عنوان پست میاد اینجا

راهنمای نصب ایمن لوستر

اگر لوستری خریده‌اید ولی از نحوه نصب آن اطلاعی ندارید در این مطلب همراه ما باشید. در این مقاله با مراحل نصب لوستر بر روی انواع سقف‌ها آشنا شوید. و با نصب اصولی و ایمن لوستر از بروز حادثه جلوگیری کنید.

نصب لوستر

نصب لوستر

زیرا عدم توجه به نحوه اتصالات و سیم‌کشی، انتخاب آویز و همچنین مقاومت و استحکام سقف می‌‌تواند سلامت و ایمنی ساختمان و افراد را به خطر بیندازد. پس با بررسی مکان و انتخاب لوستری مناسب می‌توان روشنایی و زیبایی را در اوج آرامش و ایمنی برای اعضای خانواده به ارمغان آورد. با ما همراه باشید تا شما را با نکاتی مهم در رابطه با نصب ایمن لوستر آشنا کنیم.

نصب لوستر

نصب لوستر

 

راهنمای گام به گام نصب لوستر

در این قسمت روش صحیح و ایمن نصب لوستر را شرح خواهیم داد. دو نکته در نصب لوستر اهمیت دارد، رعایت ایمنی در زمان نصب، به علت وجود جربان برق در سیم‌ها که با قطع جریان برق به راحتی امکان پذیر است. نکته دوم نصب صحیح لوستر است که در مواقع بحران مانند وقوع زلزله از افتادن آن چلوگیری کند. مراحل استفاده از قلاب در نصب لوستر را در زیر آورده‌ایم.

 

ایمنی را رعایت کنید: قطع جریان برق

به‌منظور ایمنی بیشتر در فرآیند نصب لوستر بهتر است قبل از انجام هر کاری جریان برق را به‌وسیله فیوز قطع کنیم. به‌خصوص اگر قبل از نصب نیاز به باز کردن اتصالات لوستر قبلی داشته باشیم.

 

نصب قلاب و زنجیر

 زنجیر لوستر باید متناسب با ارتفاع سقف در نظر گرفته شود و در صورت بلند بودن زنجیر به کمک یک انبردست تعدادی از حلقه‌های آن را جدا کنید. درون بسیاری از سقف‌ها قلابی برای آویزان کردن لوستر وجود دارد. در غیر این صورت می‌بایست با توجه به وزن و ابعاد لوستر و همچنین نوع سقف یک قلاب مناسب تهیه کرد و سپس لوستر را بر روی آن قرار داد.

 

نصب قلاب لوستر در سقف

یکی از بهترین قلاب‌ها برای سقف‌های غیر کاذب «رول بولت پروانه‌ای» است که برای نصب آن می‌بایست ابتدا با استفاده از دریل و مته سوراخی درون سقف ایجاد کنیم تا این رول بولت به‌راحتی و با کمترین فشار وارد آن شود. اکنون قسمت آویز قلاب را به کمک یک انبردست می‌چرخانیم تا پره‌های موجود بر روی این قلاب داخل دیوار باز و محکم شوند. این نوع از قلاب‌ها لوسترهایی با وزن حدود ۱۵ کیلوگرم را تحمل می‌کنند.

 

نصب قلاب لوستر در سقف کاذب

برای نصب قلاب بر روی سقف‌های کاذب می‌توان از پیچ‌های پروانه‌ای استفاده کرد. برای نصب این پیچ‌ها نیز در ابتدا سقف را با مته شماره ۱۶ سوراخ کنید. سپس پروانه‌های پیچ را جمع کرده و آن را وارد سوراخ می‌کنیم. پس از ورود پیچ به سوراخ پره‌های آن در بالای سقف باز می‌شوند. محکم کردن قلاب نیز به‌راحتی و با چرخاندن قلاب میسر خواهد شد.

این پیچ‌ها برای لوسترهای حداکثر ۱۰ کیلوگرمی مناسب هستند. در صورت سنگین‌تر بودن لوستر می‌بایست قسمتی از سقف کاذب را برداشته و قلاب را به کمک یک زنجیر به سقف اصلی جوش داد.

نصب لوستر

نصب لوستر

 

سیم‌کشی برق لوستر

 پس از نصب قلاب و قرار دادن لوستر بر روی آن نوبت به سیم‌کشی می‌رسد. معمولاً در نصب لوستر سه سیم تعبیه شده است تا برای کم و زیاد کردن نور بتوان از دو کلید استفاده کرد. پس در این شرایط یکی از سیم‌ها نول (بدون برق) و بقیه فاز (برق‌دار) هستند. البته در صورت وصل بودن جریان برق می‌توان به کمک یک فازمتر سیم دارای برق را مشخص کرد. حال اگر دو سیم بر روی سقف وجود داشته باشد یعنی لوستر تنها با یک کلید روشن و خاموش می‌شود.

درصورتی‌که سقف و لوستر هر دو دارای سه سیم باشند در این صورت سیم تکی لوستر و سقف (نول) را که اغلب رنگی متفاوت با دو سیم دیگر دارند به هم وصل کرده و دو سیم دیگر لوستر را به‌صورت جداگانه به دو سیم موجود در سقف متصل می‌کنیم.

 

راهنمای تشخیص سیم‌ها در لوستر

اگر درون سقف دو سیم و لوستر سه سیم وجود داشته باشد. در این صورت سیم جفتی لوستر را به هم متصل کرده و به یک سیم تبدیل می‌کنیم و آن را فاز در نظر می‌گیریم. اکنون به‌راحتی سیم‌های نول و فاز سقف و لوستر را به یکدیگر متصل می‌کنیم. پس از نصب اتصالات نیز حتماً می‌بایست با استفاده از چسب هر سیم را به‌صورت جداگانه عایق‌کاری کنیم و سپس به سراغ وصل کردن جریان برق می‌رویم.

نصب لوستر

نصب لوستر

 

ایمنی در نصب لوستر

از آنجایی‌که نصب لوستر با برق سر و کار دارد ‌توصیه می‌کنیم در صورت نداشتن مهارت کافی مراحل سیم‌کشی را به یک برق‌کار ماهر بسپارید. همچنین بهتر است قبل از نصب لوستر لامپ‌ها و حباب‌های آن را جدا کنید تا در طول فرآیند نصب آسیبی به آن‌‌ها وارد نشود. اغلب لوسترهای جدید دارای قطعاتی ناپیوسته و جدا هستند که باید قبل از نصب آن‌ها را به یکدیگر متصل کرد. برای انجام صحیح این کار می‌توانید از دفترچه‌ راهنمای موجود در جعبه لوستر کمک بگیرید.

قبل از انتخاب لوستر نیز میزان مقاومت و استحکام سقف را بررسی کنید زیرا سنگینی بیش از حد لوستر باعث ایجاد ترک‌خوردگی و فروریختن سقف خواهد شد. پس می‌توان با رعایت نکات فنی و ایمنی نه‌چندان پیچیده و کمی مهارت خودمان لوسترهای منزل را نصب کنیم و زیبایی و روشنایی را برای محیط به ارمغان بیاوریم.

 

تعمیرات منزل

 


*برای ارائه خدمات تعمیرات منزل و یا درخواست تعمیرات منزل به سایت زیر مراجعه کنید.*

*تعمیرات منزل – دان‌شو*


منابع

https://blog.abzarmart.com

http://amoozesh-bargh.ir

http://irluster.ir

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *