عنوان پست میاد اینجا

برگزاری مراسم؛ ملزومات مراسم مهمانی

در میان اقوام گوناگون جهان، ایرانیان با فرهنگ‌ها و سنت‌های متنوع خود به مهمان‌نوازی شهرت دارند. برگزاری مهمانی، در حفظ روابط خویشاوندی بسیار حائز اهمیت است، از همین رو، دیدار خویشان، دوستان و آشنایان یکی از مهم‌ترین و مورد توجه‌ترین آیین‌ها در اوقات فراغت افراد به شمار می‌آید. در این مقاله ضمن بررسی ملزومات مراسم مهمانی به معرفی مهم‌ترین نکات برای یک میزبانی خوب پرداخته شده است.

در میان اقوام گوناگون جهان، ایرانیان با فرهنگ‌ها و سنت‌های متنوع خود به مهمان‌نوازی شهرت دارند. برگزاری مهمانی، در حفظ روابط خویشاوندی بسیار حائز اهمیت است، از همین رو، دیدار خویشان، دوستان و آشنایان یکی از مهم‌ترین و مورد توجه‌ترین آیین‌ها در اوقات فراغت افراد به شمار می‌آید. اگرچه در سال‌های اخیر، دید و بازدید میان دوستان و آشنایان کمرنگ‌تر شده اما همچنان شیوه‌های سنتی و آداب و اصول اجتماعی، رکن اساسی دورهمی‌های خانوادگی و مراسم مهمانی است. از سویی دیگر، در عین حال که صرف هزینه‌های غیرضروری و اضافی تأثیرات مخربی را بر فرهنگ عمومی می‌گذارد اما یک مهمانی ایده‌آل با موسیقی، سرگرمی‌ها، غذاهای خوش طعم و گفت و شنودهای شاد همراه خواهد بود. در این مقاله ضمن بررسی ملزومات مراسم مهمانی به معرفی مهم‌ترین نکات برای یک میزبانی خوب پرداخته شده است.

ملزومات مراسم مهمانی

آداب مهمان‌داری و آماده‌سازی یک مهمانی عالی نیازمند دقت خاص میزبان به مکان و تاریخ برگزاری مراسم و ساعت شروع و پایان آن است. در این میان، برگزاری مهمانی به‌صورت اصولی، مایه مسرت و تازگی روح میزبان و خرسندی و رضایت مهمان خواهد شد. در این مقاله به چند نکته در زمینه ملزومات مراسم مهمانی پرداخته شده است.

مقدمات مهمانی: آماده کردن غذا یکی از بخش‌های مهم روز مهمانی است. از همین رو، میزبان با شروع کار خود در ساعت‌های اولیه صبح می‌تواند با خیالی آسوده غذای مهمانان را مهیا کند و فرصت بیشتری برای انجام کارهای روزمره داشته باشد. سپس در کمال آرامش گل‌ها، ظروف پذیرایی مانند دیس میوه و وسایل مورد نیاز برای مهمانی را بر روی میز بچیند و قبل از ورود مهمانان به نظافت خانه بپردازد.

تزئین سفره غذا: چیدمان زیبا و صحیح غذا در مهمانی‌های مختلف همواره مورد توجه میزبان بوده است. یکی از راه‌های برخورداری از سفره‌ای جذاب و منظم، مشخص کردن محل مناسب جهت قرارگیری ظروف ضروری سفره است. همچنین ظروف سرو غذا، انواع سالادها و دستمال سفره با تزئینات منحصر به فرد می‌توانند تأثیرگذارترین عنصر سفره شام یا ناهار باشند.

ظروف و فضای کافی: یکی از نکات مهم در برگزاری مهمانی، ظروف و فضای کافی است. در جشن‌ها و مهمانی‌های شادی‌آور نظیر جشن تولد، جشن نامزدی و… به فضای بیشتری نیاز است و به‌تبع، ظروف غذاخوری نظیر بشقاب، پیش دستی، قاشق، لیوان و… پرکاربردترین ظروف خواهند بود.

نوشیدنی سرد و گرم: در ابتدای مهمانی می‌توان مهمان را به یک نوشیدنی مناسب دعوت کرد. در این میان، چای، قهوه و شکلات داغ برای فصل زمستان و تخم شربتی، خاکشیر و زرشک برای فصل تابستان مناسب هستند. همچنین نوشیدنی‌های تهیه شده از میوه‌ها و سبزی‌های فصل موجب شادابی روح و روان و بهبود گوارش می‌شود.

پیش غذای مناسب: پیش غذاهای خوش طعم و اصیل ایرانی شامل کشک بادمجان، میرزا قاسمی و آبدوغ خیار طرفداران زیادی دارند. همچنین غذاهای سبک مانند سوپ، سالاد و میوه‌های فصل در وعده‌های کوچک، پیش غذای مناسبی قلمداد می‌شوند. در صورت سرو پیش غذا در ظرف‌های بزرگ، باید از کاسه‌های کوچک برای هر مهمان استفاده کرد تا مهمان از خوردن مقدار زیاد پیش غذا قبل از غذای اصلی خودداری کند.

نکات مهم برای میزبانی خوب

در کشور ما، نهاد خانواده یکی از محترم‌ترین نهادهای جامعه قلمداد می‌شود و از جایگاه مهم و ارزشمندی برخوردار است. از همین رو، اغلب دید و بازدیدها در محیط خانواده صورت می‌گیرد و با پایبندی به آداب و رسوم و سنت‌های کهن این سرزمین معنا می‌یابد. پذیرایی از مهمان در برگیرنده نکات ریز و کلیدی است تا لحظات خوب و به‌یادماندنی برای میزبان و مهمانان خلق شود. در برگزاری مراسم مهمانی، میزبان دارای وظایفی به شرح زیر است:

میزبان باید به نشانه خوشامدگویی مقابل در حاضر باشد تا به گرمی مهمان را به درون خانه دعوت کند و مهمان در اولین نگاه شاهد چهره‌ای خندان و صمیمی باشد.

قبل از برگزاری مهمانی یکی از وظایف مهم میزبان، تمیز کردن خانه است. به‌طور مثال برای مهمان می‌بایست حوله جداگانه، صابون‌های معطر و دستمال‌های مخصوص در سرویس بهداشتی قرار داد.

با خرید چند شاخه گل می‌توان روح تازه‌ای به خانه بخشید تا محیط راحت‌تری برای مهمانان فراهم شود.

برای انجام هرچه بهتر پذیرایی لازم است یک هفته قبل از مهمانی، فهرستی از وسایل مورد نیاز را آماده و تدارکات لازم را فراهم کرد.

یکی از وظایف مهم میزبان، پیش بینی صحیح مکانی برای پارک کردن خودروهای مهمانان است.

تهیه شماره تلفن آژانس و تاکسی سرویس شبانه‌روزی می‌تواند به مهمانان در هنگام ترک مهمانی کمک کند.

میزبان با فراهم کردن دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، لحظات خوش مراسم مهمانی را برای مهمان ثبت می‌کند.

در هنگام خداحافظی باید مهمان را تا جلوی در بدرقه کرد، همچنین می‌توان به‌رسم یادبود، هدیه‌ای به او تقدیم کرد.

 نتیجه‌گیری

برگزاری مراسم مهمانی یکی از رفتارهای اجتماعی پسندیده در برخی از جوامع خصوصاً جامعه ایرانی است. در مراسم دید و بازدید علاوه بر آداب مهمانی، برخی از خصایص باطنی و رفتارهای اجتماعی شکل می‌گیرد که سبب پیوند و دوستی بیشتر افراد می‌شود. از سویی دیگر، برای اینکه میزبان در روز مهمانی آرامش بیشتری داشته باشد ملزم به پیروی از یک برنامه‌ریزی دقیق و مناسب برای انجام کارهای مربوط به مهمانی است. به‌طور کلی، با انتخاب غذاهای ساده‌تر، رعایت اصول مهمانی، راهنمایی و تجربه پیشکسوتان امر و گستردگی مطالب در فضای مجازی علاوه بر برگزاری یک مهمانی عالی می‌توان تعاملی نیک میان افراد برقرار کرد.

منابع:

منبع۱

منبع۲

منبع۳

منبع۴

منبع۵

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *