عنوان پست میاد اینجا

درمان افسردگی با ماساژ

بر اساس مطالعات متخصصان علوم روانشناسی، افسردگی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قرن حاضر است. افسردگی می‌تواند به هر دلیلی در افراد رخ دهد؛ اما راه‌های درمان و بهبود آن بسیار متنوع است. ماساژ یکی از ساده‌ترین راه‌هایی محسوب می‌شود که برای درمان افسردگی مورداستفاده قرار می‌گیرد. بهبود این بیماری یا به بیان درست‌تر اختلال روانی، با استفاده از ماساژ یکی از روش‌های اثبات‌شده است. انتخاب نوع ماساژ با توجه به علاقه افراد و انجام آن زیر نظر متخصصان ماساژ درمانی کمک فراوانی به بهبود این بیماری می‌کند.

ماساژ و درمان افسردگی

 

افسردگی

افسردگی، یک اختلال روانی است که به دلایل مختلفی نظیر رویدادهای زندگی، اعتیاد، بیماری‌های غیر روانی و حتی عوامل نژادی ممکن است به وجود بیاید. این اختلال بر عملکرد طبیعی بدن تأثیرات نامطلوب فراوانی می‌گذارد. اضطراب، تپش قلب، بی‌خوابی، حس پوچی و کم‌اشتهایی چند نمونه از نتایج افسردگی است. افرادی که دچار افسردگی می‌شوند از جامعه و روابط اجتماعی فاصله می‌گیرند و حتی تا خودکشی و آسیب جسمی به خود نیز پیش می‌روند.

 

تأثیر ماساژ بر افسردگی

ماساژ را می‌توان یکی از درمان‌های جانبی برای اختلال افسردگی در نظر گرفت. افراد زمانی دچار افسردگی می‌شوند که سطح ترشح هورمون شادی‌آور در بدنشان کاهش یابد و هورمون استرس بیشتری ترشح شود. بر اساس تحقیقاتی که در مجله روان‌پزشکی کودکان و بزرگ‌سالان در ایالات‌متحده انجام شد، بیمارانی که از افسردگی و اضطراب رنج می‌بردند بعد از چند جلسه ماساژ درمانی، استرس کمتری داشتند و از احساس شادی بیشتری برخوردار بودند.

ماساژ پا و افسردگی

مطالعاتی که در زمینه رفلکسولوژی انجام‌شده، نشان می‌دهد ماساژ پاها می‌تواند حس افسردگی و اضطراب را از بین ببرد. پژوهش دیگری در مورد زنانی که دوران بعد از یائسگی را می‌گذرانند نشان داد، ماساژ پاها اضطراب و افسردگی آن‌ها را کاهش می‌دهد.

 

ماساژ پا و درمان افسردگی

ماساژ پا و بهبود افسردگی

 

تأثیر غیرمستقیم ماساژ درمانی بر افسردگی

اگرچه تأثیر مستقیم ماساژ بر درمان افسردگی هنوز اثبات نشده؛ اما تحقیقات بسیاری در خصوص تأثیرات غیرمستقیم این شیوه برای درمان افسردگی انجام‌شده است. در ادامه چند نمونه از این تحقیقات را بیان می‌کنیم:

  • یکی از مشکلاتی که برای افراد دارای اختلال افسردگی به وجود می‌آید، ابتلا به بیماری‌های سرطانی به دلیل کاهش ترشح هورمون‌های خاصی در بدن است. طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۰ میلادی انجام شد، ماساژ درمانی در زنان افسرده باعث کاهش احتمال شیوع سرطان سینه می‌شود. همچنین ماساژ باعث ترشح هورمون‌های شادی و تحرک بیشتر در این افراد می‌گردد.
  • بیماران افسرده‌ای که به بیماری فیبرومیالژیا یا همان درد اسکلتی و مشکلات کلیوی دچار هستند، با انجام ماساژ درد آن‌ها کاهش می‌یابد. سندروم درد اسکلتی- عضلانی باعث اختلال در خواب و خستگی زودرس می‌شود. ماساژ و تمرینات کششی از جمله کارهایی است که به کاهش درد این بیماران کمک می‌کنند.
  • ماساژ برای درمان افسردگی در زنان باردار و افسردگی پس از زایمان نیز مؤثر است. خانم‌های بارداری که ماساژ انجام می‌دهند کمتر دچار افسردگی، اضطراب و استرس می‌شوند.

ماساژ و ترشح هورمون‌ها

ماساژ می‌تواند بدن را آرام و اضطراب و تنش را از ذهن افراد دور کند. از نظر علمی، ماساژ باعث کاهش سطح ترشح هورمون استرس یا کورتیزول می‌شود. از سوی دیگر ماساژ روحیه افراد را بالا می‌برد و با افزایش دو هورمون شادی و آرامش یعنی سروتونین و دوپامین منجر به کمتر شدن حس پوچی، ناراحتی و خشم در افراد افسرده می‌شود. ماساژ درمانی با تأثیر مستقیم بر ترشح هورمون‌ها به روش غیرمستقیم بر عوامل افسردگی در افراد اثر می‌گذارد.

سخن پایانی

یکی از روش‌های غیر دارویی برای بهبود بیماری افسردگی، ماساژ درمانی است. البته باید گفت که هیچ سند رسمی وجود ندارد که ثابت کند ماساژ به‌تنهایی باعث درمان افسردگی می‌شود؛ اما طبق تحقیقات متعددی که درباره تأثیرات ماساژ بر افسردگی انجام‌شده، می‌توان از این روش به‌عنوان یک درمان جانبی برای رفع اختلالات افسردگی استفاده کرد. ماساژ با تحریک کانال‌های انرژی در بدن منجر به ترشح هورمون‌های شادی‌آور و آرامش در افراد می‌شود و تفکرات منفی را از آن‌ها دور می‌کند. همچنین از این روش برای بسیاری از بیمارانی که به درمان‌های دارویی واکنش خوبی نشان نمی‌دهند استفاده می‌شود.

 


*برای ارائه خدمات نظافت منزل و یا درخواست خدمات نظافت منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

ظافت منزل دان‌شو*


 

منابع:               

alodoctor.com

massagechair.ir

shabdaspa.com

pezeshkin.ir

bioteb.ir

wikipedia.org

nazariteb.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *