عنوان پست میاد اینجا

نصب توری متحرک پنجره

یکی از راه‌‌‌های طبیعی تهویه هوا در برخی از ساعات روز، باز گذاشتن پنجره‌‌‌ها است اما این راهکار زمینه ورود گردوغبار، آلودگی‌‌‌ها و بسیاری از حشرات ریزودرشت را به داخل محیط ساختمان فراهم می‌‌‌کند. همچنین در برخی مناطق احتمال ورود جانوران و حیوانات موذی از طریق پنجره‌‌‌ها وجود دارد که می‌‌‌توان برای جلوگیری از راه‌یابی آن‌‌‌ها، از یک توری مناسب استفاده کرد. امروزه توری‌‌‌های متحرک، مقاوم و متنوعی در رنگ و طرح‌‌‌های مختلف تولید و عرضه می‌‌‌شوند که بسته به نوع کاربرد پنجره و سلیقه افراد مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرند. 

 

توری متحرک

توری‌‌‌های پنجره از گذشته تا حال

نخستین توری‌‌‌هایی که بر روی پنجره‌‌‌ها نصب می‌‌‌شدند ساختار ساده‌‌‌ای داشتند. درواقع این توری‌‌‌ها پارچه‌‌‌های نازک سوراخ‌‌‌داری بودند که برای جلوگیری از ورود حشرات به کمک چسب، میخ و یا با استفاده از قابی چوبی بر روی پنجره‌‌‌ها قرار می‌‌‌گرفتند. توری‌‌‌های پارچه‌‌‌ای همواره با مشکلات فراوانی نظیر پوکی، پارگی و پوسیدگی در برابر عوامل طبیعی مانند بارش باران، تابش آفتاب و … همراه بودند.

با گذشت زمان توری‌‌‌های فلزی و سیمی به کار گرفته شدند که این مدل‌‌‌ها نیز به‌تدریج در معرض زنگ‌‌‌زدگی و خرابی قرار می‌‌‌گرفتند و تا حدود زیادی از ورود نور طبیعی به ساختمان جلوگیری می‌‌‌کردند. همچنین با جذب آلودگی و گردوغبار به خود امکان دیدن مناظر اطراف را کاهش می‌‌‌دادند اما امروزه با به‌کارگیری تکنولوژی‌‌‌های نوین و استفاده از الیاف‌‌‌ها و پروفیل‌‌‌های مقاومی نظیر پلی‌‌‌استر و (UPVC) توری‌‌‌هایی جدید و پرکاربرد طراحی و تولید می‌‌‌شوند که در عین زیبایی از کارایی بسیاری نیز برخوردارند و به آسانی بر روی انواع پنجره‌‌‌ها نصب می‌‌‌گردند. این مدل از توری‌‌‌، گردوغبار را به خود جذب نکرده و با ظاهری شفاف لذت دیدن مناظر اطراف را کاهش نمی‌‌‌دهد. به‌طورکلی می‌‌‌توان گفت توری‌‌‌های متحرک نسبت به نسل قبلی خود از کیفیت، ماندگاری و کارایی بهتری برخوردار هستند و برای محیط‌‌‌های داخلی گزینه مناسب‌‌‌تری محسوب می‌‌‌شوند.

 

انواع توری‌‌‌های متحرک

در این قسمت انواع توری‌‌‌های متحرک را معرفی خواهیم کرد و شیوه‌‌‌های باز و بسته شدن هر یک را بیان می‌کنیم.

 

توری‌‌‌های کشویی آلومینیومی و (UPVC)

این توری‌ها با استفاده از قاب و تور آلومینیومی یا (UPVC) تولید می‌‌‌گردند. توری‌‌‌های آلومینیومی در رنگ و طرح‌‌‌های متنوعی عرضه می‌شوند که می‌‌‌توان آن‌‌‌ها را مطابق با رنگ پنجره انتخاب کرد. ضد غبار بودن، شستشوی آسان و نفوذناپذیری از مزایای توری‌های آلومینیومی و (UPVC) به شمار می‌‌‌روند. البته این توری‌‌‌ها در مدل لولایی نیز عرضه می‌‌‌شوند که بیشتر مناسب درب‌‌‌های ورودی است.

 

توری متحرک پلیسه (Plisse)

توری پلیسه جایگزینی مناسب برای مدل‌‌‌های ثابت قدیمی است و به‌راحتی بر روی انواع پنجره‌‌‌های چوبی، آلومینیومی، آهنی و پی وی سی (PVC) نصب می‌‌‌شود. جنس توری پلیسه از پلی‌‌‌استر یا فایبرگلاس بوده و به همین دلیل در برابر نور خورشید از استحکام بالایی برخوردار است. همچنین به‌آسانی دچار پارگی و پوسیدگی نخواهد شد و از ورود حشرات و گردوغبار به داخل فضای ساختمان جلوگیری می‌‌‌کند. مدل پلیسه برای تمام پنجره‌‌‌های ساختمان علی‌‌‌الخصوص بالکن و تراس مناسب بوده و هنگام جمع‌‌‌شدن مانند آکاردئون عمل می‌‌‌کند. این نوع توری را می‌‌‌توان به‌وسیله جاروبرقی تمیز کرد. توری‌‌‌‌‌‌های پلیسه با توجه به ابعاد پنجره‌‌‌ها انتخاب می‌‌‌شوند و در سه مدل مختلف در دسترس هستند که در زیر به آن‌‌‌ها اشاره می‌‌‌کنیم.

 • پلیسه عمودی، این توری از قسمت قاب به سمت پایین بسته‌شده و برای پنجره‌‌‌های کوچک، متوسط و کم ارتفاع مناسب است.
 • پلیسه افقی که قابلیت باز‌‌‌شدن از چپ به راست و یا بالعکس را دارد، معمولاً بر روی پنجره‌‌‌های دوجداره، آهنی، چوبی و آلومینیومی که در ارتفاع بالا قرار دارند و پر استفاده هستند نصب می‌‌‌گردد.
 • پلیسه افقی دولنگه نیز به‌صورت افقی باز و بسته می‌‌‌شود و برای پنجره‌‌‌هایی که پهنای زیادی دارند انتخاب مناسبی است.

 

توری متحرک مغناطیسی یا آهن‌‌‌ربایی (Magnetic)

توری‌‌‌های مغناطیسی، ساختار جدید و مدرنی دارند. در این مدل از قاب (PVC) استفاده‌شده تا امکان برش و تغییر سایز توری به‌اندازه موردنظر فراهم گردد. جنس این توری‌‌‌ها فایبرگلاس بوده و به‌وسیله آهن‌‌‌رباهای موجود در اطراف آن به‌راحتی به قاب دور پنجره می‌‌‌چسبند و در صورت نیاز می‌‌‌توان آن‌‌‌ها را جدا کرد. قیمت مناسب، کیفیت بالا، شستشوی آسان، امکان تغییر ابعاد و نصب آسان، از ویژگی‌‌‌های این نوع توری محسوب می‌‌‌شوند.

 

توری متحرک رولینگ (Rolling)

یکی دیگر از توری‌‌‌های مناسب پنجره‌‌‌ها، رولینگ نام دارد. در این مدل، قاب ثابت و توری متحرک است و هنگام باز یا بسته شدن مانند کرکره عمل می‌‌‌کند. به‌عنوان‌مثال در صورت عدم استفاده از توری کافی است انتهای آن را از قفل آزاد کرد تا تور حول محور رولی که در طرف دیگر پنجره قرار دارد بچرخد و به‌صورت خودکار جمع شود. این مدل نیز از قاب آلومینیومی در رنگ‌‌‌های مختلف و توری فایبرگلاس تشکیل‌شده است. ازجمله مزایای توری‌‌‌های رولینگ می‌‌‌توان به استحکام و دوام بالا، شفافیت کافی برای دیدن مناظر بیرون و قابلیت جمع‌‌‌شوندگی خودکار اشاره کرد. این توری در سه مدل ارائه می‌‌‌شود که عبارت‌اند از:

 • رولینگ عمودی که مخصوص پنجره‌‌‌های کوچک طراحی‌شده و از بالا به پایین بسته و برخلاف آن باز می‌‌‌شود.
 • رولینگ افقی از چپ به راست یا بالعکس جمع شده و اغلب برای پنجره‌‌‌‌‌‌های یک لنگه بازشو کاربرد دارد.
 • رولینگ دوطرفه نیز مناسب پنجره‌‌‌های دولنگه بازشو است.

 

نگهداری صحیح از توری‌‌‌های پنجره

توری‌‌‌ها مانند سایر وسایل و تجهیزات خانگی برای کارایی و دوام بیشتر نیاز به نگهداری دارند. به‌منظور جلوگیری از جذب آلودگی و گردوغبار بهتر است به‌صورت دوره‌‌‌ای این توری‌‌‌ها را با جاروبرقی یا بخارشوی تمیز کرد. همچنین بررسی توری ازنظر وجود پارگی نیز بسیار حائز اهمیت بوده، زیرا حشرات ریز از این روزنه‌‌‌ها وارد محیط ساختمان می‌‌‌شوند‌‌‌. تورهای پلیسه همراه خود یک قاب محافظ دارند که می‌‌‌توان در برخی از موارد که نیاز به استفاده از توری نیست آن را درون قاب جمع کرد.

 

نصب توری متحرک

ورود حشرات، گردوغبار و … به داخل محیط کار و زندگی، همواره مشکلاتی را برای افراد در پی داشته است و آسایش و راحتی افراد را سلب می‌‌‌کند. ازآنجایی‌که کارشناسان بهداشت استفاده از سموم شیمیایی را برای از بین بردن حشرات مضر دانسته‌‌‌اند، توصیه می‌‌‌گردد با تهیه و نصب توری مناسب بر روی پنجره‌‌‌ها، سلامتی و آسایش را برای خود و دیگر اعضای خانواده فراهم آوریم. امروزه توری‌‌‌های متحرک مدرن و زیبایی تولید می‌‌‌شوند که در کنار استحکام و ماندگاری بالا، کاملاً مقرون‌به‌صرفه نیز هستند و با نصب هر یک از آن‌‌‌ها تا سال‌‌‌ها از خرید توری جدید بی‌‌‌نیاز خواهیم شد.

 


*برای ارائه خدمات خود و یا درخواست نصب حصار و نرده به سایت زیر مراجعه کنید.*

*نصب حصار و نرده- دان‌شو*


 

منابع

 • HTTP://VISTAWIN.IR
 • http://www.samatak.com
 • http://padra-group.ir
 • http://irupvc.com
 • http://avanupvc.com
 • http://www.winupvc.com
 • http://www.masterwin.ir
 • http://www.behsazan-co.ir
 • http://iranpanjereh.ir

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *