عنوان پست میاد اینجا

رنگ‌آمیزی کابینت

کابینت‌‌ها بخشی از آشپزخانه هستند که در زیبایی این مکان نقش مهمی دارند. کابینت‌ها در طرح‌‌ها و جنس‌‌های مختلفی (MDF و فلزی) در بازار وجود دارند. کابینت‌‌ها به دلایل متفاوتی همچون خراشیدگی، آب خوردگی و … چهره اولیه خود را از دست داده و یا مستهلک می‌‌شوند. در برخی از موارد با رنگ‌‌آمیزی و بازسازی کابینت‌‌ها می‌‌توان تا حد زیادی زیبایی آن‌ها را باز گرداند. در این مقاله به روش‌‌های بازسازی و رنگ‌‌آمیزی کابینت‌‌ها می‌‌پردازیم و پس از آن مزایا و معایب بازسازی کابینت‌‌های آشپزخانه را شرح می‌‌دهیم.

کابینت

کابینت

انواع روش‌‌های بازسازی و رنگ‌آمیزی کابینت

نوسازی و رنگ‌‌آمیزی کابینت‌‌ها، روش‌‌هایی هستند که برای زیباسازی آشپزخانه به کار می‌‌روند. در زیر به بیان چند نمونه از روش‌‌هایی که می‌‌توان برای نوسازی کابینت‌‌های آشپزخانه به کار گرفت، خواهیم پرداخت.

 

۱ – رنگ‌آمیزی کابینت

یکی از روش‌‌هایی که به نوسازی کابینت‌‌های آشپزخانه کمک می‌‌کند، رنگ‌آمیزی کابینت‌‌ها است. در رنگ‌آمیزی آن‌‌ها باید به جنس کابینت‌‌ها و رنگ سایر وسایل داخل آشپزخانه توجه کرد. بهتر است که رنگ کابینت با سایر لوازم آشپزخانه هماهنگی داشته باشد.

 

 

۲ تعویض یراق‌‌ها و دستگیره‌‌ها

یراق‌‌ها و دستگیره‌‌‌‌های کابینت‌‌ آشپزخانه بخش‌‌هایی هستند که در عین کوچک بودن، تعویض آن‌‌ها تغییر زیادی در کابینت‌‌ها ایجاد می‌‌کند. برای تغییر ظاهر کابینت‌‌ها به شکلی مطلوب می‌‌توان از دستگیره‌‌هایی از جنس کروم براق، نیکل، استیل و … بهره برد.

 

 

 

۳ افزودن درب شیشه‌‌ای

به‌کارگیری درب‌‌های شیشه‌‌ای در بازسازی کابینت‌‌های آشپزخانه می‌‌تواند انتخابی مناسب به‌منظور تغییر ظاهر آشپزخانه‌‌ها باشد. قرار دادن ظروف تزئینی در کابینت‌‌های دارای درب شیشه‌‌ای، زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌‌دهد.

 

 

۴ حذف درب کابینت‌‌ها

در برخی از موارد می‌‌توان برای نمایش وسایل یا ظروف تزئینی داخل کابینت‌‌ها از قفسه‌‌های بدون درب استفاده کرد. بهره‌گیری از رنگ روشن با پس‌زمینه‌ای چشم‌‌نواز، باعث زیباسازی محیط آشپزخانه خواهد شد.

 

 

 

۵ اضافه کردن لامپ به بالای کابینت

یکی دیگر از شیوه‌‌های بازسازی کابینت‌‌ها، اضافه کردن نورهای موضعی پایین تاب به بالای کابینت آشپزخانه‌‌ها است. این تغییر را که می‌‌توان با هزینه اندک ایجاد کرد سبب به جلوه درآمدن آشپزخانه و کابینت‌‌ها می‌‌شود.

 

 

رنگ‌آمیزی کابینت

رنگ‌آمیزی کابینت

 

۶ – به‌کارگیری اشکال هندسی برای رنگ‌آمیزی کابینت

در این روش، ابتدا درب کابینت را با رنگی دلخواه رنگ‌‌آمیزی کنید. پس از خشک شدن رنگ، شکل هندسی که به نظرتان جذاب است را به کمک نوار چسب روی کابینت بچسبانید. در مرحله بعد تمام قسمت‌‌های کابینت را با رنگی دیگر رنگ بزنید. پس از خشک شدن رنگ، نوار چسب را از کابینت جدا کنید.

 

 

۷ – استفاده از استنسیل 

استنسیل نوعی کاغذ طرح‌‌دار شبیه به شابلون است. ابتدا تمام کابینت را رنگ‌‌آمیزی کرده و پس از خشک شدن با استفاده از استنسیل، طرح دلخواه را بر روی کابینت رنگ می‌‌کنیم. این امر، کابینت را به تابلویی هنری مبدل می‌‌سازد.

 

 

 

۸ – استفاده از تخته چوب‌پنبه

به کمک تخته چوب‌پنبه می‌‌توان به بازسازی کابینت پرداخت. ابتدا ورق‌‌ چوب‌پنبه را تهیه‌کرده، سپس آن را با چسب به درب کابینت‌‌ها می‌چسبانیم. برای زیباتر شدن محیط آشپزخانه می‌‌توان نقاشی بچه‌‌ها را بر روی درب کابینت نصب کرد.

 

 

 

۹ – ایجاد طرح تخته‌سیاه بر روی درب کابینت

تخته‌سیاه یکی از لوازم خاطره‌انگیز برای هر فرد به شمار می‌‌رود. برای بازسازی کابینت آشپزخانه می‌‌توان به کمک رنگ مخصوص تخته‌سیاه، طرحی خلاقانه بر روی کابینت آشپزخانه به اجرا در آورد.

 

 

مزایا و معایب رنگ‌آمیزی کابینت

بازسازی کابینت‌‌ها یکی از را‌‌ه‌‌های تأثیرگذار در تغییر چهره آشپزخانه‌‌ها است. این روش علاوه بر مزایای بسیار، دارای معایبی نیز است. در بخش زیر به بیان مزایا و معایب بازسازی و رنگ‌آمیزی کابینت‌‌ها می‌‌پردازیم.

 

مزایا

کاهش هزینه

رنگ‌‌آمیزی و بازسازی کابینت‌‌های آشپزخانه، هزینه بسیار کمتری نسبت به تعویض آن‌‌ها دارد. چون تنها با خرید مقداری رنگ و یا قطعات مورد نیاز می‌توان به بازسازی و رنگ‌‌کاری کابینت‌‌ها پرداخت.

 

تغییر چهره آشپزخانه

با رنگ‌آمیزی و یا بازسازی کابینت‌‌های آشپزخانه می‌‌توان چهره جدیدی به فضای آشپزخانه بخشید و آن را از حالت یکنواختی بیرون آورد. این امر علاوه بر تغییر فضای آشپزخانه بر روحیه افراد منزل نیز تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

 

اصلاح اشکالات جزئی و رنگ‌آمیزی کابینت

به کمک رنگ‌آمیزی و بازسازی کابینت‌‌ها می‌‌توان اشکالات جزئی مانند خراشیدگی، لب‌پریدگی و … را اصلاح کرد و آن‌‌ها را تا حد زیاد به شکل روز اول در آورد. با این کار جلوه و زیبایی آشپزخانه حفظ می‌‌شود.

 

هماهنگ‌سازی رنگ کابینت‌‌ها با مبلمان

یکی از راهکار‌‌هایی که زیبایی آشپزخانه را به دنبال دارد، هماهنگی رنگ وسایل درون آن است. با رنگ‌آمیزی کابینت‌‌ها به رنگ مبلمان درون آشپزخانه می‌‌توان فضای خیره‌کننده‌ای به محیط آشپزخانه داد.

 

معایب

هر کابینتی قابل رنگ‌آمیزی نیست

کابینت‌‌هایی که از حالت اصلی خود خارج و به‌اصطلاح دفرمه شده‌‌اند، قابل رنگ کردن نیستند. با این کار قسمت‌‌های ناهموار کابینت‌‌ها بیشتر به چشم خواهد آمد.

 

از بین بردن طرح اصلی کابینت

بازسازی یا رنگ‌آمیزی کابینت‌‌ها، از بین رفتن بخشی از طرح اصلی و اولیه کابینت‌‌ها را به دنبال خواهد داشت. در این مواقع می‌‌توان از پوشش‌‌های بی‌رنگ مانند روغن جلا بهره برد.

 

نیاز به تمیزکاری دوره‌‌ای

اگر از رنگ روشن در رنگ‌‌آمیزی کابینت‌‌ها استفاده شود، باید آن‌‌ها را به‌صورت دوره‌‌ای تمیز کرد، چون رنگ‌‌های روشن گردوغبار را نشان خواهند داد.

 

رنگ‌آمیزی کابینت

گذر زمان و استفاده زیاد از کابینت‌‌ها سبب نیاز آن‌‌ها به بازسازی و یا رنگ‌آمیزی می‌‌شود که این امر تنوع و تغییرات مناسب را به دنبال خواهد داشت. همان‌طور که اشاره کردیم بازسازی به روش‌‌های گوناگون و با کمک وسایل مختلفی از قبیل شیشه، رنگ‌‌آمیزی، تعویض یراق و دستگیره‌‌ها و … قابل انجام است. اگر بازسازی کابینت‌‌ها به موقع و به‌درستی صورت گیرد می‌‌تواند زیبایی آشپزخانه را بازگرداند. بهتر است برای بازسازی و یا رنگ‌‌آمیزی کابینت‌‌ها از افراد مجرب بهره گرفت تا نتیجه مناسبی به دست آورد.

 


*برای ارائه خدمات بازسازی کابینت و یا درخواست بازسازی کابینت به سایت زیر مراجعه کنید.*

* بازسازی کابینت – دان‌شو*


 

 

منابع

 

http://saakhtani.ir

http://maherjoo.com

http://www.cabinetbank.com

 

 

تصاویر

 

http://www.ashokpainter.com/img/6.jpg

http://saakhtani.ir/archive/1393/07/2276

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *