عنوان پست میاد اینجا

خودتان شومینه خانه‌تان را بازرسی کنید  

اگر در خانه شومینه دارید برای بهبود عملکرد و اطمینان از صحیح کار کردن آن به طور دوره‌ای چکاپ انجام دهید. چکاپ شومینه با توجه به ورودی و نحوه قرارگیری آن متفاوت است، در این مقاله با روش‌های مختلف بازرسی شومینه آشنا می‌شویم.

شومینه از وسایل گرمایشی و تزیینی است که در مدل‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شود که نوع گازسوز آن به علت ایمنی کمتر نسبت به سایر وسایل گازسوز گرمایشی، نیاز به مراقبت و کنترل ویژه‌ای دارد و باید به‌طور مرتب ازنظر دودکش، اتصالات، شعله و … بازرسی شود. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه خودتان شومینه خانه‌تان را بازرسی کنید و با این کار با خیالی آسوده از شعله‌های گرمابخش آن در زمستان سرد لذت ببرید!

شومینه

 

بازرسی شومینه خانه

وقتی‌که فصل سرد از راه می‌رسد، وسایل گازسوز مهمان منازل می‌شوند. این وسایل که قرار است محیط خانه شما را گرم کنند در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و بازرسی منظم، حادثه‌آفرین می‌شوند. شومینه یکی از این وسایل گازسوز است که علیرغم هشدارهای بسیار در مورد ایمنی پایین آن، همچنان طرفداران خاص خود را دارد. اگر شما هم در منزل خود از شومینه برای ایجاد گرما استفاده می‌کنید، برای پیشگیری از حوادث ناگوار به‌طور مرتب به بازرسی آن بپردازید. برخی از مواردی که برای بازرسی شومینه باید به آن‌ها توجه شود، به شرح زیر است.

 

خودتان شومینه خانه‌تان را بازرسی کنید

مقابله با نشتی گاز شومینه

بررسی کنید که شومینه منزل حتماً به ترموکوپل مجهز باشد. خطر نشتی گاز براثر خاموشی احتمالی شومینه همیشه محتمل است و وجود ترموکوپل در این مواقع باعث جلوگیری از ورود مجدد جریان گاز به شعله‌های شومینه می‌شود. این مسئله زمانی که افراد خواب هستند یا در منزل حضور ندارند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

شومینه

 

 دودکش شومینه

در رابطه با دودکش دقت زیادی به خرج دهید و بازرسی منظم آن را فراموش نکنید. در اولین گام مسیر دودکش شومینه را موردبررسی قرار دهید که تا بالای بام بدون نصب زانوهای متعدد و به‌صورت مستقیم رفته باشد و در انتهای آن کلاهکی به شکل H قرار بگیرد! عدم استفاده از کلاهک امکان مسدود شدن خروجی دودکش توسط پرندگان و … را به همراه دارد. برای اینکه گازهای حاصله به‌خوبی خارج شوند بهتر است دودکش شومینه قطری در حدود ۱۵ سانتی‌متر داشته باشد. هرسال دودکش شومینه را ازنظر وجود سوراخ و درز چک کنید.

اتصالات گاز

به‌صورت مرتب اتصالات شلنگ و بست متصل به شومینه را بازرسی کنید تا محکم بسته شده باشند. به همین منظور برای اطمینان از عدم نشتی گاز از کف صابون کمک بگیرید و تمام اتصالات را موردبررسی قرار دهید. البته بهتر است برای اتصال گاز به شومینه از لوله‌های مسی استفاده گردد تا حرارت بالای شومینه به آن آسیب نزند. شیر گاز شومینه را در پایان فصل سرما حتماً ببندید!

شعله شومینه

حواستان همیشه به شعله شومینه باشد تا زرد نسوزد! برخی افراد علاقه دارند تا شعله شومینه را به رنگ زرد دربیاورند اما بهتر است بدانید هنگامی‌که شعله شومینه به رنگ زرد درآید، تولید گاز سمی مونوکسید کربن در شومینه به وقوع می‌پیوندد!

حواستان به شعله شومینه باشد

باز کردن دریچه مخصوص قبل از روشن کردن
برخی شومینه‌ها دارای یک دریچه خروجی دودکش به نام دمپر هستند که همیشه قبل از روشن کردن باید مورد بازرسی قرار گیرند. این دریچه باید قبل از روشن کردن شومینه باز باشد تا گاز مونوکسید کربن به محیط داخلی خانه راه نیابد. بهتر است در زمان‌هایی که از شومینه استفاده نمی‌شود و جهت جلوگیری از ورود گردوخاک به شومینه، این دریچه بسته باشد.

 

بررسی هوای داخل خانه

به تمام کسانی که در خانه خود شومینه دارند به‌خصوص اگر فضای منزل کوچک است توصیه می‌شود برای تهویه مناسب هوا، راهی برای خروج گازهای سمی در نظر بگیرند. درواقع بهتر است تمام درزهای موجود در خانه پوشانده نشوند تا به طریقی گازهای سمی احتمالی راه خروج داشته باشند.

خشک‌کردن لباس جلوی شومینه

برخی عادت دارند که لباس‌های خود را بر روی میله‌های جلوی شومینه (گارد) بگذارند تا خشک شوند. این مسئله به علت گرمای بالای شومینه خطرآفرین است و احتمال آتش گرفتن لباس‌ها وجود خواهد داشت. همواره حواستان باشد اگر در خانه با این مورد مواجه شدید، سریعاً لباس‌ها را از مقابل شومینه بردارید.

 

شومیه‌ای ایمن داشته باشید

هشدارهای متعددی در رابطه با عدم ایمنی شومینه‌ها داده می‌شود اما برخی افراد به دلیل علاقه یا تناسب این وسیله با دکوراسیون منزلشان اصرار به استفاده از شومینه دارند. به شما توصیه می‌کنیم اگر به هر علتی قادر به چشم‌پوشی از شومینه نیستید، حداقل با رعایت نکات ایمنی و بازرسی مرتب آن، خطرات احتمالی را کاهش دهید. مطمئناً حفظ سلامتی خود و خانواده‌تان ارزش این را دارد که کمی وقتتان را به بازرسی شومینه خانه اختصاص دهید!

 


*برای ارائه خدمات تاسیسات و یا درخواست خدمات لوله‌کشی و تاسیسات به سایت زیر مراجعه کنید.*

*تاسیسات – دان‌شو*


منابع

https://www.sakhtemoon.com/
http://rasekhoon.net/
http://pr.kums.ac.ir/
http://tasisat.com/
http://www.nigc.ir/
http://www.monakarimi.com/
http://www.avalanco.com/
http://www.125hamedan.ir/
http://www.fardanews.com/
http://www.tabnak.ir/
http://pezeshkin.ir
http://www.asemooni.com/
https://hamyarnazer.ir/
https://danestanyonline.ir/
https://article.tebyan.net/
https://www.wikihow.com/

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *