عنوان پست میاد اینجا

کابینت جدید بخریم یا آن را تعمیر کنیم؟

بسیاری از کابینت‌‌‌‌ها بر اثر عواملی نظیر تغییر دکوراسیون، گذشت زمان، جابجایی، انتقال، شرایط آب و هوایی و … دچار فرسودگی، خرابی، رنگ پریدگی و زنگ زدگی می‌‌‌‌شوند. از آنجایی که هزینه خرید کابینت‌‌‌‌های جدید زیاد است می‌‌‌‌توان با استفاده از راهکارهایی ساده کابینت‌‌‌‌های قدیمی را تعمیر کرد. در مقاله پیش رو نحوه تعمیر کابینت‌‌‌ را بیان کرده و شیوه‌‌‌‌های صحیح نگهداری از آن‌‌‌‌ها را نیز شرح خواهیم داد.

تعمیر کابینت

 

آشپزخانه یکی از بخش‌‌‌‌های مهم و در واقع قلب تپنده هر خانه محسوب می‌‌‌‌شود؛ وجود کابینت‌‌‌‌های مناسب و کارآمد در این بخش از خانه علاوه بر راحتی چیدمان ظروف و لوازم، در زیبایی و آرامش محیط نیز تأثیر بسزایی خواهند داشت. امروزه کابینت‌ها در طرح، جنس و رنگ‌‌‌‌های متنوعی طراحی و تولید می‌‌‌‌شوند که بنا به سلیقه و بودجه افراد مورد استفاده قرار می‌‌‌‌گیرند.

روش‌‌‌‌های تعمیر و نوسازی کابینت‌‌‌‌ها

کابینت‌‌‌‌ها بسته به جنس و ساختار، بر اثر عوامل مختلف دچار آسیب و فرسودگی می‌‌‌‌شوند و چهره ناخوشایندی به محیط آشپزخانه می‌‌‌‌دهند. در این شرایط اگر بودجه کافی برای تعویض کابینت‌‌‌‌ها وجود نداشته باشد می‌‌‌‌توان با راهکارهایی ساده کابینت‌‌‌‌های کهنه و قدیمی را زیبا و نوسازی کرد و جلوه خاصی به محیط آشپزخانه بخشید. در ادامه راه‌‌‌‌های تعمیر و زیباسازی کابینت‌‌‌‌های فلزی و چوبی را معرفی می‌‌‌‌کنیم.

 

تعمیر و نوسازی کابینت‌‌‌‌های فلزی

کابینت‌‌‌‌های فلزی معمولاً با گذشت زمان و بر اثر عواملی نظیر رطوبت دچار پوسیدگی، زنگ زدگی و فرورفتگی خواهند شد. به‌منظور نگهداری صحیح و پیشگیری از پوسیدگی‌‌‌‌ها، هرگاه در قسمتی از کابینت آثار زنگ‌زدگی مشاهده شد می‌‌‌‌بایست در کمترین زمان ممکن آن قسمت را با سمباده تراشید و با استفاده از یک قلم‌‌‌‌موی کوچک و مقداری ضدزنگ، رنگ‌‌‌‌آمیزی کرد. پس از خشک شدن ضدزنگ نیز می‌‌‌‌توان این ناحیه را با رنگی که با کابینت همخوانی دارد رنگ‌‌‌‌آمیزی کرد.

در صورت مشاهده فرورفتگی در کابینت‌‌‌‌های فلزی نیز می‌‌‌‌توان ابتدا دست خود را روی قسمت فرورفته گذاشته و پارچه‌‌‌‌ای پشت آن قرار داد. اکنون با وسیله‌‌‌‌ای مانند چکش پلاستیکی به آرامی بر روی پارچه ضربه وارد می‌‌‌‌کنیم تا کابینت به حالت اولیه خود بازگردد. دلیل قرار دادن پارچه در محل واردکردن ضربه، جلوگیری از ریزش رنگ کابینت است. لولای درب کابینت‌‌‌‌های فلزی نیز می‌‌‌‌بایست به‌صورت دوره‌‌‌‌ای روغن‌‌‌‌کاری و مورد بازدید قرار گیرند تا از پوسیدگی آن‌‌‌‌ها جلوگیری شود.

 

تعمیر کابینت‌‌‌‌های چوبی

کابینت‌‌‌‌های چوبی نیز با گذشت چند سال رنگ و روی کهنگی و فرسودگی به خود می‌‌‌‌گیرند. در این صورت شاید اولین گزینه‌‌‌‌ای که به ذهن برسد تعویض کابینت‌‌‌‌ها باشد اما با ایده‌‌‌‌ها و پیشنهاد‌هایی که در زیر بیان خواهیم کرد می‌‌‌‌تو‌‌‌‌ان با کمترین هزینه، به کابینت‌‌‌‌های ساده و کهنه قدیمی، زیبایی و جذابیت بخشید.

 

استفاده از رنگ و کاشی‌‌‌‌های مدرن

اگر کابینت‌‌‌‌ها دچار کثیفی و کهنگی شده‌‌‌‌اند می‌‌‌‌توان با استفاده از کاشی‌‌‌‌های تزئینی و مطابق با رنگ دیوار آشپزخانه، آن‌‌‌‌ها را تعمیر کرد. برای این کار ابتدا می‌‌‌‌بایست کابینت‌‌‌‌ها را بنا به سلیقه و با رنگ موردعلاقه نقاشی کرد. پس از خشک شدن رنگ‌‌‌‌ها، تعدادی کاشی را به‌صورت منظم و با کمک چسب در مرکز درب کابینت می‌‌‌‌چسبانیم. می‌‌‌‌توان با قرار دادن قاب در دور کاشی‌‌‌‌ها و یا جلاکاری آن‌‌‌‌ها نمای زیباتری نیز به کابینت بخشید.

 

مراحل تعمیر کابینت با استفاده از کاشی‌‌‌‌های تزئینی

 

بهکارگیری رنگ و حصیر

 یکی از راه‌‌‌‌های تعمیر و زیباسازی کابینت‌‌‌‌ها استفاده از حصیر بامبو یا هر نوع حصیر در دسترس دیگر است. برای این کار حصیر را به‌وسیله چسب چوب بر روی درب کابینت می‌‌‌‌چسبانیم و اطراف آن را نیز با رنگ دلخواه خود نقاشی می‌‌‌‌کنیم. با این ایده جالب می‌‌‌‌توان علاوه بر رفع کهنگی و فرسودگی کابینت‌‌‌‌ها، آشپزخانه را نیز از حالت یکنواختی خارج کرد.

 

استفاده از حصیر در تعمیر کابینت‌‌‌‌ها

استفاده از حصیر در تعمیر کابینت‌‌‌‌ها

 

توری مشبک در تعمیر کابینت

استفاده از توری مشبک به دلیل شفافیت و شبیه‌‌‌‌بودن به پرده برای کابینت‌‌‌‌های دارای درب شیشه‌‌‌‌ای، گزینه مناسبی محسوب می‌‌‌‌شود. به منظور این کار ابتدا شیشه کابینت را جدا کرده و یک نوار کوچک را از داخل به دور قاب کابینت می‌‌‌‌چسبانیم. سپس توری را پس از برش در ابعاد مورد نظر، با استفاده از چسب از سمت بیرون به این نوار چوبی وصل می‌‌‌‌کنیم. اگر از توری تیره برای این کار استفاده شود بهتر است بدنه کابینت را با رنگ روشن نقاشی کرد.

 

 

کاغذ دیواری‌‌‌‌های برجسته

یکی دیگر از راه‌‌‌‌های پوشاندن عیب و ایراد کابینت‌‌‌‌ها و از بین بردن مشکلات ظاهری آن‌‌‌‌ها تهیه و نصب کاغذ دیواری‌‌‌‌های طرح برجسته بر روی کابینت‌‌‌‌ها است. این کاغذ‌‌‌‌ دیواری‌‌‌‌ها را می‌‌‌‌توان بر روی تمام قسمت‌‌‌‌ها و یا فقط بخشی از درب کابینت چسباند و قسمت‌‌‌‌های باقیمانده را رنگ‌‌‌‌آمیزی کرد. به‌کارگیری کاغذدیواری، جلوه و زیبایی خاصی به کابینت‌‌‌‌ها می‌‌‌‌بخشد.

 

 

توصیه‌‌‌‌هایی در زمینه نگهداری کابینت‌‌‌‌ها

روش‌‌‌‌های نگهداری انواع مختلف کابینت‌‌‌‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. در برخی موارد تمیز کردن نادرست و غیراصولی کابینت‌‌‌‌ها منجر به آسیب و کاهش طول عمر آن‌‌‌‌ها خواهد شد. در ادامه شیوه‌‌‌‌های نگهداری صحیح کابینت‌‌‌‌ها را بیان خواهیم کرد.

  1. کابینت‌‌‌‌هایی که در نزدیکی سینک ظرف‌شویی نصب می‌‌‌‌گردند، همواره در معرض خیس شدن و رطوبت قرار دارند که این امر باعث پوسیدگی کابینت‌‌‌‌های چوبی و فلزی خواهد شد. بهتر است کابینت‌‌‌‌های این قسمت را همواره پس از شستشوی ظروف، خشک و تمیز نگاه داشت.
  2. می‌‌‌‌بایست از قرار دادن ظروف داغ بر روی کابینت‌‌‌‌ها خودداری کنیم زیرا باعث خرابی و آسیب دیدن سطح کابینت خواهد شد.
  3. چسباندن اشیاء تزئینی به وسیله آهن‌‌‌‌ربا بر روی درب کابینت‌‌‌‌های فلزی باعث ایجاد خش و رنگ‌پریدگی خواهد شد.
  4. نظافت و تمیزی سطح کابینت می‌‌‌‌بایست با استفاده از پارچه‌‌‌‌های مخصوص و یا اسفنج مرطوب صورت گیرد زیرا به‌کارگیری سیم ظرف‌‌‌‌شویی و اسکاچ سطوح کابینت را زخمی می‌‌‌‌کند.
  5. شیشه‌‌‌‌های ترشیجات و مربا را ابتدا کاملاً تمیز و پاک کرده و سپس درون کابینت قرار دهیم تا از لکه شدن سطح کابینت جلوگیری شود.
  6. بازدید دوره‌‌‌‌ای و روغن‌‌‌‌کاری لولاهای درب کابینت و همچنین تراز بودن پایه‌‌‌‌های آن از دیگر عوامل مهم در نگهداری کابینت‌‌‌‌ها به شمار می‌‌‌‌رود.

 

تعمیر کابینت

کابینت‌‌‌‌ها همچون سایر لوازم‌خانگی نیاز به نگهداری و تمیزی دارند و هر کابینت بسته به جنس و ساختار، مراقبت‌‌‌‌های مخصوص به خود را می‌‌‌‌طلبد. بسیاری از کابینت‌‌‌‌ها بر اثر عوامل مختلف دچار فرسودگی و کهنگی خواهند شد که در این صورت می‌‌‌‌توان به‌جای خرید کابینت‌‌‌‌های جدید، آن‌‌‌‌ها را با استفاده از روش‌‌‌‌هایی ساده مانند رنگ‌‌‌‌آمیزی، استفاده از کاغذدیواری و … تعمیر و بازسازی کرد که این روش هم از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه خواهد بود و هم ظاهر آشپزخانه را از حالت یکنواختی خارج می‌‌‌‌کند. ازآنجایی‌که زیبایی و تمیزی کابینت‌‌‌‌های آشپزخانه بر روحیه افراد نیز تأثیرگذار بوده می‌‌‌‌بایست همواره به حفظ، تمیزی و رفع ایرادات آن‌‌‌‌ها توجه شود.

 


 

*برای ارائه خدمات بازسازی کابینت و یا درخواست بازسازی کابینت به سایت زیر مراجعه کنید.*

* بازسازی کابینت – دان‌شو*

 


منابع

http://azarancabinet.com

http://www.beytoote.com

https://www.chidaneh.com

http://www.akairan.com

http://saakhtani.ir

https://www.linkedin.com

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *