده در آسانسور، برای خروج از کابین باید تا زمان هشدار گروه نجات منتظر بمانند. چون در مواردی هم‌زمان باعجله در خروج افراد، آسانسور به حرکت درآمده و این موضوع باعث مرگ افراد زیادی شده است، بنابراین خونسرد و صبور باشید.
۱۰- از طریق پیمانکار نگهداری آسانسور، پیگیر بازدیدهای ماهانه و طرز نگهداری و صلاحیت فنی و عمومی این وسیله باشید؛ زیرا اکثر گرفتاری‌ها به‌مرورزمان ایجادشده و تعمیر غیراستاندارد آسانسور ایمنی آن را از بین می‌برد.
نتیجه‌گیری:
امروزه با ساخت آسمان‌خراش‌ها و برج‌های بلند، وجود آسانسور بیشتر از گذشته ضروری قلمداد می‌شود؛ اما این کابین کوچک که تنها با فشار یک کلید و بدون راننده به‌راحتی ساکنان ساختمان‌های چند واحده و با ارتفاع زیاد را جابه‌جا می‌کند نیز می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای استفاده‌کنندگان شود و حتی با حوادث دل‌خراش، زندگی افراد را با خطر مواجه سازد. حبس شدن در آسانسور، گیرکردن لباس و اعضای بدن بین کابین و چاه آسانسور، سقوط در داخل چاه آسانسور و فروافتادن کابین ازجمله اتفاقاتی است که ساکنان برج‌ها و ساختمان‌های بلند با آن روبرو می‌شوند، اما بی‌‌تردید با رعایت نکات ایمنی ذکرشده در این مقاله می‌توان از ایجاد چنین مسائلی جلوگیری به عمل آورد و احتمال وقوع حوادث را کاهش داد.

منابع:

منبع۱   منبع۲   منبع۳   منبع۴   منبع۵

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *