عنوان پست میاد اینجا

چطور کاشی ترک خورده را تعمیر کنیم؟

کاشی‌های شکسته یا ترک‌خورده بر روی دیوار، ظاهر بسیار بدی دارند و باعث کاهش زیبایی محیط اطرافشان می‌شوند. به همین منظور ما در این مقاله می‌خواهیم نحوه تعمیر کاشی را به شما عزیزان آموزش دهیم. شما با این مقاله بدون نیاز به فرد متخصص، می‌توانید به‌راحتی کاشی‌های شکسته را تعمیر کنید. تا پایان با ما باشید!

تعمیر کاشی

چگونه کاشی‌ها را تعمیر کنیم؟

کاشی‌ها به‌عنوان پوششی بسیار بادوام و البته زیبا، برای دیوارها و کف برخی از قسمت‌های داخلی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند. اگر این پوشش دچار شکستگی یا خراش گردد، تأثیر بسیار بدی بر روی ظاهر محیط خواهد داشت. کاشی‌ها معمولاً از سرامیک، چینی، سنگ معدن و … ساخته می‌شوند و اگر جسم سخت و سنگینی با آن‌ها برخورد کند، دچار خراش یا شکستگی خواهند شد که اغلب نیز این اتفاق می‌افتد!

معمولاً‌ تعمیر کاشی‌ها با توجه به میزان آسیب وارده، به سه صورت انجام می‌شود:

 1. رنگ‌آمیزی کاشی شکسته
 2. لعاب‌کاری کاشی شکسته
 3. تعویض کاشی شکسته

اما چگونه باید کاشی‌ها را تعمیر کنیم؟ برای یافتن جواب، ادامه مقاله را با دقت مطالعه کنید تا چگونگی تعمیر کاشی‌ها را به‌صورت گام‌به‌گام برایتان بگوییم.

 

تعمیر کاشی از طریق رنگ‌آمیزی کاشی شکسته

اگر بر روی کاشی‌ها، ترک‌هایی باریک و در حد تار مو وجود دارد؛ آسان‌ترین راهکار برای تعمیر، رنگ‌آمیزی کاشی است. باید بدانید که با این روش، کاشی شما تعمیر نمی‌شود، بلکه فقط شکاف و شکستگی آن پر می‌گردد. البته این نکته را نباید از یاد ببرید که این روش برای کاشی‌های طرح دار و رنگارنگ مناسب نخواهد بود.

روش کار تعمیر کاشی

برای این کار شما باید یک رنگ مناسب و مطابق با رنگ اصلی کاشی انتخاب کنید. سپس با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن پنبه‌ای یا یک جسم پارچه‌ای باریک، قسمت‌های شکسته شده را رنگ‌آمیزی کنید. چند ثانیه‌ای به رنگ فرصت دهید تا خشک شود. بعدازآن به‌وسیله یک پارچه نمدار رنگ‌های اضافی را از دورتادور بخش رنگ‌شده پاک کنید.

با رنگ‌آمیزی کاشی، شکاف ایجادشده بر روی آن به‌سختی دیده خواهد شد و مشکل شما تا حدودی برطرف خواهد شد!

تعمیر کاشی

 

 

تعمیر کاشی از طریق لعاب‌کاری کاشی شکسته

لعاب‌کاری کاشی‌های شکسته یکی دیگر از راهکارهایی است که می‌توانید با آن، کاشی‌ها را تعمیر و حسابی براق کنید. این روش نیز مانند راهکار قبلی، کاشی را به‌صورت کامل تعمیر نمی‌کند. لعاب‌کاری باعث پر شدن شکاف و بالا رفتن مقاومت کاشی می‌شود. شما عزیزان می‌توانید برای دستیابی به یک نتیجه قابل‌قبول‌تر، این روش را به‌صورت ترکیبی با راهکار قبلی مورداستفاده قرار دهید.

تعمیر کاشی

روش کار لعاب‌کاری

در ابتدا دیوارها و کف زمین را حسابی تمیز کنید تا تمامی کثیفی‌ها و لکه‌ها از روی کاشی‌ها زدوده شوند. سپس صبر کنید تا کاشی‌ها به‌خوبی خشک گردند.

بسیاری از افراد برای لعاب‌کاری کاشی از لعاب‌های شفاف استفاده می‌کنند. لعاب‌های شفاف با هر رنگ و دوغابی به‌راحتی هماهنگی پیدا می‌کنند. همچنین در صورت تمایل، شما می‌توانید لعاب‌های رنگی را هم در این روش به کار ببرید.

در هنگام انجام عملیات حتماً پنجره‌ها را بازکنید تا گازهای سمی وارد ریه‌هایتان نشود. سپس خیلی سریع روند لعاب‌کاری کاشی‌های شکسته را آغاز کنید. چون این لعاب‌ها خیلی زود خشک می‌شوند، باید خیلی سریع و دقیق کارکنید. همچنین شما می‌توانید لعاب‌کاری کاشی‌های شکسته را به‌صورت مقطعی انجام دهید تا با مشکل خاصی مواجه نگردید.

تعمیر کاشی

 

نحوه تعویض کاشی شکسته

تعویض کاشی اصلی‌ترین و کاربردی‌ترین روش برای تعمیر کاشی است که نحوه انجام آن را به‌صورت گام‌به‌گام آموزش می‌دهیم.

مرحله اول (تهیه ابزار موردنیاز تعویض کاشی شکسته)

در این مرحله از تعمیر کاشی باید لوازم اولیه را آماده کنید که آن‌ها به شرح زیر هستند:

 1. پخش‌کننده دوغاب یا ملاط
 2. جداکننده دوغاب
 3. پارچه
 4. دریل
 5. عینک ایمنی یا محافظ
 6. کاردک
 7. دستکش
 8. چکش
 9. اسکنه یا قلم درز
 10. جداکننده چسب

 

مرحله دوم (مواد موردنیاز تعویض کاشی)

برای تعویض کاشی به یکسری مواد اولیه هم نیاز خواهید داشت که آن‌ها عبارت‌اند از:

 1. پاک‌کننده بتونه
 2. دوغاب
 3. کاشی
 4. چسب کاشی

مرحله سوم (تعویض کاشی شکسته)

حالا که تمامی مواد اولیه و ابزار موردنیاز تعمیر کاشی را در اختیار دارید، وقت آغاز کار رسیده است!

ردیابی محل برای تعویض کاشی

قبل از شروع، باید به‌وسیله یک ردیاب تمامی سطح دیوار یا کف زمین موردبررسی قرار بگیرد. شاید جریان الکتریسیته (سیم‌کشی برق) یا لوله‌کشی آب در زیر کاشی وجود داشته باشد.

پس از ردیابی محل، با جداکننده دوغاب را از دورتادور لبه‌های کاشی شکسته جدا کنید. سپس با استفاده از دریل، چند سوراخ کوچک بر روی کاشی شکسته ایجاد کنید تا مقاومت کاشی کم شود. حال می‌توانید با چکش و اسکنه، بخش‌های مختلف کاشی شکسته را جدا کنید (در هنگام انجام این کار، استفاده از دستکش و عینک محافظ فراموش نشود).

تعمیر کاشی

 

با اتمام مرحله برداشتن کاشی شکسته، باید تمام سطح پشتی کاشی جدید را با پخش‌کننده، آغشته به چسب کاشی کنید. بعدازآن کاشی را در محل موردنظر (دیوار یا کف) قرار دهید و برای پر کردن فواصل بین کاشی جدید و دیگر کاشی‌ها، از جداکننده استفاده کنید. با خشک شدن کاشی، جداکننده‌ها را از دورتادور کاشی برمی‌داریم و فضاهای خالی دور کاشی را با دوغاب پر می‌کنیم.

 • نکته: سعی کنید که کاشی‌های خردشده را دور نریزید. این کاشی‌ها ممکن است در کارهای زینتی نظیر ساخت تابلوهایی با طرح کاشی (معرق کاشی)، به کارتان بیایند.

تعمیر کاشی

تعمیر کاشی با روش‌های ساده

دیوار و کف دستشویی، حمام،‌ آشپزخانه و بخش‌هایی از ساختمان که به شست‌وشو نیاز دارند معمولاً به‌وسیله کاشی پوشانده می‌شوند. کاشی‌ها علاوه بر استحکام نسبی، باعث زیبایی محیط نیز می‌گردند. درصورتی‌که جسم سختی با این کاشی‌ها برخورد کند، ممکن است ترک و شکاف کوچک یا حتی شکستگی بسیار عمیقی بر روی سطح آن به وجود بیاید. در چنین مواقعی با استفاده از راهکارهای مختلف، شما نیز می‌توانید به تعمیر کاشی‌های شکسته بپردازید و کاشی‌هایتان را خودتان تعمیر کنید!

 


*برای ارائه خدمات تعمیرات منزل و یا درخواست تعمیرات منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*تعمیرات منزل – دان‌شو*


 

منابع

https://www.builddirect.com/

http://www.diynetwork.com/

https://www.todayshomeowner.com/

https://www.bunnings.com.au/

https://www.familyhandyman.com/

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *