عنوان پست میاد اینجا

با ساختما‌نی مقاوم از زلزله نترسیم

زلزله خبر نمی‌دهد و آمادگی پیشین برای مواجهه با آن ضروری است، اگر ساختمانی مقاوم داشته باشیم هر لحظه بخاطر احتمال آمادن زلزله دلمان نمی‌لرزد، ولی چطور؟ چه ساختمانی مقاوم است و اگر نیست چطور آن را مقاوم‌سازی کنیم؟

ساختمان ضد زلزله

زلزله یکی از حوادث طبیعی محسوب می‌شود که می‌تواند خسارات بسیاری را به همراه داشته باشد. به همین دلیل امروزه در صنعت ساخت‌و‌ساز جهت پیشگیری از خسارات احتمالی به مقاوم‌سازی ساختمان‌ها می‌پردازند. علاوه بر این لازم است ما نیز در مورد اقداماتی که باید پیش از زلزله یا هنگام وقوع آن انجام داد، آگاهی داشته باشیم تا در زمان مواجهه با زلزله شوکه نشویم! ما در این مقاله مباحثی در رابطه با چگونگی ضد زلزله کردن ساختمان‌ها و ایمن ماندن در برابر زلزله را برایتان بیان خواهیم کرد.

 

چگونگی ضد زلزله کردن ساختمان‌ها

مقاوم‌سازی بناها و افزایش ایمنی آن‌‌ها ازجمله اقداماتی به‌حساب می‌آید که برای ضد زلزله کردن ساختمان‌ها انجام می‌شود. ازاین‌رو امروزه بسیاری از کشورها در صنعت ساخت‌و‌ساز به استفاده از روش‌های مقاوم‌سازی ساختمان‌ها روی آورده‌اند. ساخت بناهای ضد زلزله که از مقاومت بالایی در برابر زمین‌لرزه برخوردار هستند می‌تواند به طرز چشم‌گیری میزان خسارات ناشی از زلزله را کاهش دهد. مقاوم‌سازی ساختمان به معنای افزایش میزان مقاومت اجزای مختلف آن نظیر تیرچه‌ها، ستون‌ها، فونداسیون و … به‌طور جداگانه است. انجام این عمل میزان مقاومت ساختمان را در برابر زمین‌لرزه افزایش خواهد داد.

روش‌های مختلفی برای ضد زلزله کردن ساختمان‌ها وجود دارد. در گذشته معمولاً از روش‌هایی نظیر مقاوم‌سازی ساختمان‌ها با ژاکت‌های فولادی یا بتنی استفاده می‌کردند؛ اما امروزه با به‌کارگیری موادی جدید (Fiber Reinforced Polymers) اجزای مختلف یک ساختمان را مقاوم می‌کنند. هرکدام از این روش‌ها دارای مزایا و معایبی هستند و انتخاب آن‌ها به شرایط ساختمان بستگی دارد.

 

 

چگونه از زلزله در امان بمانیم

بهتر است بدانید که تنها ضد زلزله کردن ساختمان‌ها کافی نخواهد بود. وقوع زلزله قطعاً شوک و ترس بسیاری را به همراه دارد. سردرگمی در این شرایط می‌تواند میزان آسیب‌دیدگی و خسارات ناشی از زمین‌لرزه را افزایش دهد؛ بنابراین حفظ خونسردی در این شرایط و داشتن آگاهی از اقداماتی که باید صورت گیرند بسیار حائز اهمیت است. البته توجه داشته باشید که لازم است پیش از وقوع زلزله نیز خطراتی که در خانه وجود دارند را شناسایی کرده و کاهش دهید. در ادامه به مواردی می‌پردازیم که باید پیش از زلزله موردتوجه قرار گیرند.

ساختمان ضد زلزله

 

چند راهکار عملی در مواجهه با زلزله

  1. برخی از وسایل خانه نظیر قفسه‌ها، کتابخانه‌ها و … می‌توانند هنگام وقوع زلزله خطرساز شوند؛ بنابراین بهتر است این لوازم را با استفاده از بست‌های مخصوص در محل استقرار خود محکم کنید. علاوه بر آن می‌توان با استفاده از یک طناب نایلونی این وسایل را به دیوار پیچ کرد.
  2. با توجه به‌احتمال سقوط اشیاء در هنگام زلزله، توصیه می‌شود که وسایل بزرگ و سنگین را در قفسه‌هایی با ارتفاع کم نسبت به سطح زمین قرار دهید. همچنین از گذاشتن این اشیاء در بالای لوازمی همچون یخچال، کمدها و … خودداری کنید.
  3. شیشه‌های پنجره هنگام وقوع زلزله ممکن است دچار شکستگی شوند. به همین منظور می‌توان با تهیه و نصب محافظ‌های مخصوص از شکستن شیشه‌های پنجره جلوگیری کرد. برخی از افراد نیز از چسب‌های نواری استفاده کرده و آن را روی قطر شیشه به شکل علامت ضربدر می‌چسبانند.
  4. توصیه می‌شود که ظرف‌های شکستنی را در کابینت‌هایی قرار دهید که درب آن‌ها دارای قفل باشد یا طوری بسته شوند که هنگام وقوع زلزله ظرف‌ها از کابینت بیرون نریزند.
  5. بهتر است وسایلی نظیر تابلوهای سنگین، آینه‌های بزرگ، آباژورها، لوسترها و … را در مکانی دور از محل خواب خود قرار دهید. همچنین توصیه می‌شود که این وسایل را در جای خود محکم کنید.
  6. احتمال وقوع آتش‌سوزی هنگام زلزله وجود دارد! به همین منظور بهتر است که اتصالات گاز، سیم‌کشی برق و لوازم الکتریکی خانه را موردبررسی قرار داده و درصورتی‌که نیاز به تعمیر دارند، مشکلات آن‌ها رفع کنید. همچنین باید مواد قابل اشتعال را در مکانی امن مانند کابینت‌هایی با درب بسته و دور از بخاری و اجاق‌گاز قرار دهید. در صورت بروز آتش‌سوزی برخورداری از یک کپسول آتش‌نشانی آماده می‌تواند نقش بسزایی در جلوگیری از آسیب‌دیدگی داشته باشد.
  7. وجود شکاف عمیق در سقف یا سایر بخش‌های یک خانه نشان‌دهنده ضعف در ساختار ساختمان است؛ بنابراین بهتر است در صورت مشاهده چنین مشکلی فوراً در جهت تعمیر آن اقدام کنید.
  8. دودکش‌ها ازجمله مواردی هستند که در صورت سقوط هنگام زلزله می‌توانند به شما آسیب برسانند. اگر خانه شما دارای دودکش است توصیه می‌شود که آن را با استفاده از بست‌های مخصوص در جای خود محکم کنید.
  9. بهتر است که یک کیف حاوی لوازم کمک‌های اولیه و وسایل ضروری را در مکان مناسبی قرار دهید تا در صورت وقوع حادثه مورداستفاده قرار دهید.

 

حادثه خبر نمی‌کند آماده باشیم

حادثه هیچ‌وقت خبر نمی‌کند! بنابراین آگاهی از نحوه مواجه شدن با حوادثی همچون زلزله و در امان ماندن از خطرات آن امری مهم تلقی می‌شود. امیدواریم که مطالعه این مقاله به اطلاعات مفیدی در رابطه با آماده‌سازی خود پیش از وقوع زلزله دست پیدا کرده باشید.

ساختمان ضد زلزله

 


*برای ارائه خدمات خود و یا درخواست خدمات مختلف به سایت زیر مراجعه کنید.*

*سایت دان‌شو*


 

منابع

http://robinaco.com

http://phow.ir

https://article.tebyan.net

 

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *