عنوان پست میاد اینجا

چرا باید از محافظ ولتاژ برق استفاده کنیم؟

همه ما در خانه‌های خود همیشه چندراهی‌هایی داریم تا بتوانیم از یک پریز برای اتصال چند وسیله برقی استفاده کنیم. از سوی دیگر استفاده از محافظ ولتاژ، موضوعی است که همیشه از سوی تکنسین‌های برق توصیه می‌شود. درواقع محافظ ولتاژ در کنار چندراهی‌ها، نقشی فراتر دارد؛ به‌طوری‌که از وسایل گران‌قیمت شما در برابر شوک‌های الکتریکی محافظت خواهد کرد. حال‌آنکه محافظ ولتاژ برق چگونه کار می‌کند و برای چه وسایلی موردنیاز است؟

 

محافظ ولتاژ چگونه کار می‌کند؟

پاسخ به این سؤال را با یک مثال آغاز می‌کنیم. فرض کنید آبی از یک لوله عبور می‌کند. اگر فشار آب خیلی بیشتر از ظرفیت لوله باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ بله واضح است که لوله می‌ترکد. درواقع همین موضوع برای سیم‌های برق نیز اتفاق می‌افتد. اگر میزان برق و ولتاژ عبوری از سیم بسیار زیاد باشد، جریان برق دچار شوک الکتریکی خواهد شد. درنتیجه این عمل، سیم‌ها گرم شده و حتی گاهی نیز ممکن است باعث بروز آتش‌سوزی شود.

یک محافظ ولتاژ این وظیفه را دارد که ولتاژ بیش‌‍از حد را شناسایی کرده و آن را به سمت زمین منحرف کند؛ درنتیجه از نوسانات و شوک‌های الکتریکی احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

 

نمونه‌ای ‌از محافظ ولتاژ که قابلیت مرتب‌سازی کابل‌ها را دارد.

نمونه‌ای ‌از محافظ ولتاژ که قابلیت مرتب‌سازی کابل‌ها را دارد.

چه زمانی باید از محافظ برق استفاده کرد؟

چه چیزی باعث ایجاد افزایش ناگهانی و شوک الکتریکی می‌شود؟ اکثر مردم فکر می‌کنند تنها دلیل اصلی افزایش الکتریسیته، رعدوبرق است. بله، رعدوبرق می‌تواند باعث افزایش ناگهانی و شوک الکتریکی شود. درواقع ولتاژ رعدوبرق آن‌قدر زیاد است که می‌تواند، به دستگاه‌های بسیاری آسیب بزند. حتی در مواردی امکان دارد، دستگاه محافظ ولتاژ نیز نتواند کاری بکند و آسیب ببیند. پس در طول یک طوفان و رعدوبرق، بهترین کار ممکن این است که دستگاه را از برق بکشید؛ در این صورت دستگاه شما سالم باقی خواهد ماند.

یکی از دلایل بروز شوک الکتریکی رعدوبرق است

یکی از دلایل بروز شوک الکتریکی رعدوبرق است

البته غیر از رعدوبرق دستگاه‌هایی که از یک پریز برق با استفاده از چندراهی تغذیه می‌شوند، نیز ممکن است مشکل‌آفرین شوند. برخی از دستگاه‌ها جریان برق زیادی را به شبکه برق خانه وارد می‌کنند؛ درنتیجه ممکن است، جریان‌های ورودی از توان سیم‌های چندراهی بیشتر باشند. پس بهتر است که هرچه زودتر چندراهی‌های خود را با محافظ برقی استاندارد جایگزین کنید.

خطری که یک چندراهی و یا محافظ ولتاژ غیراستاندارد خواهد داشت.

خطری که یک چندراهی و یا محافظ ولتاژ غیراستاندارد خواهد داشت.

از محافظ برق برای چه وسایلی استفاده می‌شود؟

پاسخ به این سؤال ساده است. مسلماً چراغ مطالعه یا پنکه ایستاده که برق چندانی مصرف نمی‌کنند، نیازی به استفاده از محافظ ندارند؛ اما برای دستگاه‌های گران‌قیمتی که مجهز به ریزپردازنده‌های پیچیده هستند توصیه می‌کنیم که حتماً از محافظ برق استفاده شود. این وسایل شامل کامپیوتر، سینمای خانگی، لوازم پیشرفته آشپزخانه مانند یخچال و همچنین کولر و سایر لوازم گران‌قیمت هستند.

نکاتی درباره انتخاب محافظ ولتاژ برق

زمانی که برای خرید محافظ ولتاژ مراجعه می‌کنید بهتر است، بدانید که محافظ ولتاژ خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ در ادامه به چند نکته در این زمینه اشاره خواهیم کرد:

 چراغ هشدار

اولین چیزی که در زمان خرید محافظ ولتاژ باید از آن مطلع باشید، چراغ هشدار است. چراغ هشدار به شما نشان خواهد داد که محافظ شما به خوبی کار می‌کند یا خیر؛ چراکه گاهی اوقات ممکن است، طی فرایندی آسیب ببیند. پس یک دستگاه خوب، می‌بایست این امکان را داشته باشد که شما را از کارکرد صحیح آگاه کند.

 استاندارد

سعی کنید انتخابی داشته باشید که حداکثر استانداردهای لازم در آن رعایت شده باشد. همچنین دقت کنید دستگاه‌هایی که از استاندارد بالایی برخوردارند در برابر آتش‌سوزی نیز مقاوم خواهند بود.

 

 میزان ژول

میزان ژول حداکثر میزان انرژی و یا برقی است که دستگاه محافظ می‌تواند جذب کند. درواقع میزان ژول بالاتر نشانی از طول عمر بالای دستگاه خواهد بود؛ به‌عنوان‌مثال بهترین انتخاب برای محافظت از لوازم‌خانگی دستگاهی است که دارای نرخ ژول ۶۰۰ باشد.

 زمان پاسخ‌دهی

زمان پاسخ‌دهی نیز از دیگر موارد مهم در انتخاب یک محافظ ولتاژ خوب خواهد بود. درواقع زمان پاسخ‌دهی مدت‌زمانی است که دستگاه می‌تواند نوسانات موجود را شناسایی کند. گفتنی است که زمان پاسخ‌دهی پایین‌تر به معنی پاسخ و عمل سریع‌تر خواهد بود. محافظ ولتاژ برقی که این ویژگی را دارد، محافظت بهتری از دستگاه‌های متصل شده به عمل خواهد آورد. در حالت ایده آل بهترین زمان پاسخ‌دهی ۱ نانوثانیه است.

  

سخن پایانی

اگر بازهم برای خرید یک محافظ ولتاژ مطمئن نیستید، به این موضوع فکر کنید که دستگاه‌های متصل به یک پریز برق و یا چندراهی معمولی، ممکن است با یک شوک دچار نوسان شوند؛ نوسانی که منجر به نابودی دستگاه خواهد شد. یادتان باشد، آن هنگام افسوس و پشیمانی سودی ندارد. پس بهتر است هر چه زودتر دستگاه‌های گران‌قیمت خود را به یک محافظ ولتاژ برق مجهز کنید. از طرف دیگر محافظ ولتاژ مزیت دیگری در کاهش به‌هم‌ریختگی و بی‌نظمی کابل‌ها خواهد داشت.

 *برای ارائه خدمات برق‌کاری و یا درخواست خدمات برق‌کاری به سایت زیر مراجعه کنید.*

*برق‌کاری  دان‌شو*منابع

https://www.makeuseof.com/

https://www.zoomit.ir/

https://www.newegg.com/

https://en.wikipedia.org/

https://www.cnet.com/news/

https://tetismarket.com/blog/

https://electronics.howstuffworks.com/

 

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *