عنوان پست میاد اینجا

طراحی کابینت مطابق دکوراسیون خانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین بخش‌‌‌های خانه است. طراحی نامناسب آشپزخانه می‌‌‌تواند موجب برخی از مشکلات شود. و فعالیت در این مکان را سخت یا کسل‌‌‌کننده می‌‌‌کند. کابینت‌‌‌ها از اصلی‌‌‌ترین عوامل مؤثر بر زیبایی و کارایی آشپزخانه‌‌‌ها به شمار می‌‌‌روند. طراحی کابینت موضوعی مهم است و در زیبایی و کارآیی آشپزخانه تاثیر دارد.

به طور معمول زمانی که به آشپزخانه نگاه می‌‌‌کنید، اولین چیزی که به چشمتان می‌‌‌خورد کابینت‌‌‌های آشپزخانه است، اما تا زمانی که کابینت‌‌‌ها تغییر داده نشده کسی متوجه نقش پر رنگ آن‌‌‌ها در دکوراسیون داخلی خانه نمی‌‌‌شود؛ لذا انتخاب کابینتی مناسب با دکوراسیون داخلی خانه، امری مهم محسوب می‌‌‌گردد. همچنین برای تهیه کابینت مناسب می‌‌‌بایست به نکاتی دیگر همچون طرح و رنگ مطابق با سلیقه افراد خانواده و میزان بودجه توجه کرد. لذا در این مقاله به بررسی انواع کابینت‌‌‌های مناسب برای دکوراسیون منزل می‌‌‌پردازیم.

طراحی کابینت

طراحی کابینت

انواع کابینت

کابینت‌‌‌ها به طور کلی در دو دسته طبقه بندی می‌‌‌شوند:
طبقه‌‌‌بندی از نظر جنس
طبقه‌‌‌بندی از نظر طراحی
در ادامه به بررسی این طبقه‌‌‌بندی‌‌‌ها می‌‌‌پردازیم.

 

طبقه‌‌‌بندی بر اساس جنس کابینت

کابینت‌‌‌ها از مواد مختلفی ساخته‌‌‌ می‌‌‌شوند که در این قسمت سه نوع از آن‌‌‌ها را بررسی می‌‌‌کنیم.

 کابینت فلزی

این نوع از کابینت‌‌‌ها در تمامی قسمت‌‌‌ها اعم از درب‌‌‌ها و ورق‌‌‌ها از فلز ساخته شده‌‌‌اند و به صورت آماده یا سفارشی در بازار قابل تهیه هستند. کابینت‌‌‌های فلزی امروزه طرفدار چندانی ندارند.

 کابینت چوبی

این کابینت‌‌‌ها انواع مختلفی داشته که از گونه‌‌‌های مختلف چوب ساخته می‌‌‌شوند. کابینت‌‌‌های چوبی mdf امروزه یکی از پرکاربردترین کابینت‌‌‌ها هستند که با روکش‌‌‌های ملامینه، pvc و هایگلاس پوشیده می‌‌‌شوند. کابینت‌‌‌های لترون از دیگر انواع کابینت‌‌‌های چوبی محسوب می‌‌‌گردند.

طراحی کابینت چوبی

طراحی کابینت چوبی

کابینت ترکیبی

این نوع از کابینت‌‌‌ها با ترکیب انواع چوب یا استفاده از فلز در بدنه و چوب در روکش ساخته می‌‌‌شوند که بسته به نوع سلیقه، هزینه و … متفاوت است.

 

طبقه‌بندی از نظر طراحی کابینت

کابینت‌‌‌های ساده

معمولاً طرح خاصی ندارند و از ساده‌‌‌ترین شکل ممکن برخوردارند. این نوع از کابینت‌‌‌ها به صورت آماده قابل تهیه هستند؛ اما با توجه به متغیر بودن اندازه‌‌‌ آشپزخانه‌‌‌ها قابل سفارش نیز هستند.

 

 

کابینت‌‌‌های کلاسیک

کابینت‌‌‌های کلاسیک ارتفاعی کم دارند و دارای عرض و عمق بیشتری نسبت به دیگر انواع کابینت‌‌‌ها هستند. طراحی کابینت‌‌‌ کلاسیک دارای  با حاشیه‌های آن مشخص است. این کابینت مناسب خانه‌‌‌هایی با دکوراسیون کلاسیک هستند.

طراحی کابینت کلاسیک

طراحی کابینت کلاسیک

کابینت‌‌‌های مدرن

کابینت‌‌‌های مدرن دارای ارتفاعی بلندتر بوده و از انواع کلاسیک عرض کمتری دارند. کابینت‌‌‌های مدرن عموماً از روکش‌‌‌های هایگلاس، پلی‌‌‌گلاس و … برخوردار هستند که ظاهری مدرن به آَشپزخانه می‌‌‌دهند.

طراحی کابینت مدرن

طراحی کابینت مدرن

طبقه‌بندی از نظر ساخت

تفاوت کابینت‌‌‌های معمولی، سفارشی و نیمه‌‌‌سفارشی
به طور کلی کابینت‌‌‌ها بر اساس طریقه تهیه به سه دسته تقسیم‌‌‌بندی می‌‌‌شوند:

کابینت‌‌‌ معمولی

کابینت‌‌‌های معمولی، شکل و اندازه‌‌‌ای متناسب با استاندارد‌‌‌های معمول داشته و قطعات آن‌‌‌ها به صورت پیش‌‌‌ساخته وجود دارند. این‌‌‌کابینت‌‌‌ها قیمتی پایین‌‌‌تر نسبت به انواع دیگر دارند و به صورت آماده در بازار موجود هستند.

 

کابینت‌‌‌ نیمه سفارشی

قالب‌‌‌هایی آماده از کابینت وجود دارند که خریدار می‌‌‌تواند از بین طرح‌‌‌ و اندازه‌‌‌های مختلف یکی را برای خانه خود برگزیند. این نوع از کابینت‌‌‌ها در کارگاه‌‌‌ها و توسط افراد متخصص ساخته می‌‌‌شوند و امکان تهیه آن‌‌‌ها به صورت پیش‌‌‌ساخته وجود ندارد. به دلیل اعمال نظر خریدار در طرح یا اندازه، قیمت این نوع از انواع معمولی بالاتر است.

 

طراحی کابینت‌‌‌ سفارشی

کابینت‌‌‌های سفارشی، به طور خاص برای منزل خریدار ساخته می‌‌‌شوند. اندازه کابینت، انتخاب طرح، رنگ و جنس همگی قابل سفارش بوده و متناسب با آشپزخانه و دکوراسیون ساخته خواهند شد. همچنین می‌‌‌توان کابینت‌‌‌‌‌‌ها را متناسب با قسمتی از آشپزخانه که دارای طرحی خاص یا یک عیب بوده، سفارش داد. این کابینت‌‌‌ها طبیعتاً قیمت بالاتری نسبت به مدل‌‌‌های دیگر دارند.

طراحی کابینت

طراحی کابینت

طراحی کابینت مناسب با دکوراسیون منزل

در این قسمت به برخی نکات مهم برای تهیه کابینت مناسب با دکوراسیون خانه می‌‌‌پردازیم.

 

 1. انتخاب رنگ مناسب برای کابینت بسیار حائز اهمیت است. استفاده بیش از دو رنگ در کابینت‌‌‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌‌‌شود. چرا که باعث شلوغ شدن شکل ظاهری آَشپزخانه می‌‌‌شود.
 2. اگر سقف آَشپزخانه کوتاه است، استفاده از کابینت‌‌‌های چوبی که دارای خطوط عمودی با دستگیره‌‌‌های بلند هستند، ظاهری مناسب به آشپزخانه می‌‌‌بخشد. در صورت بلند بودن سقف نیز، کابینت چوبی با خطوط افقی مورد توصیه است.
 3. رنگ‌‌‌های تند مثل قرمز، آبی کاربنی و … پس از مدتی افراد خانه را دچار دل‌زدگی می‌‌‌کنند و باعث خستگی چشم می‌‌‌شوند. این رنگ‌‌‌ها می‌‌‌توانند به‌عنوان جزئیات دیگر در آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرند.
 4. در خانه‌‌‌های مدرن می‌‌‌توان از کابینت‌‌‌های هایگلاس (mdf با روکش پلاستیکی براق و شیشه‌‌‌ای) بهره برد که ظاهری براق داشته و مناسب آشپزخانه‌‌‌های کم‌‌‌نور نیز هستند. همچنین دستگیره‌‌‌های بلند فلزی و رنگ‌‌‌های سرد برای کابینت مانند خاکستری، سفید و … از مشخصه‌‌‌های آشپزخانه‌‌‌های مدرن به شمار می‌‌‌روند.

نکات مهم در طراحی کابینت

 1. چوب طبیعی بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌‌‌های امروزی است اما نیاز به هزینه بالایی دارد.
 2. برای دکوراسیون کلاسیک، کابینت‌‌‌هایی که درهایی با پنل مرکزی توخالی دارند، بسیار مناسب خواهند بود.
 3. برای آشپزخانه‌‌‌های کوچک، کابینت‌‌‌هایی به رنگ‌‌‌های روشن بهترین گزینه‌‌‌اند. در این آشپزخانه‌‌‌ها کابینت‌‌‌ها می‌‌‌بایست دارای قفسه‌‌‌های زیاد باشند تا مشکل کمبود فضا را تا حدودی بر طرف کنند. همچنین در این نوع از خانه‌‌‌ها کابینت‌‌‌هایی که تا سقف ارتفاع دارند بهترین انتخاب به نظر می‌‌‌رسند.
 4. استفاده از کابینت‌‌‌هایی با درب‌‌‌های شیشه‌‌‌‌‌‌ای نیز ظاهری زیبا به آشپزخانه‌‌‌های کلاسیک یا حتی امروزی می‌‌‌دهند. به شرطی که ظروف تزیینی در قفسه‌‌‌های درون کابینت با نظم و ترتیب چیده شده باشند.
 5. ایجاد تضاد رنگ میان کابینت‌‌‌های ردیف بالا و پایین نیز، امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرد. برای مثال می‌‌‌توان در ردیف پایین از رنگ سفید و در بالا از خاکستری برای ایجاد این تضاد استفاده کرد.
 6. در صورت علاقه به رنگ‌‌‌های تیره برای کابینت، بهتر است با تلفیقی از رنگ‌‌‌های روشن استفاده شوند، چرا که رنگ‌‌‌های تیره به تنهایی باعث تاریک شدن فضا می‌‌‌گردند.
 7. رنگ سفید نیز از رنگ‌‌‌های پرطرفدار بوده که برای هر دو مدل کلاسیک و مدرن کاربرد دارند.
 8. علاوه بر استفاده از کشو‌‌‌های دوطرفه یا بادبزنی باید از کشو‌‌‌های رو به بالا، رو به پایین و کشو‌‌‌های مخصوص گوشه‌‌‌ها بهره برد تا کابینت‌‌‌هایی کاربردی در اختیار باشد.

 

نتیجه‌‌‌گیری

همان‌طور که می‌‌‌دانید، امروزه دکوراسیون داخلی خانه‌‌‌ها بسیار مورد توجه قرار دارد و آشپزخانه نیز جزو مهمی از دکوراسیون خانه است. کابینت‌‌‌ها به عبارتی روح آشپزخانه محسوب می‌‌‌گردند و از نقش مهمی در جلوه و ظاهر این محل برخوردارند. کابینت‌‌‌های چوبی از پرطرفدارترین انواع کابینت بوده و انواع مختلف آن‌‌‌ها در سبک‌‌‌های مختلف دکوراسیون داخلی استفاده می‌‌‌شوند؛ برای مثال انواع کابینت‌‌‌های mdf با روکش‌‌‌های ملامینه، هایگلاس و پلی‌‌‌گلاس در حال حاضر بیشترین استفاده را دارند.

برای انتخاب رنگ مناسب برای کابینت، بهره‌‌‌مندی از یک یا دو رنگ غالب و همچنین استفاده از رنگ‌‌‌های سفید، کرم، قهوه‌‌‌ای، بسیار مورد توصیه است. با ذکر تمام این موارد، باید اشاره کرد که مهم‌‌‌ترین نکته در طراحی کابینت مطابق دکوراسیون داخلی، به هنر و مهارت متخصصین ساخت و نصب کابینت باز می‌‌‌گردد. همچنین مشورت با یک طراح دکوراسیون داخلی کمک شایانی به داشتن کابینتی زیبا و متناسب با دکوراسیون خانه خواهد کرد.

 


برای تمامی خدمات مربوط به ساختمان نظیر نظافت، بازسازی و تعمیر کابینت به سایت زیر مراجعه کنید.

https://www.donesho.com


 

منابع

http://www.arc-exir.ir/

https://mentodecor.ir

https://mentodecor.ir

http://naghshsd.com

http://www.bartarinha.ir

https://www.chidaneh.com

http://blog.eskano.com

http://sazechoob.com

http://persianv.com

http://www.newartdecor.ir

http://www.bartarinha.ir

 

تصاویر

http://www.irmancabinet.ir

http://www.new90.net

http://shirazwood.com

https://www.sheypoor.com

https://www.chidaneh.com

http://design-home.ir

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *