عنوان پست میاد اینجا

بازسازی خانه، تعویض دستگیره پنجره

با گذشت زمان و افزایش عمر ساختمان‌ها در و پنجره نیاز به بازسازی پیدا می‌کند. تعویض دستگیره پنجره یکی از نیازهای ضروری در بازسازی خانه است. تعویض دستگیره پنجره مطابق با نوع پنجره‌ها متفاوت است. نوع قاب، نوع شیشه، نوع ساختار، نحوه عملکرد و فناوری به‌کاررفته در پنجره در تغییر دستگیره اهمیت دارد.

دستگیره یکی از اجزای اصلی تشکیل‌دهنده پنجره محسوب می‌شود که خراب شدن و تعویض آن ممکن است دغدغه فکری بسیاری از افراد جامعه باشد. در این میان، برخی آشنایی چندانی با تعویض این بخش از پنجره ندارند و به‌ناچار دست‌به‌گریبان تعمیرکار و سرویس‌کار می‌‌شوند. ازآنجایی‌که با ظهور تکنولوژی‌‌های نوین در عرصه‌‌های صنعتی، پنجره‌‌هایی با پیچیدگی‌‌ها و یراق‌‌آلات به‌‌روزتر وارد بازار شدند، تغییر دادن و نصب دستگیره جدید آشنایی و مهارت‌‌های لازم را می‌‌طلبد. در خلال این مقاله ضمن پرداختن به معرفی انواع پنجره‌‌ها و اجزای تشکیل‌دهنده دستگیره‌ آن‌‌ها با نکات مهم و نحوه صحیح تعویض دستگیره پنجره آشنا خواهید شد.

 

انواع پنجرهها

پنجره‌‌ها ازنظر نوع قاب، نوع شیشه، نوع ساختار، نحوه عملکرد و فناوری به‌کاررفته در آن‌‌ها، به دسته‌‌های مختلفی از قبیل چوبی، فلزی و کامپوزیت تقسیم‌ می‌‌شوند. در حال حاضر، پنجره‌‌های UPVC که امروزه بیشتر مورداستفاده قرار می‌‌گیرند، در دسته پنجره‌‌های کامپوزیت جای دارند. در زیر به نمونه‌‌هایی از این قبیل پنجره اشاره‌شده است.

 1. کلنگی
 2. سایبانی
 3. تک‌حالته
 4. دوحالته
 5. ثابت
 6. فولکس واگنی

 

 انواع پنجره‌‌های UPVC

انواع پنجره‌‌های UPVC

 

آشنایی با اجزای دستگیره پنجره‌‌


اسپانیولت

یکی از مهم‌ترین قطعات پنجره‌‌ها، اسپانیولت است که به‌عنوان نوعی یراق در امتداد محور طولی پنجره قرار می‌‌گیرد. وظیفه اسپانیولت قفل‌کردن پنجره به چهارچوب بوده که توسط زاماک به آن می‌‌چسبد. در برخی مواقع، به دلیل عدم استفاده از آلیاژ باکیفیت در مراحل تولید، دستگیره قادر به تحمل فشار نبوده و با حرکت نکردن فنر اسپانیولت، ازکارافتادن یراق پنجره دوجداره را به دنبال دارد. در این میان، اسپانیولت‌‌های چندزبانه از امنیت بیشتری نسبت به تک‌زبانه‌ها برخوردار هستند. همچنین پنجره‌‌ها ممکن است در نوع کشویی نیز نصب شوند که در این حالت از اسپانیولت ریلی استفاده می‌‌شود.

 

اسپانیولت

اسپانیولت

 

زبانه

زبانه دستگیره باید به‌گونه‌ای طراحی شود که در جای مناسب خود قرار گیرد و از وارد آوردن فشار اضافی بر سایر اجزا جلوگیری کند. زبانه‌‌ها در انواع مختلف قارچی و چنگک تولید و عرضه می‌‌شوند.

 

جای زبانه

 جای زبانه دستگیره همانند خود زبانه می‌‌بایست به‌طور صحیح طراحی و ساخته‌شده باشد تا زبانه‌های هر دو مدل بلند و کوتاه، در آن جای‌گیرند. به این صورت، از فشار بیش‌ازحد وارد بر لولاها و یا شکستن آن جلوگیری به عمل می‌‌آید.

تعویض دستگیره پنجره

 

 

 

سیلندر

سیلندر دستگیره پنجره در بهترین نوع خود از جنس برنج و روکش آلومینیومی است و با توجه به سایز و نوع پروفیل پنجره ساخته می‌‌شود.

 

 

سیلندر قفل پنجره

سیلندر قفل پنجره

 

اهرم دستگیره

 در انتخاب و نصب اهرم دستگیره و مشتقات آن می‌‌بایست به نکاتی توجه کرد تا موجب سهولت باز و بسته شدن پنجره شود.

 • استفاده از اهرم دستگیره توپر و بلند
 • ضخیم بودن صفحه اصلی دستگیره
 • اتصال صحیح اهرم به صفحه دستگیره
 • استفاده از شفت مرغوب
 • به‌‌کارگیری فنر مرغوب برای دستیابی به عملکرد بهتر اهرم
 • برخورداری از رزوه‌‌هایی با مقاومت بالا
تعویض دستگیره پنجره

تعویض دستگیره پنجره

 

نکات مهم نصب دستگیره پنجره 

پنجره‌‌های مختلف دارای دستگیره‌‌هایی متفاوت هستند. ازاین‌رو، بنا بر ساختار آن‌‌ها نحوه تعویض و نصب دستگیره‌‌ها متفاوت است. در داخل برخی از دستگیره‌‌ها سیستم قفل تعبیه‌شده و برخی دیگر در مدل‌‌های قدیمی‌‌تر، تنها از یک دسته تشکیل‌شده‌اند. در پنجره‌‌های UPVC جدید در دو صورت شما مجبور به تعویض دستگیره خواهید بود:

 

قفل پنجره خرابشده باشد

این خرابی ناشی از درست استفاده نکردن و یا شکستگی مغزی داخلی قفل است که در این صورت باید تعویض شود؛ بنابراین در صورت خرابی قفل پنجره UPVC قفل جدید می‌‌بایست جایگزین آن شود. در مواردی خرابی قفل ممکن است ناشی از جابه‌جا شدن زاماک و یا سایر قطعات داخلی باشد که با تعویض آن‌‌ها، این مشکل برطرف می‌‌شود.

 

دستگیره دچار مشکل شده باشد

دستگیره پنجره‌‌ها در دو نوع معمولی و یخچالی به کار گرفته می‌‌شوند و دارای عملکرد خاصی هستند. درصورتی‌که این دستگیره‌‌ها از استحکام کافی برخوردار نباشند و یا به هر دلیلی کارایی خود را از دست دهند، می‌‌بایست نسبت به تعویض آن‌‌ها اقدام کرد.

به‌طورکلی، نحوه تعویض دستگیره پنجره به این صورت است که ابتدا باید پیچ‌‌های روی دستگیره خراب را خارج کرد تا از سطح پنجره جدا شود. سپس دستگیره‌‌ای مطابق و در اندازه دسته موردنظر تهیه و دستگیره جدید را در مکان موردنظر چفت کنید.

 


*برای ارائه خدمات خود و یا درخواست خدمات مختلف به سایت زیر مراجعه کنید.*

*سایت دان‌شو*


 

پنجره‌‌ها بخشی از اجزای تشکیل‌دهنده خانه هستند که در مدل‌‌های مختلف برای عبور جریان هوا، نور و ممانعت از گذر صدا از خانه به بیرون و برعکس تعبیه‌شده‌اند. دستگیره نیز به‌عنوان بخشی از اجزای اصلی پنجره در مدل و جنس‌‌های گوناگون عرضه می‌‌شود. ازاین‌رو، در صورت خراب شدن دستگیره، با تسلط بر مراحل تغییر آن‌‌، می‌‌توان دستگیره را تعویض کرد و هزینه‌‌های اضافی را از دوش خانواده خود برداشت.

 

منابع

تعمیر قفل و دستگیره UPVC

تعویض دستگیره پنجره دوجداره

انواع یراق آلات و بازشو های در و پنجره uPVC

یراق آلات یو پی وی سی

نحوه تغییر دستگیره پنجره های UPVC

modernupvc.com

How to change a Window Handle

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *