عنوان پست میاد اینجا

درمان درد زانو با ماساژ

درد زانو از جمله مشکلاتی است که این روزها نه‌تنها افراد مسن و بیمار بلکه اغلب اقشار جامعه گرفتار آن هستند. بی‌تحرکی، تغذیه نامناسب، دوری از ورزش و تغییر سبک زندگی مشکلات بسیار زیادی را برای افراد به وجود می‌آورد که زانودرد از جمله آن‌ها محسوب می‌شود. در این زمینه ماساژ درمانی می‌تواند راه‌حل مناسبی برای کاهش بسیاری از دردها همچون زانودرد باشد. با ما در مقاله حاضر همراه باشید تا با تأثیر ماساژ بر درمان درد زانو آشنا شوید.

درمان زانو درد

 

زانودرد چیست؟

انجام فعالیت بیش‌از اندازه، تمرین‌های پرفشار و سخت و اعمال فشار می‌تواند از دلایل زانودرد افراد باشد؛ اما در برخی از افراد این درد ممکن است به‌تدریج و با مرور زمان شکل بگیرد و افزایش یابد. درد زانو امکان دارد در کشکک زانو، درون مفصل و یا حتی پشت زانو احساس شود. این درد می‌تواند بعد از دویدن یا نشستن و برخاستن به وجود آید و یا در هنگام بالا رفتن از پله‌ها زانو خالی کند.

 

ماساژ درمانی

زانودرد چیست؟

 

ماساژ درمانی برای درد زانو

ماساژ درمانی روشی ایمن و مؤثر برای درمان و تسکین درد زانو به شمار می‌رود. این روش را می‌توان در ترکیب با سایر روش‌های فیزیوتراپی مورداستفاده قرار داد. درواقع ماساژ درمانی یک روش تأثیرگذار برای افرادی است که به سبب دردهای شدید به دنبال انجام جراحی زانو هستند. به این افراد توصیه می‌شود پیش از انجام جراحی، ماساژ درمانی را امتحان کنند؛ زیرا ممکن است که مشکل آن‌ها برطرف گردد. همچنین ماساژ درمانی در سرعت بخشیدن به روند ریکاوری بعد از انجام عمل جراحی مؤثر است.

انواع ماساژ درمانی

ماساژ درمانی یکی از شیوه‌های درمانی است که می‌توان برخی انواع آن را برای تسکین درد و آسیب‌های زانو انجام داد. در ادامه به توضیح این روش‌ها پرداخته می‌شود:

      ماساژ سوئدی

در ماساژ سوئدی برای کاهش درد در محل آسیب‌دیده، از حرکات طولانی دست و ورز دادن بافت‌ها استفاده می‌شود.

      ماساژ میوفاسیال

ماساژ میوفاسیال که با نام ماساژ فوم رولر نیز شناخته می‌شود، برای رفع درد نقاط ماشه‌ای کاربرد دارد. در این روش از کشش دادن بافت‌ها و برخی از تکنیک‌های خاص ورز دادن ماهیچه‌ها برای آزادسازی تنش داخل عضلات استفاده می‌شود.

      ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو با واردکردن فشار به عضلات و مفاصل، به کاهش درد ناشی از آرتروز کمک می‌کند.

ماساژ درمانی چگونه تأثیر می‌گذارد؟

با مراقبت صحیح، عضلات و مفاصل بدن می‌توانند بعد از هر تنش به حالت اولیه خود بازگردند. به‌طورکلی ماساژ درمانی موجب کاهش تنش و فشار عضلات و مفاصل می‌شود. انجام ماساژ لنفاوی در صورت آسیب‌دیدگی بافت‌های بدن به روند ریکاوری سرعت می‌بخشد. وجود اسپاسم و گرفتگی در عضلات به شاخه‌های عصبی فشار وارد می‌کند که با ماساژ بافت‌ها و از بین بردن این گرفتگی، درد نیز برطرف می‌شود. ماساژورها برای این منظور از تکنیک‌های مختلف ماساژ نظیر سایش بافتی، بافت‌های عمقی، کشش طولی بافت‌ها و ماساژ عصبی – عضلانی بهره می‌برند. این تکنیک‌ها به بهبود نحوه قرارگیری بدن، جلوگیری از گیر افتادگی عصب و بازیابی تعادل بیومکانیکال کمک می‌کنند.

 

ماساژ درمانی برای درد زانو

ماساژ درمانی چگونه بر زانودرد تأثیر می‌گذارد؟

 

کدام‌یک از علل زمینه‌ای زانودرد با انجام ماساژ برطرف می‌شود؟

عوامل مختلفی در ابتلا به زانودرد مؤثر هستند. این درد ممکن است به‌طور مستقیم از بروز حادثه یا آسیب ناگهانی در تصادف‌ها یا برخوردهای ورزشی ایجاد شود. دردهای ناشی از انجام حرکت‌های ناصحیح در ورزش یا کار، با گذشت زمان پیشرفت می‌کنند؛ زیرا به‌طور مداوم به بافت‌های آسیب‌دیده فشار وارد می‌شود. از دیگر عوامل ابتلا به زانودرد می‌توان به پوشیدن کفش نامناسب، قرارگیری بدن در حالت نادرست و استفاده از وسایل نامناسب اشاره کرد. اغلب دردهای زانو با انجام ماساژ درمان می‌شوند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. پارگی رباط صلیبی قدامی
  2. پارکی مینیسک زانو
  3. آسیب‌های تاندونی
  4. کیست بیکر
  5. زانوی دوندگان
  6. کجی کشکک زانو و بی‌ثباتی آن

مزایای ماساژ درمانی برای زانو

  1. ماساژ درمانی با افزایش جریان خون در مفصل زانو، موجب پاک‌سازی مواد زائد بافت‌های مفصلی و بازسازی سریع‌تر بافت‌ها و غضروف‌های آسیب‌دیده می‌شود.
  2. این شیوه درمانی پیام‌های عصبی متضاد با پیام درد را منتقل می‌کند و از این طریق درد زانو کاهش می‌یابد.
  3. ماساژ، انعطاف‌پذیری مفصل را بهبود می‌بخشد.
  4. این شیوه درمانی موجب بهبود توانایی حرکتی و فعالیت بیمار می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

اغلب افراد ممکن است در برهه‌ای از زندگی خود به زانودرد دچار شوند. بروز حادثه یا آسیب ناگهانی، پوشیدن کفش نامناسب، قرارگیری بدن در حالت نادرست و استفاده از وسایل نامناسب می‌تواند از دلایل بروز این مشکل باشد. یک راه‌حل مناسب و عالی برای تسکین و درمان زانودرد استفاده از ماساژ درمانی است. این شیوه درمانی با ماساژ بافت‌ها و از بین بردن گرفتگی‌های عضلانی، پیام‌های عصبی متضاد با پیام درد را منتقل می‌کند و از این طریق درد زانو کاهش می‌یابد.

 

خواندن مقاله درمان افسردگی با ماساژ نیز باید برای شما جذاب باشد.

 


*برای ارائه خدمات خود و یا درخواست خدمات مختلف به سایت زیر مراجعه کنید.*

*سایت دان‌شو*


 

منابع

 

drzanoo.ir

bazdeh.org

irankneepain.com

doctorsepehrian.ir

hidoctor.ir

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *