عنوان پست میاد اینجا

تفاوت خشک‌شویی و آبشویی

 

حتماً بسیار برایتان پیش‌آمده که بخواهید لکه‌های سرسخت موجود روی لباستان را با استفاده از بنزین از بین ببرید. این شیوه حذف لکه‌ها بدون کمک آب را خشک‌شویی می‌نامند. درواقع با بهره‌گیری از روش‌های متداول شستشو، نمی‌توان لکه‌های سخت نظیر لکه روغن را از بین برد. شستشو با آب به دلیل وجود بارهای الکتریکی، تاروپود پارچه را دچار تغییر می‌کند؛ از این‌رو خشک‌شویی راه‌حل مناسبی برای از بین بردن مشکلات ذکرشده محسوب می‌شود.

خشک‌شویی چیست؟

به‌طورکلی برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌های مختلف از روی انواع پارچه می‌توان از دو روش خشک‌شویی و آبشویی استفاده کرد. خشک‌شویی، یکی از روش‌های شستشو و پاک کردن لباس است که به دلیل عدم استفاده از آب به این نام شناخته می‌شود. در این روش حلال‌های شیمیایی در فرآیند تمیز کردن لباس‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند و آب هیچ‌گونه استفاده‌ای ندارد. آب از مولکول‌های بسیار قطبی بهره می‌برد؛ بنابراین در هنگام شستشو، بسیاری از تارهای پارچه آب را به خود جذب می‌کنند و شکل اصلی خود را از دست می‌دهند. این موضوع برای لباس‌های دارای بافت‌های مخلوط مانند کت‌وشلوار و پالتو بیشتر صدق می‌کند؛ زیرا شستشو با آب باعث از بین رفتن فرم و حالت آن‌ها می‌شود. از مزیت‌های استفاده از مواد حلال و شوینده غیر قطبی، لباس حالت خود را حفظ کرده و درعین‌حال لکه‌ها نیز از بین می‌روند.

 

خشک‌شویی و آبشویی

خشک‌شویی چیست؟

 

تاریخچه خشک‌شویی

خشک‌شویی به‌صورت کاملاً اتفاقی توسط شخصی به نام ژولی پلین در یک کارگاه رنگرزی کشف شد. وی در هنگام کار به‌صورت تصادفی چراغی با روغن تربانتین را بر روی یونیفرم واژگون کرد. هنگامی‌که پلین روغن را پاک کرد، دید که لکه‌های روی یونیفرم به‌طور کامل از بین رفته‌اند. این موضوع باعث شد تا وی متوجه شود که روغن تربانتین از خاصیت لکه بری برخوردار است؛ بنابراین اتحادیه صنفی شستشوی شیمیایی در حدود سال ۱۸۲۰ میلادی در شهر پاریس به وجود آمد. پس از مدتی از خاصیت سمی و سرطان‌زا بودن بخار تربانتین آگاهی یافتند. به همین دلیل بنزین را جایگزین این روغن قرار دادند؛ اما بهره‌مندی از بنزین به سبب برخورداری از قابلیت اشتعال، امکان آتش‌سوزی را افزایش می‌داد. درنهایت از دی‌اکسید کربن مایع استفاده کردند. این ماده از غلظت مایع، روان بودن گاز برخوردار است. از دیگر مزیت‌های دی‌اکسید کربن مایع می‌توان به غیر سمی و غیرقابل اشتعال بودن آن اشاره کرد.

تاریخچه خشک‌شویی

تفاوت خشک‌شویی و آبشویی

  1. در روش خشک‌شویی برای حذف لکه‌ها از روی لباس از حلال پرکلراتیلن استفاده می‌کنند؛ اما در آبشویی فرآیند شستشو با کمک آب و مواد پاک‌کننده نظیر پودر و مایع شستشو، صابون و مواد نرم‌کننده صورت می‌گیرد.
  2. لباس‌ها باید در روش خشک‌شویی در ماشین خشک‌شویی و در شیوه آبشویی در ماشین لباسشویی صنعتی قرار داده شوند؛ سپس شستشوی آن‌ها تحت فرآیند غلط خوردن و گردش انجام می‌گیرد.
  3. در شیوه خشک‌شویی، لباس‌ها بعد از عمل شستشو کاملاً خشک هستند؛ از این‌رو احتیاجی به انجام مراحل خشک‌کردن وجود ندارد. در روش آبشویی آب لباس‌ها باید توسط دور تند ماشین لباسشویی صنعتی و یا با استفاده از دستگاه آبگیر و خشک‌کن صنعتی خارج شود.
  4. حلال در روش خشک‌شویی پس از شستشو، حذف یا بازیافت می‌شود؛ درصورتی‌که این موضوع برای مواد شوینده امکان‌پذیر نیست.
  5. در روش آبشویی لباس‌ها بعد از شستشو باید اتوکشی شوند.

مزیت‌های خشک‌شویی

از مزیت‌های خشک‌شویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. حفاظت از بافت پارچه و افزایش طول عمر لباس‌ها
  2. حفظ استحکام و ضخامت پارچه‌ها و مواد سنگین نظیر پرده‌ها و فرش‌ها
  3. رفع مؤثر چربی‌ها و لکه‌های روغنی سخت
  4. کاهش تغییر رنگ
  5. کاهش کشیدگی پارچه

 

مزیت‌های خشک‌شویی

مزیت‌های خشک‌شویی

 

معایب خشک‌شویی

استفاده از مواد شیمیایی مضر برای افراد و محیط‌زیست، امکان ایجاد حساسیت پوستی و نیاز به استفاده از مواد خشک‌شویی با قیمت بالا از جمله معایب خشک‌شویی لباس‌ها به شمار می‌رود.

نتیجه‌گیری

در روش خشک‌شویی برای حذف لکه‌ها از مواد شیمیایی مختلف نظیر پرکلراتیلن استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که روش آبشویی با بهره‌گیری از ماشین‌های لباسشویی صنعتی با مواد پاک‌کننده، نرم‌کننده و آب به رفع لکه‌ها از روی لباس می‌پردازد. جنس نخ پارچه‌ها، نوع لکه و یا آلودگی موجود بر روی لباس و نوع درخواست مشتری از جمله مواردی هستند که با توجه به آن‌ها باید روش شستشو و حذف لکه‌ها را انتخاب کنید.

 


*برای ارائه خدمات خشکشویی و یا درخواست خدمات خشکشویی به سایت زیر مراجعه کنید.*

*خدمات خشکشویی – دان‌شو*


 

منابع

en.wikipedia.org

fa.wikipedia.org

akropars.com

bhg.com

realtytimes.com

absoluteservices.com.sg

 

شما چه فکر میکنید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *