عنوان پست میاد اینجا

پنجره‌‌ دوجداره دوست محیط‌زیست

با افزایش روزافزون جمعیت و مصرف انرژی، لزوم اصلاح طراحی و معماری ساختمان‌‌ها برای کاهش اتلاف انرژی بیش از پیش حس می‌‌شود. پنجره‌ها یکی از منافذ اصلی ورود و خروج هوا هستند و تأثیر مستقیمی بر میزان مصرف انرژی دارند. می‌‌توان با استفاده از پنجره‌ دوجداره از هدر‌‌رفت انرژی جلوگیری کرد.

پنجره‌ دوجداره با به کار بستن تکنولوژی‌‌های نوین و مواد اولیه قابل بازیافت، علاوه بر کاهش مصرف سوخت، تأثیر بسزایی در حفظ محیط‌زیست دارند. این پنجره‌‌ها برای ساختمان‌‌هایی که در مجاورت مکان‌های شلوغ و پرتردد هستند نیز انتخاب مناسبی محسوب می‌‌شوند چرا که از ورود صداهای ناهنجار و مزاحم به آپارتمان جلوگیری می‌‌کنند. در مقاله پیش رو پس از شرح ساختار پنجره‌‌های دوجداره، مزایای آن‌‌ها را بیان خواهیم داد.

پنجره دوجداره

پنجره دوجداره

 

پنجره دوجداره (UPVC)

پنجره دوجداره یا عایق، نخستین بار در سال ۱۸۶۵ توسط فروشنده‌‌ای در نیویورک ابداع شد و امروزه در اکثر ساختمان‌‌های جدید و نوین به کار برده می‌‌شود. پنجره دوجداره با استفاده از چارچوبی از جنس (UPVC) و با در کنار هم قرار گرفتن دو شیشه به صورت موازی ساخته می‌‌شود. فاصله بین دو شیشه را با گازهای مخصوصی مانند آرگون پر می‌‌کنند تا این فضا به عنوان عایقی در برابر حرارت و صدا عمل کند.

به منظور ایجاد فاصله بین شیشه‌‌ها‌‌ نیز معمولاً از اسپیسرهای آلومینیومی (فلزی که بین شیشه‌‌ها در دور قاب قرار می‌‌گیرد) که با مواد رطوبت‌‌گیر پر‌‌شده استفاده می‌‌شود. این پنجره نسبت به نسل قبلی خود از استحکام، دوام و امنیت بالاتری برخوردار بوده که می‌‌تواند از ورود و خروج صدا، حرارت و گرد و غبار جلوگیری کند. پنجره‌‌های دوجداره بنا به سلیقه افراد و همچنین محل مورد استفاده به شکل و مدل‌‌های متنوعی عرضه می‌‌شوند که در زیر برخی از آن‌‌ها را نام می‌‌بریم.

پنجره دوجداره

 

مدل‌های مختلف پنجره دوجداره:

  1. سایبانی
  2. کشویی
  3. محوری
  4. فولکس واگنی
  5. دو لنگه بازشو (فرانسوی)
  6. آکاردئونی
  7. ثابت
  8. بازشوی کلنگی
  9. تک حالته
  10. دو حالته (تک حالته و کلنگی)

 

مزایای پنجره دوجداره

پنجره‌‌های دوجداره علاوه بر تأمین نور مورد نیاز محیط از مزایای بسیاری برخوردارند که در ادامه با برخی از آن‌‌ها آشنا خواهیم شد.

پنجره دوجداره

 

صرفه‌‌جویی در مصرف انرژی

لاستیک‌‌های متعدد به کار رفته در پنجره‌‌های دوجداره و استفاده از گازهای مخصوص در فضای بین شیشه‌‌ها، موجب گردیده تا از ورود هوای سرد فصل زمستان و گرمای تابستان به داخل محیط آپارتمان تا حدود زیادی جلوگیری شود. به طبع کاهش تبادل حرارتی منجر به کاهش استفاده از وسایلی مانند کولر و بخاری شده که این امر صرفه‌‌جویی در مصرف انرژی را در پی خواهد داشت.

 

طول عمر بالا

اجزا و ساختار بادوام پنجره دوجداره می‌‌تواند آن را در برابر عوامل مخربی همچون زنگ‌‌زدگی و پوسیدگی، باران‌‌های اسیدی، خوردگی، رطوبت و … در امان دارد. پنجره‌‌های چوبی و آهنی نسبت به شرایط محیطی حساس و آسیب‌پذیرند؛ به همین دلیل معمولاً هر دو سال یک‌بار نیاز به رنگ‌‌آمیزی دارند اما رنگ پنجره‌‌های دوجداره ثابت است و به راحتی تمیز می‌‌شوند. علاوه بر این موارد، حتی پس از تخریب یا نوسازی ساختمان‌‌ها نیز می‌‌توان پنجره‌‌های دوجداره را مجدداً مورد استفاده قرار داد.

 

سازگار با محیط و دکوراسیون

پروفیل‌‌های (UPVC) به کار رفته در پنجره‌‌های دوجداره با سبک‌‌های مختلف معماری سازگار بوده و تمام سلایق را پوشش می‌‌دهند. این پنجره‌‌ها به اشکال مختلفی مانند دایره، خم، منحنی و همچنین در طرح‌‌های گوناگون تولید می‌‌شوند که با توجه به محل به‌کارگیری و سلیقه افراد قابل سفارش هستند.

پنجره دوجداره

 

زیبا و تمیز

پنجره‌‌های دوجداره و همچنین شیشه‌‌های به‌‌کار رفته در آن‌‌ها، در رنگ‌‌های مختلفی تولید می‌‌گردند که می‌‌توانند نما و جلوه‌‌ای زیبا به محیط و آپارتمان ببخشند. این پنجره‌‌ها با گذشت زمان و عوامل مختلف محیطی مانند اشعه خورشید رنگ خود را از دست نداده و به راحتی قابل شست‌وشو هستند.

 

نفوذ ناپذیر و بهداشتی

با توجه به آلودگی هوا در بسیاری از شهرهای بزرگ و وجود گردوخاک و ذرات معلق، می‌‌توان با استفاده از پنجره‌‌های دوجداره مانع ورود هوای آلوده به داخل آپارتمان شد. همچنین در زمان بارندگی، آبی از درز شیشه‌‌ها به داخل ساختمان نفوذ نمی‌‌کند. پنجره‌‌های دوجداره علاوه بر مصارف خانگی برای محیط‌‌های آزمایشگاهی، بیمارستانی و همچنین محل نگهداری و تولید مواد غذایی گزینه مناسبی محسوب می‌‌شوند زیرا درصد رشد و تکثیر باکتری‌‌ها، قارچ‌ها و … روی سطوح این نوع پنجره بسیار پایین است.

 

سبک، مقاوم و ایمن

استفاده از آلیاژ گالوانیزه در کنار پروفیل‌‌های UPVC باعث کاهش وزن پنجره و افزایش استحکام آن شده است. همچنین برخی از این پنجره‌‌ها با به‌کارگیری ابزارآلات نوین و متنوع از ایمنی بالا و قابلیت ضد سرقت بودن برخوردارند که می‌‌توان در صورت نیاز از آن‌‌‌‌ها بهره برد. یکی از ویژگی‌‌های خاص این پنجره نسبت به نوع چوبی، نقطه ذوب بسیار بالای آن است که در زمان آتش‌‌سوزی موجب گسترش حریق نخواهد شد. پنجره‌‌های دوجداره جریان الکتریسیته را نیز از خود عبور نمی‌‌دهند.

 

حافظ محیطزیست

پروفیل‌‌های (UPVC) به کار رفته در پنجره‌‌های دوجداره تماماً قابل بازیافت و برگشت به چرخه تولید هستند. همچنین این پنجره‌‌ها با جلوگیری از هدر‌‌رفت انرژی، کاهش استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی را به همراه خواهند داشت که این امر مصرف سوخت‌‌های فسیلی، تولید دی‌‌اکسیدکربن و آلودگی هوا را نیز کاهش می‌‌دهد.‌‌ از این رو می‌‌توان پنجره‌‌های دوجداره را حافظ و دوستدار محیط‌زیست دانست.

پنجره دوجداره

 

چرا پنجره دوجداره؟

همان‌طور که در این مقاله گفته شد پنجره‌‌های دوجداره، مطابق با استانداردهای روز دنیا و با استفاده از مواد اولیه قابل بازیافت طراحی و تولید می‌‌شوند که مزیت‌‌ و کاربردهای بسیاری داشته و نقش بسزایی در مصرف بهینه انرژی و حفظ محیط‌زیست ایفا می‌‌کنند. همچنین این پنجره‌‌ها با جلوگیری از ورود گردوخاک و صدا به داخل محیط ساختمان تأثیر مثبتی بر روی سلامت جسمی و روانی افراد دارند. از این رو با به‌کارگیری پنجره‌‌های دوجداره در ساختمان‌‌ها، می‌‌توانیم از آلودگی محیط‌زیست و مصرف بی‌‌رویه انرژی جلوگیری کنیم تا زندگی سالم، آرام و زیباتری داشته باشیم.

پنجره دوجداره

پنجره دوجداره


*برای ارائه خدمات خود و یا درخواست خدمات مختلف به سایت زیر مراجعه کنید.*

*سایت دان‌شو*


منابع

سرگزی زاده، محمدصالح. محمدهاشمی، ندا. طبسیان، راحمه، (۱۳۹۵). شبیه‌‌سازی و تحلیل اثرات نوع، جهت و نسبت سطح پنجره بر بار ساختمان، اولین کنفرانس بین‌‌المللی دستاوردهای نوین پژوهشی در مکانیک، مکاترونیک و بیومکانیک، تهران.

https://fa.wikipedia.org

http://chehelsoton-panjere.com/

http://article.tebyan.net

https://fa.wikipedia.org

http://winbest.ir

http://www.yazdalumin.com

 

تصاویر

http://iran-banner.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *