عنوان پست میاد اینجا

بازسازی منزل؛ انواع دستگیره پنجره

پنجره‌ یکی از اجزای مهم تشکیل‌دهنده ساختمان‌ها است. این جزء از ساختمان تأمین‌کننده نور، گرما و زیبایی در ساختمان بوده و تهویه هوای داخل خانه را بر عهده دارد. اگر پنجره به شیوه درست ساخته و استفاده نشود باعث بروز مشکلات حرارتی و انرژی می‌شود.

امروزه پنجره‌های دوجداره نوع جدیدی از پنجره‌ها محسوب می‌شوند که با توجه به بهای بالای انرژی‌های‌ حرارتی و وجود آلودگی‌های صوتی در شهرها، پاسخ‌گوی مناسبی برای زندگی آپارتمان نشینی هستند. مهمترین مزیت این پنجره‌ها صرفه‌جویی چشمگیر در مصرف انرژی است که با توجه به ساختار و اجزای پنجره میسر می‌شود. دستگیره پنجره یکی از اجزای تشکیل دهنده پنجره بوده که کیفیت ساخت و کارایی عملکرد آن باعث مصرف بهینه انرژی و دلپذیر شدن هوای منزل می‌شود. این مقاله می‌کوشد ضمن معرفی پنجره‌های اثربخش و کارای دوجداره، نکاتی را درباره انواع دستگیره‌های آن بیان کند.

 

پنجرههای دوجداره

پنجره‌های دوجداره از ماده سخت و محکم UPVC ساخته‌شده‌اند. این پنجره‌ها با ساختار چند محفظه‌ای خود قادر خواهند بود از اتلاف گرما و سرما و تعریق جلوگیری کنند. گوشه‌های پنجره‌های دوجداره به‌صورت مکانیکی به هم اتصال داده نمی‌شوند، بلکه به هم جوش داده‌شده تا پنجره‌ای به‌صورت یک قالب یکپارچه به وجود آید. این پنجره‌های مستحکم باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی، رفع آلودگی صوتی ناشی از محیط بیرون، رفع گردوغبار ناشی از هوای آلوده محیط بیرون و ترمیم و زیبایی بصری ساختمان می‌شوند.

دستگیره پنجرههای دوجداره

با پیشرفت تکنولوژی دستگیره‌های پنجره دوجداره ازلحاظ امنیت در جایگاه بسیار خوبی قرارگرفته‌اند. کیفیت دستگیره پنجره نخستین معیار در انتخاب انواع دستگیره پنجره دوجداره است. بهترین دستگیره این نوع پنجره در حال حاضر جنس‌های آلمانی و ترک در بازار بوده که از کارایی بالایی برخوردار هستند. جنس دستگیره پنجره دوجداره عموماً از آلومینیوم و یا پلاستیک است. در تولید پیچ دستگیره این پنجره نیز باید از آلیاژ مرغوب استفاده شود تا در هنگام استفاده و نصب روی پنجره آسیب نبیند. بهترین نوع سیلندر مورداستفاده در انواع دستگیره این نوع از پنجره، جنس برنج همراه با روکش آلومینیوم است. نوع سیلندر مصرفی نیز به مواردی همچون سایز، آکس و نوع پروفیل بستگی دارد. طریقه باز و بسته کردن دستگیره در دوام پنجره دوجداره بسیار تأثیرگذار است. همچنین دستگیره نباید با فشار زیاد چرخانده شود، زیرا به‌مرور زمان باعث ازکارافتادن اسپانیولت می‌شود. به‌عنوان نکته پایانی باید عنوان کرد بهترین دستگیره پنجره دوجداره و یراق‌آلات آن نیز ممکن است درگذر زمان دچار مشکلاتی شوند و کارایی خود را از دست دهند.

عوامل مؤثر در انتخاب بهترین دستگیره پنجرههای دوجداره

۱- اهرم بلند و توپر دستگیره: استفاده از اهرم توپر در دستگیره، باعث عملکرد بهتر آن شود. همچنین بلند بودن اهرم دستگیره سبب کاهش فشار وارده به دستگیره و اسپانیولت شده و موجبات آسانی باز و بسته کردن پنجره را فراهم می‌کند. در دستگیره‌های ارزان‌قیمت، تولیدکنندگان وزن و ارتفاع اهرم را کاهش داده و موجب زود شکستن آن‌ها می‌شوند.

۲- ضخامت صفحه اصلی دستگیره: جنس نامرغوب و ضخامت غیراستاندارد صفحه اصلی باعث تغییر حالت یا شکستن دستگیره می‌شود.

۳- نقطه پرچشدگی: نقطه پرچ‌شدگی یا اتصال اهرم دستگیره به صفحه اصلی باید با کمک ماشین‌آلات استاندارد و واشر پلاستیکی مخصوص بین صفحه و اهرم انجام شود. این کار باعث حرکت روان دستگیره شده و از ساییدگی آن جلوگیری می‌کند.

۴- شفت چهار پهلوی دستگیره: شفت چهار پهلو باید از آلیاژ مرغوب ساخته شود که در فشار زیاد سبب هرز شدن دستگیره و تغییر حالت شفت نشود.

۵- فنر دستگیره: دستگیره‌ها باید از فنر مرغوب برخوردار باشند تا سبب درست عمل کردن اهرم در حالت ۹۰ درجه شوند.

۶- زهوارهای جای پیچ دستگیره: زهوارهای جای پیچ باید دارای مقاومت کافی بوده تا هرز نشود. همچنین باید برای پیچ‌ها روکش پلاستیکی مخصوص تعبیه شود و پس از نصب باید روی آن قرار گیرد تا پیچ از دید پنهان شود.

۷- مقاومت پروفیل دستگیره: میزان مقاومت دستگیره باید بالا باشد تا در هنگام نصب و رگلاژ هیچ مشکلی برای کارفرما ایجاد نکند.

۸- عایقبندی دستگیره: عایق‌بندی با کمک چسب‌های مخصوص ایجاد می‌شود و نصاب پنجره دوجداره تست‌های لازم را برای کارکرد صحیح پنجره انجام می‌دهد.

 

انواع دستگیره پنجره دوجداره

با توجه به نوع یراق‌آلاتی که در پنجره‌های دوجداره به کار می‌رود، دستگیره پنجره دوجداره و بازشو در انواع متفاوتی می‌تواند ساخته شود. انواع متداول این دستگیره‌ها در زیر ارائه‌شده است.

– تکحالته (Turn): عملکرد سیستم تک‌حالته دوجداره به این صورت است که مانند پنجره‌های قدیمی بر روی یک محور به‌صورت افقی باز می‌شود.

– کلنگی یا یراق سرویسی پنجره (Tilt): این سیستم در یک‌جهت باز می‌شود و قابلیت تغییر جهت باز شدن را نیز دارد. کور شدن نقطه دید مقابل از مزایای این سیستم به شمار می‌رود. توصیه می‌شود در این یراق از انواع اسپانیولت دار استفاده شود.

– دوحالته (Tilt & Turn): در این سیستم پنجره بر روی دو محور به‌صورت عمودی و افقی باز می‌شود. برای کارایی بهتر این سیستم یراق‌آلات آلمانی توصیه می‌شود.

– کشویی (Sliding): مزیت سیستم کشویی این است که در حالت باز بودن پنجره، فضای داخلی را اشغال نمی‌کند و برای پرده‌های خانه مشکل‌ساز نیست.

– دوجداره فولکس واگنی (Tilt & Sliding): این نوع از پنجره‌ها جایگزین مناسبی برای پنجره‌های کشویی هستند و حالت بازشوی آن‌ها همانند در‌های ون است که باعث بهینه‌سازی فضای ساختمان می‌شود.

نتیجهگیری

بنا بر نظر کارشناسان انرژی، درصد بالایی از اتلاف انرژی ساختمان از طریق پنجره‌ها صورت می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از این اتلاف انرژی استفاده از پنجره‌های دوجداره است. در حال حاضر درصد بالایی از ساختمان‌ها در خارج از ایران در حال استفاده از پنجره‌های دوجداره هستند. در ایران نیز روند استفاده از این نوع پنجره رو به افزایش است. به دلیل اهمیت فزاینده و مزایای بی‌نظیر این نوع از پنجره‌ها، نیاز است با دستگیره پنجره به‌عنوان یکی از اجزای مؤثر در عملکرد بهینه این وسیله بیشتر آشنا شویم.

منابع

منبع۱   منبع۲   منبع۳   منبع۴   منبع۵   منبع۶   منبع۷   منبع۸   منبع۹   منبع۱۰

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *