عنوان پست میاد اینجا

انواع درها و نرده‌های محافظ

برای حفاظت از خانه نرده‌ها و حفاظ‌های مختلفی وجود دارد. علاوه بر زیبایی، نوع کاربرد هر نوع از حفاظ‌ها با یکدیگر متفاوت است. با چند نمونه از درها و نرده‌های محافظ در این مقاله آشنا می‌شویم.

امنیت، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌‌های فکری انسان‌‌ها از گذشته تا به امروز بوده است. امنیت می‌‌تواند به معانی مختلفی تعبیر شود، اما بنا به باور عموم، احساس آرامش و آزادی و همچنین نداشتن دغدغه برای جلوگیری از خطر و تهدید را امنیت می‌‌نامند. امنیت هر مکانی اعم از خانه، مغازه و … به منظور محافظت از جان و مال انسان‌‌ها اهمیت ویژه‌‌ای دارد. صاحبان خانه‌ها، مغازه‌‌ها، فروشگاه‌‌ها، مراکز تجاری، دولتی، صنعتی و … برای حفظ امنیت جانی اقدام به نصب سیستم‌‌های ضد حریق، سنسور تشخیص نشت گاز، گذاشتن نرده برای پله‌‌ها و … می‌‌کند.

همچنین افراد از سیستم‌‌های ضد سرقت، دزدگیر، حفاظ و مانع، در‌‌های امنیتی و ضد سرقت و … برای حفظ امنیت مالی استفاده می‌‌کنند. استفاده از حفاظ‌‌ها، نرده‌‌ها و در‌‌های محافظ و ایمن، یکی از کاربردی‌‌ترین روش‌‌ها برای جلوگیری از سرقت و همچنین مقابله با حوادثی نظیر سقوط از پله‌‌ها، بالکن و …محسوب می‌‌شوند. امروزه انواع مختلفی از در‌‌ها، حفاظ‌‌ها و نرده‌‌های محافظ برای خانه‌‌ها وجود دارد که هر یک متناسب با نوع کاربری، سلیقه و … توسط افراد صاحب خانه، مغازه و … انتخاب می‌‌شوند. در این مقاله به بررسی انواع در‌‌ها، نرده‌‌های محافظ و همچنین انواع حفاظ روی دیوار می‌‌پردازیم.

*انواع در‌‌های محافظ

در‌‌های محافظ و ایمن، انواع گوناگونی دارند که بنا به کاربردهای مختلف قابل استفاده هستند. در این قسمت به بررسی چند نوع از در‌‌های محافظ و نوع کاربرد آن‌‌ها اشاره می‌‌کنیم.

 

در‌‌های آکاردئونی

در‌‌های آکاردئونی به علت شباهت ظاهری به ساز آکاردئون و عملکرد فیزیکی مشابه به آن، به این نام شناخته می‌‌شوند. این در‌‌ها بعد از باز شدن در گوشه‌‌ای جمع شده و مانند در‌‌های دیگر از لولا باز و بسته نمی‌‌گردند. در‌‌های آکاردئونی بعد از بسته شدن به علت داشتن ساختاری شبکه‌‌ای، راه نفوذ نداشته و از ایمن ‌‌ترین در‌‌ها برای جلوگیری از ورود سارقین هستند.

حرکت این در‌‌ها برروی یک ریل و معمولاً به آسانی و روان انجام می‌‌‌‌گیرد و همچنین اتصالات آن از استحکام مطلوبی برخوردار هستند. این در‌‌ها برای مصارف مختلفی از قبیل محافظت از در ورودی واحدهای آپارتمانی، محافظت از مغازه‌‌ها، فروشگاه‌‌ها، در ورودی پاساژها، در گاراژ یا پارکینگ و … به کار برده می‌‌شوند. در‌‌های آکاردئونی همچنین ظاهر مطلوب و مناسبی داشته و در انواع رنگ‌‌ها و اندازه‌‌ها قابل سفارش هستند.

تصویری از یک در آکاردئونی

تصویری از یک در آکاردئونی

 

درهای فرفورژه‌‌ای

در‌‌های فرفورژه‌‌ای یا گل‌‌نرده‌‌ای نوعی از در‌‌های فلزی هستند که با طرح‌‌هایی هنری طراحی و ساخته می‌‌شوند. این در‌‌ها که معمولاً آهنی بوده تکه تکه ساخته شده و با جوش دادن به هم متصل می‌‌گردند تا به شکل یک در شوند. این در‌‌ها نیز مقاومت خوبی دارند و در پارکینگ‌‌ منازل، ورودی باغ‌‌ها و ویلاها، اماکن نظامی، هتل‌‌ها، بانک‌‌ها، ادارات، بیمارستان‌‌ها، فروشگاه‌‌ها و … استفاده می‌‌شوند.

تصویری از یک در فرفورژه‌‌ای

تصویری از یک در فرفورژه‌‌ای

 

در‌‌های ضد سرقت

در ضد سرقت به نوع مدرنی از در‌‌ها گفته می‌‌شود که سازندگان با اجرای برخی از استانداردها مانند عایق‌‌کردن در برابر حرارت، صدا و رطوبت و همچنین استفاده از قفل‌‌های پیشرفته در ساخت آن‌‌ها به امنیت آن‌‌ها افزوده تا از احتمال وقوع سرقت کاسته شود.

این گونه از در‌‌ها از اسکلت‌‌های فلزی مستحکم بهره می‌‌برند که در میان روکش‌‌هایی قرار گرفته و همچنین به طور معمول در مقابل ضربه، برش، سوراخ کردن، آتش و اسید مقاوت بالایی دارند. در‌‌های ضد سرقت معمولاً به عنوان در ورودی خانه‌‌ها یا در ورودی واحد‌‌های آپارتمانی استفاده می‌‌شود.

تصویری از یک در ضد سرقت

تصویری از یک در ضد سرقت

 

در محافظ سکوی مترو

نوع دیگری از در‌‌های محافظ وجود دارند که در سکوی مترو قرار می‌‌گیرند. این در‌‌ها معمولاً از جنس شیشه مستحکم ساخته شده تا افراد بتوانند رسیدن یا حرکت کردن مترو را ببینند. این در‌‌ها به منظور جلوگیری از هرگونه حوادث اتفاقی یا عمدی اعم از سقوط ناخواسته، خودکشی، قتل و همچنین پیشگیری از ریخته شدن زباله در تونل مترو، تبادل هوای بهتر به دلیل جدا شدن ایستگاه و تونل و بسیاری موارد دیگر ساخته شده است.

این در‌‌ها دارای دو نوع اصلی هستند که یک مدل از کف تا سقف ارتفاع داشته و مدل دیگر ارتفاعی کمی بیشتر از قد انسان دارند. هم‌‌اکنون این سیستم در ایستگاه‌‌های متروی‌‌ بسیاری از کشورهای جهان مانند فرانسه، دانمارک، چین، انگلیس، کره جنوبی، امارات و … از این در‌‌های محافظ بهره می‌‌برند.

تصویری از در‌‌های محافظ سکوی مترو

تصویری از در‌‌های محافظ سکوی مترو

*محافظ پنجره و دیوار

محافظ پنجره، پوششی است که به دلایل مختلفی هچون جلوگیری از ورود سارق و محافظت از حریم شخصی، کنترل گرما، تنظیم نور ورودی به داخل خانه و … نصب می‌‌شود. محافظ دیوار نیز به منظور جلوگیری از ورود سارقین و خطرات احتمالی دیگر بر روی دیوار نصب می‌‌گردد. در این قسمت ابتدا به بررسی انواع حفاظ پنجره پرداخته و پس از آن حفاظ‌‌های دیوار را بررسی می‌‌کنیم.

 

*انواع حفاظ پنجره

حفاظ‌‌های پنجره نیز انواع مختلفی دارند که بنا به سلیقه و نوع کاربرد توسط افراد انتخاب می‌‌شوند. در این بخش، چند نوع از حفاظ‌‌های پنجره را بررسی می‌‌کنیم.

 

 حفاظ‌‌های آکاردئونی

این حفاظ‌‌ها مانند در‌‌های آکاردئونی عمل کرده و در گوشه‌‌ای به صورت تاشو و آکاردئونی جمع می‌‌شوند. این حفاظ‌‌ها می‌‌توانند از جنس فلز یا چوب باشند که بنا به نوع کاربرد متفاوت خواهد بود.

تصویری از یک حفاظ آکاردئونی

تصویری از یک حفاظ آکاردئونی

 

حفاظ‌‌های جالیزی

این حفاظ‌‌ها در میان خود دارای شیارهایی هستند که باعث عبور هوا می‌‌گردند و موجب گردش هوا در فضای داخلی می‌‌شوند. این محافظ‌‌ها برای کنترل نور ورودی و حفظ حریم شخصی مناسب هستند اما امنیت بالایی ندارند.

تصویری از یک حفاظ جالیزی

تصویری از یک حفاظ جالیزی

 

حفاظ‌‌های فرفورژه‌‌ای

این حفاظ‌‌ها فلزی بوده و با دستگاه جوش و اتصالات محکم به دیوار متصل می‌‌گردند. این حفاظ‌‌ها از نظر امنیت جانی به منظور جلوگیری از سقوط کودکان و افراد خانه و همچنین به منظور پیشگیری از ورود سارقین به خانه مناسب هستند. اما معمولاً این حفاظ‌‌ها ثابت بوده و نمی‌‌توان آن‌‌ها را حرکت داد.

تصویری از یک حفاظ فرفورژه‌‌ای

تصویری از یک حفاظ فرفورژه‌‌ای

 

حفاظ‌‌های رول‌‌شونده

این حفاظ‌‌ها به صورت رول به بالا جمع می‌‌شوند و از نظر امنیتی نیز مناسب هستند. از حفاظ‌‌های رول‌‌شونده معمولاً در فروشگاه، خانه‌‌ها و … استفاده می‌‌کنند.

تصویری از یک حفاظ رول‌‌شونده پنجره

تصویری از یک حفاظ رول‌‌شونده پنجره

 

*حفاظ‌‌های دیوار

همان‌‌طور که می‌‌دانید، از گذشته تاکنون یکی از را‌‌ه‌‌های نفوذ به خانه، پریدن از بالای دیوار بوده است. نصب حفاظ بر روی دیوار یکی دیگر از روش‌‌های امنیتی به منظور جلوگیری از ورود سارقین و دفع هر گونه خطر احتمالی محسوب می‌‌شود. با بستن این راه از بالای دیوار، امنیت خانه به شکل چشمگیری افزایش پیدا می‌‌کند.
انواع حفاظ دیوار
حفاظ‌‌هایی که به علت محافظت از خانه، ملک شخصی، دولتی و … بر روی دیوار نصب می‌‌شوند نیز دارای مدل‌‌ها و اندازه‌‌های متفاوتی هستند که انتخاب و نصب آن‌‌ها بر اساس نوع محل مورد استفاده و همچنین سلیقه متفاوت خواهد بود. در این بخش به بررسی چند نوع از حفاظ‌‌های دیوار می‌‌پردازیم.

حفاظ سرنیزه‌‌ای

حفاظ‌‌های سرنیزه ای از مدل‌‌های قدیمی حفاظ دیوار محسوب می‌‌شوند که به شکل نرده‌‌هایی نوک‌‌تیز و به شکل نیزه روی دیوار قرار می‌‌گیرند. این حفاظ‌‌ها معمولاً ارتفاعی بیش از یک متر را به دیوار اضافه می‌‌کنند و به دلیل تیز بودن، امکان گذشتن از آن‌‌ها بسیار سخت خواهد بود.

تصویری از یک حفاظ سرنیزه‌‌ای

تصویری از یک حفاظ سرنیزه‌‌ای

 

حفاظ‌‌های آبشاری

حفاظ‌‌های آبشاری از نوع پرکاربرد حفاظ‌‌ها به شمار می‌‌روند و به شکل پله‌‌پله‌‌ای، طبقه‌‌ای و منظم ساخته می‌‌شوند. این حفاظ‌‌ها عموماً از ظاهر زیبایی برخوردارند.

تصویری از یک حفاظ آبشاری

تصویری از یک حفاظ آبشاری

 

حفاظ بوته‌‌ای

این نوع از حفاظ به نام حفاظ خاری نیز شناخته می‌‌شود. چرا که این حفاظ به شکل خار‌‌های درهم پیچیده و تیز ساخته می‌‌شود و گذر کردن از آن برای هر شخصی مشکل خواهد بود.

 

حفاظ شاخ‌‌گوزنی

این حفاظ نیز با داشتن نوک‌‌های تیز و به شکل شاخ گوزن، از ورود سارقین جلوگیری می‌‌کند. این حفاظ از جنس میل‌‌گرد بوده و در طرح‌‌ها و مدل‌‌های مختلف قابل سفارش است.

 

حفاظ لیلیوم

این حفاظ یکی از زیباترین حفاظ‌‌های قابل استفاده بر روی دیوار بوده که در طراحی آن از گل لیلیوم الهام گرفته شده است. این حفاظ نیز با داشتن نوک‌‌های تیز مانع ورود سارقین به داخل ملک می‌‌گردد.

 

 

انواع نرده

نرده‌‌ها نیز انواع متفاوتی دارند که بر اساس نوع استفاده انتخاب می‌‌شوند. برای مثال برخی از نرده‌‌ها برای محافظت از پله‌‌ها نصب شده و برخی دیگر بر روی تراس، پرچین و … قرار می‌‌گیرند. در این بخش به بررسی چند نوع از انواع نرده‌‌ها می‌‌پردازیم.

نرده

نرده

 

 نرده چوبی

نرده‌‌های چوبی از زیباترین نرده‌‌های مورد استفاده در خانه‌‌ها هستند که در پله‌‌ها، تراس خانه‌‌های ویلایی و … استفاده می‌‌شود. این نوع از نرده‌‌ها معمولاً در مکانی قرار می‌‌گیرد که از بارش باران و همچنین رطوبت در امان باشد، چرا که چوب در برابر آب به سرعت پوسیده می‌‌شود.

 

 

نرده آلومینیومی

نرده‌‌های آلومینیومی از اتصال پروفیل‌‌ها و یراق‌‌آلات آلومینیومی ساخته می‌‌شوند که آن‌‌ها را به جهت جلوگیری از اتفاقات ناگهانی و ناگوار در راه‌‌پله‌‌ها، بالکن‌‌ها و … نصب می‌‌کنند. این نرده‌‌ها علاوه بر ایجاد امنیت جنبه تزیینی نیز دارند، اما نسبت به دیگر نرده‌‌های فلزی، از استحکام کمتری برخوردار هستند.

 

 

نرده آهنی

نرده‌‌های آهنی یکی از بهترین انواع نرده‌‌ها برای حفظ امنیت و جلوگیری از حادثه است. نرده‌‌های آهنی از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار بوده و تنها می‌‌بایست از زنگ‌‌زدگی آن‌‌ها در مقابل رطوبت، جلوگیری به عمل آورد. نرده‌‌های فلزی حتی برای حفاظت از دیوار خانه‌‌ها نیز به کار گرفته می‌‌شوند.

تصویری از یک نرده آهنی

تصویری از یک نرده آهنی

 

نرده استیل

نرده‌‌های استیل علاوه بر داشتن ظاهری زیبا، باعث حفظ امنیت و جان انسان‌‌ها می‌‌گردد. مهمترین نوع نرده‌‌های استیل، مدل‌‌های شیشه‌‌خور هستند که در خانه‌‌ها، رستوران‌‌ها، مکان‌‌های تجاری و … به کار برده می‌‌شوند.

تصویری از نرده استیل شیشه‌‌خور

تصویری از نرده استیل شیشه‌‌خور

 

نرده سنگی

نرده‌‌های سنگی، به علت داشتن ظاهری زیبا، امنیت، بالا، استحکام فوق‌‌العاده و … یکی از بهترین انتخاب‌‌ها برای راه‌‌پله خانه‌‌ها، بالکن، تراس، حیاط و … محسوب می‌‌شوند. از دیگر مزایای این نرده‌‌ها می‌‌توان به مواردی همچون ضد حرارت بودن، عدم نیاز به رنگ، قابلیت شستشو و … اشاره کرد.

 

 

محافظت از خانه با حفاظ در و پنجره

در این مقاله به بررسی انواع در‌‌های محافظ، نرده‌‌ها و حفاظ‌‌های امنیتی پرداختیم. بدیهی است که این محصولات انواع دیگری نیز دارند که بنا به نوع کاربرد در محیط از آن‌‌ها استفاده می‌‌شود. استفاده از در‌‌ها، نرده‌‌ها و حفاظ‌‌های امنیتی علاوه بر حفظ امنیت در برابر سرقت و نفوذ اشخاص، باعث افزایش امنیت جانی افراد می‌‌شوند. از طرفی، ظاهر این محصولات نیز باید زیبا، شکیل و هماهنگ با طراحی ساختمان باشد که در این مقاله به بررسی انواع مدل‌‌های آن‌‌ها پرداختیم.

به هر شکل توصیه می‌‌گردد به منظور حفظ امنیت جانی عزیزان و حفاظت از حریم شخصی و جلوگیری از انواع حوادث انسانی و مالی، از در‌‌ها و نرده‌‌های محافظ در خانه‌‌ها، اماکن تجاری، مغازه‌‌ها و … استفاده شود. لازم به ذکر است برای نصب و استفاده از انواع مدل‌‌های این محصولات باید از پرسنل متخصص نصب در، نرده‌‌‌‌های محافظ و … یاری گرفت.

 

 منابع

http://parsdarb.ir
http://imenhefaz.com
http://sfkv.ir
https://fa.wikipedia.org
http://www.tomsanat.com
https://www.chidaneh.com
http://www.asemooni.com
http://home.peymansaz.org
https://www.akat-steel.ir
https://www.akat-steel.ir
http://kaveh-company.ir

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *