عنوان پست میاد اینجا

دکوراسیون داخلی کلاسیک

سرمنشأ سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک به معماری سنتی عصر یونان باستان بازمی‌گردد. هماهنگی و توازن همواره از نکات مهم در این سبک بوده و خانه را تبدیل به مکانی شیک و فوق‌‌العاده زیبا می‌‌کند. باوجود فراگیر شدن سبک مدرن در دکوراسیون داخلی خانه‌های امروزی، شیوه طراحی کلاسیک همچنان از سبک‌‌های موردعلاقه بسیاری است.

میل به آراستن محل زندگی از گذشته تا به امروز در انسان‌‌ها وجود داشته است. استفاده صحیح از فضاهای خانه به‌منظور القای حس آرامش به اعضای خانواده و زیبایی بخشیدن به منزل، تعریف ساده‌‌ای از هنر دکوراسیون داخلی خواهد بود. به کار بردن درست نور، رنگ و مکان قرارگیری لوازم خانه از عوامل تأثیرگذار برای ایجاد یک دکوراسیون خوب به شمار می‌روند. دکوراسیون داخلی سبک‌‌های متفاوتی داشته که برحسب علایق شخصی خانواده و متناسب با فضای خانه برگزیده می‌‌شود. کلاسیک یکی از سبک‌‌های پرکاربرد در دکوراسیون داخلی است که زیرشاخه‌‌های بسیاری نیز دارد.

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

 

دکوراسیون داخلی و انواع سبک‌‌های آن

به‌طورکلی هر عملی که برای زیباتر کردن فضای داخلی ساختمان مانند نحوه چینش لوازم خانه، مبلمان و … انجام شود، مربوط به دکوراسیون داخلی است. بنا به تعریف جامع لغت‌‌نامه آکسفورد، طراحی هنرمندانه برای ایجاد تناسب میان اشیا، لوازم و رنگ‌‌ها در یک محل اعم از ساختمان‌‌ها، اتاق‌‌ها و … را طراحی دکوراسیون داخلی می‌‌گویند. این امر به فرهنگ‌‌ها، آیین و رسوم و شرایط آب و هوایی منطقه نیز وابسته است. دکوراسیون داخلی به سبک‌‌ها و شیوه‌‌های مختلفی در ساختمان‌‌ها اجرا می‌‌شوند و هرکدام متناسب با محل و سلیقه افراد انتخاب می‌‌گردند. در اینجا چند نمونه از سبک‌‌های دکوراسیون داخلی را نام می‌‌بریم.

 1. کلاسیک
 2. مینی‌‌مالیسم
 3. روستیک
 4. ماوریک
 5. ژاپنی
 6. مراکشی
 7. چینی
 8. روکوکو
 9. ویکتوریایی
 10. انگلیسی
 11. باروک
 12. اوریگامی
 13. گوتیک

 

معماری کلاسیک

برای آشنایی با دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک ابتدا به تعریف معماری کلاسیک می‌‌پردازیم. معماری کلاسیک به سبکی الهام گرفته‌شده از معماری یونان و روم باستان گفته می‌‌شود و ستون‌‌ها و سقف‌‌های مرتفع، خطوط و نقش و نگار منحنی شکل و پنجره‌‌های قدی و بلند از خصوصیات اصلی آن به شمار می‌‌روند. بسیاری از سبک‌‌های معماری از شیوه کلاسیک برگرفته‌شده‌اند، لذا برخی، این سبک را به‌عنوان نخستین سبک معماری می‌‌شناسند.

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک

دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک از معماری کلاسیک الهام می‌‌گیرد و شکوه و عظمت در این نوع از طراحی نمایان است. بنیان اصلی این سبک بر پایه تقارن، نظم و هماهنگی بنانهاده شده و وجود کانون توجه در این نوع از طراحی از نکات بسیار مهم محسوب می‌‌شود. استفاده از سنگ در قسمت‌‌های مختلف، پارکت‌‌های چوبی، رنگ‌‌های سنگین، گچ، کاغذدیواری و … در این سبک از اهمیت فراوانی برخوردار است. در سبک کلاسیک، هیچ‌‌گونه بی‌‌نظمی و نابسامانی وجود ندارد و همه‌چیز می‌‌بایست در سر جای خود قرار داشته باشد.

خانه‌‌ای با دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک

خانه‌‌ای با دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک

 

ویژگی‌‌ها دکوراسیون داخلی کلاسیک

هرکدام از سبک‌‌های دکوراسیون داخلی دارای ویژگی‌‌هایی هستند که آن‌‌ها را از دیگر سبک‌‌ها متمایز و قابل‌تشخیص می‌‌کنند. در این قسمت چند مورد از ویژگی‌‌های سبک کلاسیک را ذکر می‌‌کنیم. لازم به ذکر است که امکان تشابه برخی از ویژگی‌‌های این سبک با انواع دیگر نیز وجود دارد.

 

سقف، ستون و کف

در سبک کلاسیک، سقف‌‌ها بلند و عموماً به رنگ سفید و با گچ‌‌بری‌‌های زیبا تزیین می‌‌گردد. کف ساختمان از سنگ یا چوب ساخته می‌‌شود. پارکت‌‌های چوبی برای پوشش کف و همچنین سنگ‌‌های مرمر و کاشی برای حمام و دستشویی مورداستفاده قرار می‌‌گیرند. ستون‌‌های بلند با خط‌‌های عمودی از عناصر اصلی این سبک به شمار می‌‌روند. بلندای هرچه بیشتر ستون‌‌ها باعث افزایش و عظمت و جلال ساختمان خواهد شد.

 

رنگ در دکوراسیون داخلی کلاسیک

رنگ‌‌های سنگین و آرام مانند کرم، خاکستری، طلایی، بژ، نقره‌‌ای، قرمز مایل به قهوه‌‌ای و … در این سبک بسیار مورد استقبال است. رنگ‌‌ها نباید سرد و بی‌‌روح باشند و برای انتخاب رنگ قالب محیط می‌‌بایست از یک یا دورنگ بهره برد.

 

نور در دکوراسیون داخلی کلاسیک

معمولاً از لوسترهای برنجی و کریستال برای نورپردازی ساختمان استفاده می‌‌گردد و تنظیم نور نیز می‌‌بایست در محیط اطراف به‌طور یکسان و متقارن تقسیم شود. لوسترهای دیواری و آباژورها نیز در این سبک از جایگاهی خاص برخوردارند.

 

مبلمان در دکوراسیون داخلی کلاسیک

مجلل‌‌ترین انتخاب برای مبلمان دکوراسیون کلاسیک، مبل‌‌های عتیقه هستند؛ اما به دلیل در دسترس نبودن آن‌‌ها از مبل‌‌های استیل استفاده می‌‌شود. (مبلمان استیل، به مبل‌‌‌‌هایی با چوب منبت‌‌کاری‌‌شده و پارچه‌‌های طرح‌‌دار زیبا گفته می‌‌شود که قیمت بالایی نیز دارند.)

 

تقارن در دکوراسیون داخلی کلاسیک

هماهنگی و تقارن لوازم منزل در دکوراسیون کلاسیک از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است. به‌طور مثال قرار گرفتن دو مبلمان روبرو و قرینه یکدیگر هم به ایجاد فضایی زیبا کمک خواهد کرد و همچنین باعث گفتگویی بهتر و صمیمی‌‌تر میان افراد می‌‌شود.

 

اشکال منحنی در دکوراسیون داخلی کلاسیک

وجود خطوط منحنی در لوازم منزل مانند صندلی، میز، بالش‌‌ و کوسن‌‌های گرد و مدور ازجمله نکات موردتوجه در سبک کلاسیک به شمار می‌‌روند. (گرد بودن فرم لوازم و وسایل خانه، حس راحتی را به انسان القا می‌‌کند.)

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

طرح و رنگ چوب در دکوراسیون داخلی کلاسیک

استفاده از چوب‌‌ با رنگ تیره مثل درخت گردو، گیلاس، بلوط و … در برخی نقاط خانه مثل پله‌‌ها و نرده‌‌ها بسیار مورد توصیه خواهد بود.

 

قرنیز آلات و غالب‌‌ها

گچ‌‌بری‌‌های زیبا در ستون‌‌ها و طاقچه‌‌ها یا ایجاد طرحی زیبا برای بالای شومینه، از نشانه‌‌های دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک محسوب می‌‌شود.

 

فرش

فرش، گلیم و قالیچه‌‌های ایرانی و شرقی همواره نمادی از شکوه در خانه هستند و بهره‌‌مندی از آن‌‌ها در دکوراسیون کلاسیک بسیار موردتوجه است.

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

درخشندگی کمتر

استفاده کمتر از لوازم براق و درخشان از خصوصیات سبک کلاسیک به شمار می‌‌رود. برای مثال وسایل روشنایی مانند لوستر برنجی، مسی یا برنزی انتخابی مناسب برای منزلی با طرح داخلی کلاسیک خواهد بود.

 

طرح‌‌های زیبا

 طرح‌‌های زیبا بر روی پرده، پارچه‌‌های مبلی، رومیزی مانند طرح گل یا شطرنجی و … که متناسب با فضای خانه بوده از ویژگی‌‌های دکوراسیون کلاسیک است.

 

پرده‌‌های شیک

 پرده‌‌های تجملاتی با پارچه‌‌های شیک و تزیینات، جزئی از عناصر دکوراسیون کلاسیک هستند. رنگ پرده نیز باید با لوازم خانه، مبلمان و … متناسب باشد؛ اما استفاده از یکپارچه یکسان برای پرده و لوازم دیگر، به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌‌شود، چراکه ظاهر خوبی به خانه نمی‌‌دهد.

 

 

وسایل تزیینی و دکور

وجود مجسمه، ظروف چینی، گیاهان و … با چیدمانی معین و منظم در سبک کلاسیک بسیار موردتوجه است. آینه‌‌های بزرگ نیز در بسیاری از خانه‌‌ها با دکوراسیون کلاسیک مشاهده می‌‌شود.

 

طراحی دکوراسیون قسمت‌‌های مختلف خانه به سبک کلاسیک

قسمت‌‌های مختلف خانه مانند اتاق‌خواب، آشپزخانه و … در سبک کلاسیک با توجه به نوع کاربرد و سلایق از طراحی‌‌های متفاوتی برخوردار است. در این بخش به بررسی دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک در برخی از قسمت‌های مهم خانه می‌‌پردازیم.

 

اتاقخواب در دکوراسیون داخلی کلاسیک

تخت‌‌های چوبی بزرگ با طرح‌‌های حکاکی زیبا در بالای تخت و پاتختی‌‌هایی به همین سبک از موارد مهم و قابل‌توجه در دکوراسیون کلاسیک است. پرده‌‌های بلند، آباژورهایی با نور کم و ملایم نیز تکمیل‌کننده سبک کلاسیک در دکوراسیون اتاق‌خواب هستند.

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

حمام در دکوراسیون داخلی کلاسیک

حمامی به سبک کلاسیک دارای وان‌‌هایی فاخر و عموماً با طراحی حکاکی شده، آینه‌‌ها و شیرهایی تزیینی با رنگ‌‌های سفید، طلایی، بژ و نقره‌‌ای است. برای کف حمام نیز معمولاً از سنگ مرمر استفاده می‌‌شود.

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

اتاق پذیرایی یا نشیمن در دکوراسیون داخلی کلاسیک

تقارن و هماهنگی در چینش مبل‌‌ها، پرده‌‌های طرح‌‌دار و بلند، لوستر‌‌هایی طلایی یا از جنس طلا و کریستال از مهم‌ترین خصیصه‌‌های اتاق نشیمن به سبک کلاسیک به شمار می‌‌رود. همچنین می‌‌توان از لوازمی مانند ظروف عتیقه، مجسمه، ساعت و … در اتاق نشیمن استفاده کرد.

یک اتاق نشیمن به سبک کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

آشپزخانه در دکوراسیون داخلی کلاسیک

آشپزخانه سبک کلاسیک دارای کابینت‌‌هایی چوبی با حکاکی و طراحی‌‌های زیبای قرینه و بر پایه اصول هندسی بوده و در برخی موارد دستگیره‌‌های کابینت و کشوها از جنس طلا یا برنز هستند. در آشپزخانه‌‌های کلاسیک معمولاً لوازم مدرن مانند یخچال، گاز و … را به‌گونه‌ای پنهان قرار می‌‌دهند تا کمتر در معرض دید مستقیم قرار گیرد.

آشپزخانه‌‌ای به سبک کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

سرویس بهداشتی در دکوراسیون داخلی کلاسیک

در سرویس‌‌های بهداشتی به سبک کلاسیک، استفاده از کابینت‌‌های چوبی با رنگ‌‌های قهوه‌‌ای، بژ و سفید معمول است. همچنین آینه‌‌های سرویس در قابی فلزی قرار می‌‌گیرند. در بسیاری از موارد قاب آینه‌‌ها از جنس طلا یا برنز هستند.

یک سرویس بهداشتی به سبک کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

اتاق غذاخوری در دکوراسیون داخلی کلاسیک

در خانه‌‌های طراحی‌شده به سبک کلاسیک، سالن غذاخوری معمولاً در اتاقی جداگانه قرار دارد. میز چوبی با سطحی براق و شمعدان‌‌هایی با طرح‌‌های برجسته و کنده‌‌کاری از خصوصیات بارز سالن غذاخوری در این سبک است. همچنین سرویس‌‌های غذاخوری مانند بشقاب، قاشق، چنگال و … از جنس چینی، نقره و شیشه بوده و در بوفه‌‌ یا ویترین شیشه‌‌ای نگهداری می‌‌شوند.

 

اتاق کار در دکوراسیون داخلی کلاسیک

در یک اتاق کار به سبک کلاسیک از میز و صندلی‌‌هایی چوبی با تزیینات حکاکی ‌‌شده، کتابخانه بزرگ چوبی و فرش‌‌های سنتی زیبا استفاده می‌‌کنند. در خانه‌‌ای با دکوراسیون کلاسیک، حتی می‌‌توان اتاق یا سالنی جداگانه برای داشتن کتابخانه‌‌ای بزرگ در نظر گرفت.

دکوراسیون داخلی کلاسیک

دکوراسیون داخلی کلاسیک

 

دکوراسیون داخلی کلاسیک

همان‌طور که اشاره شد، سبک کلاسیک را همواره به‌عنوان یکی از قدیمی‌‌ترین و اصیل‌‌ترین سبک‌‌های دکوراسیون داخلی می‌‌شناسند که بسیاری از سبک‌‌های امروزی از آن نشئت‌گرفته شده است. سه عنصر اصلی نظم، تقارن و تعادل از پایه‌‌های اصلی این سبک هستند، لذا نکته مورد تأکید در این سبک هماهنگی میان تمام عناصر خانه خواهد بود؛ به‌طوری‌که هر چیزی می‌‌بایست در سر جای خود قرار گیرد.

استفاده از چوب‌‌های حکاکی شده، سنگ‌‌های کنده‌کاری‌شده، لوازم لوکس و تزیینی، لوسترها و پرده‌‌های بزرگ و رنگ‌‌های پخته و سنگین از اصول مهم برای داشتن خانه‌‌ای با دکوراسیون کلاسیک است. همچنین خطوط منحنی و وسایل دایره‌‌ای شکل، جایگاه ویژه‌‌ای در این سبک دارد. در حال حاضر سبک دیگری نیز با نام نوکلاسیک در دکوراسیون داخلی خانه وجود داشته که با حفظ فرم کلاسیک، با امکانات مدرن تلفیق‌شده است و ظاهری سنتی به لوازم پیشرفته امروزی می‌‌دهد. با تمام این تفاسیر، متخصصین طراحی دکوراسیون، بهترین گزینه برای مشورت به‌منظور انتخاب صحیح دکوراسیون داخلی خواهند بود.

 


*برای ثبت درخواست طراحی داخلی و خدمات دکوراسیون خانه به لینک زیر مراجعه کنید*

*ثبت درخواست طراحی داخلی در سایت دان‌شو*


 

 

منابع

http://namnak.com

http://www.beautyhome.ir

http://news.dabi.ir

http://schniz.ir

https://fa.wikipedia.org

http://www.tazeen.ir

http://decoyar.com

https://fa.wikipedia.org

https://fa.wikipedia.org

http://www.matinkia.com

https://www.chidaneh.com

http://www.bartarinha.ir

http://balootco.ir

http://kaazdeco.com

http://archline.ir

https://www.manodeliar.com

http://best-wall.ir

 

تصاویر

http://dorsaalborz.com

https://www.chidaneh.com

https://www.chidaneh.com

https://www.zoomit.ir

http://vietarchitect.com

https://www.chidaneh.com

https://www.chidaneh.com

http://www.fratantoniluxuryestates.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *