عنوان پست میاد اینجا

تعمیر لوازم خانگی؛ نگهداری مناسب از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از دستگاه‌های سودمند در خانه‌ها است که به جهت داشتن قیمت بالا و کارکرد مداوم، نیازمند نگهداری و مراقبت‌های ویژه‌ای خواهد بود. ماشین لباسشویی به دلیل ماهیت کاربری خود، همواره در معرض رطوبت قرار دارد؛ به همین دلیل امکان رشد میکروب و باکتری در آن محتمل بوده و همچنین خطر زنگ‌زدگی و خوردگی، قطعات آن را تهدید می‌کند.

نظافت این دستگاه یکی از نکات قابل توجه جهت ماندگاری بیشتر و جلوگیری از بروز مشکلات مذکور محسوب می‌شود. از این رو در این مقاله به بررسی برخی از راهکار‌های مناسب برای نگهداری، نظافت و استفاده صحیح از ماشین لباسشویی می‌پردازیم.

نگهداری مناسب از ماشین لباسشویی

ماشین‌های لباسشویی به دو دسته کلی درب از بالا و درب از جلو تقسیم می‌شوند. روش‌های مراقبت صحیح از ماشین لباسشویی در انواع مختلف آن تقریباً مشابه بوده و تنها در رعایت برخی نکات جزئی، متفاوت است. در ادامه راهکارهایی برای نگهداری صحیح از ماشین لباسشویی ارائه خواهیم کرد.

– ماشین لباسشویی، باید در نزدیکی شیر آب گرم و سرد، پریز برق و راه فاضلاب قرار گیرد تا دسترسی به این ملزومات به‌راحتی مقدور گردد.

– ریختن لباس بیش از ظرفیت معین در لباسشویی، موجب آسیب دیدن دستگاه می‌شود؛ بنابراین می‌بایست به گنجایش ماشین توجه ویژه‌ای داشت.

– دقت به برنامه‌های شستشو و تنظیمات ماشین لباسشویی بسیار حائز اهمیت بوده و باید آن‌ها را رعایت کرد. مدت زمان شستشو و سردی یا گرمی آب بسته به نوع لباس، ملحفه، پارچه و … متفاوت خواهد بود.

– ماشین لباسشویی می‌بایست در نقطه‌ای مناسب و خشک مانند آشپزخانه قرار گیرد، چرا که پس از شستشوی لباس، باز گذاشتن درب اصلی دستگاه برای خروج بخار و هوا بسیار مورد توصیه است.

– به‌طور معمول در ماشین‌های لباسشویی نیمه خودکار یا درب از بالا، آب مصرفی به‌طور کامل تخلیه نمی‌گردد؛ بنابراین پس از شستشو باید آب داخل مخزن را به‌وسیله کلید مخصوصی که بر روی دستگاه تعبیه شده، خالی کرد.

– ریختن پودر زیاد در محفظه مواد شوینده، باعث خارج شدن کف از دستگاه می‌شود.

– خروج آب ناگهانی از لباسشویی می‌تواند به دلیل گرفتگی راه فاضلاب رخ دهد.

– پر نشدن کامل مخزن لباسشویی از آب، احتمالاً به مسدود بودن لوله آب یا صافی آن مرتبط خواهد بود. نظافت مکرر صافی لوله آب از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند.

– صدای زیاد ماشین لباسشویی ممکن است به دلایل مختلفی همچون وجود یک جسم سنگین در دستگاه، اشکال فنی در قسمت‌های مختلف، تراز نبودن این وسیله در جای خود و … رخ دهد.

– قرار دادن ماشین لباسشویی در رختکن حمام، خارج نکردن لباس‌ها پس از شستشو، شستن کفش‌های گلی و آلوده و در هم آمیختن لباس‌ها، ملحفه‌ها و … در داخل این وسیله می‌تواند موجب تکثیر انواع میکرو‌ب، باکتری و کپک شود یا سبب بروز بیماری‌های پوستی میان اعضای خانواده گردد. همچنین عدم رعایت موارد مذکور ممکن است به آسیب دیدن و خوردگی مخزن ماشین لباسشویی منجر شود.

– تراز کردن ماشین لباسشویی به‌منظور کارایی بهتر و امنیت بیشتر، بسیار اهمیت دارد. جلوی دستگاه معمولاً باید یک سانتی‌متر بالاتر از قسمت پشتی آن قرار گیرد. البته در ماشین‌های لباسشویی پیشرفته امروزی، از پایه‌های قابل تنظیم استفاده شده که تراز کردن آن را آسان می‌سازد.

– بعضی مواقع تنظیمات دستگاه بر هم خورده و مطابق برنامه کار نمی‌کند. در این حالت باید مطابق دستورالعمل، تنظیمات آن را به حالت قبلی بازگرداند.

– تا حد امکان، والدین می‌بایست به‌منظور پیشگیری از بروز هر گونه حادثه خطرناک یا به هم ریختن برنامه‌های دستگاه، از دست زدن کودکان به ماشین لباسشویی جلوگیری کنند. امروزه سیستم قفل کودک در ماشین‌های لباسشویی مدرن تا حدود زیادی خیال والدین را آسوده ساخته است.

– فنری که دور نوار لاستیکی درب ماشین لباسشویی قرار گرفته، در صورت فشار دادن لباس‌ها به انتهای دیگ، امکان بیرون آمدن از محل قرارگیری خود را دارد. همچنین در صورت زنگ زدن این قطعه، تعویض آن ضروری است. قطعات دیگری مانند پمپ، کاسه، بلبرینگ و … بین چهار تا شش سال عمر مفید دارند که پس از این مدت باید جایگزین گردند.

– وجود سکه یا کلید در جیب لباس‌ها می‌تواند باعث آسیب دیدن محفظه اصلی شستشو گردد.

– استفاده از قرص‌ها و پودر‌های جرم‌گیر، سه تا چهار ماه یک‌بار برای جلوگیری از تجمع جرم و همچنین افزایش عمر دستگاه بسیار مؤثر خواهد بود.

نظافت ماشین لباسشویی

لباس‌های شسته شده توسط ماشین لباسشویی می‌بایست از هر نظر تمیز از ماشین بیرون بیایند. لذا نظافت وسیله‌ای که خود ضامن پاکیزگی بوده، از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این قسمت چند نمونه از روش‌های صحیح تمیز کردن ماشین لباسشویی را شرح می‌دهیم.

– مهم‌ترین قسمت در ماشین لباسشویی، محفظه اصلی شستشوی لباس‌ها بوده که به علت وجود سوراخ‌های ریز، امکان تجمع جرم در آن‌ها وجود دارد. راه اندازی دستگاه به‌صورت خالی از لباس یا استفاده از یک بلور سودا یا قرص ماشین ظرف‌شویی برای جلوگیری از این امر توصیه می‌گردد.

– لاستیک دور محفظه اصلی بهتر است پس از هر بار شستشو، با اسکاچ پاک و توسط یک حوله خشک شود. امکان باقی ماندن آب ناشی از شستن لباس نیز، در این قسمت لاستیکی وجود داشته که باید به نظافت آن پرداخت؛ زیرا تجمع آب پس از مدتی، بوی نامطبوعی را به وجود می‌آورد.

– محفظه ریختن پودر یا مواد شوینده پس از مدتی جرم گرفته و لایه‌ای لزج روی آن ایجاد می‌شود. استفاده از مسواک و مایع شوینده به‌منظور پاک‌سازی این قسمت، توصیه می‌گردد.

– فیلتر که عموماً در پایین دستگاه قرار دارد، محل تجمع آلودگی بوده و با مسواک و مواد شوینده می‌توان به نظافت آن پرداخت.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که اشاره شد، یکی از مهم‌ترین نکات برای استفاده صحیح از ماشین لباسشویی، توجه به ظرفیت این دستگاه است؛ بنابراین دقت به این نکته در هنگام خرید نیز، بسیار اهمیت دارد. محل استقرار ماشین لباسشویی در خانه، از عوامل تأثیرگذار در ماندگاری این وسیله محسوب می‌گردد، لذا قرار دادن آن در محیطی خشک و بدون رطوبت، برای جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی بسیار مورد تأکید است. همچنین نظافت قطعات مختلف ماشین لباسشویی به بازدهی هرچه بهتر آن کمک کرده که توسط افراد خانه به‌راحتی قابل اجرا خواهد بود؛ اما پیشنهاد می‌شود، سرویس سالیانه دستگاه یا تعمیرات تخصصی، حتماً توسط تعمیرکاران مجرب و نمایندگی‌های مجاز صورت گیرد.

منابع

منبع۱   منبع۲   منبع۳   منبع۴   منبع۵   منبع۶   منبع۷   منبع۸

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *