عنوان پست میاد اینجا

جنس کابینت و کاربردهای آن

 کابینت  جزو عواملی است که به فضای داخلی آشپزخانه چهره‌ای جذاب می‌‌‌بخشد. با توجه به اینکه کابینت‌‌‌ها از انواع و جنس‌‌‌های مختلفی برخوردار هستند، ازاین‌رو هرکسی می‌‌‌تواند با هر سلیقه‌‌‌ای، فضای مدنظر خود را پدید بیاورد. یکی از اجزای کابینت بدنه آن است که اصلی‌‌‌ترین بخش کابینت محسوب می‌‌‌شود و در نمای آن قابل‌مشاهده نیست. جنس کابینت و بدنه آن بسیار مهم بوده و در استحکام آن نیز نقش مهمی ایفا می‌‌‌کند.

جنس کابینت

بهره‌‌‌مندی از اطلاعات لازم در مورد جنس کابینتها سبب می‌‌‌شود تا سبک تزئینات آشپزخانه را بر اساس احتیاجات و نقص‌‌‌های موجود تعیین کنید و جذابیت و عملکرد این مکان را افزایش دهید؛ بنابراین در این مقاله به معرفی انواع جنس کابینت، کاربردها و معایب و مزایای هرکدام پرداخته‌شده است.

 

جنس بدنه کابینت و کاربردهای آن

انواع بدنه کابینت و معایب و مزایای هرکدام

انواع کابینت‌‌‌ها دارای جنس‌‌‌های مختلفی نظیر فلزی، تمام چوب، ورق‌های MDF، هایگلاس و ورق‌‌‌های PVC با شکل‌‌‌های خاص خود هستند، این مواد و مصالح نیز می‌‌‌توانند با یکدیگر ترکیب شوند که همه این تصمیم‌‌‌ها به شما بستگی دارد. به‌طور مثال برای صرفه‌‌‌جویی در هزینه، بدنه کابینت از فلز و درهای آن از MDF یا هایگلاس ساخته می‌‌‌شود؛ اما اینکه کدام‌یک از کابینت‌ها مناسب بوده، ممکن است سؤال بسیاری از افراد باشد. از این رو در ادامه توضیح مختصری راجع به انواع جنس کابینت‌‌‌ها داده شده است.

 

جنس کابینت: فلزی

امروزه استفاده از کابینت‌‌‌های تمام‌فلزی منسوخ شده است، اما در بدنه بعضی از آن‌‌‌ها با به کار بردن فلز، هزینه کمتری مصرف می‌‌‌شود. به طور مثال افرادی که طرفدار کابینت‌‌‌های MDF هستند ولی می‌خواهند انتخاب مقرون به‌‌‌صرفه‌‌‌ای نیز داشته باشند، بدنه کابینت‌‌‌ها را فلزی و درها را از MDF تهیه می‌‌‌کنند.

 

 

معایب و مزایای کابینت‌‌‌های فلزی

کابینت‌‌‌های فلزی بعد از گذشت مدتی تغییر رنگ می‌‌‌دهند و نیاز است که مجدد رنگ آمیزی شوند. این کابینت‌‌‌ها اگر در مقابل رطوبت قرار بگیرند زنگ می‌‌‌زنند و این مسئله یکی از مهم‌ترین مشکلات کابینت‌های فلزی محسوب می‌شود و به همین دلیل طرفداران زیادی ندارند. از دیگر معایب آن می‌‌‌توان به پوسته‌پوسته شدن، صدای زیاد هنگام باز و بسته شدن درها و ایجاد خراش توسط لبه‌‌‌های تیز درها و ورق‌‌‌های فلزی رنگ آن اشاره کرد. تنها مزیت کابینت‌‌‌های فلزی قیمت ارزان آن‌‌‌ها است.

 

جنس کابینت: تمام چوب

کابینت‌‌‌های تمام چوب برای ایجاد سبک روستیک در یک خانه مدرن مورداستفاده قرار می‌‌‌گیرد. این کابینت‌‌‌ها که جلوه‌‌‌ای بی‌‌‌نظیر به آشپزخانه شما می‌‌‌بخشد ازجمله کابینت‌‌‌های جذاب و زیبا به شمار می‌‌‌رود. کابینت‌‌‌های تمام چوب برای خانه‌هایی که دارای سبک کلاسیک و قدیمی هستند نیز مناسب است.

 

جنس بدنه کابینت و کاربردهای آن

مزایا و معایب کابینت‌‌‌های تمام چوب 

کابینت‌‌‌های تمام چوب بسیار جذاب و دوست‌داشتنی هستند. قیمت بسیار بالا، مدت‌زمان طولانی جهت آماده‌سازی و نصب آن‌‌‌ها از معایب این نوع کابینت‌‌‌ها محسوب می‌‌‌شود.

 

جنس کابینت: ورق‌های MDF

ورق‌های MDF دارای طرح‌‌‌های متنوع و رنگ‌‌‌های زیادی هستند چرا که این نوع کابینت، از چوب‌‌‌های دورریختنی به وجود می‌‌‌آید. همین مسئله موجب می‌‌‌شود تا کابینت‌‌‌های MDF علاقه‌‌‌مندان زیادی را به خود جذب کند. این جنس از کابینت‌‌‌ها پس از تولید با روکش‌‌‌های تزئینی آراسته می‌‌‌شوند که علاوه بر زیبایی، بر دوام و کاربرد آن در محیط آشپزخانه کمک می‌‌‌کند. از نقاط قوت MDF باید به این موضوع اشاره کرد که این ورق‌‌‌ها به‌راحتی می‌‌‌توانند با دیگر عناصر و تزئینات خانه هماهنگ شوند.

 

جنس بدنه کابینت و کاربردهای آن

مزایا و معایب کابینت‌‌‌های MDF

کابینت‌‌‌های MDF به علت اینکه در برابر رطوبت هوا دارای مقاومت بالایی هستند و دچار صدمه زیادی نمی‌‌‌شوند، استفاده از آن در محیط آشپزخانه که حین آشپزی رطوبت هوا افزایش می‌‌‌یابد، منطقی و مطلوب به نظر می‌رسد. این کابینت با زیبایی و ظرافت خاص خود، عایقی مطلوب در مقابل صدا است و در برابر حرارت مقاومت زیادی از خود نشان می‌‌‌دهد.

این ترکیب در تولید وسایلی نظیر میز و صندلی، مبلمان و کف‌سازی اتاق‌ها نیز به کار می‌‌‌رود. آلودگی هوا به دلیل استفاده از برخی مواد شیمیایی در ساخت ورق‌های MDF از معایب این جنس کابینت محسوب می‌‌‌شود.

 

جنس کابینت: هایگلاس 

کابینت‌‌‌های هایگلاس نوعی متفاوت از MDF است. این نوع از کابینت‌ها با تنوع بالا بوده، سطح براق و درخشنده آن‌‌‌ها چشم هر بیننده‌‌‌ای را به خود خیره می‌‌‌کند. کابینت‌‌‌های هایگلاس به دلیل اینکه به راحتی تمیز می‌‌‌شوند، دارای طرفداران بسیاری است. همچنین در این نوع کابینت می‌‌‌توان طرح‌‌‌های گوناگون نظیر اسلیمی، مدرن و تصویر و نقش گل و طبیعت را ایجاد کرد.

مزایا و معایب کابینت‌‌‌های هایگلاس 

به لحاظ هزینه قیمت MDF هایگلاس از MDF معمولی بالاتر است. از بارزترین خصوصیت هایگلاس، می‌‌‌توان به درخشندگی و براقیت آن اشاره کرد و همین ویژگی موجب شده تا در بازار محصولات چوبی دارای رتبه بالاتری باشد.

 

جنس کابینت: ورق‌‌‌های PVC

ورق‌‌‌های PVC در تولید و ساخت مواردی نظیر کابینت سرویس بهداشتی و روشویی حمام و دستشویی و کابینت سینک ظرف‌شویی آشپزخانه مورداستفاده قرار می‌‌‌گیرد. این ورق‌‌‌ها در بخش‌‌‌های دیگر کابینت آشپزخانه کمتر به کار می‌‌‌روند. البته توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که در کابینت آشپزخانه از ورق‌‌‌های MDF با روکش PVC به‌وفور استفاده می‌‌‌شود.

 

مزایا و معایب ورق‌‌‌های PVC 

کابینت‌‌‌های PVC در مقابل کابینت‌‌‌های چوبی دارای معایبی هستند که ازجمله می‌‌‌توان صدمه زدن به محیط‌زیست به علت عدم تجزیه‌‌‌پذیری و مصنوعی بودن آن‌‌‌ها اشاره کرد. ورق‌‌‌های PVC از طرح‌‌‌ها ورنگ‌‌‌های مختلفی برخوردارند و احتیاج به رنگ‌آمیزی ندارند. نگهداری و نظافت کابینت PVC ساده‌تر از کابینت چوبی بوده و ساخت و نصب آن‌‌‌ها نیز آسان‌‌‌تر و مقرون به‌‌‌صرفه‌‌‌تر است.

 

جنس بدنه کابینت و کاربردهای آن

کابینت علاوه بر اینکه نقش زیادی در زیبایی آشپزخانه دارد، موجب می‌‌‌شود چیدمان وسایل در آشپزخانه بهتر انجام بگیرد. از سوی دیگر می‌‌‌توان گفت، کابینت‌‌‌ها جزو عناصری به شمار می‌‌‌روند که عملکرد بسیار زیادی در منزل و محیط‌‌‌های اداری دارند. امروزه ساخت کابینت‌‌‌ها در انواع و اقسام جنس و رنگ‌‌‌های مختلف امکان‌پذیر است که در میان این طرح‌‌‌های گوناگون، کابینت‌‌‌های MDF از محبوبیت زیادی در بین افراد برخوردار هستند و توجه آن‌‌‌ها را به‌سوی خود جلب کرده است. انتخاب جنس مناسب برای کابینت‌‌‌ها علاوه بر زیبایی، موجب صرفه‌جویی در هزینه‌‌‌ها نیز می‌‌‌شود؛ بنابراین بهترین جنس کابینت را می‌‌‌توانید با در نظر گرفتن شرایط آشپزخانه خود و با توجه به مزایا و معایب ذکر شده انتخاب کنید.

جنس بدنه کابینت و کاربردهای آن

 


*برای ارائه خدمات بازسازی کابینت و یا درخواست بازسازی کابینت به سایت زیر مراجعه کنید.*

* بازسازی کابینت – دان‌شو*


 

منابع

 

chidaneh.com

namnak.com

medium.com

telkachoob.com

beytoote.com

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *