عنوان پست میاد اینجا

دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی

یکی از سبک‌‌‌های باشکوه طراحی دکوراسیون داخلی که به هماهنگی و تعادل در کنار زیبایی توجه دارد، سبک طراحی داخلی ویکتوریایی است. این سبک احساس عاشقانه و عارفانه را به افراد القا می‌‌‌کند. این سبک را می‌‌‌توان یکی از سبک‌‌‌های تلفیقی دانست که برگرفته‌شده از سبک سنتی اروپایی، خاورمیانه و آسیا است.

 

دکوراسیون داخلی چیست؟

برای توضیح درباره سبک دکوراسیون وکتوریایی لازم است توضیحات ابتدایی را بدانیم، انسان‌ها از ابتدا همواره به دنبال زیبایی و زیباسازی محل زندگی خود بودند. با نقاشی‌‌‌هایی که محققان درون قارها یافتند به علاقه انسان‌های اولیه به دکوراسیون محیط زندگی خود پی بردند. به عقیده برخی از دانشمندان رومیان اولین مردمانی بودند که از وسایل زینتی و گران‌‌‌بها بهره می‌‌‌بردند. رومیان به جمع‌‌‌آوری طلا، جواهر و وسایل زینتی علاقه داشتند و همواره منزل خود را با لوازم زیبا تزئین می‌کردند که این خود نشان‌دهنده قدمت دکوراسیون داخلی است.

دکوراسیون داخلی دارای چندین سبک است. یکی از طرح‌‌‌های دکوراسیون داخلی که در قرن ۱۹ در انگلستان مورداستفاده قرار گرفت، دکوراسیون ویکتوریایی است. چون این سبک در زمان ملکه ویکتوریا به وجود آمد، نام آن را ویکتوریایی نهادند. در این مقاله پس از تعریف دکوراسیون داخلی، به سبک‌‌‌های مختلف آن می‌‌‌پردازیم و پس از آن‌‌‌ها با سبک طراحی داخلی ویکتوریایی و تاریخچه این سبک آشنا خواهیم شد. در ادامه ویژگی‌‌‌ها و خصوصیات این سبک را موردبررسی قرار می‌‌‌دهیم و به بیان بخش‌‌‌هایی از منزل که می‌‌‌توان از سبک طراحی دکوراسیون داخلی ویکتوریایی استفاده کرد، می‌‌‌پردازیم.


 

تعریف دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی هنری است که به هماهنگ‌‌‌سازی وسایل درون یک بنا یا منزل و به نمایش کشیدن زیبایی رنگ‌‌‌های به‌کاررفته در یک اتاق می‌‌‌پردازد. دکوراسیون داخلی از ‌‌‌آن دسته هنر‌‌‌هایی است که جزئیات بسیاری دارد و همین امر سبب گردیده که در طول تاریخ با توجه به سلایق و نیاز‌‌‌ها، با تغییراتی همراه باشد.

دکوراسیون داخلی با به‌کارگیری روش‌‌‌های تخصصی معماری در کنار زیبایی‌شناسی، فضای چشم‌‌‌نواز و جذابی را فراهم خواهد آورد. دکوراسیون داخلی را می‌‌‌توان علمی دانست که علاوه بر اعمال سلیقه در طراحی داخلی، به تجزیه‌وتحلیل کاربرد رنگ‌‌‌ها، نورپردازی، وسایل تزئینی، مبلمان و … در یک مکان می‌‌‌پردازد. این هنر بسته به آداب‌ورسوم، منطقه جغرافیایی و فرهنگ هر جامعه از سبک‌‌‌های گوناگونی برخوردار است که در زیر آن‌‌‌ها را نام می‌‌‌بریم.

 

 1. سبک دکوراسیون داخلی ایرانی
 2. سبک مینیمالیسم (ساده‌‌‌گرایی)
 3. سبک کلاسیک
 4. سبک روستیک
 5. سبک کلاسیک با تفسیر جدید
 6. سبک ماوربیک (مستقل)
 7. سبک ژاپنی
 8. سبک چینی
 9. سبک مصری
 10. سبک هندی
 11. سبک رومی باستان
 12. سبک روکوکو
 13. سبک آرت نوو
 14. سبک آرت دکو
 15. سبک فرانسوی
 16. سبک انگلیسی
 17. سبک مراکشی
 18. سبک ویکتوریایی

 

سبک دکوراسیون ویکتوریایی

یکی از سبک‌‌‌های باشکوه طراحی دکوراسیون داخلی که به هماهنگی و تعادل در کنار زیبایی توجه دارد، سبک طراحی داخلی ویکتوریایی است. این سبک احساس عاشقانه و عارفانه را به افراد القا می‌‌‌کند. این سبک را می‌‌‌توان یکی از سبک‌‌‌های تلفیقی دانست که برگرفته‌شده از سبک سنتی اروپایی، خاورمیانه و آسیا است. در سبک دکوراسیون داخلی ویکتوریایی استفاده از مبلمانی با تزئینات بسیار و پرده‌‌‌هایی از جنس مخمل مرسوم است. درگذشته وسایل چوبی به‌کاررفته در این سبک را با چوب‌‌‌های سنگین و گران‌‌‌قیمت می‌‌‌ساختند. یکی از ویژگی‌‌‌های اصلی این سبک از دکوراسیون داخلی توجه به جزئیات و ریزه‌‌‌کاری‌‌‌ها است. سبک ویکتوریایی برگرفته از سبک گوتیک است که در کلیسا‌‌‌های قدیمی و قصر‌‌‌های تاریخی استفاده می‌‌‌کردند. تفاوت این دو سبک در رنگ‌‌‌های بکار رفته در طراحی دکوراسیون است.

دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی

دکوراسیون ویکتوریایی

 


تاریخچه

اکثر مردمان انگلستان و آمریکا بین سال‌‌‌های ۱۸۲۰ تا ۱۹۰۰ از سبک طراحی داخلی ویکتوریایی در منازل خود استفاده می‌‌‌کردند. در قرن نوزدهم میلادی با روی کار آمدن حکومت‌‌‌های جدید، این سبک نیز با تغییراتی همراه شد. در دوران حکومت ملکه ویکتوریا (اوایل قرن نوزدهم) رنگ و بویی سلطنتی به خود گرفت. با گذشت سال‌‌‌ها و با تغییراتی که در میانه قرن نوزدهم در سبک ویکتوریایی به وجود آمد، این سبک بیشتر موردعلاقه مردان قرار گرفت.

پس از آن در سال‌‌‌های پایانی قرن نوزدهم، از رنگ‌‌‌ها و طرح شادتر و لطیف‌‌‌تری در این سبک بهره بردند که موردپسند زنان بود. نظم و ترتیب حرف اول را در این سبک دکوراسیون می‌‌‌زد به‌نحوی‌که بخش‌‌‌های عمومی و خصوصی خانه‌‌‌ها از یکدیگر مجزا بودند. اصلی‌‌‌ترین بخش خانه، سالن نشیمن بود که افراد منزل به همراه مهمانان در آن جمع شده و به گفتگو می‌‌‌پرداختند. سالن غذا‌‌‌خوری یکی دیگر از قسمت‌‌‌های مهم خانه به شمار می‌‌‌رفت و دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی داشت.

 

خصوصیات دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی

هر سبک از طراحی داخلی دارای خصوصیاتی منحصربه‌فرد است که آن را نسبت به سبک‌‌‌های دیگر متمایز می‌‌‌کند. سبک ویکتوریایی نیز از آن دسته سبک‌‌‌هایی است که به جزئیات توجه ویژه‌‌‌ای دارد و در آن، از طراحی‌‌‌های خاصی بهره می‌‌‌برند.

با وجود اینکه حدود دو قرن از پیدایش این سبک می‌‌‌گذرد، اما هنوز هم بسیاری از مردم به دنبال شناخت آن هستند تا بتوانند در طراحی داخلی از آن استفاده کنند. این خصوصیات شامل مواردی مانند شکل دیوار‌‌‌ها و تزئینات داخلی و … می‌‌‌شوند. در زیر به دکوراسیون فضا‌‌‌های مختلف منزل در طراحی داخلی سبک ویکتوریایی اشاره خواهیم کرد.

 

مبلمان و اثاثیه

مبلمان و اثاثیه در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

در طراحی داخلی به سبک ویکتوریایی از مبلمانی دارای خمیدگی‌‌‌ بسیار با دکمه‌‌‌هایی شبیه به الماس، دسته‌‌‌ها و پایه‌‌‌های حکاکی شده استفاده می‌‌‌کنند. از وسایل تزئینی و اثاثیه با ارزش و گران‌بهایی همچون مجسمه‌‌‌های نیم‌تنه، نقاشی‌‌‌های قاب گرفته‌شده، پارچه‌‌‌های گران‌‌‌قیمت طرح‌‌‌دار و شیشه‌‌‌های رنگی بهره می‌‌‌برند.

مبلمان و اثاثیه در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

مبلمان و اثاثیه در دکوراسیون ویکتوریایی

 

الگوها

در خانه‌‌‌هایی که از سبک ویکتوریایی در طراحی دکوراسیون استفاده می‌‌‌کنند معمولاً از پارچه‌‌‌هایی با الگو‌‌‌های گل و گیاهان و جانوران بهره می‌‌‌برند.

 

پرده‌‌‌ها و فرش‌‌‌ها

یکی از ویژگی‌‌‌های اصلی این سبک، پرده‌‌‌ها هستند. طراحان سبک ویکتوریایی به دلیل اینکه نور آفتاب را برای بدن انسان مضر می‌‌‌دانستند، از پرده‌‌‌هایی با رنگ تیره، ضخیم و دارای جنس مخمل، در این سبک از دکوراسیون داخلی استفاده کردند. یکی دیگر از بخش‌‌‌هایی که در سبک طراحی دکوراسیون ویکتوریایی باید به آن توجه شود استفاده از فرش‌‌‌های شرقی در قسمت‌‌‌های مختلف خانه مانند اتاق نشیمن و اتاق‌خواب‌ها است.

 

پرده در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

پرده در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

 

رنگ‌‌‌ها

در دکوراسیون ویکتوریایی از رنگ‌‌‌هایی نظیر زرشکی، میشی، قهوه‌‌‌ای تیره، سرمه‌‌‌ای و ارغوانی بهره می‌‌‌برند که بسته به سلیقه می‌‌‌توان از آن‌‌‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

 

پارچه‌‌‌ها

یکی از بخش‌‌‌هایی که سبب ایجاد هماهنگی بین وسایل منزل می‌‌‌شود، به‌کارگیری پارچه مناسب برای مبلمان و سایر لوازم است. در دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی از پارچه‌‌‌های هماهنگ با کاغذدیواری یا رنگ دیوار می‌‌‌توان استفاده کرد.

 

شومینه‌‌‌ها

شومینه‌‌‌های ساخته‌شده از سنگ مرمر یکی از خصوصیات سبک دکوراسیون ویکتوریایی به شمار می‌‌‌رود. به‌طورمعمول این شومینه‌‌‌ها را در اتاق نشیمن و اتاق‌خواب‌ها قرار می‌‌‌دهند.

 شومینه در سبک دکوراسیون ویکتوریایی

شومینه در سبک ویکتوریایی

گچ‌‌‌بری‌‌‌ها و قرنیز‌‌‌ دیوار‌‌‌ها

یکی دیگر از خصوصیات این سبک گچ‌‌‌بری‌‌‌ها و قرنیز دیوار‌‌‌ها است. در این سبک از دکوراسیون داخلی گچ‌‌‌بری‌‌‌های زیبا روی دیوار‌‌‌‌‌‌ها و سقف به چشم می‌‌‌خورد که فضایی زیبا و چشم‌‌‌نواز را خلق می‌‌‌کند.

 

مکان‌‌‌های مختلف منزل به سبک دکوراسیون ویکتوریایی

از سبک دکوراسیون داخلی ویکتوریایی می‌‌‌توان در بخش‌‌‌های مختلف منزل مانند آشپزخانه، اتاق‌خواب، سرویس‌‌‌های بهداشتی و حمام‌‌‌ها استفاده کرد. در زیر چند نمونه‌‌‌ از وسایلی که در سبک ویکتوریایی به کار گرفته می‌‌‌شوند را شرح خواهیم داد.

 

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

آشپزخانه به سبک دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

آشپزخانه به سبک دکوراسیون ویکتوریایی

 


 

یکی از قسمت‌‌‌هایی که در این سبک به آن توجه می‌‌‌شود، به‌کارگیری یک میز ناهارخوری ساده در آشپزخانه است. در طراحی اغلب آشپزخانه‌‌‌های امروزی از سبک ویکتوریایی پیروی می‌‌‌شود و کابینت‌‌‌ها را در ارتفاعی مناسب، نزدیک به سقف و بر روی دیوار آشپزخانه نصب می‌‌‌کنند. لوازم و اثاثیه‌‌‌ای که در آشپزخانه‌‌‌های سبک طراحی داخلی ویکتوریایی استفاده می‌‌‌گردد عبارت‌اند از یک میز آشپزخانه بزرگ، ظروف شیشه‌‌‌ای و ظروف مسی مانند کتری‌‌‌ها.

 

تزئین دیوار‌‌‌های اتاق‌‌‌ها

یکی از جذاب‌‌‌ترین بخش‌‌‌های دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی، تزئین دیوارهای اتاق‌‌‌ها است. به‌طورمعمول برای دیوار‌‌‌ها از کاغذ‌‌‌های دیواری دارای طرح راه‌راه، تصاویر واقعی گل‌‌‌ها، پرندگان و حیوانات استفاده می‌‌‌کنند. یکی دیگر از وسایلی که برای تزئین دیوار‌‌‌ها از آن‌‌‌ها بهره می‌‌‌برند، تابلوها هستند. این تابلو‌‌‌ها معمولاً بیش از نیمی از ارتفاع دیوار را می‌‌‌پوشانند و قاب آن‌‌‌ها دارای نقش‌‌‌های زیبا و باشکوهی است که نظر هر بیننده‌‌‌ای را به سمت خود جلب می‌‌‌کند.

تزئین دیوار¬ها در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

تزئین دیوارها در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

طراحی اتاق‌خواب‌ها

در این سبک از طراحی داخلی درون اتاق‌خواب‌ها تخت‌‌‌ بزرگی قرار می‌‌‌دهند و اطراف آن‌‌‌ را با پرده‌‌‌های بلند می‌‌‌پوشانند. بخشی از اتاق‌خواب را نیز به شومینه اختصاص می‌‌‌دهند که علاوه بر زیباسازی فضای داخل اتاق‌خواب تأمین گرمای آن را نیز به دنبال خواهد داشت. رنگ‌‌‌هایی که می‌‌‌توان در اتاق‌خواب‌هایی که به سبک ویکتوریایی طراحی می‌‌‌شوند استفاده کرد، عبارت‌اند از سبز، قرمز، آبی و طلایی – قهوه‌‌‌ای.

اتاق‌خواب در طراحی دکوراسیون ویکتوریایی

اتاق‌خواب در طراحی دکوراسیون ویکتوریایی

 

سرویس‌‌‌های بهداشتی و حمام‌‌‌ها

به‌طورکلی دکوراسیون داخلی حمام‌‌‌ها و سرویس‌‌‌های بهداشتی به سبک ویکتوریایی، به زیبایی، راحتی و ظرافت تأکید دارد. یکی از اصلی‌‌‌ترین عناصر موجود در این سبک از حمام‌‌‌ها، استفاده از وان‌‌‌ها و روشویی‌‌‌های چینی کلاسیک است. شیرآلات و سایر بخش‌‌‌های فلزی، از جنس برنج بوده و یا آن‌‌‌ها را با طلای خالص آب‌‌‌کاری می‌‌‌کنند. در حمام‌‌‌ها و سرویس‌‌‌های بهداشتی به سبک دکوراسیون ویکتوریایی کاشی‌‌‌های کوچک و شش‌ضلعی به چشم می‌‌‌خورند.

سرویس بهداشتی و حمام‌‌‌ها در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

سرویس بهداشتی در دکوراسیون داخلی ویکتوریایی

 

 

همان‌طور که در بخش‌‌‌های مختلف این مقاله به آن اشاره کردیم تغییر دکوراسیون یکی از راهکار‌‌‌هایی است که انسان‌‌‌ها برای به جلوه درآوردن محل زندگی خود می‌‌‌توانند انجام دهند. حال این تغییر دکوراسیون بر اساس آداب، رسوم و فرهنگ هر منطقه از تفاوت‌‌‌هایی برخوردار است.

هر فرد می‌‌‌تواند با چند تغییر کوچک و ساده و یا پرهزینه و زمان‌‌‌بر محیط منزل را به سلیقه خود تغییر دهد. توصیه می‌‌‌کنیم علاوه بر تحقیق کامل درباره همه سبک‌‌‌های دکوراسیون داخلی و اینکه آیا می‌‌‌توان در منزل از آن بهره برد یا خیر، با استفاده از افراد مجرب به اجرای آن پرداخته شود. در این صورت نتیجه‌‌‌ای که به دست می‌‌‌آید بسیار مطلوب‌‌‌تر خواهد بود.

 


*برای ارائه خدمات خود و یا درخواست خدمات مختلف به سایت زیر مراجعه کنید.*

*سایت دان‌شو*


منابع

https://fa.wikipedia.org

http://psnirvana.ir

http://pooyano.com

https://www.periodliving.co.uk

https://smoothdecorator.com

http://www.hgtv.com

منبع تصاویر

http://homedesign.rubberroomradio.net

http://mommyessence.com

https://i.pinimg.com

https://i.pinimg.com

http://www.idesignarch.com

https://i.pinimg.com

http://tybcwz.com

https://i.pinimg.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *